Ομαδική Θεραπεία Θεσσαλονίκη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    2

    Ομαδική Θεραπεία Θεσσαλονίκη

    Είμαι 38 ετών και πάσχω χρόνια τώρα από (Ιδεο)ψυχαναγκαστική διαταραχή. Εϊμαι κάτοικος θεσσαλονίκης. Έχω πάει και για ψυχοθεραπεία αλλά αρχίζω να πιστεύω πως ένα Group Therapy, να μοιραστώ τις σκέψεις μου με ανθρώπους που περνάνε τα ίδια θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια τέτοια ομάδα στη Θεσσαλονίκη?

    Και αν δεν υπάρχει τέτοια ομάδα υπάρχει κάποιος επαγγελματίας ψυχολόγος / ψυχίατρος που θα ήθελε να ξεκινήσει μια τέτοια ομάδα? Πιστεύω πως αν μοιράζαμε οι παθόντες από ΙΨΔ τις εμμονές, σκέψεις και φόβους μας θα μας βοηθούσε πολύ περισσότερο παρά να αντιμετωπίζουμε όλοι μόνοι μας αυτήν την "ασθένεια".

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by kostas_thess38 View Post
    Είμαι 38 ετών και πάσχω χρόνια τώρα από (Ιδεο)ψυχαναγκαστική διαταραχή. Εϊμαι κάτοικος θεσσαλονίκης. Έχω πάει και για ψυχοθεραπεία αλλά αρχίζω να πιστεύω πως ένα Group Therapy, να μοιραστώ τις σκέψεις μου με ανθρώπους που περνάνε τα ίδια θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια τέτοια ομάδα στη Θεσσαλονίκη?

    Και αν δεν υπάρχει τέτοια ομάδα υπάρχει κάποιος επαγγελματίας ψυχολόγος / ψυχίατρος που θα ήθελε να ξεκινήσει μια τέτοια ομάδα? Πιστεύω πως αν μοιράζαμε οι παθόντες από ΙΨΔ τις εμμονές, σκέψεις και φόβους μας θα μας βοηθούσε πολύ περισσότερο παρά να αντιμετωπίζουμε όλοι μόνοι μας αυτήν την "ασθένεια".
    Η Ομαδική ψυχοθεραπεία δεν είναι η προβλεπόμενη και προτεινόμενη μέθοδος αντιμετώπισης της συγκεκριμένης διαταραχής. Συμφωνώ όμως ότι μία ομάδα θα μπορούσε να βοηθήσει υποστηρικτικά στη προσπάθεια που κάνει προσωπικά και ξεχωριστά το κάθε μέλος.
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απο τη στιγμη που λεει
    να μοιραστώ τις σκέψεις μου με ανθρώπους που περνάνε τα ίδια θα με βοηθούσε πάρα πολύ.
    τι ζορι τραβας δε μπορω να καταλαβω

    Συμφωνώ όμως ότι μία ομάδα θα μπορούσε να βοηθήσει
    α συμφωνεις κ ολας ο θεοι... τοτε μπραβο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σου φιλε μου. Κ εγω πασχω απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    Ειχα δημοσιευσει κ ποστ περι συναντησης. Πιστευα κ εγω παντα οτι το group therapy θα βοηθουσε.
    Οπως λεει κ ο Giannisfrank δεν ειναι προτεινομενη μεθοδος αντιμετωπισης της συγκεκριμενης διαταραχης. Το ιδιο ισχυριζεται κ ο γιατρος. Κ η τοτε γιατρος μου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    2
    Εγώ πάντως αλλά βλέπω στην Αγγλία παιδιά. Έχει πολλά support groups που μιλάνε πολλοί ανοιχτα για την ΙΨΔ και στηρίζουν ο ένας τον άλλο. Ενδεικτικά εκανα copy paste ενα κείμενο απο Αγγλικό site:Support groups can play an important role alongside treatment in recovering from and managing your OCD. They provide a safe environment where you can talk openly about your OCD, as well as giving support and encouragement to others. Τώρα τι λένε πολλά τσακάλια ιατροί στην Ελλάδα με βάζει σε σκέψεις. Στο εξωτερικο πάντως υπαρχουν πολλά support groups.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω πιστευω οτι θα πρεπει να κανεις οτι σε κανει εσενα να νιωθεις καλα γιατι τη ζωη τη ζεις εσυ δε τη ζουν οι ψυχολογοι αντι για σενα αν κ δε χονευω τους αγγλους σε αυτο τους βρισκω σωστους...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by kostas_thess38 View Post
    Εγώ πάντως αλλά βλέπω στην Αγγλία παιδιά. Έχει πολλά support groups που μιλάνε πολλοί ανοιχτα για την ΙΨΔ και στηρίζουν ο ένας τον άλλο. Ενδεικτικά εκανα copy paste ενα κείμενο απο Αγγλικό site:Support groups can play an important role alongside treatment in recovering from and managing your OCD. They provide a safe environment where you can talk openly about your OCD, as well as giving support and encouragement to others. Τώρα τι λένε πολλά τσακάλια ιατροί στην Ελλάδα με βάζει σε σκέψεις. Στο εξωτερικο πάντως υπαρχουν πολλά support groups.
    Συμφωνω φιλε μου , Και το ξερω εδω κ χρονια περι εξωτερικου. Προχωρημενες καταστασεις.
    Παντως κ εγω σου λεω το ειχα ( κ το εχω) παραπονο.
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BC%CE%B1%CF%82
    Προσφατα το ειχα δημοσιευσει.

  8. #8
    Αλεξανδρε σταματα να πεταγεσαι σαν τσοντα και σταματα να κανεις τον ξερολα!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    στελιο66

    καταρχην σχετικα με ενα αλλο θεμα που μου απαντησες
    Νομιζω οτι εκανες κινηση ματ αλεξανδρε,μπραβο!
    καταρχην τα καλα σου λογια δεν τα χρειαζομαι δε τα εχω αναγκη κ δεν τα θελω ενα αυτο δευτερον αν πιστευεις οτι θα σε ακουσω με το να μου μπαινεις κοιτα αυτο καλυτερα
    https://www.google.gr/search?q=wall&...iw=800&bih=509

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Εγώ πάντως αλλά βλέπω στην Αγγλία παιδιά. Έχει πολλά support groups που μιλάνε πολλοί ανοιχτα για την ΙΨΔ και στηρίζουν ο ένας τον άλλο.
    το σιγουρο ειναι ενα μπραβο τους δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το να στηριζει ο ενας τον αλλο αν υπαρχουν πολα πραγματα που δε συμφωνω μαζι τους προσπαθω να ειμαι παντα αντικειμενικος... το θεμα ειναι απλο χωρις υποστηριξη δε ξεπεριενετε τιποτα η υποστηριξη κ η εμπιστοσυνη ειναι το κλειδι που ανειγει ολες τις πορτες αυτο που χρειατε καθε κατασταση ειναι αυτοπεποιθηση να πιστευει καπιος στον εαυτο του οτι μπορει να το ξεπερασει κ υποστηριξη δε πχ αν παρατηρισει κανεις καλυτερα θα δει οτι η μοναξια γεννα προβληματα κ ειναι η πηγη του κακου για ολα

  11. #11
    Συγνωμη ρε φιλε αλλα μερικες φορες εχει κανεις την εντυπωση οτι, ειτε κοροιδευεις, ειτε εισαι αλλου'ντ'αλλου!! Να εισαι πιο συγκεκριμενος και σοβαρος και τοτε και οι αλλοι θα σε αντιμετωπιζουν ως τετοιο. Δεν εχω τιποτα μαζι σου,αυτο νομιζω οτι το καταλαβαινεις,ουτε θελω να σε προσβαλλω,ενταξει Αλεξ; Η παραπομπη που κανεις τι ειναι; Χτιζεις τοιχους; Εισαι οικοδομος;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Συγνωμη ρε φιλε αλλα μερικες φορες εχει κανεις την εντυπωση οτι, ειτε κοροιδευεις, ειτε εισαι αλλου'ντ'αλλου!
    οτι εντυπωση κ να σου δωσω αν δεν το αποφασισω εγω να σου εξηγισω δε προκιτε να βγαλεις ακρη δε μπα να ψαχνεις απαντησεις 24 ωρες το 24 ωρο

    Δεν εχω τιποτα μαζι σου,
    α ναι ε σοβαρα? εισαι πολυ πιστικος απο οτι φαινετε πιο πειστικο απο σενα δεν εχω δει

    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Η παραπομπη που κανεις τι ειναι; Χτιζεις τοιχους; Εισαι οικοδομος;
    πηγενε στο μαντειο των δελφων κ βρες το αν μπορεις αν τα καταφερεις θα σε παραδεχτω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Αλεξανδρε εχει δικιο ο Στελιος. Γιατι βρε φιλε μου φερεσαι ετσι?
    Ειμαστε εδω για να μαλωνουμε?!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απο το τροπο που μιλα καπιος κ τις εκφρασεις που χρησιμοποιει μπορεις κ να καταλαβεις κ τι ανθρωπος ειναι..

Similar Threads

  1. ομαδική ψυχοθεραπεία
    By mariafil in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 26-11-2013, 18:32
  2. ομαδικη ψυχοθεραπεια
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-09-2012, 15:29
  3. ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 21
    Last Post: 23-03-2011, 19:39
  4. Ομαδική ψυχοθεραπεία
    By Marina924 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2010, 21:22
  5. ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By gm in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2006, 14:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •