λίστα με κοινωνικές υπηρεσίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    18

    λίστα με κοινωνικές υπηρεσίες

    Με αφορμή τη συζήτηση με τη vythos, θα ήθελα να προτείνω στον administrator, αλλά και στα μέλη του e-psychology να φτιάξουμε όλοι μαζί μια λίστα με κοινωνικές υπηρεσίες και φορείς σχετικούς με την ψυχική υγεία.
    Αυτό, πιστεύω, θα βοηθήσει και όσους αναζητούν βοήθεια για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά και τους ίδιους τους επαγγελματίες, που είναι απαραίτητο να είναι ενημερωμένοι.

    Τι λέτε?

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Kathy, πολύ καλή η ιδέα σου και σε ευχαριστώ για την προσφορά βοήθειας.
    Αν κάνουμε μια λίστα με τους συνδέσμους με 2-3 σειρές παρουσίασης για τον κάθε σύνδεσμο, μπορώ να ετοιμάσω μια σχετική κατηγορία στην κεντρική σελίδα ώστε να τα καταχωρήσουμε/παρουσιάσουμε εκεί.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    18
    Ωραία, να σε ρωτήσω, πως βολεύει, να στέλνει ο καθένας όποιες διευθύνσεις έχει εδώ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    προσφορά υπηρεσιών

    Μηπως μπορούμε να καταγράψουμε και τους φορείς που ισως προσφέρουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους ?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    10
    Παιδιά η ιδέα να φτιάξουμε μια λίστα με όλους τους δωρεάν φορείς όπου μπορούν να απευθυνθούν όλοι όσοι αντιμετωπίζουν προλήματα όπως αγχώδεις διαταραχές, κρίσεις πανικού, φοβίες, κατάθλιψη κτλ είναι καταπληκτική και πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμη!

    Όταν αντιμετώπισα για πρώτη φορά τέτοιου είδους προβλήματα δεν είχα ιδέα που έπρεπε να απευθυνθώ.Ότι έκανα έγινε τυχαία.

    Ένα άλλο θέμα που θα ήθελα να ανοίξω είναι αυτό της εκμετάλλευσης του ανθρώπινου πόνου από ψυχολόγους, ψυχιάτρους κτλ.Είναι πολύ άσχημο να προσπαθούν να πλουτίσουν μερικοί με τον πόνο των άλλων.

    Σίγουρα αυτοί οι άνθρωποι έδωσαν μια αράδα λεφτά και κατέβαλαν τεράστιες προσπάθειες για να σπουδάσουν αλλά δεν μπορούν να εκμεταλλεύνται την ανθρώπινη απελπισία ζητώντας για 45-60 λεπτά τρελά ποσά(60,70,80,90 ακόμη και 100€)

    Μην αφήσουμε να γίνει η θεραπεία της ψυχής εμπόριο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92

    Απατεώνες Γιατροί

    Φίλε ʼγγελε έθιξες ένα πολύ σημαντικό θέμα αυτό της εκμετάλλευσης του ανθρώπινου πόνου από τους γιατρούς και ειδικά από τους ψυχιάτρους.Με το θέμα αυτό είχε ασχοληθεί πριν περίπου 2 χρόνια ο δημοσιογράφος Κ. Χαρδαβέλλας και είχε αποκαλύψει πάρα πολλά πράγματα σχετικά με το βρώμικο παιχνίδι που παίζεται σε βάρος των ασθενών.Δυστυχώς αυτό το θέμα το έχω βιώσει από πρώτο χέρι λόγω της εμπειρίας μου.Οι γιατροί δεν βλέπουν τον ασθενείς τους ως αρρώστους αλλά ως πελάτες τους οποίους προσπαθούν να κρατήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο απλά για να αυξήσουν τα κέρδη τους.Δημιουργείται λοιπόν μία πελατειακή σχέση μεταξύ του γιατρού και του ασθενή και ο γιατρός προσπαθεί να προωθήσει το εμπόρευμά του που δεν είναι άλλο από τα ψυχοφάρμακα για να πάρει και τα τεράστια ποσοστά του από τις φαρμακευτικές εταιρείες που είναι συμβεβλημένος αδιαφορώντας αν αυτά τα φάρμακα έχουν παρενέργειες ή όχι στον ασθενή.Πόσες φορές έχω τσακωθεί γι\' αυτό το θέμα με γιατρούς μου...
    Υποτίθεται ότι το επάγγελμα του γιατρού δεν είναι επάγγελμα αλλά λειτούργημα.Έχουν δώσει δήθεν και κάποιο όρκο στον Ιπποκράτη...Όλα αυτά σημαίνουν ότι πρέπει πρώτα να νοιάζονται για την υγεία των ασθενών όχι για την δική τους κονόμα.Ξέρω και μεγαλύτερα ποσά που παίρνουν κάποιοι \"μεγαλογιατροί\".120 ευρώ,150 ευρώ...Λες και ο καθένας που θα αρρωστήσει από τέτοιου είδους ασθένειες μπορεί να πληρώνει τακτικά τέτοια ποσά...Και να πω ότι είχαν κάποιο αποτέλεσμα...Όσο για τα ποσά που ζητούνται για νοσηλεία σε ιδιωτικές ψυχιατρικές κλινικές ούτε λόγος.Εκεί έχουμε να κάνουμε με αστρονομικά ποσά για κάθε μέρα νοσηλείας.Βέβαια για όποιον άτυχο ζητήσει την βοήθεια ψυχιάτρων δημοσίου νοσοκομείου εκεί θα αντιμετωπίσει και την βαρεμάρα και την αδιαφορία τους.Κλασική συμπεριφορά δημοσίου υπαλλήλου δηλαδή.
    Η όλη ιστορία ξεκινάει από τις φαρμακευτικές εταιρίες που έχουν κάνει πιόνια τους τους ψυχιάτρους και γενικά τους γιατρούς για να προωθήσουν τα φάρμάκά τους και να πλουτίσουν ανταμοίβοντας βέβαια γι\' αυτό τους γιατρούς τους με ακριβά \"δωράκια\"(ταξίδια κλπ).Υπάρχει τρομερός τζίρος,γι\' αυτό άλλωστε θέλουν να κρατάνε τους ασθενείς τους σε αυτή την κατάσταση και δεν τους συμφέρει να χάνουν πελάτες.Στον βωμό του συμφέροντος ο ανθρώπινος πόνος είναι ασήμαντος.Αυτό πρέπει κάποτε να σταματήσει γι\' αυτό πρέπει να ακουστούν περισσότερες φωνές.Ο ομοιοπαθητικός γιατρός που πηγαίνω είναι γνώστης του θέματος και το συζητήσαμε όταν τον επισκέφτηκα για πρώτη φορά.Περιμένω και τις δικές σας απόψεις πάνω σε αυτό το πολύ σοβαρό θέμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Συζητάω και εγω παιδιά με τη γιατρό μου το θέμα αυτό πολύ συχνά! Η κατάσταση με όλες αυτές τις ασθένειες της ψυχής έχει φθάσει στο \"κόκκινο\". Και το χαρακτηριστικό είναι κυρίως πληττονται από αυτές νέοι ευαίσθητοι άνθρωποι, το καλύτερο ανθρώπινο δυναμικό.

    Σαν απλός άνθρωπος και ασθενής διαπιστώνω ότι η ιατρική κοινότητα έχει στρέψει την προσοχή της στον καρκίνο και τη γενετική και έχουν αφήσει να τους έχει ξεφύγει το σοβαρό θέμα ψυχολογικών παθήσεων σε μια κοινωνία που ακόμα \"κρυβει\" σαν ένοχο μυστικό αυτές τις παθήσεις.

    Θυμηθηκα τώρα μια περίπτωση με εναν γιατρό Κολωνάκι μεριά. Στο πρωτο ραντεβου που ειχα πάει με ρώταγε μόνο για τα οικονομικά μου δεδομένα. Μου έκανε εντύπωση ακόμα και μεσα στη συγχιση που ζουσα τότε η εμμονη του στις ερωτήσεις για ποσα χρήματα παίρνω, αν εχω περιουσιακά στοιχεία και τέτοια. Μετά κατάλαβα ότι ανάλογα με τις απαντήσεις των ασθενών κόβει και το κοστούμι.. Αντε να σε θεραπεύει τώρα αυτός ο αχρείος.

    Η θεραπεία είναι οικονομικά δυσβάστακτη. Οι ψυχαναλυτές έχουν τιμολόγια Ελβετίας, οι ψυχίατροι σε μπουκώνουν με φάρμακα για να παίνρουν την προμήθεια απο τις εταιρείες, οι κλινικές ο Θεός να σε φυλάει! Και να πουμε για την οικογένεια? Σπάνιες περιπτώσεις νάναι κοντά μας. \" τα κανεις για να περάσει το δικό σου\" ειναι η πιο προσφιλής απάντηση στις κρίσεις μας!

    Στην πραγματικότητα είμαστε μόνοι! Κανείς δεν μας δίνει σημασία. Λίγοι ελάχιστοι οι τυχεροί που μετά από ταλαιπωρίες μπορεί να συναντήσαμε κάποιον Γιατρό με Γ κεφαλαίο και Ανθρωπο.

    Μπορουμε όμως και από εδω μέσα να \"οργανωθούμε\", να ζητήσουμε βοήθεια να δημοσιοποιήσουμε πράγματα και να κινητοποιήσουμε κάποιες υγιείς δυνάμεις που πάντα υπάρχουν στις κοινωνίες .

    Ας σκεφτούμε κάποια πρακτικά πράγματα, κάποιες ενέργειες. Απο που μπορεί να αρχίσει ο καθένας μας. Εστω ενα μικρό βηματάκι την ημέρα.

    Μου ερχονται κάποιες σκέψεις όπως :

    * Να φτιάξουμε μια λίστα γιατρών που από τη πείρα μας πληρούν τα χαρακτηριστικά : ανθρωπιά, εμπιστοσύνη,λογικές τιμές.

    * Να ρωτήσει ο καθένας μας τον γιατρό του αν μπορεί να προσφέρει εθελοντικά τις υπηρεσίες του για εναν ορισμένο αριθμό ασθενών , έστω να αναλάβει ένα άτομο δωρεάν.

    * κοινωνικών υπηρεσιών μαλλον δεν βρίσκουμε άκρη. Φαίνεται να μην υπάρχει τίποτε. Το μονο που βρήκα ειναι μια σχετική φροντίδα ψυχολογικής υποτήριξης για μητέρες και παιδιά θυματα οικογενειακής βίας και βέβαια για τους χρήστες ουσιών.

    τεσπα! Ας αρχίσουμε απο κάπου, ε?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Θερμή παράκληση προς όλους: όταν σας συμβαίνουν πολύ ακραία και πολύ ύποπτα περιστατικά με γιατρούς και /ή ψυχολόγους (δεν αναφέρομαι στο να μη συμπαθείτε τον επαγγελματία ή να μην ταιριάζετε με αυτόν) , να λαμβάνετε υπόψην τον επόμενο ασθενή/πελάτη που θα περάσει την πόρτα του γραφείου τους.

    Ένα απλό τηλεφώνημα στον τοπικό ιατρικό σύλλογο ή άλλο φορέα, μπορεί να μη φέρει δραστικό αποτέλεσμα, σίγουρα όμως βοηθάει, έστω και με μια σύσταση που θα γίνει, να προστατεύονται τα δικαιώματα του ασθενούς/ πελάτη για ανθρώπινη και επαγγελματική αντιμετώπιση, χωρίς εκμεταλλεύσεις και ανευθυνότητες.

    Η δράση είναι αυτή που ενισχύει το δικαίωμα. Διεκδικήστε το και προστατέψτε εσάς και τους συνανθρώπους σας απέναντι στις κλίκες των επαγγελματικών και τα κυκλώματα των φαρμακοβιομηχανιών.

    Φιλικά, Ποπς

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Τα ακραία περιστατικά στο σκοτάδι

    τα ακραία περιστατικά ειναι αυτά που δυστυχώς δεν καταγγέλονται.

    Εχω φίλη που ο γιατρός της την πίεσε ψυχολογικά να συνάψει ερωτικές σχέσεις μαζί της , ανακατεύτηκε και στη εοιχειρησή της καταστάσεις κινηματογραφικές και βέβαια αυτή αρνείται να τον καταγγείλει και αν μη τι άλλο να προστατεύσει άλλους ανθρώπους.

    Ενα άλλο παιδί που γνώρισα βρέθηκε σε ψυχιατρική κλινική απομονωμένος γαιτί ο ψυχίατρος του \"τα πήρε\" από τον αδελφό του για να του αρπάξει το μερίδιο στην εταιρεία προσπαθώντας να βγάλει τρελλό τον μεγάλο αδελφό που υπέφερε από μελαγχολία.

    Τι απομένει για καταγγελία όταν δεν καταγγέλουμε τα ακραία? Αντε η ακριβή συνεδρία και οι αποδείξεις που δεν κόβονται? Εντάξει να παει το ΣΔΟΕ να τους κάνει νταντα.

    Με έχει πιάσει η γκρίνια μου παρόλο που δεν ταλαιπωρήθηκα πολυ με τους γιατρούς . Γνώρισα και συνεχίζω να γνωρίζω όμως ανθρώπους που υποφέρουν αρκετά από τους ψυχιάτρους. Και μου κάνει εντύπωση ότι ενω ο κόσμος καταγγέλει πιο εύκολα εναν γιατρό γιατί κατα τη γνώμη του έκανε λάθος και βγαίνουν τόσα περιστατικά στα \"παράθυρα\" ειναι μηδενικές οι καταγγελίες για ψυχιάτρους. Τι να καταγγείλεις ? Θα σε πουν αμέσως τρελλό , προβληματικό και καθάρισε ο dr.

    Παιδιά, τα μάτια μας ανοικτά. Να απομακρυνόμαστε αμέσως αν ο γιατρός δεν μας εμπνέει εμπιστοσύνη, αν κάτι δεν μας παει καλά. Τουλάχιστον αυτό. Να φεύγουμε ! ΠΟτε μα ποτε μην συνεχίστε με κάποιον γιατρό που για τον Α ή Β λογω δεν τον εμπιστεύεστε πια.

    Μ α κ ρ ι ά !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Originally posted by Black Rose
    Τι απομένει για καταγγελία όταν δεν καταγγέλουμε τα ακραία? Αντε η ακριβή συνεδρία και οι αποδείξεις που δεν κόβονται? Εντάξει να παει το ΣΔΟΕ να τους κάνει νταντα.
    Φυσικά και να πάει το ΣΔΟΕ να τους κάνει νταντά. Εμπιστεύεσαι έναν ψυχίατρο που φοροδιαφεύγει; Η κατάσταση διαιωνίζεται σε βάρος ασθενών και κράτους όσο την αφήνουμε να διαιωνιστεί. Ένα τηλεφωνάκι είναι.

    Originally posted by Black Rose
    Και μου κάνει εντύπωση ότι ενω ο κόσμος καταγγέλει πιο εύκολα εναν γιατρό γιατί κατα τη γνώμη του έκανε λάθος και βγαίνουν τόσα περιστατικά στα \"παράθυρα\" ειναι μηδενικές οι καταγγελίες για ψυχιάτρους. Τι να καταγγείλεις ? Θα σε πουν αμέσως τρελλό , προβληματικό και καθάρισε ο dr.

    Παιδιά, τα μάτια μας ανοικτά. Να απομακρυνόμαστε αμέσως αν ο γιατρός δεν μας εμπνέει εμπιστοσύνη, αν κάτι δεν μας παει καλά. Τουλάχιστον αυτό.
    Με συγχωρείς βρε Black Rose αλλά δε χρειάζεται να βγεις στα παράθυρα για να καταγγείλεις κάτι. Ένα διακριτικό τηλεφώνημα χρειάζεται στον αρμόδιο σύλλογο. Το ότι είσαι ασθενής δεν αναιρεί την αξιοπιστία σου.

    Γνώμη μου είναι στα ακραία περιστατικά να σκεφτόμαστε ότι ο κακός επαγγελματίας εκμεταλλεύεται την αναλγησία και την ηττοπάθεια των ασθενών που δε διεκδικούν τα δικαιώματά τους. Και να σκεφτούμε και λίγο τον επόμενο ασθενή που μπορεί να μην έχει την ευθυκρισία να φύγει μόλις δει ύποπτα πράγματα. Γιατί αυτά τα περιστατικά είναι που στο τέλος τα πληρώνουν οι καλοί και τίμιοι επαγγελματίες και δημιουργείται το κακό το στερεότυπο για έναν τόσο πολύτιμο κλάδο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    145
    Τελικά με αυτή τη λίστα τί έγινε? Εγινε κάτι?

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92

    Σκεφτείτε το καλά

    Ελένη μου είπες μια μεγάλη αλήθεια.Σε αυτό τον αγώνα είμαστε τελείως μόνοι.Οι δικοί μας άνθρωποι είναι αυτοί που όχι μόνο δεν μας καταλαβαίνουν αλλά μας λένε και από πάνω ότι \"δεν έχεις τίποτα,τεμπελιάζεις,το κάνεις για να μην πας να δουλέψεις\" κλπ.ʼσε που στην δική μου περίπτωση όχι μόνο αυτοί με αρρώστησαν αλλά και συνέβαλαν με την όλη συμπεριφορά τους στο να παραμείνω άρρωστος.Όσο για τους φίλους...πριν μερικά χρόνια αποφάσισα να εκμυστηρευτώ στον κολλητό μου ότι έχω κατάθλιψη.Το αποτέλεσμα?Μέσα σε ένα χρόνο να κόψει επαφή μαζί μου και να έχω βάσιμες υποψίες ότι έβαλε και λόγια στη σχέση μου.Τώρα πώς το συμπέρανα αυτό είναι άλλο θέμα.Και η κοπέλα μου μετά από δυόμισυ χρόνια σχέση που πήγαινε για γάμο με παράτησε και ο ένας βασικός λόγος ήταν η αρρώστειά μου.Αυτό κερδίζουμε από τους «δικούς μας»ανθρώπους.Έλειψη κατανόησης,κριτική,αδιαφορ ία,εγκατάλειψη.Όσο για τους γιατρούς,το όλο «ενδιαφέρον» που μας δείχνουν κατά τη διάρκεια της επίσκεψης είναι επειδή τους πληρώνουμε τα αδρά ποσά για τις υπηρεσίες τους και αν έχετε προσέξει όλοι έχουν ένα επιτραπέζιο ρολόι μπροστά τους για να τους θυμίζει ότι η συνεδρία τελείωσε και ότι πρέπει να περάσει ο επόμενος πελάτης.Και όποτε τους πάρεις τηλέφωνο για κάποια συμβουλή ή παρότρυνση αισθάνεσαι τη βιασύνη τους να σε κλείσουν και συνήθως σου λένε «πέρνα από κοντά να τα πούμε αυτά».Οι ακραίες περιπτώσεις που αναφέρατε θα μπορούσαν(λέμε τώρα) να θεωρηθούν μεμονωμένα γεγονότα και σπάνιες περιπτώσεις.Η εκμετάλλευση όμως του ανθρώπινου πόνου από τους γιατρούς είναι καθημερινή πραγματικότητα.Τα κόκαλα του Ιπποκράτη θα τρίζουν αφού ο όρκος στον Ιπποκράτη δεν έκανε αναφορά ούτε σε φακελάκια ούτε στη διατήρηση των ασθενών στην κατάσταση που βρίσκονται με σκοπό τον πλουτισμό των γιατρών και των φαρμακευτικών εταιριών των οποίων είναι πιόνια.Αν δεν το γνωρίζετε οι ψυχίατροι είναι οι πιο πλούσιοι γιατροί στον κλάδο τους στην Ελλάδα και το Lexotanil το φάρμακο με τη μεγαλύτερη ζήτηση εδώ.Και βέβαια αποφεύγουν να κόβουν και αποδείξεις για να αυξάνουν ακόμα περισσότερο τα κέρδη τους και δύσκολα μπορείς να βρεις άκρη αν τους καταγγείλεις γιατί τέτοιο βρώμικο κύκλωμα που είναι έχουν πλάτες και στην Εφορία και στην εξουσία.Ξέρω και την περίπτωση ενός μεγαλογιατρού ο οποίος παίρνει μίζα 3000 Ευρώ για να βάλει κάποιον σε μία ιδιωτική ψυχιατρική κλινική με την οποία συνεργάζεται.Το ποσό που παίρνει ο εν λόγω γιατρός στο γραφείο του για επίσκεψη είναι 120 Ευρώ.Η ειρωνία είναι ότι βγαίνει τακτικά στα κανάλια κάνοντας τον καλό και καταγγέλει τα κακώς κείμενα…
    Όσον αφορά τα φάρμακα που μας μπουκώνουν οι γιατροί,εκτός του ότι με τις χημικές τους ουσίες απλά κουκουλώνουν σε ένα βαθμό τα συμπτώματα,αμελούν το πρόβλημα των παρενεργειών τους και δεν καταλαβαίνουν ότι και αυτό είναι μέρος του προβλήματος γιατί εξαιτίας της πληθώρας των παρενεργειών που προκαλούν ο ασθενής δεν μπορεί να ζήσει μια φυσιολογική ζωή και να είναι λειτουργικός.Τελευταία το Viox αποσύρθηκε από την αγορά γιατί είχε προκαλέσει μέχρι και θανάτους.Το είχα πάρει κι εγώ για ένα μικρό χρονικό διάστημα αυτό το φάρμακο αφού υποτίθεται ότι βοηθάει σε πολλές παθήσεις και είχα ακούσει ότι θεωρείται το «βαρύ πυροβολικό» για τις ημικρανίες.Ο λόγος που δεν συνέχισα να το παίρνω ήταν απλά γιατί δεν με βοηθούσε στις ημικρανίες.Πάντως για κάποιους άλλους παραήταν βαρύ πυροβολικό αυτό το φάρμακο!…Επίσης θέμα έγινε τελευταία και με το αντικαταθλιπτικό Seroxat(το οποίο επίσης είχα πάρει για μικρό χρονικό διάστημα γιατί δεν με βοήθησε)επειδή παρατηρήθηκε ότι αυξάνει τις τάσεις αυτοκτονίας σου όσους το λαμβάνουν.Για όσους δεν το ξέρετε,πολλά αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά κυκλοφορούν στην πιάτσα σαν ναρκωτικά.Στην ουσία τα ψυχοφάρμακα πρέζες είναι και αυτό το είχε παραδεχτεί μία πρώην ψυχολόγος μου προς τιμήν της.
    Τώρα όσον αφορά την λίστα με τις δωρεάν κοινωνικές υπηρεσίες που θέλετε να κάνετε…Θα σας πω την εμπειρία μου από μία τέτοια υπηρεσία και μετά βγάλτε τα συμπεράσματά σας.Τον πρώτο καιρό που αρρώστησα αποφάσισα να πάω σε ένα κέντρο ψυχικής υγείας της περιοχής μου από αυτά που υπάρχουν σε διάφορες περιοχές και θεωρούνται μη κερδοσκοπικά ιδρύματα οπότε αν κάποιος ασθενής έχει οικονομικό προβλήματα μπορούν να τον δεχτούν δωρεάν και επειδή εγώ είμαι ένας από αυτούς αποφάσισα να πάω εκεί.Με ανέλαβε εκεί ένας ψυχίατρος και μία ψυχολόγος.Ο ψυχίατρος με παρακολουθούσε εκεί για δύο χρόνια με τακτικά ραντεβού.Όμως κατά την διάρκεια της συνεδρίας την πιο πολύ ώρα μου μιλούσε για τον Παναθηναικό και την Εθνική Βραζιλίας,δυο-τρεις φορές είχε απλωμένα τα πόδια του πάνω στο τραπέζι(!!!)και ήταν κατανυσταγμένος(προφανώς από κάποιο ξενύχτι) και με πίεσε-μαζί με τη μητέρα μου-να αρχίσω ένα ΙΕΚ λέγοντας ότι αυτό θα βοηθήσει στην αποθεραπεία μου.Αν και δεν ένοιωθα έτοιμος και του το έλεγα επέμενε και έτσι το ξεκίνησα.Το αποτέλεσμα?Να παθαίνω κάθε μέρα στα μαθήματα κρίσεις πανικού και όταν ήρθε η ώρα της εξεταστικής του πρώτου εξαμήνου να πιεστώ τόσο πολύ που τότε έπαθα κατάθλιψη.Το λέω αυτό στον γιατρό και ότι πιέστηκα από το διάβασμα και τις εξετάσεις εκεί και αυτό τελικά μου έκανε κακό όπως αποδείχτηκε και γυρνάει και μου λέει το θεεικό «Μα δεν ήξερα ότι εκεί θέλει διάβασμα»!!!!!!!!!!Μου ήρθε να τον λιντζάρω.Τι είναι τα ΙΕΚ καφενεία,παιδικές χαρές ή καφετέριες που πας και δεν θέλει διάβασμα?Και στο δημοτικό ακόμα θέλει διάβασμα πόσο μάλλον εκεί που είναι μία βαθμίδα πάνω από το Λύκειο.Κι αν δεν ήξερε ότι θέλει διάβασμα τι με πίεσε να πάω εκεί?Λίγες μέρες μετά διορίστηκε στο ΕΣΥ Θεσσαλονίκης και δεν πήρε ούτε ένα τηλέφωνο να μου το πει(το έμαθα από την μητέρα του ψάχνοντάς τον σπίτι του ενώ το κινητό του δεν το σήκωνε καν) και την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια αφήνοντας με στην μοίρα μου.Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερε και τον βρήκε στο κινητό η τότε κοπέλα μου και της παραδέχτηκε ότι αυτό που έκανε ήταν λάθος αλλά τι να το έκανα εγώ που μου είχε κάνει τόσο χοντρή ζημιά?Το τελικό αποτέλεσμα από την όλη παρακολούθησή του ήταν να με παραλάβει με κρίσεις πανικού και να με αφήσει με κρίσεις πανικού ΚΑΙ με κατάθλιψη.Φαινόταν άλλωστε ότι είχε πάρει πολύ ελαφριά την περίπτωσή μου από την στάση του και τη συμπεριφορά του κατά τη διάρκεια των συνεδριών.
    Όσον αφορά τώρα την ψυχολόγο του κέντρου,μία στις τρεις συναντήσεις έλειπε επειδή ήταν(?) άρρωστη.Καλά τόσο συχνά αρρώσταινε αυτή η γυναίκα?Κοπάνες έκανε.Όσον αφορά καθαρά το θεραπευτικό κομμάτι μαζί της,καθόμουν και της μίλαγα και αυτή απλά καθόταν και με κοίταζε.Μιλούσε μόνο όταν ήταν να κάνει τον δικηγόρο του διαβόλου και φυσικά δεν με βοήθησε καθόλου στο πρόβλημά μου.Μου είπε ότι αυτή η μέθοδος θα ήταν πιο αποτελεσματική αλλά τα αποτελέσματα άλλα δείξαν.
    Με δυο λόγια μάπα το καρπούζι.Απατεωνιά κι εκεί.Μπορεί λεφτά να μην μου πήραν αλλά όχι μόνο δεν με βοήθησαν αλλά έφυγα χειρότερα από εκεί πέρα.Οι υπηρεσίες τους ήταν παρόμοιες με αυτές ενός δημόσιου νοσοκομείου δηλαδή πολύ χαμηλού επιπέδου.Εδώ πέρα πληρώνεις υπέρογκα ποσά στους ψυχιάτρους και πάλι δεν σε κάνουν καλά και περιμένεις να σε βοηθήσουν δίχως αμοιβή?ʼμα ψάχνεις ανθρωπιά και φιλότιμο από γιατρό και ειδικά από ψυχίατρο είναι σαν να ψάχνεις ψύλλο στ άχυρα ή νερό στην έρημο.Πρότασή μου είναι μέσα από δω όσοι ασθενείς έχουν ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα όπως η Ελένη να συμβουλεύουν και να συμπαραστέκονται όσο μπορούν σε όλους εμάς που υποφέρουμε ακόμα και εμείς οι νυν ασθενείς με την αλληλοσυμπαράσταση και την αλληλεγγύη να προσπαθήσουμε να γίνουμε καλά πέρα από όλες τις προσπάθειες που καταβάλει ο καθένας από μόνος του γιατί κακά τα ψέματα αυτές οι ασθένειες χρειάζονται συμπαράσταση και είναι δύσκολο να τη βρεις.Τώρα αν εσείς επιμένετε να κάνετε αυτή τη λίστα με τις δωρεάν κοινωνικές υπηρεσίες,σας εύχομαι…καλή τύχη!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •