αισθημα κοπωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272

    αισθημα κοπωσης

    συχνα κατα τη διαρκεια της ημερας αν και κοιμαμαι καλα και αρκετες ωριτσες το βραδυ με ποιανει μια κοπωση μια υπνηλια και το θεμα ειναι οτι και να ξαπλωσω για υπνο δε μπορω να κοιμηθω. εχω κανει ολες τι εξετασεις αιματος θυροειδους τα παντα τρωω κανονικα αλλα το προβλημα παραμενει σε σημειο να θελω ολο να καθομαι και να μη κανω τιποτα. αυτο αραγε εχει να κανει με τα αρνητικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας το χετε και σεις και τι μπορω να κανω δωστε καμια συμβουλη

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    49
    Τι φαρμακα παιρνεις? Μηπως σε ριχνουν αυτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Απο τα φαρμακα ειναι..

    Εγω παιρνω βιταμινες και κανω γυμναστικη και με βοηθαει αλλα καλυτερα να ρωτησεις το γιατρο σου.

    Καπου ειχα ακουσει και για ενα ομοιοπαθητικο φαρμακο για την κοπωση αλλα δε ξερω παραπανω.

    Αμα μαθεις γραψε.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    ναι παιζει να ειναι απο τα φαρμακα παιρνω ζυπρεξα και σολιαν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ειναι και η ζεστη που μας επηρεαζει..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    Quote Originally Posted by maus View Post
    ειναι και η ζεστη που μας επηρεαζει..
    μπα εγω το χω παντα και το χειμωνα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Eγω ειμαι παντα ετσι.τελευταια παιρνω πολυβιταμινες και νευρομπιον το οποιο μου εδωσε ο ψυχιατρος μου και εχω νιωσει διαφορα ! Γενικα, τα φαρμακα και οι ασχημες ψυχικες καταστασεις δημιουργουν το αισθημα κοπωσης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι ασχημα ψυχολογικα και παιρνω μικρη πλεον δοση abilify : 10 mg αλλα εχω το αισθημα της κοπωσης .... μου τη δινει. Συμβουλες ευπροσδεκτες. Γυμναστικη ( οκ πρεπει να το παρω αποφαση) και πολυβιταμινες (χμ δεν ξερω). Να δουμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    Quote Originally Posted by weirdthings View Post
    Eγω ειμαι παντα ετσι.τελευταια παιρνω πολυβιταμινες και νευρομπιον το οποιο μου εδωσε ο ψυχιατρος μου και εχω νιωσει διαφορα ! Γενικα, τα φαρμακα και οι ασχημες ψυχικες καταστασεις δημιουργουν το αισθημα κοπωσης
    τωρα που λες ασχημες καταστασεις δεν υπαρχει μερα που να μην συγχηστω μαλωνω συνεχεια με τους δικους μου για καθε ειδους πραματα. μαλιστα εχω την εντυπωση οτι για καποιες υποτροπες ειναι αυτο το αιτιο. προσπαθησα να το κουβεντιασω με τη γιατρο μου αλλα με λεει υπερβολικο και απο οσο καταλαβαινω δεν θελει να εμπλακει
    παντως καθε φορα που μαλωνουμε και ανεβαινουν οι τονοι νοιωθω αυτη την νοθρωτητα να με καταβαλει
    ευελπιστω να παρω το επιδομα και να γινω λιγο πιο αυτονομος και να παω να νοικιασω καπου μονος μου εχω τα προβληματα μου ε δε μπορω να εχω και τη μαλακια των δικων μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Πολυβιταμινες και βιταμινη C με βοηθαει πολυ. Παιρνω επισης και προβιοτικα. Τελευταια παιρνω Gingseng που σε κανει να αντεχεις περισσοτερο και σε κανει πιο ευελικτο καπως.

    Οι βιταμινες παντως στηριζουν πολυ.. Αρκει να ειναι καλες και ακριβες βεβαια και οχι τιποτα αναβραζοντα που εχουν καφεϊνη μεσα κλπ.

    Τωρα γυμναστικη οντως βοηθαει πολυ. Καποιο στατικο ποδηλατο που ειναι και φθηνο θα ηταν καλο να υπαρχει στο σπιτι. Και λιγα βαρακια καλο κανουν αμα τα κανεις συστηματικα. Το καλυτερο βεβαια ειναι το περπατημα αλλα ειναι πιο δυσκολο απο ποδηλατο και βαρακια π.χ.

    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι ασχημα ψυχολογικα και παιρνω μικρη πλεον δοση abilify : 10 mg αλλα εχω το αισθημα της κοπωσης .... μου τη δινει. Συμβουλες ευπροσδεκτες. Γυμναστικη ( οκ πρεπει να το παρω αποφαση) και πολυβιταμινες (χμ δεν ξερω). Να δουμε.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by Αρης31 View Post
    ναι παιζει να ειναι απο τα φαρμακα παιρνω ζυπρεξα και σολιαν.
    γεια το σολιαν σε βοηθαει εχω ακουσει οτι κανει για τα αρνητικα συμπτωματα, εσυ εχεις απο αυτα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    γεια το σολιαν σε βοηθαει εχω ακουσει οτι κανει για τα αρνητικα συμπτωματα, εσυ εχεις απο αυτα;
    εχω αρνητικα συμπτωματα το σολιαν δε θα ελεγα οτι με βοηθαει ιδιαιτερα.ειναι ομως για μενα πολυ ελαφρυ και δε με ενοχλει ακομη και τωρα που η δοση ειναι 800 mg ημερησιως

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Συμβουλεψου τον γιατρο σου κ δες κ για υποταση στο αιμα κ αυτη προκαλει ζαλαδες παντως μπορει να ειναι κ καθαρα ψυχολογικο επειδη νιωθεις αγχος να βελτιωσεις την καθημερινοτητα σου για να ηρεμησεις,καλο κουραγιο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Ποσο σε καταλαβαινω! Και εγω εχω κουραστει απο τα θεματα των δικων μου θελω απλα να φυγω και να βρω την ησυχια μου!! Γενικα, εισαι δραστηριος μεσα στην μερα σου? Εγω οσα πιο πολλα κανω τοσο καλυτερ νιωθω ενω αν αφεθω στην κουραση που νιωθω και δεν κανω τιποτα γινομαι ακομα χειροτερα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    Quote Originally Posted by weirdthings View Post
    Ποσο σε καταλαβαινω! Και εγω εχω κουραστει απο τα θεματα των δικων μου θελω απλα να φυγω και να βρω την ησυχια μου!! Γενικα, εισαι δραστηριος μεσα στην μερα σου? Εγω οσα πιο πολλα κανω τοσο καλυτερ νιωθω ενω αν αφεθω στην κουραση που νιωθω και δεν κανω τιποτα γινομαι ακομα χειροτερα !
    ειναι πολυ κουραστικοι οι δικοι μου οχι πως δεν εχουν δικιο σε καποια πραματα αλλα ειναι πιεστικοι. εχω βαλτωσει τελευταια γιατι δεν εχω και καθολου χρηματα εχω ξεμεινει εντελως τη βγαζω με ενα 100ρι το μηνα για αυτο δεν μπορω να κανω πολλα πραματα οπως το να βγω καπου η να παω καποιο γυμναστηριο.
    χωρις καθολου λεφτα δεν εχω καμια ορεξη να κανω τιποτα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Χρόνιας Κόπωσης
    By Elie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 08-04-2020, 19:05
  2. Σύνδρομο Χρόνιας Κόπωσης - CFS
    By PROFITIS73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 17-09-2015, 20:35
  3. Eντονη υπνηλια και αισθημα κοπωσης...!!!
    By minaspap in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 13-06-2014, 19:52
  4. YΠΝΗΛΙΑ-ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΟΠΩΣΗΣ...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 24-07-2013, 11:09
  5. YΠΝΗΛΙΑ-ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΟΠΩΣΗΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-03-2013, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •