20 χρονων κλεισμενος μεσα χωρις να κανω τιποτα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    6
    Και αφού λες ότι το πρόβλημα σου είναι ότι δεν έχεις σχέση, γιατί δεν ψάχνεσαι γενικότερα ; Ο καιρός έχει ανοίξει, πάρτυ γίνονται αρκετά και όχι μονο.Να μου πεις έρχεται και εξεταστική, αλλα πιστεύω πως με ένα καλό πρόγραμμα θα έχεις χρόνο για πολλά!
    Όσο για το ανσέφτεσαι αν το προκαλλείς εσύ, μπορεί να ισχύει ή μπορεί και όχι. Μπορεί απλά να έχει τύχει !
    Last edited by MrStreetwalker; 05-06-2014 at 02:07.

  2. #17
    οσων αφορα τις σχεσεις μπορεις να διαβασεις αλλο μου ποστ και θα καταλαβεις οτι και σ αυτο το θεμα μπερδευομαι κ εχω προβλημα που με βασανιζει... απλα δε τον αναφερω γιατι δεν εχει και τοσο σχεση για εδω... απλα ακομα κ εκει τα βλεπω τοσο μπερδεμενα ολα

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μηπως ο υπολογιστής σου έγινε η διέξοδος, η φυγή από το να ρθεις πρόσωπο με πρόσωπο με τα προβλήματα τα οποία καθώς λες έχουν μαζευτεί? Δηλαδή παραίτηση κι όχι μορφη εξάρτησης απ τον υπολογιστη? Μονο που η αδρανεια θα έρθει να σου φορτωσει κι αλλα προβληματα, πχ ελλειπής προετοιμασία για τη σχολή και συνεπώς αποτυχίες, αφου λες πως εισαι σε μια απαιτητική σχολή. Επίσης, οι φιλοι σου σταδιακα θα χαθούν και θα ψαχνεις να τους βρεις οταν μια μερα ξυπνήσεις και νιωσεις έντονη την αναγκη της παρεας, θα ειναι λες και σε πλάκωσε ο ουρανός.
    Μήπως ειναι η απογοήτευση που σε σπρώχνει να πιστευεις ότι τα προβλήματα σου δεν μπορουν να αντιμετωπιστουν? Αμα τα αναλογιστείς με λίγο αισιοδοξια και νηφαλιοτητα το συμπερασμα σου μάλλο θα να ναι διαφορετικο.
    Όχι απλά δεν αντιμετωπίζονται γιατί είναι προβλήματα υγείας περισσότερο. Αυτό ακριβώς είπα σχετικά με τον υπολογιστή επείδη σε βοηθάει να ξεχνιέσαι. Ξέρω ότι τα βάζεις στο συρτάρι με αυτόν τον τρόπο, αλλά δεν μπορώ να ανταπεξέλθω διαφορετικά αυτή τη στιγμή. Επίσης συγγνώνη που σου απάντησα τώρα, αλλά μου είχε ξεφύγει το post σου

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    6
    Solkots πάντως αν έχεις ανάγκη να μιλήσεις κάπου συγκεκριμένα μπορείς να μου στείλεις pm και να τα πούμε από αλλού

  5. #20
    ειμαι περιπου σε παρομοια φαση φιλε σαλκοτ...και εγω ειμαι 20 φοιτητης,κλεισμενος μεστο σπιτι(το τελευταιο 3μηνο)και αδυνατω να κανω καποια προσπαθεια να ξεφυγω απο αυτο,σαν να το αποδεχομαι...εχω χασει τα κινητρα μου και την ορεξη μου για ζωη...καλο θα ηταν να ζιτησεις την βοηθεια καποιου ειδικου για το προβλημα σου φιλε μου...ελπιζω συντομα να ξεφυγουμε απο αυτο...οπως και ολοι που βασανιζονται ψυχικα

  6. #21
    Quote Originally Posted by προσωρινάεδώ View Post
    είναι σίγουρα κάποια κακή φάση της ζωής μας.της φοιτητικής.Είμαστε στο μεταίχμιο της ζωής.Ούτε παιδιά ούτε ενήλικες.
    Ψαχνόμαστε,πονάμε,δοκιμαζό μαστε,ρισκάρουμε,και μαθαίνουμε τη ζωή.
    Αρχίζεις και απομακρύνεσαι από τον κόσμο,είτε γιατί απογοητεύτηκες είτε γιατί κουράστηκες είτε κλπ θέλεις να μείνεις μόνος σου.
    Οι παρέες είναι μιά φασαρία εγώ πιστεύω.Ξέρεις πόσες παρέες έχω κάνει;;;;; Ξέρεις τι μου έμεινε;;; Αναλογικά να το πάρουμε από τα 10 (τυχαίο νούμερο) άτομα,έμειναν τα 2.
    Προφανώς και εσύ περνάς άσχημα,κάτι δε σε καλύπτει,ψάχνεσαι,προσπαθε ίς να βρεις το νόημα της ζωής......από την άλλη,ξέρεις τι πρέπει να κάνεις αλλά δε θες να το κάνεις ή δεν ξέρεις πώς να το κάνεις, ή δεν ξέρεις αν θα πετύχει.
    Δεν ξέρω τι να κάνεις.Μάλλον καλύτερα να βγαίνεις έξω από το σπίτι κι ας είσαι και μόνος.
    Τα καλυτερα χρονια ειναι η φοιτ. ζωη,αν δεν ειναι τωρα καλα...βραστα...

    Φιλε νηματοθετη,απο την στιγμη που εχεις παρεες,κακως μιζεριαζεις.Μην τους χασεις,γιατι αλλιως θα γινεις χειροτερα.Και μην ξεχνας οτι αν δεν εχεις φιλους,μετα δε θα βρισκεις ουτε κοπελα.Οι γνωριμιες ειναι το παν στα ερωτικα.

    Παση θυσια μην χασεις την παρεα που εχεις τωρα,και ας μην ειναι η καλυτερη.

  7. #22
    Κι αν δεν είναι η καλύτερη παρέα, αν δεν υπάρχει εναλλακτική λύση, μην την εγκαταλείψεις. Απλά εστίασε την προσοχή σου και εκμεταλλεύσου την στις πλευρες της που σε καλύπτει (άτομα για να βγεις έξω, πλάκα, κουβέντα). Το να εχεις φιλους σιγουρα βοηθάει στο να βρεις κοπέλα, αυτό όμως δεν ειναι απόλυτο.
    γιάννης

  8. #23
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Κι αν δεν είναι η καλύτερη παρέα, αν δεν υπάρχει εναλλακτική λύση, μην την εγκαταλείψεις. Απλά εστίασε την προσοχή σου και εκμεταλλεύσου την στις πλευρες της που σε καλύπτει (άτομα για να βγεις έξω, πλάκα, κουβέντα). Το να εχεις φιλους σιγουρα βοηθάει στο να βρεις κοπέλα, αυτό όμως δεν ειναι απόλυτο.
    Κοιταξε,το πιο συνηθες ειναι,αν δεν βρει καποιος κοπελα απο γνωριμιες,τοτε μεσω fb.Υπαρχουν και τα καμακια σε μπαρ κλπ,αλλα εκτος του οτι δεν εχουν θαρρος να τα κανουν ολοι,εχω την εντυπωση οτι οι ελληνιδες δυσκολα κανουν κατι σοβαρο απο κει.

    Αλλα και απο μονος του να βρει κοπελα,καλο θα ειναι να εχει και δικη του παρεα.Στις γυναικες αρεσει ο δικος τους να ειναι κοινωνικος και να εχει ενδιαφεροντα περα απο εκεινες.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2
    Καλησπέρα είναι το πρώτο μνμ μου στο φορουμ,η κατάστασή μου είναι παρόμοια σαν το παιδίου...
    Μπαίνω στο 3ο έτος της σχολής και με εξαίρεση 2-3 άτομα βαριέμαι να βγω ή να κάνω οτιδήποτε και κάθομαι στο σπίτι και απλώς περνάει ο χρόνος.

    Δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικό άτομα και η παρέα μου από το σχολείο είναι πάνω-κάτω η ίδια τόσα χρόνια,κρατάμε ακόμα καλές σχέσεις (μιλάμε στο σκυπε,συναντιόμαστε στο τόπο μας στις διακοπές κλπ).Στο 1ο έτος της σχολής γνώρισα δυο πολύ καλούς φίλους.Ο ένας έκατσε μόνο το 1ο έτος αλλά δεθήκαμε πάρα πολυ και το θεωρώ τον καλύτερό μου φίλο (καλύτερα και από άτομα που κάνουμε παρέα για 10 χρόνια) και συναντιόμαστε τουλάχιστον 1 φορά το τρίμηνο (και περνάω πολύ καλά) ενώ έχουμε πολύ συχνή τηλεφωνική επικοινωνία.Ο άλλος είναι ντόπιος αλλά έχει σχέση και δουλεύει οπότε βλεπόμαστε για κανά καφέ 1 φορά τη βδομάδα,και από το 2 έτος μέχρι τώρα είναι το μόνο άτομο που πραγματικά ψάχνω αφορμή να βρεθούμε.Στο 2ο έτος έκανα κάποια "παρέα" και στην αρχή ήταν καλούτσικα αλλά βγαίναμε μόνο 1 βράδυ πχ τη βδομάδα και πλέον δεν νιώθω ιδιαίτερα άνετα,τελευταία λέμε πως θα βγούμε και εγώ βαριέμαι και το αποφεύγω.Επίσης γνωρίζω ένα ακόμα άτομο καλά και βγαίνουμε για κάφε κλπ μια στο τόσο αλλά πραγματικά δεν έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και αντικείμενο συζήτησης.

    Κυριολεκτικά βαριέμαι τη ζωή μου και σκέπτομαι τι θα κάνω στη ζωή μου και πως θα περάσουν άλλα 3 χρόνια στη σχολή.Στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου ενώ καθόμουν σπίτι δεν διάβασα καθόλου,έβλεπα όλο σειρές κλπ.Η σχολή έχει αρχίσει 2 εβδομάδες τώρα και έχω πάει μόνο σε ένα μάθημα γιατί βαριέμαι.Το χειρότερο όμως είναι τα ΣΚ που μπορεί να μην μιλήσω/δω άνθρωπο.Άρχισα να πηγαίνω γυμναστήριο για να χάσω κάποια κιλά ενώ κάνω και μια δεύτερη γλώσσα και έτσι "γεμίζουν" κάπως 5 μέρες.

    Σχέση ολοκληρωμένη δεν είχα ποτέ,ενώ κοπέλες που ήρθαμε πιο κοντά ήταν μέσα από την παρέα,δεν την έχω "πέσει" ποτέ σε κάποια τελείως άγνωστη.
    Γενικά σαν άτομο έιμαι πολύ ήρεμος και δεν μιλάω πολύ μόνο αν ξέρω κάποιον πολύ καιρό.
    Σκέφτομαι μήπως μια αιτία του προβλήματός μου είναι το ότι δεν είχα σεξουαλική επαφή για πολύ καιρό...
    Όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Φιλε μου δε θεωρω καλο να πιεστεις να γινεις πιο κοινωνικος ή εξωστρεφης. Δεν ειναι υποχρεωτικο να ειμαστε ολοι στον ιδιο βαθμο κοινωνικοι. Φυσικα δεν ειμαι υπερ των ακρων αν και ειναι δικαιωμα του καθενος, αλλα για σενα δεν ειναι τετοια περιπτωση. Εγω νομιζω οτι εχεις αναγει σε προβλημα τον τροπο ζωης σου ως τωρα, ενω δεν υφισταται. Αφου εισαι απο φυσικη καταβολη εσωστρεφης, δε βλεπω το λογο να το αλλαξεις. Μην παρασυρεσαι απο την πλειοψηφια που μπορει να βλεπεις στο φβ να ναι με τις μεγαλες παρεες σουρτα φερτα στα κλαμπακια, συνεχεια τσεκ ιν, κουφονησια κλπ. Οχι οτι ειναι κακο, δεν το κατακρινω, αλλα εκαστος εφ ω εταχθη. Δεν εχεις κανενα λογο να πιεσεις τον εαυτο σου στο θεμα αυτο. Αν θελεις κ αλλες συμβουλες πρακτικα, να συνεχισω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by solkots View Post
    Καλησπερα παιδια... δημοσιευα κατα καιρους στο φορουμ για θεματα που ειχα με σχεσεις αυτη τη φορα ομως αισθανομαι μια γενικοτερη στεναχωρια ή δε ξερω πως να το πω... Διαβασα διαφορα αλλα θεματα και ξερω πως και το δικο μου μοιαζει λιγο πολυ με αλλα εδω μεσα. Ειμαι 20 χρονων φοιτητης αλλα το τελευταιο καιρο δεν εχω ορεξη για τιποτα,ουτε καν για μια μπιρα με φιλους.. Ειλικρινα δε ξερω τι μου συμβαινει... καθομαι ολη μερα σπιτι,παραγγελνω για να φαω,καπνιζω,ακουω μουσικη,βλεπω σειρες μεχρι αργα το βραδυ και μετα παω για υπνο... το τελευταιο καιρο αυτη ειναι πανω κατω η ζωη μου... αρκετες φορες δε βγαινω καν απ το σπιτι... αποφευγω προτασεις φιλων για εξοδο ή ακομα και καποιο παρτυ... εχω περασει κι αλλες τετοιες φασεις γενικα αλλα ποτε πριν τοσο εντονα... νιωθω λες και δε μπορω να κανω τιποτα..,γενικα στο σπιτι θα κανα και καμια ασκηση οπως βαρη ή κατι τετοιο,τα παρατησα κ αυτα τωρα... προσφατα υπηρξε ενα μπερδεμα με τα αισθηματικα μου (το ανεφερα σε αλλο θεμα αυτο) και εκτοτε απλα σκεφτομαι τι θελω απ τη ζωη μου και τι ζωη ειναι αυτη που κανω... κι ομως δε κανω τιποτα για να την αλλαξω... δεν εχω ορεξη για τιποτα.. νιωθω και μια πιεση με τις εργασιες τς σχολης και οσο πλησιαζει η εξεταστικη και δε μπορω να ανοιξω ουτε ενα βιβλιο με αγχωνει κι αυτο! να πιεσω τον εαυτο μου να βγω εξω?? δε ξερω αν το θελω... εχω να δω μερικους φιλους μου πανω απο βδομαδα...ή να μιλησουμε μαζι... νιωθω οτι σιγα σιγα με το να απορριπτω καθε προταση τους και να μενω σπιτι, τους απομακρυνω συνεχως...κι απ την αλλη σκεφτομαι αν βγω και ειμαι παλι ανορεχτος και χωρις καμια διαθεση για το οτιδηποτε...? δε ξερω τι να κανω,πρωτηη φορα νιωθω τοσο εντονα οτι σπαταλαω μερες απ τη φοιτητικη μου ζωη ασκοπα...θελω να πω, ειμαι 20 χρονων και καθομαι κλεισμενος μεσα ολη την ωρα και κανω τι? τιποτα... γιατι?? και γιατι δε μπορω να ξεφυγω απ αυτο??
    αγαπητο μέλος σε παραομοια κατάσταση είμαι και γω. Ερχονται βδομάδες που μπορεί να μην βγω απο το σπιτι και να απορρίπτω εξόδους. έχω παρατηρήσει πάντως πως οταν το αποφασίζω τελικα και βγαίνω περνάω καλα και φτιάχνει η διαθεση μου, ενώ οταν κάθομαι μέσα η διαθεση μου παραμένει τα ίδια σκ**τα.
    ο γιατρός μου με 'χει συμβουλέψει να βγαίνω όσο μπορω και να μην μένω σπίτι!
    (Βέβαια εμένα το θέμα μου είναι η αγοροφοβία κι οχι καταθλιψη).

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Φιλε μου δε θεωρω καλο να πιεστεις να γινεις πιο κοινωνικος ή εξωστρεφης. Δεν ειναι υποχρεωτικο να ειμαστε ολοι στον ιδιο βαθμο κοινωνικοι. Φυσικα δεν ειμαι υπερ των ακρων αν και ειναι δικαιωμα του καθενος, αλλα για σενα δεν ειναι τετοια περιπτωση. Εγω νομιζω οτι εχεις αναγει σε προβλημα τον τροπο ζωης σου ως τωρα, ενω δεν υφισταται. Αφου εισαι απο φυσικη καταβολη εσωστρεφης, δε βλεπω το λογο να το αλλαξεις. Μην παρασυρεσαι απο την πλειοψηφια που μπορει να βλεπεις στο φβ να ναι με τις μεγαλες παρεες σουρτα φερτα στα κλαμπακια, συνεχεια τσεκ ιν, κουφονησια κλπ. Οχι οτι ειναι κακο, δεν το κατακρινω, αλλα εκαστος εφ ω εταχθη. Δεν εχεις κανενα λογο να πιεσεις τον εαυτο σου στο θεμα αυτο. Αν θελεις κ αλλες συμβουλες πρακτικα, να συνεχισω.
    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αυτό που λέω είναι πως αισθάνομαι μόνος και βαριέμαι.Δεν είναι το θέμα η έξοδος ή το κλαμπ (να σου πω την αλήθεια τα έχω βαρεθεί) αλλά το ότι δεν έχω έναν άνθρωπο δικό μου ας πούμε,είτε είναι σχέση είτε κολλητός.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ειμαι κλεισμένος στο σπίτι εδώ και 4 χρόνια.
    By Bizarro in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 120
    Last Post: 15-09-2017, 13:18
  2. νιώθω πως το τρένο της ζωής μου περνάει από μπροστά μου χωρίς εγώ να είμαι μέσα....
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-07-2012, 02:46
  3. Δεν μπορώ με τίποτα να πω "όχι", τι να κάνω;
    By Τσιπουράκι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2011, 18:27
  4. ΧΩΡΙς ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 18-01-2011, 18:23
  5. Είμαι κλεισμένος..
    By ste12 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-04-2010, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •