ΠΑΝΙΚΟΣ...ΠΑΝΙΚΟΣ... ΠΑΝΙΚΟΣ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 253
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493

    ΠΑΝΙΚΟΣ...ΠΑΝΙΚΟΣ... ΠΑΝΙΚΟΣ...

    Καλησπερα σε ολους.. ειμαι νεοσ μελος στο forum και παλιο μελος των κρισεων πανικου και της αγοραφοβιας.. θα ηθελα πολυ να μοιραστουμε τις ιστοριες μας... ας ενωθουμε ολοι οι πανικοβλητοι λοιπον... :cool:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    λοιπον... θελω τη βοηθεια σας... ειμαι πιο χαλια απο ποτε... δε ξερω τι να κανω..εχω απελπιστει... θα σας πω την ιστορια απο την αρχη... στα 19 μου ξεκινησαν οι κρισεισ πανικου με αγοραφοβια.. το αντιλιφθηκα αμεσως και ξεκινησαν ψυχοθεραπεια και φαρμακευτικη αγωγη.. μεσα σε λιγους μηνεσ ειχαν ολα σχεδον επανελθει... ημουν μια χαρα... ηταν ενασ εφιαλτης και τελειωσε ελεγα... η ζωη μου αρχισε να παιρνει νοημα ξανα.. δε σας κρυβω οτι παντα ειχα ενα φοβο μηπως ξαναεπιστρεψουν... αλλα οταν ηταν ενταξει... μετα απο 5 χρονια ομωσ κ μετα απο διαφορεσ καταστασεισ στρεσογονεσ θα ελεγα επεστρεψαν οι κρισεισ πανικου κ η αγοραφοβια πιο δυνατες και ισχυρεσ απο ποτε.. οχι θεε μου παλι... τι αμαρτιεσ πληρωνω ελεγα... και ετσι η ζωη μου γινεται ανω κατω παλι... ετσι λοιπον λεω δε θα με βαλει κατω αυτο .. πρεπει να σκεφτω τι πρεπει να κανω.. παω σε ψυχιατρο και μου δινει φαρμακευτικη αγωγη.. αυτο εγινε περισυ αρχεσ ιουνιου.. κλεινομαι στο σπιτι.. δε δουλευα ευτυχως.. δε μπορουσα να πας πουθενα.. ουτε στην εξωπορτα.. αρχιζω την αγωγη... καλυτερευω καπως κ ετσι ξεκιναω δειλα δειλα να βγαινω.. στη αρχη ειχα φοβο κρισεισ αλλα δε το βαζα κατω.. τον αυγουστο λοιπον λεω πρεπει να κανω κ ψυχοθεραπειεσ.. βρισκω ενα καλο ψυχολογο και ξεκιναω συνεδριεσ απο σεμπτεμβρη..ολα εδειχναν να κυλουν ρολοι.. εβγαινα εξω μονη μου , με φιλες, πηγαινα ταξιδια... ειχα διαθεση γενικωσ... κ εκει που ολα βαδιζαν ρολοι τσουυυυυυπ να τεσ παλι... η αληθεια ειναι οτι συναιβησαν πολλα εκεινη τη περιοδο κ σε συνδυασμο με τη διακοπη φαρμακων εκανα μπαμ.... και αρχισα να κλεινομαι παλι μεσα σιγα σιγα μεχρι που κλειστηκα τελειωσ.. το μονο που κανω τωρα ειναι καμια βολτα με το αμαξι και οχι μονη μου κ οχι σε ωρεσ αιχμης..τιποτα αλλο... και επισησ τισ τελευταιεσ 2 βδομαδεσ δε εχω διαθεση για τιποτα.. ουτε να σηκωθω απο το κρεβατι.. η ψυχολογια μου ειναι στο πατο.. ημουν ενα ατομο αισιοδοξο γεματο ζωη ολο γελιο και τωρα επεσα πατω.. δε το συγχωρω στον εαυτο μου....
    μεγαλο το μηνυμα μου και να φανταστειται τα λεω και περιληπτικα.. ευχαριστω για την υπομονη σας..περιμενω απαντησεισ σασ και τις δικιεσ σας ¨ιστοριες¨ ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    102
    έχεις καταχρησεις στην ζωή σου, πχ αλκοόλ καπνό νακρωτικά είτε στο παρελθόν είτε τώρα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    [QUOTE=paoki;485613]έχεις καταχρησεις στην ζωή σου, πχ αλκοόλ καπνό νακρωτικά είτε στο παρελθόν είτε τωρα?

    οχι.. ποτε καταχρησεις...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ωραια..διαβασα το μνμμα σου κ θελω να πω οτι σε καταλαβαινω απολυτα μιας κ γω τα χω περασει σε τραγικο βαθμο κ τα περασα κ παλι τωρα..τον ματωμενο απριλη(ετσι τον ονομασα χα).
    κοιτα απο οτι εχω καταλαβει γενικως απο μενα ειναι οτι ανηξκω σε μια μεριδα ανθρωπων οι οποιοι αντιδρουν ετσι σε καποιες στρεσογονες καταστασεις.
    στην ουσια ο πανικος ειναι εσωτερικη συγγρουση με το εγω μας.μια μαχη.ισως επειδη δεν μας εμαθαν ή δεν μαθαμε να ανεργοποιουμε σωστους μηχανισμους αμυνας απεναντι στις δυσκολιες τις ζωης.
    ειναι κατι που οταν το παθαινεις ερχεται ξανα με κατι δυσαρεστο.το επαθα στα 17 μετα σε εναν χωρισμο, μετα στον θανατο του πατερα μου κ τωρα που θελω να προχωρησω σε σσοβαρα θεματα στην ζωη μου.
    το παν ειναι να το αναγνωρισεις , να συγχωρησεις τον εαυτο σου που βιωνει ολο αυτο, να το αποδεχτεις κ να τον βοηθας.
    βοηθεια σημαινει ισως φαρμακοθεραπεια(αντικαταθ� �ιπτικα) και σιγουρα ψυχοθεραπεια.
    το προβλημα δεν θα φυγει τελειως.απλα θα μαθεις να το διαχειριζεσαι κ να το αποδεχεσαι οταν συμβαινει.
    κλαταρουμε.αυτο ειναι ολο.μπλοκαρουμε. τα χανουμε.πνιγομαστε.
    η καταλληλη μεθοδος ψυχοθεραπειας για τον πανικο ειναι η γνωσιακη- συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια.
    θα το διαβασεις παντου αυτο.καποιες επισης ασκησεις χαλρωσης κ πολλη γιογκα.
    οταν νιωθεις ασχημα νιωσε ασχημα, μην αντιστεκεσαι.απλα βαλε ενα προγραμμα στην ζωη σου.καποια δραστηριοτητα κ σιγα σιγα θα συνελθεις ξανα.
    παιρνεις ισως κ καποιο αντικαταθλιπτικο αυτην την περιοδο?συνεχιζεις τις συνεδριες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    /Καλημερα μπουμ... εχω διαβασει την ιστορια σου και ηθελα πολυ να μιλησουμε.... γνωριζω οτι ολο αυτο ειναι μια αμυνα μασ... αλλα ποσο πια? σε καθε σοβαρο θεμα θα εμφανιζονται? εχω παι πολυ πισω τη ζωη μου....δε εχω υπομονη.... αυτο με τα φαρμακα το σκεφτηκα κ εγω... ειχα παρει περισι τον ιοθνιο για λιγουσ μηνεσ.. δε ξερω... εγω με δυσκολια παιρνω ντεπον.. γενιικα δε παιρνω φαρμακα... απο τη μια λεω θα με βοηθησουν.. απο την ααλλη λεω οχι θα το παλεψεισ... δε ξερω... θελω να το ξεπερασω ..αυτο μονο.. τεταρτη εχω ψυχωθεραπεια και θα το συζητησω το θεμα το φαρμακων... πφφφφφφφφφφ...ολα μαυρα... παω ασορτι με το καιρο μαλλον... χε χε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κοιτα..δεν θελω να σε απογοητευσω.οταν ο γιατρος μου λεει οτι πρεπει να παρω αντικαταθλιπτικα δεν φερνω αντιρρηση καταρχην γιατι δεν αντεχω κ δευτερον ξερω οτι δεν κανουν εξαρτηση.ισα ισα βοηθανε να ανακαμψεις κ να δουλεψεις τα προβληματα σου.
    το ξερεις οτι εμενα ο γιατρος μου ειπε να παρω το αντικαταθλιπτικο πρωτα και μετα απο 1 μηνα να επεξεργαστουμε τα προβληματα μας.
    γιατι επρεπε να ηρεμησω.οσο ημουν με παροξυσμικο στρες δεν μπορουσα να σκεφτω, να παω δουλεια γενικα τιποτα.
    τωρα ειμαι καλυτερα μετα απο 2 μηνες αντικαταθλιπτικου.οχι κατι αλλο.μονο αυτο.εγω δεν θελω τα αγχολυτικα γιατι προκαλουν εξαρτηση κ καταστολη.
    μην ανησυχεις , οπως το περασες παλια ετσι θα περασει κ τωρα.
    πρεπει να το αποδεχτεις ομως.ακουγεσαι σαν να μην το εχει δεχτει ολο αυτο.
    κ αυτο ειναι το πρωτο πραμα που πρεπει να κανεις.για να γινει συμμαχος σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    ναι το γνωριζω... και εγω ξεκινησα μετα απο 2 μηνεσ να μιλαω... δε μπορουσα.. ξερω οτι δε προκαλουν εθισμο... αλλα ρε γαμωτο παλιιιιιιιιιι??? αγχολυτικα δε εχω παρει ποτε.. μονο αντικαταθλιπτικα... και εχεισ δικιο βρε μπουμ.. ΟΧΙ ΔΕ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΧΤΕΙ... Ξερω οτι ειναι λαθος.. Αλλα δε μπορω να το αποδεχτω.. ουτε να συγχωρησω τον εαυτο μου που απο ενας δυναμικος και χαρουμενος ανθρωπος ξεπεσα ετσι... οοοολη η ζωη μου εχει παει πισω... και δε ειμαι και κανα μωρακι.. παιρνω και αλλουσ μαζι μου.. με καταλαβαινεις??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    νταξει..δεν μπορεις απλα να πεις οτι ιενια η γριπη της ψυχης σου?αν εχει γριπη το σωμα δεν καθεσαι για ξεκουραση κ περιμενεις να ανακαμψεις?
    αν σκεφτεις οτι αυτο συμβαινει στο 70% του πλυθησμου ας πουμε δε σε κανει να μη νιωθεις μονη?
    σκεψου κ αλλους που εχουν χειροτερρα προβληματα υγειας.
    ειναι κατι που ξεπερνιεται.χαλαρωσε λιγο.σκεψου το.πες "ετσι ειμαι εγω, θα το ξεπερασω"
    κ θα δεις κ αυτο θα σταματησει να σε πιανει.μονο αν το πιασεις κ βαδισεται χερι χερι θα σου περασει.
    θελω να δεις ενα βιντεο στο youtube, ειναι μικρο κ λεγεται "i had a black dog, hiw name was depression"
    δες το κ πες μου.δες στο τελος πως το αποδεχεται αυτος που το εχει αυτο και πως το ξεπερναει.ειναι μονο 10 λεπτα βιντεο.ισως κ λιγοτερο.
    δες το αξιζει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    το θεμα ειναι οτι περισι οταν μουν ξαναηρθαν ειπα αυτο το πραγμα που λες εσυ τωρα... και βαδιζα πολυ καλα.. απο το φλεβαρη που ξεκινησε η κατρακυλα προσπαθησα μια χαλια προσπαθησα 2 χαλια... ε και μετα το χαοσ... κουραστηκα... ποσο ακομα?? δε εχω αλλες αντοχες... το μονο θετικο σ ολο αυτο ειναι οτι απο χτεσ που μπηκα σε αυτο το φορουμ και διαβασα εσενα και αλλουσ πηρα δυναμη απο τα λογια σας ...γι αυτο και αποφασισα να γινω μελος...
    to videaki θα το βαλω τωρα ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αν δεις οτι εισαι τοσο χαλια κ ακομα χειροτερα παρε αντικαταθλιπτικο παντα με την συμβουλη του γιατρου σου φυσικα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    BOOM το ειδα το βιντεακι... καταπληκτικο και με πολυ νοημα... μακαρι να ηταν πιο ευκολο η ανοδος των σκαλοπατιων στην πορεια των κρισεων...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    το σκεφτηκα αυτο με τη φαρμακευτικη αγωγη... και θελω να το συζητησω αυριο στη συνεδρια μου με το ψυχολογο μου... βεβαια οπωσ γνωριζουμε ολοι οι ψυχολογοι δε γραφουν ουτε συστηνουν φαρμακα..και αυτο ειναι ενα θεμα για μενα.. γιατι ολοι οι ψυχιατροι που χω παει ηταν χαλια... δε εμεινα ευχαριστημενη.. και τωρα αμα χρειαστω αγωγη θα πρεπει να ψαξω καλα...πολυ καλα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ειδες στο τελος του βιντεο κ σιγα σιγα πως συμφιλιωθηκε ο ανθρωπος με την καταθλιψη του?
    οι κρισεις πανικου δημιουργουν κ καταθλιψη.αυτα πανε χερι χερι.
    αν θες ψυχιατρο σου συστηνω τον δικο μου.αν θες πες μου να σου στειλω πμ.αν μενεις αθηνα φυσικα.ειναι νεος, ανοιχτομυαλος κ πολυ καλος.δεν δινει τα φαρμακα καραμελες.παρα μονο ο.τι χειαζεται πραγματικα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    ναι το ειδα... και σιγα σιγα πηρε τα πανω του..αρχισε παλι τη φυσιολογικη ζωη του....τελειο βιντεο..

    μενω κοντα στην αθηνα.. ο γιατροσ σου δεχεται μεσω SKYPE? ετσι κανω τισ συνεδριεσ γιατι δε θα μπορουσα καθε βδομαδα να πηγαινοερχομαι αθηνα που ειναι ο ψυχολογος και ετσι κανω μεσω skype.. ο γιατροσ σου ομωσ κανει?

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΑΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ!!!!
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-03-2014, 14:32
  2. πανικος!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2012, 08:20
  3. καταθλιψη/πανικος
    By giota in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-04-2009, 13:27
  4. πανικός
    By jison in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2008, 08:44
  5. πανικος και αντιμετωπιση
    By orth in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2007, 15:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •