"Ετσι ειμαι κ δε μπορω ν αλλαξω"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422

    "Ετσι ειμαι κ δε μπορω ν αλλαξω"

    Καλσπερα σε ολους...
    Τους τελευταιους 4 περιπου μηνες εχω κανει μια σχεση με ενα παληκαρι με το οποιο τυχαινει να βρισκομαστε κ στιν ιδιο εργασιακο χωρο. Ολα ξεκινησαν καλα, μαθαινα το χαρακτηρα του κ μαθαινε κ αυτος τον δικο μου...Τελευταια ομως αρχισα να ανακαλυπτω οτι ειναι λιγο παραπανω νευρικος απ οσο πιστευω οτι θα μπορουσα ν αντεξω...
    Για παραδειγμα, αν καποια φορα τυχαινε κ εκανα κατι κατα λαθος το οποιο μπορει να αποκαλυπτε τη σχεση μας (γιατι δε θελει να μαθευτει στη δουλεια οτι ειμαστε μαζι, εμενα δε μ απασχολει) μου εκανε "παρατηρηση" κ γινοταν λιγο αποτομος.
    Αυτη τη στιγμη που σας γραφω εχω μολις γυρισει απο διημερο μαζι του στο οποιο δε μπορω να.πω οτι περασα τοσο καλα οσο θα ηθελα... Ο λογος; ο αποτομος τροπος του Λ., οι εκφρασεις αποστροφγς σε καποια πραγματα που ελεγα κ εκανα, κανοντας με να νοιωθω χαζη... Κ αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να κατεβαζω μουτρα.
    Οταν πηγα την κουβεντα προς τα κει σε μια φαση χαλαρωματος στο μπαλκονι, η απαντηση που πηρα ηταν "τα εχω βρει με τον εαυτο μου κ ειμαι αυτος που ειμαι. γιατι ν αλλαξω χαρακτηρα;". "δε σου ζητησε κανεις ν αλλαξεις χαρακτηρα απλα καποια πραγματα τα προσαρμοζεις για να μη χασεισλς καποιους ανθρωπους απο διπλα σου" ηταν η δικη μου απαντηση τονιζοντας οτι ο αποτομος τροπος του με στενοχωρει...
    δε ξερω αν ειμαι υπερβολικη αν πρεπει να το αφησω να περασει μπας κ το καταλαβει...παιρνω ενδιαφερον απ τον ανθρωπο αυτο αλλα αυτη η πλευρα του εαυτου του ομολογω πως δε μου αρεσει...ειναι νευρικος ειμαι κ εγω ευαισθητη κ καπου το χανουμε...
    Every morning we are born again

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα δε μ αρεσει αυτη η συμπεριφωρα ουτε οτι γκρινιαζει για να μη μαθευτει η σχεση σας κ αυτον τι τον νιαζει? ουτε τα νευρα μου αρεσουν εγω προσπαθω να μην εχω νευρα καθολου
    :(:(:(

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Ειναι αναποφευκτο να μην εχεις νευρα... ανθρωποι ειμαστε, δε γινεται να ειμαστε συνεχεια μες στην τρελη χαρα...
    αλλα προς θεου δε πρεπει να ξεσπαμε κ να μιλαμε αποτομα επειδη απλα ετσι ειναι ο χαρακτηρας μας....υπαρχει κοσμος που στενοχωριεται κ πληγωνεται...
    Every morning we are born again

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε θα το ελεγα αυτο εγω νευρα εχω σπανια μου εχει τυχει να εκραγω κ να φωναζω αλα δε το συνηθιζω συνηθως ειμαι ηρεμος

  5. #5
    πρεπει να κανεις και εσυ υποχωρησεις ομως κοπελιά γιατι ολος ο κοσμος πρεπει να κανει.
    και αυτος και εσυ,και λιγο λιγο θα στρωσετε...
    μην το βλεπεις επιπολαια/εγωιστικα πχ οτι δεν περασες καλα και θα επρεπε να σε κανει να περασεις καλα..
    οι ανθρωπινες σχεσεις εχουν σκληρυνει δεν ειναι ετσι πλεον.
    τα βλεπουμε λιγο επιπολαια ,του στυλ α αυτος δε μου κανει να τον αλλαξω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    συμφωνω σ αυτο που λες...κ εγω δε θελω να μαι επιπολαιη...ομωε
    ς δε θα πρεπε κ αυτος λιγο να προσαρμοστει; γιατι στη συγμεκριμενη περιπτωση κ αυτος εγωιστικα το βλεπει
    Every morning we are born again

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω με το αγορι μου! Εγω πολυ ευαισθητη και εκεινος νευροσπαστος ! Για καποια περιοδο μαλωναμε συνεχεια τωρα ομως μετα απο πολυ συζητηση εχουν φτιαξει τα πτραγματα κανουμε και οι δυο υποχωρησεις λιγο συγκρατει εκεινος τα νευρα του λιγο δεν τον παρεξηγω εγω αποφευγουμε τους τσακωμους . Την ατακα αυτος ειμαι και δεν αλαζω ολοι την εχουμε πει καποια στιγμη σε μια σχεση ομως οχι μονο ερωτικη αλλα και καθε ειδους χειαζονται αμοιβαιες υποχωρησεις και κατανοηση. Παντως μην τον αφηνεις να σε κανει να νιωθεις ασχημα πες του αυτα που σκεφτεσαι και αν πραγματικα αξιζει η σχεση σας στην πορεια θα μαλακωσει .
    Ως τοτε καλο κουραγιο φιλη μου!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ευαισθητος ειμαι κ γω αλλα πως συνδιαζονται αυτα τα δυο πολυ ευαισθητη κ νευροσπαστος?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    weird εσυ τουλαχιστον εισαι τυχερη γιατι προφανως ο συντροφος σου ειναι συζητησιμος....δε μπορω να πω το ιδιο κ για τον δικο μου ομως...κοβει τις συζητησεις στη μεση κ εγω τουλαχιστον δε μπορω να βγαλω συμπερασμα...
    Every morning we are born again

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Ισως θα πρεπε να γινεις και συ λιγο πιο δυναμικη να μη σε καπελωνει καθε φορα που του φταιει κατι. Αν κοβει τη συζητηση καντον να νιωσει οτι σε χανει και αν αξιζει σιγα σιγα μπορει να βρειτε τη χρυση τομη..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σου Astimatnam!!
    Το γεγονος οτι δεν θελει να το πει στο εργασιακο περιβαλλον το στηριζει καπου?
    Γενικα βγαινετε μαζι ,εννοω αν σε εχει γνωρισει σε φιλους κτλ.
    Επειδη εχω βιωσει παρομοια κατασταση, σε καταλαβαινω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Quote Originally Posted by currant View Post
    Γεια σου Astimatnam!!
    Το γεγονος οτι δεν θελει να το πει στο εργασιακο περιβαλλον το στηριζει καπου?
    Γενικα βγαινετε μαζι ,εννοω αν σε εχει γνωρισει σε φιλους κτλ.
    Επειδη εχω βιωσει παρομοια κατασταση, σε καταλαβαινω
    καλησπερα currant...
    το στηριζει στο οτι δε θελει να τον βαζουν στο στομα τους κ στο οτι δε θελει να φτασει σε ανωτερα "αυτια" με κινδυνο να χασει τη δουλεια του. παρολο που μας εχουν δει ατομα απ τη δουλεια κ πλεον ο κοσμος το χει τουμπανο...
    γενικως βγαινουμε μαζι, ναι, σε φιλους δε μ εχει γνωρισει ακομα μονο στον αδερφο του. οι φιλοι του ειναι εκτος πολης. παρολαυτα κανα δυο φορες που του προτεινα να ερθει σε συνευρεσεις με δικη μου παρεα, το απεφυγε. η δικια σου κατασταση πως ηταν κ τι εκανες γι αυτο;
    Every morning we are born again

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σου κοριτσι!!
    Καταλαβα.
    Στην δικη μου περιπτωση, απεφευγε να με γνωρισει σε φιλους του κ ισχυριζονταν οτι δεν εχει κοντινους φιλους ( κουφο? )
    Επισης απεφευγε κ δικες μου παρεες, οσες φορες κ να του προτεινα. Απο ενα σημειο κ μετα ειχα κουραστει. Καταλαβαινα πως κατι δεν παει καλα.

  14. #14
    Όλα αυτά είναι κομπλεξικά.τι πάει να πει ότι δε θέλει να σε γνωρίσει;
    εγώ ξέρω ότι όταν κάποιος αγαπά κάποιον άλλο,δεν τον νοιάζει ο κόσμος όλος!
    επίσης ξέρω ότι κανείς δεν προσπαθεί ν'αλλάξει κανέναν!!!!!!
    δεν υπάρχει αγάπη.τέτοια αγάπη τουλάχιστον.Ευτυχώς υπάρχουν άλλες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Noμιζω καλυτερα που δε το λετε στη δουλεια για να αποφυγετε τα σχολια. Δεν εισαστε και παντρεμενοι αλλωστε. Συνηθως στις δουλειες ολοι κουτσομποληδες ειναι και κακοπροαιρετοι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. "χαμενος στη μεταφραση" χωρις να μπορω να συνελθω..
    By pandelic85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-01-2014, 16:43
  3. Δεν μπορώ με τίποτα να πω "όχι", τι να κάνω;
    By Τσιπουράκι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2011, 18:27
  4. Ειμαι "σπεσιαλ" παιδι.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 13-09-2009, 19:47
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •