Πρόβλημα με το σύζυγό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6

    Πρόβλημα με το σύζυγό μου

    Γεια σας,

    Ο συζηγός μου εδώ και καιρό έχω καταλάβει οτι θελεί να με απομακρύνει από τους δικούς μου. Κάθε φορά που θέλω να πάω στο πατρικό μου βρίσκει δικαιολογίες. Τον λέω πεθύμησα τους γονείς και μου με μια απάθεια συμβαίνουν αυτά ή οτι είμαι καλυμμένη ακόμα στην πατρική μου οικογένεια και οτι ΕΝ έχω ανεξαρτητοποιηθεί πλήρως. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει γιατί ήθελα να αλλάξω πόλη και να κάνω τη ζωή μου εκεί που είναι ο συζηγός. Όταν βρισκόμαστε όλοι μαζί διακρίνω μια αντιπαθεια ένα μίσος απέναντι τους και δε έχουν φτιάξει σε κάτι ίσα ίσα μας έχουν βοηθήσει πολύ όπως και οι δικοί του. Αυτό με πληγώνει πολύ είναι παράλογο να επιθυμούμε τους γονείς μας? οι δικοί του μπερδεύονται πολύ και στα αλλά αδέρφια του το ιδιο έκαναν. Ένα απο τα αδέρφια του πέθανε επειδή τον χώρισε η γυναίκα του και εκείνη σύμφωνα με τα λεγόμενα του άντρα μου δεν είχε καλό σόι . Πιστεύω οτι ο συζηγός μου του έχει μείνει μικρά μέσα του και ξεσπάσει πάνω μου. Εγώ δεν φταίω όμως σε τίποτα να πληρώνω λάθος δικά τους. Όταν τον απασχολεί κάτι ποτέ δε μου το λέει είναι μυστικοπαθής. Δεν πιστεύω οτι μου αξίζει τέτοια αδικία και αχαριστία. Το ίδιο έκανε και με τις παρέες μου πιστεύει το ίδιο πράγμα οτι μιλάω γίαυτον πίσω απο την πλάτη του.
    Δεν ξέρω τι να κάνω ? αν θα κάνουμε παιδί τι θα γίνει; Είναι αρκετά ανταγωνιστικός δυστυχώς είναι ψυχρός με όλο το κόσμο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω αν το πιασα δηλαδη πιστευει οτι επιδη οι γωνεις του μπερδευοντουσαν στα παντα οτι οι δικοι σου γωνεις θα κανουν το ιδιο?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Καλησπέρα καλο ειναι να χουμε επαφή ε τους γονείς μας αλλα και μετα πεθερικά μας με μετρό παντα που να μην θίγει τον σύντροφο...οπως και εμεις θα θέλαμε το ιδιο...ειναι εκείνοι που θα ναι όντα διπλα μας...φυσικα με τον γαμο ειναι αλλιως ολα...αλλα πρεπει να μιλήσεις με. Τον άντρα σου φοβάται μήπως μπλεχτεί κάποιος απο γη οικογένεια σου. Στα δικα σας δεν θελω να πιστευω οτι σκεφτεται κακίες πχ.για τους. Δικούς σου..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by sunset View Post
    Καλησπέρα καλο ειναι να χουμε επαφή ε τους γονείς μας αλλα και μετα πεθερικά μας με μετρό παντα που να μην θίγει τον σύντροφο...οπως και εμεις θα θέλαμε το ιδιο...ειναι εκείνοι που θα ναι όντα διπλα μας...φυσικα με τον γαμο ειναι αλλιως ολα...αλλα πρεπει να μιλήσεις με. Τον άντρα σου φοβάται μήπως μπλεχτεί κάποιος απο γη οικογένεια σου. Στα δικα σας δεν θελω να πιστευω οτι σκεφτεται κακίες πχ.για τους. Δικούς σου..
    Πάντοτε ήθελα να πηγαίνω με τον αντρα μου στα πεθερικα μου δε του έφερνα καμια αντίρηση ΠΟΤΕ. Δεν ήμουν προκατελιμένη παρόλο ήταν μια οικογένεια με πολλά θέματα και μάλωναν συχνα. Είμαι πλέον πεπισμένη ότι εδώ και καιρό ήθελε να εχει τον έλεγχο ακομα και σε θέματα οικονομικά και με τις παρέες μου. Αυτός δεν έχει να χάσει κάτι παρέες δεν έχει ούτε μια ακομα στις παρέες μου ήθελε να βάλει χέρι. Με πληγώνει όταν μιλάει άσχημα για τους γονείς μου γιατι ειναι σαν να βρίζει εμενα. είμαστε δυο χρόναι παντρεμενοι και θα ήθελα να φύγω από αυτη τη σχέση γιατι ακριβως οι άνθρωποι δεν αλλάζουν. Εχει μια τάση να πληγώνει τα αγαπημένα του πρόσωπα. Δεν ειμαι εγω ειδικος που θα τον αλλάξει. αλλα δυστηχως φοβάμαι να το πω στους δικους μου γιατι δε ξερω πως θα τους φανει την κριτικη αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου πιστευω κ εγω οτι ο συζυγος ειναι πανω απο ολα κ απαιτει θυσιες ομως δεν εγκαταλλειπουμε κ τους δικους μας ανθρωπους,Ειναι κατασταση που θελει υπομονη κ επιμονη κ μακαρι να ειναι κατι περαστικο,Η λεξη κλειδι πιστευω ειναι ανασφαλεια,ο ανθρωπος αυτος βιωνει μια απεραντη ανασφαλεια κ την επιθυμια να ελεγχει τα πραγματα γυρω του που πιθανον πηγαζει απο προσωπικα του βιωματα κ πρεπει πραγματικα να γνωριζεις πως μεγαλωσε αυτος ο ανθρωπος,Προτεινω να τον βοηθησεις οσο μπορεις κ να επισκεφτεις ειδικο για να τον ρωτησεις πως θα κινηθεις,Εξηγησε στους δικους σου ανθρωπους τι περνας για να ειναι διακριτικοι κ με κατανοηση απεναντι σου,Περα απο τον ειδικο προτεινω κ πνευματικο εκκλησια που βοηθαει πραγματικα απο πρωσωπικη πειρα,Εαν ο ανθρωπος σου αποδεσμευτει απο την ανασφαλεια κ την επηροη των δικων του τοτε ολα θα πανε κατ ευχην

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    5
    Δεν είναι υποχρεωτικό να έρχεται μαζί σου στους γονείς του όπως κι εσύ δεν είναι απαραίτητο να πηγαίνεις κάθε φορά μαζί το στους δικούς του. Και, ναι, κάποιοι άνθρωποι, κάποιες φορές απλά δεν μπορούν να τα πάνε καλά. Άλλο αυτό όμως κι άλλο να σε 'αναγκάζει' π.χ. να μην πηγαίνεις εσύ ή να σου στερεί τις παρέες σου απαγορεύοντάς σου εσύ να τους βλέπεις. Αυτό το 2ο είναι άκρως τοξικό και θα πρέπει να έχεις το νου σου. Δηλαδή αν αρχίζει κάποιος έτσι, ποιο θα είναι το επόμενο βήμα; Να σε κλειδώνει στο σπίτι; Προσοχή! Εγώ θα έλεγα να περιμένεις να δεις πριν σκεφτείς να κάνετε παιδιά.

Similar Threads

  1. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΥΖΥΓΟ
    By Lilitsi in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 08-01-2014, 03:17
  2. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΥΖΥΓΟ
    By Lilitsi in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 08-01-2014, 00:36
  3. Παγιδευμένη με έναν βίαιο σύζυγο
    By melancholy in forum Κακοποίηση
    Replies: 42
    Last Post: 06-01-2012, 01:45
  4. προβλημα
    By soares in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 05-09-2009, 16:43
  5. ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΜΕ ΣΥΖΥΓΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΟΥ
    By LEEANN76 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 27-05-2009, 18:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •