ΓΑΔ, ζαλάδες, μυική αδυναμία και άλλα πολλά συμπτώματα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    9

    Unhappy ΓΑΔ, ζαλάδες, μυική αδυναμία και άλλα πολλά συμπτώματα...

    Γειά σας κι από μένα,
    δυστυχώς επανήλθα σ'αυτό το forum ξανά μετά από 9 χρόνια... Είχα περάσει και τότε, στα 27 μου μια παρόμοια κατάσταση με κρίσεις πανικού και γενικευμένο άγχος τα οποία μου ξεκίνησαν μετά τον αιφνίδιο θάνατο του μπαμπά. Έκανα ένα χρόνο ψυχοθεραπεία και κατάφερα και το ξεπέρασα! έκτοτε παντρεύτηκα έκανα και δύο παιδάκια και ήμουν σίγουρη οτι δεν θα το ξαναπάθω ποτέ ξανά... μέγα λάθος!
    Τώρα είμαι 36 και τον περασμένο Δεκέμβριο μου ξαναεμφανίστηκαν όλα και νομίζω πολύ χειρότερα από πριν! Κρίσεις πανικού, άγχος ολη την ημέρα, ζαλάδες, κρύοι ιδρώτες, μυική ένταση και ένα σωρό άλλα.... Εντωμεταξύ είχα ήδη ξεκινήσει συνεδρίες με την παλιά μου ψυχολόγο από το καλοκαίρι γιατί δεν ήμουν και πολύ καλά, αλλά παρ'όλαυτα οι κρίσεις εμφανίστηκαν. Συνέχισα τις συνεδρίες με την ψυχολόγο μέχρι και τον Ιανουάριο, αλλά καμία βελτίωση όλο και χειρότερα. Τελικά απόφάσισα να αλλάξω ψυχολόγο και τον Φεβρουάριο ξεκίνησα με μια άλλη η οποία μου είναι πολύ καλύτερη. Είχα μια μικρή βςλτίωση γύρω στον Μάρτιο αλλά μετά πάλι τα ίδια.
    Συνεχώς νομίζω ότι κάτι έχω, συνεχώς ζαλίζομαι, νιωθω ότι δεν με κρατάνε τα πόδια μου, ότι δεν μπορώ να κρατήσω το κεφάλι μου, έχω τρομερή ένταση, δεν μπορώ να δουλέψω, δεν μπορώ να πάω κάπου μόνη μου με τα παιδίά μου και γενικότερα είναι πολύ πιο δύσκολο να το διαχειριστώ τώρα από ότι στα 27 μου, γιατί έχω πίσω μου και μια οικογένεια και ένα σωρό υποχρεώσεις. Γενικότερα νιώθω ότι η κάθε μέρα μου είναι ένας γολγοθάς.
    Πήγα κοίταξα σε γιατρούς για τις ζαλάδες, φοβούμουν μήπως είναι κάτι νευρολογικό αλλά τίποτα. Το μόνο που βρέθηκε από ορθοπεδικό που μου έδωσε εξετάσεις αίματος είναι ότι έχω έλλειψη βιταμίνης D και μου έδωσε την κατάλληλη αγωγή.
    Παρόλ'αυτά όμως πάλι δεν έχω ησυχάσει και στο μυαλό μου γυρίζουν συνεχώς άσχημες σκέψεις.... μήπως είναι αυτό ...μήπως είναι το αλλό...
    Η ψυχολόγος μου λέει ότι είμαι πολύ δυνατή και μπορώ να το αντιμέτωπίσω, δεν έχω πάει σε ψυχίατρο για φαρμακευττική αγωγή. Τελευταία μία παθολόγος μου έγραψε το xanax και μου είπε οποτε δεν είμαι πολύ καλά να παίρνω 0.25 και ότι είναι πολύ μικρή δόση. Έχω πάρει κάποιες φορές αλλά δεν νομίζω ότι μου κάνουν πάντα κατι... άλλες φορές νιώθω καλύτερα αλλά όχι πάντα. Δεν ξέρω πια τι να κάνω... η ψυχολόγος μου λέει υπομονή, πόσο πια? Βαρέθηκα κάθε μέρα τα ίδια, να ξυπνάω και να σκέφτομαι πώς είμαι σήμερα, πώς θα βγει η μέρα, πώς θα πάω για δουλέια και άλλα τέτοια. Κάθε μέρα στην δουλειά με ζαλάδες, κρύους ιδρώτες και γενικότερη ανησυχία... Κανείς με παρόμοια κατάταση? Δεν αντέχω άλλο θέλω να είμαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος όπως ήμουν, νομίζω ότι δεν θα συνέλθω ποτέ...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι σχεσεις σου με τους γυρω σου πως ειναι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    9
    μια χαρά, όλοι μου δίνουν κουράγιο, όλοι με βοηθάνε! Γενικώς έχω πολύ στήριξη από όλο το περιβάλλον μου.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    42
    Θελω να σε ρωτησω αν εισαι εδω ακομα το ξεπερασες?Βιωνω τα ιδια καθημερινα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ζω καθημερινά με μυϊκή αδυναμία σε σημείο που δεν μπορώ να κρατήσω ουτε το κινητό στο χέρι.... και φυσικά ημικρανίες και ζαλάδες δεν υπάρχει κανένα φάρμακο που να με έχει βοηθήσει και ετσι κατέληξα να περνώ καθημερινά Xanax με συμβουλή γιατρού σε μικρή δοσολογία και αυτό μονο για μια ανακούφιση ειναι... δεν θεραπεύει το πρόβλημα... δεν ξέρω τι αλλο να κανω μήπως να παρω απόφαση να το δεχτώ αυτο οπως είμαι ? αυτο κάνω αλλα καθε μέρα και χειρότερα... ανχος δεν νιώθω πάντως...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by mary View Post
    Γειά σας κι από μένα,
    δυστυχώς επανήλθα σ'αυτό το forum ξανά μετά από 9 χρόνια... Είχα περάσει και τότε, στα 27 μου μια παρόμοια κατάσταση με κρίσεις πανικού και γενικευμένο άγχος τα οποία μου ξεκίνησαν μετά τον αιφνίδιο θάνατο του μπαμπά. Έκανα ένα χρόνο ψυχοθεραπεία και κατάφερα και το ξεπέρασα! έκτοτε παντρεύτηκα έκανα και δύο παιδάκια και ήμουν σίγουρη οτι δεν θα το ξαναπάθω ποτέ ξανά... μέγα λάθος!
    Τώρα είμαι 36 και τον περασμένο Δεκέμβριο μου ξαναεμφανίστηκαν όλα και νομίζω πολύ χειρότερα από πριν! Κρίσεις πανικού, άγχος ολη την ημέρα, ζαλάδες, κρύοι ιδρώτες, μυική ένταση και ένα σωρό άλλα.... Εντωμεταξύ είχα ήδη ξεκινήσει συνεδρίες με την παλιά μου ψυχολόγο από το καλοκαίρι γιατί δεν ήμουν και πολύ καλά, αλλά παρ'όλαυτα οι κρίσεις εμφανίστηκαν. Συνέχισα τις συνεδρίες με την ψυχολόγο μέχρι και τον Ιανουάριο, αλλά καμία βελτίωση όλο και χειρότερα. Τελικά απόφάσισα να αλλάξω ψυχολόγο και τον Φεβρουάριο ξεκίνησα με μια άλλη η οποία μου είναι πολύ καλύτερη. Είχα μια μικρή βςλτίωση γύρω στον Μάρτιο αλλά μετά πάλι τα ίδια.
    Συνεχώς νομίζω ότι κάτι έχω, συνεχώς ζαλίζομαι, νιωθω ότι δεν με κρατάνε τα πόδια μου, ότι δεν μπορώ να κρατήσω το κεφάλι μου, έχω τρομερή ένταση, δεν μπορώ να δουλέψω, δεν μπορώ να πάω κάπου μόνη μου με τα παιδίά μου και γενικότερα είναι πολύ πιο δύσκολο να το διαχειριστώ τώρα από ότι στα 27 μου, γιατί έχω πίσω μου και μια οικογένεια και ένα σωρό υποχρεώσεις. Γενικότερα νιώθω ότι η κάθε μέρα μου είναι ένας γολγοθάς.
    Πήγα κοίταξα σε γιατρούς για τις ζαλάδες, φοβούμουν μήπως είναι κάτι νευρολογικό αλλά τίποτα. Το μόνο που βρέθηκε από ορθοπεδικό που μου έδωσε εξετάσεις αίματος είναι ότι έχω έλλειψη βιταμίνης D και μου έδωσε την κατάλληλη αγωγή.
    Παρόλ'αυτά όμως πάλι δεν έχω ησυχάσει και στο μυαλό μου γυρίζουν συνεχώς άσχημες σκέψεις.... μήπως είναι αυτό ...μήπως είναι το αλλό...
    Η ψυχολόγος μου λέει ότι είμαι πολύ δυνατή και μπορώ να το αντιμέτωπίσω, δεν έχω πάει σε ψυχίατρο για φαρμακευττική αγωγή. Τελευταία μία παθολόγος μου έγραψε το xanax και μου είπε οποτε δεν είμαι πολύ καλά να παίρνω 0.25 και ότι είναι πολύ μικρή δόση. Έχω πάρει κάποιες φορές αλλά δεν νομίζω ότι μου κάνουν πάντα κατι... άλλες φορές νιώθω καλύτερα αλλά όχι πάντα. Δεν ξέρω πια τι να κάνω... η ψυχολόγος μου λέει υπομονή, πόσο πια? Βαρέθηκα κάθε μέρα τα ίδια, να ξυπνάω και να σκέφτομαι πώς είμαι σήμερα, πώς θα βγει η μέρα, πώς θα πάω για δουλέια και άλλα τέτοια. Κάθε μέρα στην δουλειά με ζαλάδες, κρύους ιδρώτες και γενικότερη ανησυχία... Κανείς με παρόμοια κατάταση? Δεν αντέχω άλλο θέλω να είμαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος όπως ήμουν, νομίζω ότι δεν θα συνέλθω ποτέ...
    Γεια σου mary και γω παθαινα κρισεις πανικου νομίζοντας έχω κάτι ξέχνα το δεν εχεις τιποτα και γω ειχα τα συμπτωματα που αναφερες το μυαλο μας τα δημιουργει ασχολησου με τα παιδακια σου και ασε τις ασχημες σκεψεις κατα μερος.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    42
    Καλημερα!Roulaki1πως το ξεπερασες?Ολη μερα ζαλη κ εγω δε μπορω...Αρχισα αγωγη τιποτα προς το παρον..Εχω απογοητευτει νομιζω εχω Σκπ δε χαιρομαι τιποτα????

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Τι αγωγη παιρνεις? αν εννοεις τα zanax δεν ειναι αγωγη. Και γιατι νομιζεις οτι εχεις ΣΚΠ? Μήπως διαβαζεις στο internet για αρρωστιες? αν ναι μεγαλο λαθος. Και κατι αλλο να σε ρωτησω την Β12 βιταμινη την εκανες?
    Last edited by Delmember2052020; 11-05-2019 at 10:48.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    42
    Ναι αυτο κανω με εφαγε το ιντερνετ..πονοκεφαλος και ζαλαδα καθημερινα ο νευρολογος με παρεπεμψε σε ψυχιατρο.Πηγα και μου εδωσε αγωγη ladose δεν εχω κλεισει μηνα ακομα...Κανω πραγματα για εμενα βγαινω αν δεν ειχα κινητρο την οικογενεια μου θα ημουν χειροτερα!Πως θα φυγει αυτο το πραγμα?Οταν μενω μονη κλαιω ετσι ξεσπαω

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    42
    Να σου πω οτι ολο αυτο ξεκινησε μετα απο μια απωλεια δικου μου ανθρωπου...Το ειχα παθει κ πριν πεντε χρονια μετα απο μια στρεσογονο περιοδο τοτε 15μηνες καθημερινες ημικρανιες μυρμηγκιασματα μουδιασματα ετσι μου καρφωθηκε η σκπ...Θελω να γινω οπως ημουν πως???

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by rose45 View Post
    Να σου πω οτι ολο αυτο ξεκινησε μετα απο μια απωλεια δικου μου ανθρωπου...Το ειχα παθει κ πριν πεντε χρονια μετα απο μια στρεσογονο περιοδο τοτε 15μηνες καθημερινες ημικρανιες μυρμηγκιασματα μουδιασματα ετσι μου καρφωθηκε η σκπ...Θελω να γινω οπως ημουν πως???
    το ladose θα σε βοηθησει κανε υπομονη. Και μενα η γιατρος μου μου προτεινε το ladose αλλα στην αρχη μου εδωσε αλλο ισως το παρω στο μελλον προσεχε το φαγητο ανοιγουν τα φαρμακα την ορεξη.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Παρε τα παιδακια σου μια βολτα κοντα στο σπιτι σε κανενα παρκο τωρα που ειναι Σαββατο μην το σκεφτεις απλα καντο.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    42
    Αυτο εκανα πηγαμε παραλια χαλαρωσα..Μετα γυρισαμε κ παλι τα ιδια...Δε το βαζω κατω βγαινω συνεχως..Μπηκα σουπερ μαρκετ νομιζα θα σωριαστω.Εχω πεισμωσει αυτο που με παει πισω ειναι οτι παρα τις απειρες εξετασεις που εχω κανει δεν ξεκολαει το ατιμο μυαλο απο την πιθανοτητα του να ειναι κατι παθολογικο και εκει ξαναπεφτω...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Κοιταξε κανε υπομονη με το φαρμακο και αν δε δεις διαφορα πιθανον να στο αλλαξει ο γιατρος, ρωτησε τον τι γνωμη εχει για το entact. Παρτον τηλεφωνο και πες του σε τι κατασταση εισαι τωρα θα σου πει και τα λογια του θα σε ηρεμησουν. Ασχετο ηρθε μια καινουρια που φοβαται οτι εχει σκληρυνση θα σε στειλω να την παρηγορήσεις. Ετσι το ειπα για να γελασεις. Σκέψου κάτι ευχάριστο εγω το εριξα στην τρελιτσα, και μην μενεις μόνη σου αλλα με κόσμο ετσι ξεφευγει το μυαλο από κακες σκέψεις και να πω ότι εισαι και μονη στο σπιτι τοσο κοσμο εχεις τα παιδια σου εννοω.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    42
    Σε ευχαριστω πραγματικα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πολλά Σωματικά συμπτώματα
    By smoochie in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 53
    Last Post: 27-05-2014, 03:24
  2. Δινω πολλα αλλα τελικα δεν ειμαι καλα.
    By Giannis17 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 19-04-2014, 16:48
  3. προβλημα με γονεις..και πολλα αλλα
    By alex95 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 10-08-2013, 05:10
  4. Πολλά συμπτώματα, καμιά λύση
    By too_brave in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-09-2008, 23:24
  5. Αγχώδης διαταραχή και πολλά άλλα.
    By lupus30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2007, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •