Δεν εχω ορεξη να φαω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    28

    Δεν εχω ορεξη να φαω

    Γεια σας. Ειμαι πρωτοετης φοιτητρια και σπουδαζω στην επαρχεια ,με αποτελεσμα να ειμαι μακρια απο την οικογενεια μου.
    Ειμαι 45 κιλα με υψος 1.65 (πολυ αδυνατη) .Δεν ειχα ποτε προβλημα με το φαγητο ,αντιθετως ετρωγα του σκασμου χωρις να παχαινω.
    Πριν 2 μηνες αποφασισα να ακολουθησω μια διατροφη ωστε να παρω 2-3 κιλα .Η αληθεια ειναι οτι καταφερα να φτασω 47 κιλα αλλα εξαιτιας μιας δυσκολης καταστασης που περνουσα(οχι θεμα υγειας) αρχισα να στενοχωριεμαι ,να μην εχω ορεξη να φαω και επομενο ηταν να χασω τα κιλα που πηρα..Απο τοτε,με την παραμικρη συγχιση η στενοχωρια με πιανει ενας κομπος στο στομαχι,δεν εχω ορεξη να φαω και αν και κανω προσπαθειες οι ποσοτητες που καταναλωνω ειναι μικρες.. Την τελευταια εβδομαδα απο την στιγμη που θα ξυπνησω μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθω ,εχω στομαχοπονο και ενω ξερω οτι πρεπει να φαω ,δεν μπορω..Ξεκινησα απο σουπες και ελαφρα γευματα για να μου ανοιξει η ορεξη..Θα ηθελα μερικες συμβουλες για να το αντιμετωπισω ,γιατι βλεπω οτι η κατασταση δεν υποχωρει και πριν παω σε γιατρο θελω να προσπαθησω να θεσω ενα προγραμμα στην διατροφη μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Katerina δε θεωρω οτι ειναι νευρικη ανορεξια που λενε, αλλα ειναι επειδη αγχωθηκες απο τη δυσκολη κατασταση. Ειναι κλασσικο αποτελεσμα. Τι εγινε ομως?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    28
    ειχα χωρισει και λογω στεναχωριας εχασα τα κιλα που ειχα παρει .
    Απο τοτε οποιοδηποτε αρντικο συναισθημα καταληγει να με χτυπα στο στομαχι.
    Τις τελευταιες μερες ο στομαχοπονος ειναι εντονος,τρωω με το ζορι ελαφρα γευματα οπως τοστ η σουπες..δεν ειμαι αγχωμενη ουτε αντιμετοπιζω δυσκολιες στην παρουσα φαση ,δεν ξερω πως εκλεισε το στομαχι μου και μου κοπηκε η ορεξη τοσο αποτομα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ο οποιοσδηποτε που εχει χωρισει το χει παθει! Αμα διαβασεις βιβλια ψυχολογιας το χουνε στα συμπτωματα. Ακομα και αν δεν εισαι στις μερες της μεγαλης εντασης. Παντως θα σου προτεινα να μην πεσεις με τα μουτρα σε βλακειες φαγητα επειδη ειναι παχυντικα, γιατι ναι μεν τοσα χρονια τρως οτι θες χωρις να παχαινεις αλλα οσο μεγαλωνεις αλλαζει ο μεταβολισμος και καλο ειναι να εχεις περιθωρια. Ενδεχομενως λοιπον να ''εκλεισε'' το στομαχι την περιοδο της στεναχωριας και αυτο παραμενει σαν συνηθεια. Εγω οταν ειχα χωρισει εχασα 10 κιλα! Ελαχιστα ετρωγα και συν το χρονω επανηλθα σταδιακα. Τωρα περιπου τι τρως μες στην ημερα? πχ πρωινο τι τρως?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    28
    Μπορει να ειναι και απο αυτο..Χθες ολη την ημερα εφαγα μονο 2 τοστ και το δευτερο με το ζορι.
    Σημερα ηπια απλως ενα τσαι και εφαγα μια σουπα.. Σκεφτηκα να αρχισω να τρωω περισσοτερα σνακ και να πινω πολυ χυμο..
    δεν ξερω αν θα βοηθησει καπου ομως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οι χυμοι εχουν περισσοτερες θερμιδες απ τα φρουτα τα ιδια και ειναι πιο ευκολο να πινεις απ το να τρως.
    Απο προσαρμογη πως τα πας?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μαλον σκεφτεσαι 24 ωρες αυτο το θεμα κ δε σου κανει καλο αρχικα δοκιμασε να τρως κατι πιο νοστιμο εγω πχ στο τοστ μου αρεσε καλυτερα με κετσαπ ελιες πιπεριες ριγανη (ειναι δικη μου σπεριαλιτε τωρα εγινα κ σεφ χα0χα0χα) μου θυμιζεις τον εαυτο μου κ εγω πινω πορτοκαλαδες συνεχεια μ αρεσουν... εγω θ ελεγα να μην ακολουθησεις τιποτα ψαξε απλα για οτιδηποτε νοστιμο εμενα μ αρεσουν οι πιτσες οι μακαροναδες τα σαντουτς με φετα ελια ριγανη ολα αυτα σου λενε κατι? κ γω ετσι ειμαι αλλα τελευταια προσπαθησα να βελτιωθω κ ειμαι καλυτερος

  8. #8
    Quote Originally Posted by katerina18 View Post
    Γεια σας. Ειμαι πρωτοετης φοιτητρια και σπουδαζω στην επαρχεια ,με αποτελεσμα να ειμαι μακρια απο την οικογενεια μου.
    Ειμαι 45 κιλα με υψος 1.65 (πολυ αδυνατη) .Δεν ειχα ποτε προβλημα με το φαγητο ,αντιθετως ετρωγα του σκασμου χωρις να παχαινω.
    Πριν 2 μηνες αποφασισα να ακολουθησω μια διατροφη ωστε να παρω 2-3 κιλα .Η αληθεια ειναι οτι καταφερα να φτασω 47 κιλα αλλα εξαιτιας μιας δυσκολης καταστασης που περνουσα(οχι θεμα υγειας) αρχισα να στενοχωριεμαι ,να μην εχω ορεξη να φαω και επομενο ηταν να χασω τα κιλα που πηρα..Απο τοτε,με την παραμικρη συγχιση η στενοχωρια με πιανει ενας κομπος στο στομαχι,δεν εχω ορεξη να φαω και αν και κανω προσπαθειες οι ποσοτητες που καταναλωνω ειναι μικρες.. Την τελευταια εβδομαδα απο την στιγμη που θα ξυπνησω μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθω ,εχω στομαχοπονο και ενω ξερω οτι πρεπει να φαω ,δεν μπορω..Ξεκινησα απο σουπες και ελαφρα γευματα για να μου ανοιξει η ορεξη..Θα ηθελα μερικες συμβουλες για να το αντιμετωπισω ,γιατι βλεπω οτι η κατασταση δεν υποχωρει και πριν παω σε γιατρο θελω να προσπαθησω να θεσω ενα προγραμμα στην διατροφη μου.
    ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΠΟΤΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 45 ΚΙΛΑ :p
    ειναι θεμα ψυχολογικο,περνας κατι ασχημο,και αυτο αντανακλά στην προσληψη τροφης.
    νιωθεις στενοχωρημενη; εχεις αγχος; εισαι λυπημενη; ολα αυτα παιζουν ρολο.
    θα περασει οταν περασει και το 'ψυχολογικο' σου και θα αρχισεις να τρως παλι κανονικα.πιστεψε με αυτο ειναι,εφοσον λες οτι ποτε δεν ειχες προβλημα με το φαγητο
    αρα και θα περασει και ολα καλα.
    μεχρι τοτε προσπαθησε να τρως υγεινα γιατι οι μικρες ποσοτητες που καταναλωνεις αν δεν περιεχουν καποια απο τα βασικα θρεπτικα στοιχεια που χρειαζεται
    ο οργανισμος σου ,τοτε ο στομαχοπονος θα επιδεινωθει και πιθανοτατα να εχεις και ζαλαδες.
    εγω το ειχα παθει αυτο απο τη στεναχωρια μου λογω ενος θεματος που με ειχε σταναχωρησει και μολις πηγαινα να φαω μου εβγαινε ολο αυτο σε εμετο,δεν εκανα εμετο
    αλλα μετα την πρωτη μπουκια ας το πως ετσι,σταματουσα να τρωω.ειχα κυριως αναγουλες αλλα και ζαλαδες.
    καλη υπομονη θα περασει.
    προσπαθησε να χαλαρωσεις πανω απο ολα,με δικους σου τροπους! :)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    28
    προσαρμοζομαι ευκολα.. χωρις ιδιατερη δυσκολια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    28
    χαχαχα καπως ετσι ειμαι και εγω ...
    θα το δοκιμασω παντως και ελπιζω να υπαρχει καποιο αποτελεσμα! =)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    28
    Σας ευχαριστω πολυ ολους..! θα ακολουθησω τις συμβουλες σας =)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    4 χρονια εχω να συλλαβισω αυτη την προταση!Κλαψ!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    4 χρονια εχω να συλλαβισω αυτη την προταση!Κλαψ!
    χαχαχ τυχερος εισαι..!

Similar Threads

  1. Δεν έχω όρεξη για φαγητό
    By thanasisGR in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2013, 11:32
  2. Δεν έχω όρεξη να φάω
    By ΜαρίαΣ. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-08-2013, 17:19
  3. Δεν έχω όρεξη για τίποτα
    By Sylar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 15-12-2011, 00:10
  4. δεν εχω ορεξη για τιποτα...
    By stavroula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 42
    Last Post: 04-07-2011, 13:37
  5. Δεν υπάρχει όρεξη για τίποτα...
    By xaris21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 48
    Last Post: 08-09-2010, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •