1,5 χρόνο μετά!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    1,5 χρόνο μετά!!

    Γεια σας!!Έχω καιρό να γράψω κάτι στο φόρουμ,γενικά δεν είμαι από τους δραστήριους εδώ μέσα.Πέρασε 1,5 χρόνος από τότε που υποτροπίασα και ξεκίνησα νέα θεραπεία για την ψύχωση.Μπορώ να πω πως είμαι αρκετά καλύτερα.Για ένα διάστημα στις αρχές ένιωθα ένα κενό στο μυαλό,επίπεδο συναίσθημα και φυσικά στο λειτουργικό κομμάτι δεν μπορούσα να κάνω απλά πράγματα.Τώρα στους περισσότερους τομείς βλέπω μια βελτίωση.Σε κάποιους περισσότερο κ σε κάποιους άλλους λιγότερο.
    Αυτό που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι κυρίως οι στόχοι που πρέπει να θέσω κ τα βήματα που πρέπει να γίνουν για να ξαναπάρω τη ζωή στα χέρια μου.Έχω διαβάσει πως ένας πρώτος στόχος πρέπει να είναι η επαναφορά στις σπουδές ή στη δουλειά που είχε κάποιος πρωτού πάθει το επεισόδιο.Προσωπικά σπούδαζα κ μέχρι στιγμής δεν έχω δουλέψει κάπου.Το ψυχολογικό πρόβλημα με απασχολεί από τα 21 μου και τώρα είμαι 28.Στη σχολή δεν τα πήγαινα κ τόσο καλά για διάφορους λόγους.Ένας λόγος ήταν το πρόβλημα που προέκυψε,κοινωνικοί λόγοι όπως παρέες,που δεν κατάφερα να έχω φίλους που να στηρίζει ο ένας τον άλλον στα δύσκολα και το βασικότερο το περιεχομενο των σπουδών που δεν με ενδιέφεραι εκτός ελαχίστων μαθημάτων.Έτσι αυτή τη στιγμή έχω πάρει την απόφαση να τα παρατήσω καθώς χρωστάω αρκετά μαθήματα και φυσικά πτυχιακή κ πρακτική.Έτσι αυτό που μένει είναι η δουλειά κάτι που μου φαίνεται αρκετά δύσκολο καθώς αισθάνομαι γυμνός στα αγκάθια.Αισθάνομαι πως δεν γνωρίζω καθόλου τον εαυτό μου κ τις δεξιότητές μου και πως υπολείπομαι σε νοητικές ικανότητες.Δεν έχω καμία εμπειρία και γενικά από τον στίβο της ζωής αισθάνομαι πως δεν έχω καμιά εμπειρία.Φυσικά όλες αυτές οι σκέψεις έχουν κάνει την αυτοπεποίθησή μου να πάει περίπατο και λειτουργώ με ηττοπάθεια.
    Στην καθημερινότητά μου αυτή τη στιγμή αυτό που κάνω είναι να διαβάζω λογοτεχνικά βιβλία,να λύνω κανένα sudoku,να κατεβαίνω στο μαγαζί του πατέρα μου όπου βοηθάω που και που,να περνώ την ώρα μου στον υπολογιστή βλέποντας ταινίες και ακούγοντας μουσική και να βγαίνω για κανέναν καφέ.
    Αυτό που θα ήθελα από σας θα ήταν ιδέες και βήματα που θα μπορούσα να κάνω σιγά σιγά για να τονώσω την αυτοπεποίθησή μου και να αλλάξω την καθημερινότητά μου καθώς αυτή δεν με γεμίζει αρκετά.Επίσης αυτό που παρατηρώ τελευταία είναι πως έχω χάσει την όρεξη μου για μάθηση και έχω βαλτώσει γενικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Εγω αυτο που βλεπω σειριε, ειναι οτι τα πας μια χαρα, μονο λιγο κοινωνικοποιηση παραπανω ισως χρειαζετε να σου τονωσει το ηθικο!. Κατα τ αλλα στην καθημερινοτητα σου, λειτουργεις θετικα, και πανω απ ολα σημαντικο ειναι να κανεις πραγματα που σου αρεσουν και βρισκεις καποιο ενδιαφερον, κι ολα καλα θα πανε, εισαι σε καλο δρομο παντως!.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Γεια σου serios,
    καπως ετσι ειναι πολλοι απο εμας.

    Βοηθαει πολυ η γυμναστικη. Αρχισε να περπατας ή να πηγαινεις σε καποιο γυμναστηριο. Θα δεις σιγα σιγα με τη γυμναστικη αποκτας μια πειθαρχια και αντοχη που ειναι απαραιτητη
    για να ξαναξεκινησεις.

    Μιας και τωρα εισαι μεγαλυτερος και ξερεις καλυτερα τον εαυτο σου σε συγκριση με το οταν ησουν εφηβος, δες το σαν ευκαιρεια να κανεις κατι που πραγματικα σε αρεσει.

    Επισης μελλοντικα αλλα και τωρα περιορισμενα μπορουμε να παιρνουμε επιδομα 300 ευρω το μηνα και παραλληλα να δουλευουμε σε καποιο κοινωνικο συνεταιρισμο - ΚΟΙΣΠΕ.

    Βεβαια μπορεις να δουλεψεις και σαν να μην εχεις καθολου προβλημα σε μια επιχειρηση.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Πατρα
    Posts
    20
    Geia Serie..k egw eimai se idia fash me ti sxoli alla exw perasei 22 sta 40.. k thelw n prospathisw an k exw apokopei kapious mines twra k dn paw logo krisewn panikou.. episis eimai 22 akoma..k me parees episis t idia themata exw..
    sumfwnw st n prospathiseis n valeis t gumnastiki sto kathimerino programma, voithaei k se kanei ugeih k omorfenei t swma :) egw prospathw ligo arxika monos me koiliakous kathe mera..k gym akoma dn borw alla makari n boresw sudoma. + polla gumnastiria exoun kick box..kp polemiki texni..einai wraio n arxizes..!
    boreis n diavazeis psuxologika vivlia einai polu ediaferon, na dokimazeis nees sudages faghtwn an ise fan ts mageirikis :P , hmm n kaneis ekdromoules mikres s nea merh estw k xwris parea ..an skeftw alla th grapsw :P

  5. #5
    Serios μια χαρά τα πας και συνέχισε έτσι, να ψάχνεις λύσεις και να μην αφήνεις το εαυτό σου εξαιτίας της ψύχωσης να επαναπαυτεί και να μην κάνει σχέδια για το μέλλον.
    Στα σχέδια σου όμως για το μέλλον να βάζεις και την σχολή σου, σου μιλάει ένας άνθρωπος που άφησε τις σπουδές του στην μέση και βλέποντας το τι συμβαίνει γύρω του, γιατί δουλεύω από τα δέκα εννέα, χωρίς να μπορώ να εξελιχθώ ή να δημιουργήσω στον τομέα μου, γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι ανθρωπου έχουν πτυχίο, αποφάσισα στα τριάντα δύο μου να πάρω πτυχίο και ναι έκανα αίτηση στο eap και με επιλέξανε (μετά βέβαια από κλήρωση), μου ξανά δόθηκε η ευκαιρία, μπορώ να πω ότι είναι αργά ή είμαι μεγάλη πιστεύεις;
    Σημασία έχει ότι θα ξανά κάνω την προσπάθεια μου, θα ξανά μπω στην διαδικασία μάθησης και θα έχω περισσότερα εφόδια για το μέλλον μου, γιατί με βάση το αντικείμενο μου και την προϋπηρεσία μου (έστω και αν γίνει στα σαράντα) θα έχω κάποια εξέλιξη.
    Συν ότι ένας λόγος που έπαθα ψύχωση ήταν μαζεμένα προβλήματα, ένα από αυτά ήταν ότι ενώ είχα τις γνώσεις και το μυαλό, έμενα στάσιμη και δεν έπαιρνα προαγωγή, ενώ αυτός ήταν ο στόχος μου και έβλεπα τους άλλους, που είχαν τις μισές γνώσεις από εμένα στο αντικείμενο και ανέβαιναν θέσεις, γιατί είχαν πτυχίο και τους έβλεπαν διαφορετικά, το αποτέλεσμα ήταν να συγχύζομαι να πιέζω και στο τέλος να χάσω μία πολύ καλή δουλειά, με καλές οικονομικές και μη απολαβές, να έρθω σε αδιέξοδο, να μου έρθουν όλα μαζεμένα και να πάθω αυτό που έπαθα.
    Ναι μετά συνειδητοποίησα ότι δεν είναι και το ποιο βασικό, αλλά ήταν η ψυχική μου ικανοποίηση και εκεί έβαζα την δημιουργικότητα μου.
    Σκέψου το καλά πριν την αφήσεις, κανείς δεν μπορεί να σου πει τους τρόπους για εξωτερικεύσεις την δημιουργικότητα σου και το πως να περάσεις το χρόνο σου, μόνος σου το βλέπεις και το ρυθμίζεις αυτό.
    Εγώ μπορώ να σου πω το ότι δήποτε, εσένα είναι το θέμα να σου αρέσει.
    Κανείς δεν είναι καλός σε όλα τα μαθήματα, απλά ειδικεύεται εκεί που τείνει και σε αυτό που του αρέσει περισσότερο, εγώ έχω ένα μάθημα δυστυχώς που θέλει πολύ καλά μαθηματικά δεν τρελαίνομαι αλλά είναι στον τομέα μου, θα το προσπαθήσω, δεν σημαίνει όμως ότι θα γίνω μαθηματικός, δίνω βάση σε ποιο θεωρητικά μαθήματα και στην πρακτική τους, άρχισα να ενθουσιάζομαι και να θέλω να κάνω έρευνες για την πρακτική τους υλοποίηση, ναι μέσα από την θεωρεία βέβαια.
    Γιαυτό σου λέω, ο καθένας το βλέπει διαφορετικά εσύ ξέρεις το τι σου ταιριάζει, δημιούργησε με τον χρόνο που έχεις και μην τα παρατάς, εμείς οι ψυχωτική έχουμε πολλές εμμονές γιατί να μην τις εκφράζουμε δημιουργικά;
    Και εφόσον διαβάζεις αρκετά και λογοτεχνικά βιβλία οραματίσου άρχισε να γράφεις κάτι για τον εαυτό σου εξωτερίκευσε το αφού σου αρέσει, προσπάθησε να ανελιχθείς πνευματικά, κάνε αυτοσυγκέντρωση, πηγαίνοντας σε ένα γυμναστήριο όπως είπε και ο φίλος μας ποιο πάνω, πολλά είναι που μπορείς να κάνεις, αρκεί να σου ταιριάζουν.
    Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  6. #6
    ΜΑΡΙΑΝΑ μπραβο που διαλεξες να σπουδασεις.μην μασας.δεν εισαι καθολου μεγαλη για σπουδες.καλιο αργα παρα ποτε.κ τα 40 ειναι συμβατη ηλικια να παρεις πτυχιο κ να εξελιχθεις οπως ονειρευεσαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Mαριαννα δεν πιστεύω πως είσαι μεγάλη.Αλλωστε η μάθηση πρέπει να είναι δια βίου.Στη σχολή μου έβλεπα πολύ μεγαλύτερους να παίρνουν πτυχίο.Προσωπικά κ γω δεν θα ήθελα να τη σταματήσω.Το θεωρώ βλακεία τόσα χρόνια να πάνε χαμένα αλλά μου λείπει το κουράγιο αυτή τη στιγμή κ η όρεξη..Μου φαίνεται πολύ απόμακρο σαν στόχος.Είναι λες και δεν πήγα ποτέ μου στη σχολή.Γενικά τα έχω ξεχάσει όλα και μου φαίνεται βουνό :P Σε ευχαριστώ για τις ιδέες σου καθώς κ όλους όσοι απάντησαν μέχρι στιγμής στο ποστ μου!!! :D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...ουραγιο φιλε μου κ επειδη η πειρα μου απο ψυχολογικα συγκεκριμενα καταθλιψη ειναι τεραστια σου στελνω να μελετησεις την ιστορια μου κ οπως κ λες κ εσυ δεν προκεται να γινεις καλυτερα κατευθειαν θελει ενα βημα την φορα καθημερινα,Οσον αφορα την μαθηση το ενδιαφερον σου μπορει να επανελθει οταν καθαρισει το μυαλο σου απο την ψυχωση κ δεις τι σε ενδιαφερει καθαρα,Ετσι κ δεν συνεχισεις στην σχολη σου προτεινω καποιο ιδιωτικο ιεκ το οποιο δεν απαιτει πολυ διαβασμα κ κυριως μαθαινεις πρακτικα πραγματα κ σε 1 2 χρονια εισαι ηδη με πτυχιο,Καλη δυναμη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Kαι εγώ στο ΕΑΠ σπούδασα, φυσική και τελείωσα το 2007. Στη ΔΕΗ όμως που είμαι δεν εξελίχθηκα αν και θα το ήθελα. Κάνω την γραμματέα σε κάτι βύσματα, δεν προβλέπεται βέβαια γραμματέας γι' αυτές και άλλες δουλειές ρουτίνας. Ζήτησα την βοήθεια κοινωνικής λειτουργού για να φύγω για Αθήνα όπου έμενα παλιά (εδώ και πέντε χρόνια μένω στα Ιωάννινα, μόνη μου και με πετσοκομμένο μισθό και δώρα, απορώ πως δεν έχω υποτροπιάσει ακόμη). Για να αποφύγω επομένως την υποτροπή και να ασχοληθώ ίσως με κάτι πιο ενδιαφέρον θέλω την μετάθεση. Έλα όμως που τα βύσματα ενδέχεται να μην με αποδεσμεύσουν παρόλο που δεν έχουν αντικείμενο για την ειδικότητά μου. Αν με βάλουν και στο γκισέ (υπάρχουν άτομα που πετάνε σπόντες επειδή βλέπουν άλλους να δουλεύουν χωρίς πελάτες, λένε ότι καθόμαστε) κάηκα. Δεν νομίζω ότι το γκισέ είναι για φυσικό, πόσο μάλλον για άτομο με θέμα ψυχικής υγείας.
    Επομένως και εγώ ξεσκίστηκα και στερήθηκα να διαβάζω και να πληρώνω πέντε χρόνια και όχι προαγωγή δεν είδα αλλά κινδυνεύει η υγεία μου, επειδή μερικές έγιναν διευθύντριες με πολιτικό μέσο και δεν ξέρουν χρήση word και excel.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ολα αυτα ειναι καταλοιπα της νοοτροπιας του 1980..

    Στο μελλον θα παρουν δρομο και δε θα γινεται αυτο.. Οποτε καλα εκανες που σπουδασες και εχεις ενα χαρτι παραπανω..

    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Kαι εγώ στο ΕΑΠ σπούδασα, φυσική και τελείωσα το 2007. Στη ΔΕΗ όμως που είμαι δεν εξελίχθηκα αν και θα το ήθελα. Κάνω την γραμματέα σε κάτι βύσματα, δεν προβλέπεται βέβαια γραμματέας γι' αυτές και άλλες δουλειές ρουτίνας. Ζήτησα την βοήθεια κοινωνικής λειτουργού για να φύγω για Αθήνα όπου έμενα παλιά (εδώ και πέντε χρόνια μένω στα Ιωάννινα, μόνη μου και με πετσοκομμένο μισθό και δώρα, απορώ πως δεν έχω υποτροπιάσει ακόμη). Για να αποφύγω επομένως την υποτροπή και να ασχοληθώ ίσως με κάτι πιο ενδιαφέρον θέλω την μετάθεση. Έλα όμως που τα βύσματα ενδέχεται να μην με αποδεσμεύσουν παρόλο που δεν έχουν αντικείμενο για την ειδικότητά μου. Αν με βάλουν και στο γκισέ (υπάρχουν άτομα που πετάνε σπόντες επειδή βλέπουν άλλους να δουλεύουν χωρίς πελάτες, λένε ότι καθόμαστε) κάηκα. Δεν νομίζω ότι το γκισέ είναι για φυσικό, πόσο μάλλον για άτομο με θέμα ψυχικής υγείας.
    Επομένως και εγώ ξεσκίστηκα και στερήθηκα να διαβάζω και να πληρώνω πέντε χρόνια και όχι προαγωγή δεν είδα αλλά κινδυνεύει η υγεία μου, επειδή μερικές έγιναν διευθύντριες με πολιτικό μέσο και δεν ξέρουν χρήση word και excel.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Δεν προτείνω σε κανέναν να παρατήσει τις σπουδές του. Ίσα -ίσα που η πνευματική ενασχόληση θα κάνει καλό στην ψυχική του υγεία. Έχεις ενδιαφέροντα, έχεις προοπτική για το μέλλον με τις σπουδές. Ούτε η ηλικία είναι αποτρεπτικός παράγοντας.
    Όσον αφορά τις κυρίες αυτές στις δημόσιες επιχειρήσεις δεν θα γλυτώσουμε εύκολα. Την κρατάνε την καρέκλα. Θέλουν γραμματέα και δύο βοηθούς για να το παίζουν διευθύντριες. Οι θέσεις αυτές όμως είναι για άτομα με γνώση Η/Υ, γνώσεις λογιστικής, απλές θέσεις προισταμένων δηλαδή. Από εδώ και πέρα βέβαια η ΔΕΗ και οι θυγατρικές μόνο με ΑΣΕΠ προσλαμβάνει και τα πτυχία που θέλει, για λογιστικά λογιστικής, για οικονομικά οικονομολόγους, για γραμματέα, ΙΕΚ γραμματέων κλπ. Οι υπάρχουσες κυρίες όμως μπορεί να έχουν πτυχίο φιλολογίας, κοινωνιολογίας κλπ. οπότε δεν ξέρουν οικονομικά και συνήθως δεν ξέρουν να κρατάνε το ποντίκι. Ούτε εξίσωση πρώτου βαθμού δεν ξέρουν. Να λένε όμως "είμαι εξουσία εγώ" ξέρουν. Είναι ένα αίσχος, έχω πονοκεφάλους που το βύσμα της ΝΔ καθορίζει που θα ζήσω και μου υποβάθμισε τον κόπο μου για το πτυχίο.

  12. #12
    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Δεν προτείνω σε κανέναν να παρατήσει τις σπουδές του. Ίσα -ίσα που η πνευματική ενασχόληση θα κάνει καλό στην ψυχική του υγεία. Έχεις ενδιαφέροντα, έχεις προοπτική για το μέλλον με τις σπουδές. Ούτε η ηλικία είναι αποτρεπτικός παράγοντας.
    Όσον αφορά τις κυρίες αυτές στις δημόσιες επιχειρήσεις δεν θα γλυτώσουμε εύκολα. Την κρατάνε την καρέκλα. Θέλουν γραμματέα και δύο βοηθούς για να το παίζουν διευθύντριες. Οι θέσεις αυτές όμως είναι για άτομα με γνώση Η/Υ, γνώσεις λογιστικής, απλές θέσεις προισταμένων δηλαδή. Από εδώ και πέρα βέβαια η ΔΕΗ και οι θυγατρικές μόνο με ΑΣΕΠ προσλαμβάνει και τα πτυχία που θέλει, για λογιστικά λογιστικής, για οικονομικά οικονομολόγους, για γραμματέα, ΙΕΚ γραμματέων κλπ. Οι υπάρχουσες κυρίες όμως μπορεί να έχουν πτυχίο φιλολογίας, κοινωνιολογίας κλπ. οπότε δεν ξέρουν οικονομικά και συνήθως δεν ξέρουν να κρατάνε το ποντίκι. Ούτε εξίσωση πρώτου βαθμού δεν ξέρουν. Να λένε όμως "είμαι εξουσία εγώ" ξέρουν. Είναι ένα αίσχος, έχω πονοκεφάλους που το βύσμα της ΝΔ καθορίζει που θα ζήσω και μου υποβάθμισε τον κόπο μου για το πτυχίο.
    KALa ta eleges alla den isxyoyn ta idia gia ola ta komata?;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Συνήθως των άλλων κομμάτων είναι πιο μετριοπαθείς. Μια κατηγορία γυναικών όμως που δεν ξέρω ποιός διάολος τις έβαλε στη ΔΕΗ και έγιναν τομεάρχες με μέσο, έχουν ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο. Η μια φοράει ακριβά ρούχα και τσάντες, η άλλη κυκλοφορεί με διθέσια μερσέντες. Τι να πει ο κόσμος μετά; Ότι εμείς στη ΔΕΗ αντιμετωπίζουμε οικονομικό πρόβλημα; (ουκ ολίγοι αντιμετωπίζουν).
    Συνήθως είναι από την φουρνιά του Μητσοτάκη που διόρισε 7000 διοικητικούς το 1993, γι΄αυτό λέω για ΝΔ.
    Είναι αίσχος πάντως οι διορισμοί και οι αναθέσεις με πολιτικά μέσα. Οι καινούργιοι υπάλληλοι που διαλέγει το ΑΣΕΠ είναι μια χαρά.
    Οι διευθυντάδες παίρνουν δεν ξέρω και εγώ πόσα και εμένα μου απέρριψαν οικονομικό βοήθημα 1500 ευρώ. Έγινε και κοινωνική έκθεση, προσκόμισα αποδείξεις ψυχιάτρου, εξετάσεις, λογαριασμούς, ενοίκια αλλά τίποτα. Εν τω μεταξύ τα δώρα μας τα έχουν κόψει, αν τα είχα δεν θα χρειαζόμουν οικονομικό βοήθημα. Ου να χαθούν τα λαμόγια. Να τα βρουν στα παιδιά τους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν υπαρχουν ευκολες λυσεις. Φυσικο ειναι αν δεν εχεις δουλεψει ποτε να φαινονται ολα βουνο και σιγουρα θα δυσκολευτεις στη δουλεια , ολοι δυσκολευονται. Λιγες οι δουλειες που μπορουν να θεωρηθουν "ευκολες".

    Πρεπει να προσπαθησεις , εαν δεν πιασεις δουλεια ωστε να υποφερεις πολλες φορες προσπαθωντας να υπερβεις τον εαυτο σου , δεν θα εχεις και τα απαιτουμενα οφελη. Αλλα εαν τα καταφερεις και κοιταξεις πισω , θα δεις μια πορεια που θα σε κανει να λες πολλες φορες , εγω το καταφερα αυτο?

    Για τη σχολη δεν μπορω να ξερω τι σπουδαζεις , ουτε ποσα χρωστας .... αλλα συνηθως οι σχολες ανοιγουν καποιες πορτες , εκει που δεν το περιμενεις. Μαριαννα , οχι δεν εισαι μεγαλη στα 32 για να σπουδασεις στο ΕΑΠ , μιλαω εκ προσωπικης πειρας.

    Μου αρεσει η μαθηση και ειναι κατι που μου γεμιζει το χρονο , τη ζωη και νομιζω δεν θα σταματησω ποτε να βαζω στοχους και να προσπαθω να μαθω κατι καινουριο.

    Βεβαια οι εποχες ειναι δυσκολες , αλλα αν αρχισεις και σκεφτεσαι : και να παρω πτυχιο τσαμπα κοπος ... ανεργος θα΄μαι , δεν προκειται να τα καταφερω στη δουλεια γιατι εχω ενα καρο προσωπικα προβληματα , ολα δουλευουν με βυσμα αρα ... γαματα κλπ , τοτε δεν καταληγεις πουθενα.

    Το θεμα ειναι να ξεικινησεις κατι και να το προσπαθησεις , να αγωνιστεις για αυτο.

    Θα ηθελα να αναφερω και κατι ακομα για τις σπουδες .... σπουδες δεν σημαινει απαραιτητα ευκολη ή σιγουρη εργασια , πλουτη και αλλα τετοια , σημαινει απολαυση για αυτο που κανεις , απολαυση να μαθαινεις και να σε γεμιζει αυτο που κανεις , δεν ειναι κατι που αν καταφερεις να το πετυχεις που μπορει να πληρωθει με οιονδηποτε ποσο στον κοσμο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    Αυτό που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι κυρίως οι στόχοι που πρέπει να θέσω κ τα βήματα που πρέπει να γίνουν για να ξαναπάρω τη ζωή στα χέρια μου.Έχω διαβάσει πως ένας πρώτος στόχος πρέπει να είναι η επαναφορά στις σπουδές ή στη δουλειά που είχε κάποιος πρωτού πάθει το επεισόδιο.Προσωπικά σπούδαζα κ μέχρι στιγμής δεν έχω δουλέψει κάπου.Το ψυχολογικό πρόβλημα με απασχολεί από τα 21 μου και τώρα είμαι 28.Στη σχολή δεν τα πήγαινα κ τόσο καλά για διάφορους λόγους.Ένας λόγος ήταν το πρόβλημα που προέκυψε,κοινωνικοί λόγοι όπως παρέες,που δεν κατάφερα να έχω φίλους που να στηρίζει ο ένας τον άλλον στα δύσκολα και το βασικότερο το περιεχομενο των σπουδών που δεν με ενδιέφεραι εκτός ελαχίστων μαθημάτων.Έτσι αυτή τη στιγμή έχω πάρει την απόφαση να τα παρατήσω καθώς χρωστάω αρκετά μαθήματα και φυσικά πτυχιακή κ πρακτική.Έτσι αυτό που μένει είναι η δουλειά κάτι που μου φαίνεται αρκετά δύσκολο καθώς αισθάνομαι γυμνός στα αγκάθια.Αισθάνομαι πως δεν γνωρίζω καθόλου τον εαυτό μου κ τις δεξιότητές μου και πως υπολείπομαι σε νοητικές ικανότητες.Δεν έχω καμία εμπειρία και γενικά από τον στίβο της ζωής αισθάνομαι πως δεν έχω καμιά εμπειρία.Φυσικά όλες αυτές οι σκέψεις έχουν κάνει την αυτοπεποίθησή μου να πάει περίπατο και λειτουργώ με ηττοπάθεια.
    Στην καθημερινότητά μου αυτή τη στιγμή αυτό που κάνω είναι να διαβάζω λογοτεχνικά βιβλία,να λύνω κανένα sudoku,να κατεβαίνω στο μαγαζί του πατέρα μου όπου βοηθάω που και που,να περνώ την ώρα μου στον υπολογιστή βλέποντας ταινίες και ακούγοντας μουσική και να βγαίνω για κανέναν καφέ.
    Αυτό που θα ήθελα από σας θα ήταν ιδέες και βήματα που θα μπορούσα να κάνω σιγά σιγά για να τονώσω την αυτοπεποίθησή μου και να αλλάξω την καθημερινότητά μου καθώς αυτή δεν με γεμίζει αρκετά.Επίσης αυτό που παρατηρώ τελευταία είναι πως έχω χάσει την όρεξη μου για μάθηση και έχω βαλτώσει γενικά.[/QUOTE]
    Γεια σου ..αυτο που θελω να σου πω καταρχας ειναι το εξης.το οτι εχεις μια ψυχικη ασθενεια δν σε καθιστα χαζο η οπως εσυ λες χωρις τις καταληλες νοητικες ικανοτητες,παρτο οτι αυτη η ασθενεια του εγκεφαλου ειναι σαν ολες τις ασθενειες του σωματος και μπορει να θεραπευτει.η διατροφη παιζει σημαντικο ρολο στη θεραπεια..αυτο που καταλαβαινω αποσα λες ειναι οτι σκεφτεσαι αρκετα αρνητικα,προσπθησε να το αλλαξεις.υπαρχουν εθελοντικες ομαδες που αν βοηθησεις θα ξαναθυμηθεις τις ικανοτητες σου,κανε δημιουργικα πραγματα ζωγραφικη,κατασκευες για το σπιτι,φροντισε τον εαυτο σου και αρχησε να τον αγαπας.και να θυμασαι οτι βλεπουμε στον εαυτο μας το βλεπουμε και γυρω μας.βρες τα καλα σου στοιχεια και ανεπτυξε τα.αν θες να μιλησεις στειλε μου μνμ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θελει χρονο....
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 19-09-2012, 16:41
  2. 100 κιλα απο 55 σε χρονο dt
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 19-09-2012, 16:40
  3. Ζηταει χρονο μετα απο σχεση
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 29-08-2012, 13:46
  4. Μετά από 1 χρόνο φαρμακευτική αγωγή κάτι στράβωσε!!!!
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 25-05-2010, 19:26
  5. ENA ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ...
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-04-2008, 00:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •