8 χρονια ψυχωσικη (σχιζοσυναισθηματική διαταραχή) και τωρα και επιληπτικη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710

    8 χρονια ψυχωσικη (σχιζοσυναισθηματική διαταραχή) και τωρα και επιληπτικη;

    γεια σας παιδια εχω πολυ καιρο να γραψω!
    νοσηλευτικα παλι για δυομιση μηνες και μου εβαλαν το λεπονεξ τελικα.
    οποτε παω καθε βδομαδα για να κανω εξετασεις αιματος και καρδιογραφημα.
    η διαγνωση μου ειναι σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη
    πηγα σημερα στο γιατρο μου και μου εδειξε το ηλεκτροεγκεφαλογραφημα που ειχα κανει την προηγουμενη βδομαδα και μου ειπε οτι πασχω απο αφαιρετικες επιληπτικες κρισεις!
    δεν ξερω απο που οφειλονται ξερω ομως οτι τις ειχα απο παλια και ετσι με ξαναεβαλε στο ντεπακιν ενω το ειχα κοψει.
    η επιληψια μου λεγεται εστιακη αφαιρετικη και για καποιο χρονικο διαστημα αφαιρουμαι και χανομαι απο τον κοσμο..
    νιωθω πολυ χαλια εχει συμβει και σε κανεναν αλλο απο εσας;

  2. #2
    ΙΣΩς το παθαινα εγω αν καταλαβα καλα που επαιρνα αλλοπεριντιν σε μεγαλες δοσεις αναγκαστικα.δεν ειμαι σιγουρος ομως οτι μιλαμε για το ιδιο .αλλωστε πολλες οι παρενεργιες του αλλοπεριντιν...απο τοτε παντα παιρνω ληψη την δοση του φαρμακου(ακομη κ καλως φαρμακων) τηρουμενου ομως των αναλογιων που λεει ο γιατρος.ηθελα να ρωτησω ειναι το λεπονεξ τοσο
    αποτελεσματικο εντυπωσιακα στην ψυχωση οσο λενε πραγματι?ειδες μεγαλη διαφορα στην ψυχωση?αξιζει των παρενεργιων του να το παρουμε κ εμεις καποτε?λενε οτι καποιος που παιρνει λεπονεξ σε μερικες βδομαδες ειναι σαν να μην ειχε ψυχωση ποτε σε μερικες περιπτωσεις ανθρωπων,αληθευει αυτο?το ακουσα μεσα στα ψυχιατρεια(κ απο το νετ)

  3. #3
    οι παρενεργιες του ομως αγγιζουν το κοκκινο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γεια σου δημητρη!
    εχω τωρα τεσσερις μηνες που παιρνω το λεπονεξ!
    ειδα βελτιωση στις οπτικες και οσφρητικες ψευδαισθησεις αλλα εχω ακομη φωνες..
    παντως μεχρι στιγμης ειναι το μονο αντιψυχωσικο που με εχει βοηθησει
    ομως εχει ασχημες παρενεργιες και καθε βδομαδα ειμαι στο νοσοκομειο για ελεγχους

  5. #5
    σου ευχομαι το καλυτερο παντως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    μαγνητικη εκανες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    δημητρη σε ευχαριστω πολυ!
    γιαννη ειχα κανει μαγνητικη το 2010 αλλα μονο στην υποφυση και δε μου ειχαν πει κατι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    δημητρη σε ευχαριστω πολυ!
    γιαννη ειχα κανει μαγνητικη το 2010 αλλα μονο στην υποφυση και δε μου ειχαν πει κατι
    ξερω απο δικο μου οτι θελει να κανεις ανα 4-5 χρονια μαγνητικη,και κανενα εγκεφαλογραφημα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    δε μου ειπαν κατι παντως ρε παιδια νιωθω πολυ χαλια και γιαυτο μαλλον λεω καποιες λεξεις και ξεχναω τι θελω να πω τελικα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω τιποτα για την επιληψια και γενικα για αυτο που εχεις. Ακολουθησε τις οδηγιες των γιατρων. Σημαντικο ομως ειναι οτι μπορει να εισαι ψυχωσικη , μπορει επιληπτικη , μπορει χιλια δυο κλπ. αλλα αυτη εισαι , δηλαδη δεν αλλαξε κατι σε σενα ουσιαστικα απο την

    στιγμη που εμαθες οτι εχω αυτο , εκεινο , το αλλο. Με λιγα λογια μην τρομαζεις , απλως συνεχισε να ζεις οσο το δυνατον καλυτερα μπορεις. Αυτο δεν σημαινει φυσικα να μην ακολουθεις τις οδηγιες των γιατρων ή και να παρεις και δευτερες γνωμες , καθως και ενημερωση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Το Risperdal που θεωρειται απο τα καλα φαρμακα δε σε επιασε ; Ισως να ηθελε μεγαλυτερη δοση.

    Αξιζει να παιρνεις ενα φαρμακο με τοσες παρενεργειες ;

    Πες το στο γιατρο σου.

    Εγω παιρνω και βιταμινες (καλες) και με στηριζουν στο σωμα καπως για να αντεπεξελθω στις παρενεργειες.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν ξερω τιποτα για την επιληψια και γενικα για αυτο που εχεις. Ακολουθησε τις οδηγιες των γιατρων. Σημαντικο ομως ειναι οτι μπορει να εισαι ψυχωσικη , μπορει επιληπτικη , μπορει χιλια δυο κλπ. αλλα αυτη εισαι , δηλαδη δεν αλλαξε κατι σε σενα ουσιαστικα απο την

    στιγμη που εμαθες οτι εχω αυτο , εκεινο , το αλλο. Με λιγα λογια μην τρομαζεις , απλως συνεχισε να ζεις οσο το δυνατον καλυτερα μπορεις. Αυτο δεν σημαινει φυσικα να μην ακολουθεις τις οδηγιες των γιατρων ή και να παρεις και δευτερες γνωμες , καθως και ενημερωση.
    κηπ εχεις δικιο απλα περναω τη φαση self grieving και με πηρε απο κατω :(

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Το Risperdal που θεωρειται απο τα καλα φαρμακα δε σε επιασε ; Ισως να ηθελε μεγαλυτερη δοση.

    Αξιζει να παιρνεις ενα φαρμακο με τοσες παρενεργειες ;

    Πες το στο γιατρο σου.

    Εγω παιρνω και βιταμινες (καλες) και με στηριζουν στο σωμα καπως για να αντεπεξελθω στις παρενεργειες.
    μαους επαιρνα και ενεσιμο ρισπερνταλ και χαπια συνολο 10μγ την ημερα και παλι υποτροπιασα γιαυτο με βαλαν στο λεπονεξ.. ασε και τρεχω καθε βδομαδα για εξετασεις αιματος και καρδιογραφηματα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    διαβασα οτι με την επιληψια μπορουννα προκληθουν ψευδαισθησεις αλλα ο γιστρος μου ειπε πως δεν ακουω φωνες απο αυτο!λετε να μου το ειπε επιτηδες;

Similar Threads

  1. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By sea00 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-11-2021, 03:48
  2. ομοιπαθητικα φαρμακα κ ψυχωση - σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By Soulfly in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2017, 22:14
  3. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου
    By wild.rose.cave.1 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-12-2016, 19:08
  4. Replies: 0
    Last Post: 11-12-2013, 18:50
  5. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •