Εγκαταλείποντας την Ελλάδα, η μήπως όχι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    Εγκαταλείποντας την Ελλάδα, η μήπως όχι?

    Σας αρέσει η Ελλάδα ? αν ναι γιατί? θα πηγαίνατε να ζήσετε κάπου αλλού σε άλλη χώρα κι αν ναι σε ποιά και γιατί?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Η πόλις

    Είπες• «Θα πάγω σ\' άλλη γη, θα πάγω σ\' άλλη θάλασσα.
    Μια πόλις άλλη θα βρεθεί καλλίτερη απ\' αυτή.
    Κάθε προσπάθεια μου μια καταδίκη είναι γραφτή•
    κ\' είν\' η καρδιά μου -σαν νεκρός- θαμένη.
    Ο νους μου ως πότε μες στον μαρασμόν αυτόν θα μένει.
    Οπου το μάτι μου γυρίσω, όπου κι αν δω
    ερείπια μαύρα της ζωής μου βλέπω εδώ,
    που τόσα χρόνια πέρασα και ρήμαξα και χάλασα.»
    Καινούργιους τόπους δεν θα βρεις, δεν θάβρεις άλλες θάλασσες.
    Η πόλις θα σε ακολουθεί. Στους δρόμους θα γυρνάς
    τους ίδιους. Και στες γειτονιές τες ίδιες θα γερνάς•
    και μες στα ίδια σπίτια αυτά θ\' ασπρίζεις.
    Πάντα στην πόλι αυτή θα φθάνεις. Για τα αλλού -μη ελπίζεις-
    δεν έχει πλοίο για σε, δεν έχει οδό.
    Ετσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
    στην κώχη τούτη την μικρή, σ\' όλην την γη την χάλασες.


    Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

    http://cavafis.compupress.gr/kavgr_30.htm

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Το υπέροχο όμως είναι πως έχουμε τη δύναμη να ξαναφτιάξουμε :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπα δεν παω πουθενα ειδικα τωρα...αντε με το ζορι να βγω απο το σπιτι αυτην την περιοδο οχι να ξενιτευτω κιολας:P
    Δεν εχω γνωρισει τη ζωη αλλου εκτος απο μια συντομη βολτα στο Λονδινο που με εντυπωσιασε.
    Καλη ειναι η Ελλαδα με τα στραβα της και τα καλα της...υπαρχουν και καλυτερα υπαρχουν και χειροτερα.
    Αυτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Εγω΄θα τα παράταγα ευχαρίστως όλα να πάω να ζήσω στη Γαλλία. Φτάνει να είχα εξασφαλισμένα τα προς το ζην. Οχι δεν μ αρέσει η Ελλάδα γιατί είναι εκατό χρόνια πίσω. Θαρχόμουν ίσως το καλοκαίρι για τις παραλίες αλλά υπάρχουν κι αλλού ωραιότερες.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    cote d\' Azur????
    :cool:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Το απωθημένο μου είναι να ζήσω στη Σουηδία. Φαντάζομαι κάποια στιγμή ότι θα το κάνω γιατί συνήθως τα απωθημένα μου τα πραγματοποιώ.

    Ήμουνα για σπουδές στο εξωτερικό και σκεφτόμουνα να μείνω, για διάφορους λόγους όμως επέστρεψα. Μέσα στα σχέδιά μου είναι πάντως να πάω να μείνω μερικά χρόνια σε κάποια Ευρωπαϊκή χώρα, τώρα θέλω να γίνει με το αγόρι μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Αν αποφάσιζα κάποια στιγμή να ζήσω στο εξωτερικό θα ήταν γιατί πιστεύω ότι εκεί υπάρχει μεγαλύτερη αξιοκρατία απ\'οτι εδώ. Στην Ελλάδα δεν σου αναγνωρίζουν τις προσπάθειες σου αν δεν λαδώσεις και αν δεν έχεις το \"δόντι\".
    Παρόλα αυτά,δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι θα τα παρατούσα όλα και θα έφευγα. Με κρατάνε πολλά εδώ και θα μου λείψουν αν φύγω σε μια ξένη χώρα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Εφυγα απο την Ελλάδα και ζω στην Κύπρο.Δεν το μετανιωσα όμως.Καλύτερη ποιότητα ζωής,πιο χαλαροί ρυθμοί , καλύτεροι μισθοί.Αν δεν υπήρχε αυτή η νοσταλγια θα ήταν τέλεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το απωθημένο μου είναι να ζήσω στη Σουηδία
    Χμμ δεν θα ηταν ασχημα εχω ακουσει οτι οι Σουηδεζες μας βρισκουν ελκυστικους ισως πρεπει να παω μια βολτα:p
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    για ταξιδακι αναψυχης ευχαριστως θα πηγαινα οπουδηποτε αλλα για να αλλαξω τοπο κατοικιας χλωμο...καλη ειναι η ελλαδιτσα μας παρολα τα στραβα της:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Athens
    Posts
    230
    Όπου γης και πατρίς που έλεγε κι ο Πατέρας μου

    The grass is not always greener on the other side που λέει και ο Βρεταννός προϊστάμενος μου

    Δεν μαμείς που δεν μαμείς δεν πας για ψάρεμα; που λέει και ο θυμόσοφος λαός.

    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Έχοντας ζήσει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό, σε γενικές γραμμές είναι πράγματα στην Ελλάδα που μου τη σπάνε. Αλλά και στο εξωτερικό είναι πράγματα που μου τη σπάνε.

    Ο Χάρυ Κλυν το είχε πει σωστά... \"Όσοι Έλληνες ζούνε έξω έχουν την ίδια αντίδραση. Όσο είναι έξω λένε \"αμάν να γυρίσω\" και μόλις γυρίσουν λένε \"τί μαλάκας ήμουνα που γύρισα\".

    Ή όπως είπε κι ο Ελύτης (αν δεν κάνω λάθος) \" Όπου και να πάω η Ελλάδα με πληγώνει\".

    Ειλικρινά δεν ξέρω. Θα ήθελα να μπορώ να ζω στο εξωτερικό τις καθημερινές και στην Ελλάδα τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες και τις διακοπές.

    Στέκει σαν απάντηση;;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για να πω την αληθεια οταν ημουν μικρο παιδι και εβλεπα Back Rogers και star trek ηθελα να παω σε αλλους πλανητες.....μπορω Plzzzzzzzzzzzzzz
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ταξίδια έχω κάνει ! Εχω ζήσει και 3 μήνες σε ευρωπαική χώρα (με ERASMUS) ! Θα πήγαινα και για χρόνο ! Ισως να έμενα και λίγο παραπάνω ! Αλλά να την εγκαταλείψω ? Αυτό δεν μπορώ να ξέρω αν θα μου άρεσε, αν πριν δεν μείνω δοκιμαστικα για 2-3 χρόνια στην \'\'καινούργια μου πατρίδα\'\' !

    Υποψήφιες οι ευρωπαικές ! ( Με προτίμηση την Γαλλία και την Ιρλανδία )

    Γιατί ? Για λόγους αισθητικής κυρίως !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    άμα δεν λυτρωθεί κανείς απο τους εσωτερικούς δαίμονές του όπου και να πάει..τα ίδια και τα ίδια θα βρίσκει μπροστά του....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •