Κάτι σαν ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    30

    Κάτι σαν ψύχωση

    Καλησπέρα,

    Το πρόβλημα μου έχει ως εξής: Τους τελευταίους 3 μήνες περνάω μια εξαιρετικά δραστήρια περίοδο της ζωής μου, μετά από κατάθλιψη 2 ετών.Ο τελευταίος μήνας ήταν πολύ αγχωτικός με συνεχείς σκέψεις για το πώς θα ξεπεράσω διάφορα "εμπόδια" που προέκυπταν, αλλά και άγχος για να επιτύχω κάποιους άμεσους στόχους που έχω θέσει.Το πρόβλημα μου ξεκίνησε από χτές όταν και μίλησα στο τηλ με μια φίλη μου, η οποία με άγχωσε αρκετά με κάποια πράγματα που είπε.Έτσι όλο το βράδυ δεν μπόρεσα να κοιμηθώ και όταν βγήκα έξω να πάω να πάρω κάτι στο περίπτερο, ένιωθα σαν κάτι να με κοιτάει έντονα απ' το γύρω περιβάλλον.Τελικά κοιμήθηκα 4 ώρες και όταν σηκώθηκα πάλι ένιωθα σαν κάτι να μην πήγαινε καλά μέσα μου.Έτσι αποφάσισα να περάσω την υπόλοιπη μέρα στο σπίτι χωρίς να σκέφτομαι πολλά πράγματα και να καταφέρω να έρθω πάλι "στα ίσια μου".Πρίν 1-2 ώρες αποφάσισα να βγώ μια βόλτα, αλλά πάλι ένιωθα ότι κάτι με κοιτάει τριγύρω μου. Αύριο θα πάρω τον γιατρό μου να του το πώ βέβαια, αλλά το αναφέρω και εδώ μήπως έχει πάθει κάποιος το ίδιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Το ξαναειχες νιωσει παλιοτερα αλλη φορα?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Το ξαναειχες νιωσει παλιοτερα αλλη φορα?
    Όχι.Η αίσθηση του ότι κάποιος με κοιτάει τριγύρω δεν το είχα ξαναπάθει.

  4. #4
    Αν εχεις πολυ εντονο αγχος,υπερκοπωση,και γενικως αυτον τον καιρο πιεζεσαι οπως λες,ειναι επομενο κατι να παει στραβα..Το τηλεφωνημα που δεχτηκες ειναι ενας λογος που μπορει να ανατστατωσε την ψυχικη σου κατασταση + ολα τα υπολοιπα που ανεφερα προηγουμενως!!.. Δεν εχω παθει κατι παρομοιο..Για τωρα κοιτα να ηρεμησεις λιγο(μουσικουλα,κανα βιβλιο) απο αυριο μιλας με τον γιατρο σου....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Κανε κανενα χαμομηλι ή αλλο ηρεμιστικο τσαϊ, φαε πολλα φρουτα, πηγαινε πουθενα για φρεσκο αερα και προσπαθησε να το ξεχασεις.

    Προσπαθησε οσο μπορεις να αποφυγεις τα αντιψυχωτικα, αλλα να ξερεις οτι και αυτα υπαρχουν και βοηθανε πολυ , παρολο βεβαια που εχουν παρενεργειες.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Κανε κανενα χαμομηλι ή αλλο ηρεμιστικο τσαϊ, φαε πολλα φρουτα, πηγαινε πουθενα για φρεσκο αερα και προσπαθησε να το ξεχασεις.

    Προσπαθησε οσο μπορεις να αποφυγεις τα αντιψυχωτικα, αλλα να ξερεις οτι και αυτα υπαρχουν και βοηθανε πολυ , παρολο βεβαια που εχουν παρενεργειες.
    φρούτα τρώω αρκετά.Απλά νομίζω ότι έχω πιεστεί πολύ το τελευταίο διάστημα και βγήκε όλη η κούραση (η ψυχική κυρίως) μετά από αυτό το τηλεφώνημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    βρές κανένα φίλο , μην μένεις μόνος ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    και δεν κατάλαβα γιατί να σε παρακολουθούνε ? κατέχεις κρατικά μυστικά ? χαλάρωσε ...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by path View Post
    και δεν κατάλαβα γιατί να σε παρακολουθούνε ? κατέχεις κρατικά μυστικά ? χαλάρωσε ...
    δεν κρατάω κανένα μυστικό, απλά αυτή την αίσθηση έχω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ο φοβος σου ειναι.

    βασικα μερικοι ανθρωποι ειναι πολυ εκδηλωτικοι - ακραιοι με τα συναισθηματα τους οποτε και να σε κοιταγαν μη τους δινεις σημασια, δε το εχουν πολυσκεφθει και λειτουργουν με τα συναισθηματα και οχι τη λογικη τους.

    αυτο που νιωθεις ειναι ενα συμπτωμα του φοβου βεβαια και των δυσαρεστων εμπειριων που μαζευτηκαν στη ζωη σου.

    ο εγκεφαλος σου προσπαθει να επεξεργαστει τα ερεθισματα που ειχες στο παρελθον και παιζει ξανα την ιδια κασσετα.

    ετσι το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον.

    αμα ηρεμησεις και το ξεχασεις θα φυγει.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα σου σου στελνω κ τον δικο μου αγωνα με την καταθλιψη,Πιστευω οτι εισαι στον σωστο δρομο κ το ξεπερνας,Ειναι λογικο ομως να στρεσαριστεις με το παραμικρο κ να φοβηθεις οτι θα ξαναγυρισεις στην καταθλιψη,Αυτος ο φοβος πιθανοτατα ειναι αβασιμος κ σε καθε περιπτωση πρεπει να συνεχισεις την προσπαθεια σου,Εγω υποτροπιασα μονο οταν εκοψα τα φαρμακα προ της ωρας μου κ δεν προσπαθουσα αρκετα,τωρα ειμαι αισθητα καλυτερα κ οσες φορες νιωθω οτι θα παθω παλι καταθλιψη δεν συνεβει,Ηρεμησε κ συνεχισε την δραστηριοτητα κ την προσπαθεια κ η πιθανοτητα να παθεις παλι καταθλιψη θα ειναι πολυ μικρη,Καλο κουραγιο!

  12. #12
    παιδια που λετε σιγουρα καλο ειναι πχ να τρωμε μηλα αλλα μην περιμενετε να βελτιωθειται ψυχολογικα απο το μηλο.για του λογου το αληθες απο οτι ξερω το μηλο εχει πολυ πιρυτιο που κανει καλο στο δερμα μαλλια κ νυχια οχι ομως στο μυαλο.θελω να πω δλδ οτι βασικα αλλο η ψυχικη κ αλλο η σωματικη υγεια.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    30
    εντάξει σήμερα είμαι καλύτερα.Πήγα έκανα και μια δουλειά στην δεή που είχα και δεν εμφανίστηκε πάλι.Μόνο μια μικρή ενόχληση έχω που πιστεύω αν ξεκουραστώ 1-2 μέρες θα φύγει.:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Καλα ναι, αλλα μεχρι να πιασουν τα φαρμακα σε βοηθανε τα φρουτα για να φυγει το στρες.

    Βασικα οπως λες, αμα ειναι σοβαρη κατασταση τοτε χρειαζονται φαρμακα και τοτε πρεπει να περιμενεις μερικες μερες για να δρασουν.

    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    παιδια που λετε σιγουρα καλο ειναι πχ να τρωμε μηλα αλλα μην περιμενετε να βελτιωθειται ψυχολογικα απο το μηλο.για του λογου το αληθες απο οτι ξερω το μηλο εχει πολυ πιρυτιο που κανει καλο στο δερμα μαλλια κ νυχια οχι ομως στο μυαλο.θελω να πω δλδ οτι βασικα αλλο η ψυχικη κ αλλο η σωματικη υγεια.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    ενω τα μηλα μαους για να δρασουν θελουν χρονια και αν...κ οπως ξερουμε συναγωνισιμη η ψχωση με την καταθλιψη.γιατι συνηθως φαρμακο η τροφη που δημιουργει ψυχωση(ανεβαζει ντοπαμινη) καταπολεμει την καταθλιψη κ το αντιθετο.βασικα ομως υπαρχουν υγειινες τροφες αντικαταθλιπτικες που ομως οπως ξερουμε χειροτερευουν την ψυχωση.αρα ποιο το συμπερασμα?πιστευω να κανουμε διαχωρισμο ψυχικης κ σωματικης υγειας ειναι καλυτερο..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αν κάτι τελείωσε, έρχεται κάτι καλύτερο?
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 30-07-2013, 15:48
  2. Ψύχωση ή κάτι άλλο?
    By MCCoolguy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2011, 20:21
  3. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 22:05
  4. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 21:23
  5. Ψυχωση ή κατι αλλο ? και τι κανουμε ?
    By georgef in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2009, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •