Ζεστη και καταθλιψη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101

    Ζεστη και καταθλιψη!

    Καλησπερα σε ολους ! Εδω και 2 μερες που αρχισε η εντονη ζεστη εχω γινει χωμα σωματικα και ψυχικα : καταθλιψη , ζαλαδες , πολυωρος υπνος και υπνηλια ωσπου να δροσισει το βραδυ . Ισχυει οτι ο καιρος επηρρεαζει ιδιαιτερα τους ψυχικα ασθενεις? Εσας σας συμβαινει? Εχω απογοητευτει και να φανταστειτε το καλοκαιρι ειναι η αγαπημενη μου εποχη ...

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Καλησπερα αγορινα!!!

    Μ αυτα που μας ψεκαζουν το βρισκω λιγο λογικο.

    Δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που να μην του αρεσει το καλοκαιρι, ολοι ντυνομαστε πιο ελαφρια, ο ηλιος σου φτιαχνει την διαθεση, εισαι μονιμος με το χαμογελο στα χειλη. Οχι οπως ριχνει καταιγιδες κι εχει συννεφια, εκει ειμαστε ολοι μουντρουχιοι με τα μουτρα κατω.

    Στο θεμα μας. Ποσο χρονων εισαι?? Εργαζεσαι?? Αθλησαι?? Τι κανεις στην ζωη σου γενικοτερα?? Τι χομπυ εχεις??
    Ειχες προβλημματα στο παρελθον?? Σε στεναχωρει κατι αυτον το καιρο?? Εγινε κατι παλαιοτερα που σου χει μεινει σαν τραυμα?? Δωσε μας λιγες πληροφορειες για σενα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Μ αυτα που μας ψεκαζουν το βρισκω λιγο λογικο.
    εγω το βρισκω κουφο μαλον καπιος τρομερα ευφανταστος θα το σκεφτικε αυτο

    εδω 24 ωρες οι εξατμησεις καπνιζουν απο τα αμαξια κ τα φουγαρα στα εργοστασια στην ελευσινα σου πε κανενας πχ οτι τα καυσαερια αυτα ειναι υγιηνα? επισης το αεροπλανο για να σηκωθει χρειαζετε καυσιμα ολα τα αεροπλανα αφηνουν καυσιμα πισω στο ροτενμπουργκ πχ ο ουρανος ηταν γεματος καυσαερια απο τα αεροπλανα που πηγαιναν κ ερχοντουσαν αφου ηταν γεματο τουριστες το σημειο

  4. #4
    εγω πιστευω πως απλα πρεπει να κανεις κατι κι οχι να κοιμασαι επειδη εχει ζεστη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Χρηστο,καταρχην ειναι κοριτσι :-P Εχω καταθλιψη και αγχωδης διαταραχη και αυτη η χρονια ηταν δυσκολη για μενα.. Αθλουμαι αλλα οχι τον τελευταιο καιρο. . Εδω και 2 βδομαδες λογω καταθλιψης δεν κανω τιποτα αυριο θα παω στον γιατρο μου ειμαι σιγουρη οτι θα μου πει οτι ο καιρος παιζει το ρολο του.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Δεν ξερω ποιο ειναι ακριβως το προβλημα σου..Ουτε και εγω αντεχω το καλοκαιρι,δλδ την ζεστη μετα την ιστορια που περασα με τις κρισεις πανικου..Νομιζω ολοι οσοι εχουν περασει πανικους δεινοπαθουν το καλοκαιρι,γιατι λιγο να ζεσταθεις και να αισθανθεις δυσφορια παρερμηνευεις τα συμπτωματα της ζεστης με αλλα!
    Νερακι μπολικο και οτι μπορεις..Δεν γεννηθηκαμε ολοι για να χοροπηδαμε στους 39 βαθμους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Προσωριναεδω, δεν μπορω να παρω τα ποδια μου αρχισα μεχρι και βιταμινες δεν ειναι τοσο απλο δε θελω να κοιμαμαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Ευχαριστω mnimonio απλα προσπαθω να καταλαβω αν η καταπτωση μου λογω ζεστης οφειλεται στα ψυχολογικα μου ζητηματα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Κανε και μια αναλυση αιματος,αν δεν ειχες αυτη την δυσφορια μεχρι προτινος..Πχ ο θυρεοειδης εχει ως συμπτωμα την δυσφορια στην ζεστη..Απλα ενα παραδειγμα ειπα μην το δεσεις και κομπο,αλλα δεν εχεις να χασεις και κατι κανοντας μια αναλυση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα παντως μεπηρρεαζει η ζεστη , απο την αποψη , οτι με αποθαρρυνει να βγω εξω , Αλλωστε λογω κτθλψης και του συνοδευτικου αγχους της , αισθανομαι πιο εντονα την ζεστη , απο καποιον που δεν εχει καθολου αγχος . Το χειμωνα ειμαι αψογα .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    macgyver αυτο εννοω αν νιωθουμε πιο ε εντονη τη ζεστη και αν κουραζομαστε πιο ευκολα εξαιτιας της καταθλιψης γιατι εχω ακουσει και απο ψυχιατρο και απο ασθενη οτι τους επηρρεαζουν οι αλλαγες του καιρου, η αποτομη ζεστη και το αποτομο κρυο .. mnimonio δν εχω θεμα με θυρεοειδη το κοιταξα προσφατα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γουαιρντ , το ιδιο λεμε ακριβως . Κεγω εχω κανει εξεταση θυρεοειδους , τπτ . Ολα αυτα , κατα τον γιατρο μου , κ κατ εμε , οφειλονται στην κτθλψη . Κ εγω κουραζομαι πιο ευκολα . Με την ζεστη φρικαρω , απο τοτε που επαθα κτθλψη , ειμαι αγκαλια μενα a/c !!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    macgyver σε καταλαβαινω απολυτα ! περσυ το καλοκαιρι κατα τη διαρκεια της ημερας ημουν ενα ζομπι μονο το βραδυ εβρισκα τον ευατο μου . και γω εκει το αποδιδω και στα φαρμακα . Ας ελπισουμε να χουμε δροσερο καλοκαιρι !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by weirdthings View Post
    macgyver σε καταλαβαινω απολυτα ! περσυ το καλοκαιρι κατα τη διαρκεια της ημερας ημουν ενα ζομπι μονο το βραδυ εβρισκα τον ευατο μου . και γω εκει το αποδιδω και στα φαρμακα . Ας ελπισουμε να χουμε δροσερο καλοκαιρι !

    Ας το ελπισουμε ..............κ εγω το βραδυ αισθανομαι καλα , το καλοκαιρι . Την μερα τους 30 κελσιου , τους αισθανομαι σαν 35 -38 απο τον φυσιλογικο ανθρωπο , κ εγω το αποδιδω στα φαρμακα .

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εμενα παντως μεπηρρεαζει η ζεστη , απο την αποψη , οτι με αποθαρρυνει να βγω εξω , Αλλωστε λογω κτθλψης και του συνοδευτικου αγχους της , αισθανομαι πιο εντονα την ζεστη , απο καποιον που δεν εχει καθολου αγχος . Το χειμωνα ειμαι αψογα .
    Ακριβώς...
    Το καλοκαίρι όπως είπε ο φίλος Χρήστος,είναι μια εποχή που αρέσει στον περισσότερο κόσμο.Είναι η εποχή που κάνει μερικούς ανθρώπους να ξεπεράσουν κάποια πιθανά προβλήματα του χειμώνα τα οποία δεν είναι σε μεγάλο βαθμό.Αυτό γιατί,είναι ωραία ατμόσφαιρα,η μέρα είναι μεγάλη,ο κόσμος κυκλοφορεί πολλές ώρες και γενικά έχει πολύ κόσμο έξω και πολύ θόρυβο,μπορείς να κάνεις πολλά αθλήματα και πάει λέγοντας.Οπότε ίσως για τους περισσότερους είναι όμορφα.

    Σε ενα ατομο με κατάθλιψη ,κρισεις πανικού και τα σχετικα,όλα αυτά έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα.Πρώτον,έχει ζέστη ,οπότε νιώθει ακόμη πιο έντονη δυσφορία σε σχέση με ότι ένιωθε γιατί βοηθάει ο καιρός κι αν έχει και παραπάνω κιλά τότε είναι ακόμη πιο έντονη η κατάσταση.
    Δεύτερον οι πολλές ώρες τις ημέρας.Ενα καταθλιπτικό άτομο δεν έχει και ιδιαίτερη αδυναμία στο φως της ημέρας,πόσο μάλλον όταν έχει ήλιο απο της 6 το πρωι μεχρι 8-9 το βράδυ.
    Στη συνέχεια,ο πολύς κόσμος.Είναι τόσο μεγάλος ο θόρυβος και τόσο πολύ η κίνηση που στον ευατό σου δημιουργείς έξτρα άμυνες γιατί πλέον έχεις να αντιμετωπίσεις περισσότερα. (Στο μυαλό σου).Για παράδειγμα αν είσαι και αγοραφοβικό άτομο,τώρα θα έχεις να αντιμετωπίσεις περισσότερο κόσμο.ΕΚεί πηγαίνει αυτό με τις άμυνες.
    Είναι καλοκαίρι και ίσως χρειαστεί το άτομο να πάρει κάποιες αποφάσεις που δεν νιώθει ή δεν ξέρει αν μπορεί.Όπως πχ διακοπές με φίλους,παραλία.

    Αυτά είναι παραδείγματα κι ελπίζω να μην μπέρδεψα καποιον!Έχει πολλά παρακλάδια.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι και η καλύτερη εποχή για καταθλιπτικά άτομα,το καλοκαίρι!
    Σημασία έχει όμως να πολεμήσουμε να το ξεπεράσουμε.Όλοι μπορούμε!
    Έχει αρκετούς τρόπους...!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ζεστη και πανικος!
    By Korina12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-07-2012, 18:28
  2. ζεστη.....
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 13-07-2012, 01:00
  3. ΖΕΣΤΗ, ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΑΚΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2010, 14:23
  4. ΖΕΣΤΗ
    By giota73 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 27-06-2007, 14:34
  5. ΖΕΣΤΗ=ΤΡΕΛΑ
    By gerginio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 12-10-2006, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •