Μεγάλη τρέλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320

    Μεγάλη τρέλα

    Παιδιά χρειάζομαι μια γνώμη.
    Όταν κάποιος γκρινιάζει τοοοοοοοοοοοσο πολύ και τίποτα μα ΤΙΠΟΤΑ πάνω στην γη δεν μπορεί να τον σταματήσει από τι πάσχει.
    Αναφέρομαι στον πατέρα μου. Ειλικρινά πρέπει να έχει σπάσει κάαααθε άνθρωπο πάνω σε αυτή την γη σε γκρίνια.
    Αφού μου λέει και ο αδερφός μου που μένει μαζί του ότι εδώ και ΔΥΟ ολόκληρα χρόνια ΚΑΑΑΑΑΑΘΕ ΜΕΡΑ πηγαίνει και του λέει ΤΑ ΙΔΙΑ. Εδώ και δύο χρόνια. Και αυτό δεν είναι τίποτα.
    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ προτιμάς να αυτοκτονήσεις ή να πας να κοιμηθείς σε κανένα παγκάκι από το να τον αντέχεις.
    Να σημειώσω ότι έχει μια υπερεαισθησία και τα πάντα τα παίρνει με λάθος τρόπο και φτιάχνει πλεκτάνες και διάφορα τέτοια και τα παραφουσκώνει όλα. Επίσης αν γίνει κάτι κάτι που τον ενοχλήσει θα το λέει μέχρι θανάτου.
    Ρε ποια διαταραχή είναι αυτή πείτε μου;; ΠΟΙΑ;
    Γιατρειά πάντως δεν υπάρχει σας το λέω εγώ.
    Πριν από λίγο πήρε την μάνα μου και με αφορμή κάτι άλλο άρχισε να της γκρινιάζει για κάτι που έγινε πριν 4 χρόνια και να το λέει και να το ξαναλέει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Επίσης να σημειώσω πως δεν είναι στο νορμάλ επίπεδο. Δεν είναι ότι απλά γκρινιάζει παραπάνω από τον μέσο όρο. ΣΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ...εγώ αλήθεια προτιμώ να κοιμηθώ σε κανένα παγκάκι....έχει κάποιο πρόβλημα ο άνθρωπος. Κάποια διαταραχή προφανώς γιατί όλα αυτά ξεπερνάνε τα όρια του λογικού.

  3. #3
    λέγεται γηρατειά και λέγεται,
    πάρε τα μπογαλάκια σου και σ'άλλη παραλία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Δεν ειναι τα γερατιά εδώ και χρόνια έτσι κάνει. Εκτός και αν από τα 40-45 θεωρούμε ότι γέρασε. Και άλλοι είναι γέροι 70 χρονών πχ και δεν κάνουν έτσι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο αγαπητο μελος,Απο οσο καταλαβαινω δεν μενεις μαζι του επομενως αυτο ειναι πολυ παρηγορο,Ο ανθρωπος που γκρινιαζει διαρκως ειναι απαισιοδοξος δεν πιστευει στον εαυτο του κ κρινει τις ιδιες του τις επιλογες οπως τον συζυγο κ το περιβαλλον του κ τα παιδια του κατ επεκταση τον εαυτο του,Ετσι κ λεει διαρκως το ιδιο κ το ιδιο πιθανον πασχει απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη η ιδψ κ αναγκαζεται να το λεει για να καταλαγιαζει προσωρινα το εντονο στρες που βιωνει μονιμα κ το οποιο κ βεβαια επανερχεται,Ιδανικο ειναι να μαθετε μην του δινετε πολυ σημασια ισως αν δει οτι δεν του περναει καλμαρει εστω κ λιγο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    μυσπ καλημέρα :)
    Πέρασε από το μυαλό μου η ΙΔΨ αλλά δεν το νομίζω γιατί αυτός λέει και παράλογα πράγματα εκτός του ότι έχει εμμονή και τα επαναλαμβάνει
    Επίσης είναι αδύνατο να μην του δίνεις σημασία αφού σε τρελαίνει. Και έστω και μία φορά να μην σηκώσεις το τηλέφωνο μετά θα παίρνει 5 φορές το λεπτό.
    Αυτό είναι εντελώς άρρωστο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by skata View Post
    μυσπ καλημέρα :)
    Πέρασε από το μυαλό μου η ΙΔΨ αλλά δεν το νομίζω γιατί αυτός λέει και παράλογα πράγματα εκτός του ότι έχει εμμονή και τα επαναλαμβάνει
    Επίσης είναι αδύνατο να μην του δίνεις σημασία αφού σε τρελαίνει. Και έστω και μία φορά να μην σηκώσεις το τηλέφωνο μετά θα παίρνει 5 φορές το λεπτό.
    Αυτό είναι εντελώς άρρωστο.
    Δεν πρόκειται απαραίτητα για διαταραχή, η συμπεριφορά, που περιγράφεις.
    Ότι ο άλλος δηλαδή γίνεται κουραστικός με το να επαναλαμβάνεται συνεχώς,
    χειριστικός με το να επεμβαίνει και να γκρινιάζει κ.λπ. δεν σημαίνει
    ότι πάσχει από κάτι. Είναι σ' αρκετές περιπτώσεις μια
    συμπεριφορά που την έχει μάθει και τη διαιωνίζει για να σας ελέγχει.
    Βάλτε του όρια για να γλυτώσετε, γιατί αν τελικά δεν είναι αυτός ο τρελός,
    μπορεί πράγματι να τρελάνει όλους τους υπόλοιπους γύρω του.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Είναι σ' αρκετές περιπτώσεις μια
    συμπεριφορά που την έχει μάθει και τη διαιωνίζει για να σας ελέγχει.
    Βάλτε του όρια για να γλυτώσετε, γιατί αν τελικά δεν είναι αυτός ο τρελός,
    μπορεί πράγματι να τρελάνει όλους τους υπόλοιπους γύρω του.


    Γεια Μαρκελα , κ εγω της ιδιας αποψεως ειμαι , ο δικος μου κανει το ιδιο με τα χρηματα , θελει να μας ελεγχει κρατωντας ολα τα χρηματα , θα δωσει πχ στη μανα μανα μου η στην αδελφη μου , αλλα γουσταρει να του ζητανε .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γεια Μαρκελα , κ εγω της ιδιας αποψεως ειμαι , ο δικος μου κανει το ιδιο με τα χρηματα , θελει να μας ελεγχει κρατωντας ολα τα χρηματα , θα δωσει πχ στη μανα μανα μου η στην αδελφη μου , αλλα γουσταρει να του ζητανε .
    Κάτι μου θυμίζει αυτό...........

    Ναι δεν είναι όλοι φίλε μου(μιλάω στον θεματοθέτη τώρα) άνθρωποι που έχουν κάποιο πρόβλημα,πρόκειται για παλιοχαρακτήρες που γουστάρουν να συμπεριφέρονται έτσι για να βγάζουν τα απωθημένα τους πάνω σε άλλους,να ελέγχουν όπως λεεί ο Μακ,να χειραγωγούν,να βασανίζουν τους άλλους για να κάνουν ότι έπαθαν στο παρελθόν και δεν συμμαζεύεται...

    Σ'αυτές οι περιπτώσεις χρειάζονται λεπτό χειρισμό....συνήθως κάποια όρια διακριτικά,κάποιες φορές ότι δεν κατάλαβες,μία μικρη βόλτα σαν να του λες πες τα μόνος σου και συνήθως απομάκρυνση από τον χώρο εάν αυτό είναι δυνατόν.

    Επίσης μην αποπροσανατολίζεστε με τα γηρατεια-τα γηρατεια απλώς είναι αυξητικός αριθμός μίας συμπεριφοράς που προϋπήρχε από πάντα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by skata View Post
    μυσπ καλημέρα :)
    Πέρασε από το μυαλό μου η ΙΔΨ αλλά δεν το νομίζω γιατί αυτός λέει και παράλογα πράγματα εκτός του ότι έχει εμμονή και τα επαναλαμβάνει
    Επίσης είναι αδύνατο να μην του δίνεις σημασία αφού σε τρελαίνει. Και έστω και μία φορά να μην σηκώσεις το τηλέφωνο μετά θα παίρνει 5 φορές το λεπτό.
    Αυτό είναι εντελώς άρρωστο.
    Επειδη πασχω απο ιδψ κ εχω μανια με το τηλ παραδειγμα στελνω στο αγορι μου μηνυματα κ μετα κραταω το κινητο διαρκως για να δω ποτε θα απανητησει κ κανω κ διαφορα αλλα πραγματα οπως να επαναλαμβανω ολο το ιδιο ειναι πιθανον να πασχει κ ο πατερας σου,οπωσδηποτε δεν ειμαι ειδικος κ δεν μπορουμε να κανουμε 100% διαγνωση ομως ειναι μια πιθανοτητα,Εσεις πρεπει να εξασκηθειτε να κανετε υπομονη κ να μην δινετε πολυ σημασια ετσι κ πασχει απο ιδψ θελει θεραπεια κ ειναι χρονιο προβλημα γνωριζω κ απο τον εαυτο μου αλλωστε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Ηθελα να ΄ξερα γιατί υπάρχουν γονείς..........
    Παναγία μου-τα παιδιά θα έπρεπε να μεγαλώνουν αυτόνομα και να κάνουν τις δικές τους επιλογές,από πάντα.

    Αν κάποιος κάνει μία έρευνα θα δει ότι τα περισσότερα άτομα που έχουν ψυχολογικά προβλήματα,οφείλονται στους γονείς τους.!
    Που όχι μόνο δεν ήθελαν να κάνουν παιδιά,αλλά δεν έδωσαν ποτέ αμέριστη αγάπη!

    Αλλη μία υπόνοια ότι ο Θεός δεν δικαιολογεί πουθενά την ύπαρξη του....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δεν ειναι μονο θεμα αγαπης, παει στο διαολο αυτο ειναι πολυτελεια. τι συμβαινει οταν δε παρεχουν ουτε καν κατι ανθρωπινο στα παιδια τους, ουτε την ελευθερια να επιλεξουν ? τοτε πως θα εξελιχτουν, σαν τα σκυλια, τρωγωντας τα αποφαγια τους ?

    οντοπικ συμφωνω με προσωρινάεδώ, κοιτα να τους ξεφορτωθεις το συντομοτερο με οποιο κοστος. μπορει τωρα να φαινεται απλα σαν γκρινια, οσο μεγαλωνει ομως αυτο θα γινεται ολοενα και πιο καταστροφικο. για σενα οχι για κεινον.

Similar Threads

  1. Μια μεγαλη απορια.
    By Alexandra312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 31-10-2013, 00:55
  2. Η μεγάλη πλεκτάνη
    By geo1986 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 12
    Last Post: 10-06-2013, 05:05
  3. Μεγάλη απορία
    By Eva1995 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2012, 00:35
  4. άγχος και μεγάλη στεναχώρια
    By angiem in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 08-01-2012, 21:07
  5. Ζωή σε μεγάλη δόση..
    By crazy_diamond in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-03-2011, 13:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •