αποπροσωποποιηση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163

    Thumbs down αποπροσωποποιηση!

    Γεια σας παιδια! Γραφω θεμα με την αποπροσωποποιηση γιατι με εχει τρομαξει πολύ.. Η μονη λεξη που μπορω
    να σκεφτω είναι τρομακτικο και τερμα ανησυχητικο..! Γενικα ολο αυτόν τον χρονο που βιωνω το πρόβλημα μου και
    το αγχος μπορει να το παθαινα πολύ παροδικα και κρατουσε σχεδόν λεπτα.. Αλλα τωρα υποφερω εδώ και σχεδόν 2 βδομάδες
    από τοτε που αρχισαν οι πανελλήνιες..με αφηνε για καποιες μερες αλλα ξαναερχοταν και ερχεται.. εχω και τωρα..!
    Είναι τοσο περιεργο.. νομιζω μονο οποιος το εχει ζησει μπορει να το καταλαβει.. Ωρες ωρες φοβάμαι τοσο πολύ που
    νομιζω ότι θα τρελαθώ μεχρι και ότι θα πεθανω.. Κινουμαι μηχανικα, δεν ξερω τι κανω, λεω κατι και μετα μπορει να το
    σκέφτομαι.. Καθομαι με τους φιλους μου και κοιταω το πατωμα για να δω αν στέκομαι, αν ζω..!!
    Δεν ξερω ποια είμαι απλα.. Κοιτιέμαι στον καθρεφτη για να το επιβεβαιωσω στον εαυτο μου.. Είναι σαν όλα τα ερεθισματα
    που δεχομαι να είναι ξενα, κυριως από τον εαυτο μου.. Πιστευα ότι μολις τελειωσουν οι πανελλήνιες, επειδή με αγχωσαν πολύ,
    λογω της κοινωνικης φοβιας μου περισσοτερο.θα περνουσε ή εστω θα ενιωθα καλυτερα, αν και εχω και τις ενδοσχολικες εξετασεις
    που είναι ακομη μια γυρα από ολο αυτό που περασα στις πανελλήνιες,.. αλλα αυτό συνεχιζει.. Ειμαι απεγνωσμενη και φοβισμενη..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι απλο νομιζω οσο βλεπεις κατι να μη παει καλα στο σωμα σου σημαινει οτι κατι δε θελεις να κανεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    κουκλιτσα μου γιατι δεν μιλας στους γονεις σου να σου δωσουν χρηματα να πας σε καποιον ειδικο?
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by fragile View Post
    κουκλιτσα μου γιατι δεν μιλας στους γονεις σου να σου δωσουν χρηματα να πας σε καποιον ειδικο?
    εγω πιστευω οτι δεν αξιζει κανεις για τιποτα να βαλει πανω απο την υγεια του οτιδηποτε γιατι χωρις υγεια δεν εχει νοημα τιποτα κανω λαθος?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ειναι απλο νομιζω οσο βλεπεις κατι να μη παει καλα στο σωμα σου σημαινει οτι κατι δε θελεις να κανεις
    Κατι τετοιο μαλλον συμβαινει.. τι κανεις όμως.. κανεις δεν ξερει..!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by fragile View Post
    κουκλιτσα μου γιατι δεν μιλας στους γονεις σου να σου δωσουν χρηματα να πας σε καποιον ειδικο?
    Ξερεις ποσο το θελω; Αλλα οι γονεις μου δεν το ξερουν και δυσκολεύομαι πολύ να τους το πω..
    Δεν είναι τοσο απλο.. φοβάμαι, ντρεπομαι.. δεν μπορω να τους μιλησω..!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Να μην ντρεπεσαι!!δεν ειναι ντροπη! Στο 2014 ζουμε. Να μιλησεις στη μητερα σου. Θα δεις ποσο ξελαφρωμενη θα νιωσεις..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Κατι τετοιο μαλλον συμβαινει.. τι κανεις όμως.. κανεις δεν ξερει..!
    τοτε ειναι πολυ απλο οταν βλεπεις οτι εχεις φτασει στα ορια σου λες δε @@@@@@@@@ οσα πανε κ οσα ερθουν

    τωρα..

    κοινωνικη φοβια ειχα κ γω αλλα εκανα αυτο που φοβομουν μεχρι να μου περασει τοσο απλα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    Να μην ντρεπεσαι!!δεν ειναι ντροπη! Στο 2014 ζουμε. Να μιλησεις στη μητερα σου. Θα δεις ποσο ξελαφρωμενη θα νιωσεις..
    Είναι περιεγο.. Δεν είναι το στυλ μου, δεν ξερω πως να το πω.. Ντρεπομαι να μιλαω
    για τετοια πραγματα, ντρεπομαι να λεω απλα πραγματα καμια φορα.. Δεν θα ξερω πως
    να το χειριστω με τη μαμα μου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τοτε ειναι πολυ απλο οταν βλεπεις οτι εχεις φτασει στα ορια σου λες δε @@@@@@@@@ οσα πανε κ οσα ερθουν

    τωρα..

    κοινωνικη φοβια ειχα κ γω αλλα εκανα αυτο που φοβομουν μεχρι να μου περασει τοσο απλα...

    Δεν νομιζω ότι παει ετσι ακριβως..
    Το εχω ψιλοπροσπαθησει και με αυτόν τον τροπο αλλα
    δεν ειδα να βγαινει πουθενα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Είναι περιεγο.. Δεν είναι το στυλ μου, δεν ξερω πως να το πω.. Ντρεπομαι να μιλαω
    για τετοια πραγματα, ντρεπομαι να λεω απλα πραγματα καμια φορα.. Δεν θα ξερω πως
    να το χειριστω με τη μαμα μου...
    Καταλαβαινω τη θεση σου. Και εγω ειχα βρεθει σ αυτη τη θεση αλλα τολμησα και μιλησα στη μανα μου και τελικα μου εκανε καλο. Ξεκινησα ψυχοθεραπειεσ τοτε και ολα καλα. Τολμησε το δε θα χασεις. Εκτοσ και αν η μαμα σου ειναι λιγο πωσ να το πω?? Στενομυαλη? Καπως ετσι.

  12. #12
    Ιωαννα καλησπερα και απο'μενα.Αν κοιταξεις και τα προσφατα αλλα και παλαιοτερα ποστ μου,θα δεις πολλα για το θεμα της αποπροσωποποιησης. Εγω το εχω εδω και 3 μηνες τωρα.Η αληθεια ειναι οτι τον τελευταιο μηνα εχει καπως υποχωρησει αλλα δεν εξαφανιστηκε τελειως.Ειναι οντως κατι τρομακτικο,αλλα εντελως ακινδυνο αυτο να το ξερεις.Ειναι απλα εξαιρετικα ενοχλητικο. Οσο το σκεφτεσαι και το φοβασαι θα επιμενει. Μολις το απομυθοποιησεις και σταματησεις να το σκεφτεσαι θα το στειλεις σπιτι του!! Αλλη ιδιαιτερη συνταγη δεν υπαρχει νομιζω και φυσικα εννοειται οτι ολα οφειλονται στο αγχος σου. Οταν αυτο επανελθει στα φυσιολογικα του επιπεδα θα υποχωρησει και η αποπροσωποποιηση.Να ξερεις οτι αυτα τα δυο πανε πακετο.Λογω της ηλικιας σου θα σου προτεινα να μην παρεις φαρμακα.Προσπαθησε πρωτα ν το παλεψεις πιο εναλλακτικα. Μπορεις να παρεις ηρεμιστικα βοτανα για παραδειγμα,να μην καθεσαι πολλες ωρες μεσα, να αρχισεις καποιο ειδος ασκησης και να προσεχεις την διατροφη σου.Καποιο πολυβιταμινουχο σκευασμα καλο θα σου εκανε.Επισης αν νιωθεις καταθλιψη θα σε βοηθησει πολυ ενα συμπληρωμα ω3,αλλα αυτα που εχουν τον τυπο ΕΡΑ.Κανε λιγο υπομονη,θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει,να εισαι σιγουρη γι'αυτο.Οτι θελεις στην διαθεση σου Ιωαννα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Δεν νομιζω ότι παει ετσι ακριβως..
    Το εχω ψιλοπροσπαθησει και με αυτόν τον τροπο αλλα
    δεν ειδα να βγαινει πουθενα..
    ισως ειδες οτι δεν εβγαινε πουθενα επιδη χρειαζοταν περισσοτερο πιστη στον εαυτο σου πχ αν πιστευεις κατι εισαι πολυ κοντα στο να το πραγματοποιησεις πχ καπιες φορες βοηθα καπως να "βιδωνεις" στο μυαλο σου μια φραση πχ θα τα καταφερω θα το ξεπερασω θα το νικησω κ να κολας εκει με οσο περισσοτερο πεισμα μπορεις το πεισμα στη ζωη ειναι απαραιτητο για να φερεις το επιθυμιτο αποτελεσμα οταν πεισμοσεις μπορεις να κανεις τα αδυνατα δυνατα μονο με τη δυναμη της θελησης ... αλλοστε αν δεν επιμινεις σε κατι πως θα το ξεπερασεις οταν ολα χρειαζονται προσπαθεια κ αγονα? χωρις επιμονη μπορει κανεις να ξεπερασει κατι?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ισως ειδες οτι δεν εβγαινε πουθενα επιδη χρειαζοταν περισσοτερο πιστη στον εαυτο σου πχ αν πιστευεις κατι εισαι πολυ κοντα στο να το πραγματοποιησεις πχ καπιες φορες βοηθα καπως να "βιδωνεις" στο μυαλο σου μια φραση πχ θα τα καταφερω θα το ξεπερασω θα το νικησω κ να κολας εκει με οσο περισσοτερο πεισμα μπορεις το πεισμα στη ζωη ειναι απαραιτητο για να φερεις το επιθυμιτο αποτελεσμα οταν πεισμοσεις μπορεις να κανεις τα αδυνατα δυνατα μονο με τη δυναμη της θελησης ... αλλοστε αν δεν επιμινεις σε κατι πως θα το ξεπερασεις οταν ολα χρειαζονται προσπαθεια κ αγονα? χωρις επιμονη μπορει κανεις να ξεπερασει κατι?
    Eτσι είναι όπως το ειπες..θελει επιμονη,υπομονη και δυναμη..
    Αλλα καμια φορα νιώθεις λειψος από όλα αυτά..
    Είναι δυσκολο λιγο..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Ιωαννα καλησπερα και απο'μενα.Αν κοιταξεις και τα προσφατα αλλα και παλαιοτερα ποστ μου,θα δεις πολλα για το θεμα της αποπροσωποποιησης. Εγω το εχω εδω και 3 μηνες τωρα.Η αληθεια ειναι οτι τον τελευταιο μηνα εχει καπως υποχωρησει αλλα δεν εξαφανιστηκε τελειως.Ειναι οντως κατι τρομακτικο,αλλα εντελως ακινδυνο αυτο να το ξερεις.Ειναι απλα εξαιρετικα ενοχλητικο. Οσο το σκεφτεσαι και το φοβασαι θα επιμενει. Μολις το απομυθοποιησεις και σταματησεις να το σκεφτεσαι θα το στειλεις σπιτι του!! Αλλη ιδιαιτερη συνταγη δεν υπαρχει νομιζω και φυσικα εννοειται οτι ολα οφειλονται στο αγχος σου. Οταν αυτο επανελθει στα φυσιολογικα του επιπεδα θα υποχωρησει και η αποπροσωποποιηση.Να ξερεις οτι αυτα τα δυο πανε πακετο.Λογω της ηλικιας σου θα σου προτεινα να μην παρεις φαρμακα.Προσπαθησε πρωτα ν το παλεψεις πιο εναλλακτικα. Μπορεις να παρεις ηρεμιστικα βοτανα για παραδειγμα,να μην καθεσαι πολλες ωρες μεσα, να αρχισεις καποιο ειδος ασκησης και να προσεχεις την διατροφη σου.Καποιο πολυβιταμινουχο σκευασμα καλο θα σου εκανε.Επισης αν νιωθεις καταθλιψη θα σε βοηθησει πολυ ενα συμπληρωμα ω3,αλλα αυτα που εχουν τον τυπο ΕΡΑ.Κανε λιγο υπομονη,θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει,να εισαι σιγουρη γι'αυτο.Οτι θελεις στην διαθεση σου Ιωαννα.

    Σε ευχαριστω πολύ..!

    Η αληθεια είναι πως ουτε ορεξη για να βγω εξω εχω, ουτε να ασκηθω, ουτε τιποτα..!
    Ελπιζω στο να περασει ολη αυτή η πειροδος του πολύ αγχους για να μπορεσω να λειτουργησω με καποιο τροπο,
    γιατι τωρα εχω υιοθετησει μονο παθητικη σταση.. Φφφ...!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 33
    Last Post: 14-12-2020, 21:42
  2. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By a+b in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 78
    Last Post: 08-08-2016, 20:18
  3. αποπραγματωση-αποπροσωποποιηση
    By αγγελικήη in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 56
    Last Post: 17-06-2016, 01:29
  4. αποπροσωποποιηση
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 29
    Last Post: 27-06-2011, 22:59
  5. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By ΙΡΜΑ in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 16
    Last Post: 28-02-2010, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •