βιασμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 98

Thread: βιασμος

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    33

    βιασμος

    Καλησπέρα. Μετά από 2 χρόνια επιτέλους μπορώ να μιλήσω. Στα 20 μου σ ένα πάρτυ στο εξωτερικό με βίασε ένας μεθυσμένος τύπος.Ηταν ό,τι χειρότερο μου έχει συμβεί. Και αηδιαστικό και βίαιο και φριχτό. Αυτά τα δύο χρόνια το κρατάω μέσα μου και έχω σιχαθεί τον εαυτό μου. Φέρθηκα αλλοπρόσαλλα έκανα σεξ με ανθρώπους που δεν ήθελα και πάντα μεθυσμένη για να τα καταφέρω, αυτοτραυματιζόμουν και έκανα 2 απόπειρες αυτοκτονίας. Τώρα ξεκίνησα μία σχέση όμορφη μετά από καιρό αλλά και πάλι εκείνος αντιδρούσε γιατί αφενός μόλις με άγγιζε πάθαινα κρίσεις πανικού και αφετέρου δεν τον άφηνα να μπει μέσα μου πολλές φορές. Τώρα που το έμαθε, πάλι υπάρχει αμηχανία ανάμεσά μας. Η ψυχολόγος μου είπε ένα κάρο άχρηστες συμβουλές του τύπου ό,τι έγινε έγινε και να προχωρήσω τη ζωή μου. Είναι λέει ανόητο να αυτοκαταστρέφομαι επειδή βρέθηκα στο λάθος μέρος τη λάθος στιγμή. Θα μπορούσε να συμβεί στον οποιοδήποτε. Ναι αλλα συνέβη σ εμένα. Και ταπεινώθηκα και ξεφτιλίστικα και όταν κατάφερα να βγω από το δωμάτιο που με είχε χώσει οι υπόλοιποι μεθυσμένοι χαχανίζανε και τον αντιμετωπίσανε σαν ήρωα, που πήδηξε. Μάλιστα μου λέγανε κι άλλοι να πάω στο δωμάτιο μαζί τους, με σπρώχνανε και γελούσανε. Πώς να βγει αυτό από μέσα μου; Σε ποιόν να το εξηγήσω και ποιος να καταλάβει; Εμένα μ εχει σημαδέψει για πάντα η αδικαιολόγητη βία αυτού του τύπου. Θα ηρεμήσω ποτέ;Θα ξανα απολαύσω τη ζωή και τον έρωτα; Είναι το μόνο εύκολο να λες σε κάποιον ''ξέχνα το και προχώρα, είναι παρελθόν.'' .Μάλιστα μου είπε ότι το χω διογκώσει στο μυαλό μου περισσότερο απόσο αξίζει (!). Εχω πολύ θυμό μέσα μου και πλέον δεν πρέπει να κατηγορώ τον εαυτό μου που έγινε. Αλλά να το ξεχάσω δεν μπορώ. Ούτε να γίνω όπως ήμουν πριν μπορώ. Αυτή η εμπειρία με σημάδεψε και σκότωσε κάτι μέσα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Καλησπέρα,δυστυχώς ότι έγινε-έγινε και δεν μπορεί να διαγραφεί....ούτε να έρθει ο χρόνος πίσω!
    Η ψυχολόγος που πήγες και η κάθε ψυχολόγος που θα πας θα σου πει ακριβώς αυτό που σου είπε η προηγούμενη...δυστυχώς οι ψυχολόγοι δεν μπορούν να βοηθήσουν πολύ απ'όσο έχω καταλάβει από προσωπική εμπειρία...!!!

    εκτός και αν πέσεις σε κάποιον πολύ καλό που θα σε ηρεμήσει με την συμπεριφορά του και θα σε κάνει να μαλακώσεις....και ουσιαστικά αυτό κάνουν και οι ψυχολόγοι,δεν μπορούν να κάνουν θαύματα δυστυχώς....
    Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά τραυματικό αυτό που έζησες και θα σε δυσκολέψει να το ξεπεράσεις αλλά θα πρέπει με τον χρόνο να το κάνεις!

    Αν πιστεύεις και πηγαίνεις στην εκκλησία,θα σου έλεγα να πας να τα πεις σε κάποιον παπά...εαν πιστευεις θα σε βοηθήσει σίγουρα περισσότερο απ'ότιδήποτε άλλο!
    Τον θυμό πρέπει με τα χρόνια να τον αποβάλλεις-έχεις απόλυτο δίκιο όοοοοοοοοτι και αν αισθάνεσαι,ο χρόνος θα είναι ο βοηθός σου!~

  3. #3
    Κουράγιο, κοπέλα μου... Άλλαξε άμεσα την ψυχολόγο σου με κάποια που να μπορεί να σε καταλάβει και να σε υποστηρίξει! Γιατί αυτή που έχεις φαίνεται πως δε μπορεί!

  4. #4
    Είναι πολύ μεγάλο λάθος της αν υποτίμησε τέτοια εμπειρία...! Το έκανε και ο δικός μου για την τραυματικότερη εμπειρία που είχα στη ζωή μου (δεν ήταν βιασμός) και μάλιστα με απαράδεκτο τρόπο και του το φυλάω ακόμα... Να σκεφτείς ότι εγώ δεν ήμουν σε θέση να το αναφέρω καν και του τα έγραψα σε χαρτί... Εννοείται πως ούτε να το αντιμετωπίσω μπορούσα (ούτε μπορώ ακόμα!) αλλά έπρεπε να το ξέρει... Να σε ρωτήσω κάτι και φυσικά μού απαντάς αν θέλεις: σού έχει κάνει διάγνωση και αν ναι ποιά;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    kαλησπερα

    ειμαι ο αλεξανδρος...

    απο οτι θα πω το βασικοτερο απο ολα ειναι να θυμιθεις ενα πραγμα μετα απο ολο αυτο ειναι σχετικα ευκολο να μισισεις τους αντρες αλλα..

    ετσι δε θα κερδισεις απολυτως τιποτα γιατι το να εχεις ενα αντρα διπλα σου οπως κ να το κανουμε ειναι καλο τωρα καταλαβαινω μεν αυτο που περιγαφεις
    Ηταν ό,τι χειρότερο μου έχει συμβεί. Και αηδιαστικό και βίαιο και φριχτό
    γιατι εχω μιλησει με αρκετες τετιες περιπτωσεις α;λλα θα πρεπει να προσπαθησεις να το ξεπερασεις..

    ηδη εκανες ενα βημα
    Τώρα ξεκίνησα μία σχέση όμορφη μετά από καιρό αλλά και πάλι εκείνος αντιδρούσε γιατί αφενός μόλις με άγγιζε πάθαινα κρίσεις πανικού
    προφανως θα επρεπε να του μιλησεις αμεσως για οτι εγινε το ξερω οτι δεν ειναι ευκολο αλλα οτι το κανες ειναι κ αυτο ενα βημα

    Η ψυχολόγος μου είπε ένα κάρο άχρηστες συμβουλές
    συμφωνω μαζι σου

    Θα ηρεμήσω ποτέ;Θα ξανα απολαύσω τη ζωή και τον έρωτα;
    να προχωρισεις γινετε αλλα.. 100% μεσα σου θα υπαρχουν καπιες διακυμανσεις

    Εχω πολύ θυμό μέσα μου
    βασικα αφου εχεις πολυ θυμο μεσα σου θα πρεπει να βρεις μια ενασχοληση για να ξεδινεις οπως να γραφεις τις σκεψεις σου σε ενα τετραδιο η κατι οτιδηποτε βλεπεις οτι σε κανει να αποφορτιζεσε

    όοοοοοοοοτι και αν αισθάνεσαι,ο χρόνος θα είναι ο βοηθός σου!~
    χμμμμμμμ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Γιατί χμμμμμμ...Αλέξανδρε;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τιποοοοοοτα απλα σκεφτομαι :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τιποοοοοοτα απλα σκεφτομαι :)
    Η αλήθεια είναι ότι ο χρόνος κάπως βοηθάει αλλά όχι και τρελά πράγματα....!!!
    Μιλάω από προσωπική πείρα....αλλά όπως και να το κάνεις κάπως καλύτερα είναι....

    Και στην τελική Αλέξανδρε όταν κάποιος έχει ένα πρόβλημα που δεν περνάει είναι δύσκολο να το διαχειριστεί,όσος χρόνος και αν περάσει εκτός και αν είναι τόσο μάγκας που το αποδεχτεί πλήρως(σπάνιες περιπτώσεις)....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    παντως επιδη εχω μιλησει με παρα πολες τετοιες εντελως δεν ξεπερνιεται αλλα γινετε ομως να ξεπεραστει αλλα θα υπαρχουν καπιες φορες που δε θα θελει να την αγγιζουν

    τι ενοεις σκοτωσε κατι μεσα σου?
    σκότωσε κάτι μέσα μου.

  10. #10
    Εγώ δεν πιστεύω πως δεν ξεπερνιέται. Απλά φυσικά δεν είναι απλό το να ξεπεραστεί ούτε γίνεται απ' τη μια μέρα στην άλλη. Θα χρειαστεί χρόνος, θετικές (ή έστω ουδέτερες) στιγμές και οδυνηρές, μα πάνω απ' όλα κουράγιο όσο μπορεί η κοπέλα και βοήθεια από το σωστό πρόσωπο. Αν το αφήσεις στην τύχη του δεν ξέρω τι γίνεται. Αν κρίνω από τη δική μου περίπτωση, που άργησα να ζητήσω βοήθεια, "ξεπερνιέται" αργά αλλά αφήνει προβλήματα στη θέση του!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Εγώ δεν πιστεύω πως δεν ξεπερνιέται.
    το θεμα ξερεις πιο ειναι ομως θα ηταν καλο για καπια να εχει την πεποιθηση οοτι δεν ξεπερνιετε? εγω ξερω παρα πολες τετιες μηπως ππρεπει να ανεβασεις κ συ ενα θεμα?

  12. #12
    Αλέξανδρε, δεν κατάλαβα την πρώτη ερώτησή σου, συγγνώμη. Αν θέλεις επαναδιατύπωσε :)

    Εγώ τη συγκεκριμένη εμπειρία δεν έχω καταφέρει ακόμα να την επεξεργαστώ, ούτε μόνη μου ούτε με τον ψυχολόγο. Τα θέματα που έχω είναι αποτέλεσμα του συνδυασμού μιας όχι ακριβώς ευτυχισμένης παιδικής και εφηβικής ηλικίας με μια κατάσταση η οποία απείλησε τη ζωή μου. Πριν την κατάσταση αυτή ήμουν μια άλλη. Απλά επειδή έχω δει βελτίωση στον εαυτό μου (ακόμα και μη αναλύοντας τη συγκεκριμένη εμπειρία!!) θα ήθελα να μεταδώσω και στην κοπέλα που μάς έγραψε την εκτίμησή μου ότι μπορεί να αλλάξει τη ζωή της προς το καλύτερο!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    49
    Ο συντροφος σου τωρα που το εμαθε πως σου φερεται, σε καταλαβαινει καθολου, μπορει να διαχειριστει καθολου ολο αυτο; Παντως κι εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις ψυχολογο.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατι επιασα..
    Πριν την κατάσταση αυτή ήμουν μια άλλη.
    κ γω καποτε ειμουν ενας αλλος αν κ δεν εχω ζησει κατι αναλογο εγω

    Εγώ τη συγκεκριμένη εμπειρία δεν έχω καταφέρει ακόμα να την επεξεργαστώ,
    ειχα μιλησει κ με αλλη για αυτο ακριβως που περιγραφεις κ καναμε μια πολυ ενδιαφερουσα συζητιση που κρατησε ωρες απο το βραδυ μεχρι τα ξημερωματα κ ενω μου ειπε σχεδον το ιδιο αν γνωριζομασταν περισσοτερο θα σου ειχα πει τη γνωμη μου κ για αυτο γιατι τωρα δε βολευομαι κ απολυτα νομιζω οτι με αυτο που μου λες με βοηθας αρκετα να τη καταλαβω κ αυτη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα φιλη κ κουραγιο σου στελνω κ την δικη μου ιστορια κακοποιησης πριν απο 7 χρονια κ μπορω να σε βεβαιωσω οτι σημερα μετα απο μεγαλο αγωνα ειμαι αρκετα καλυτερα,αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να φροντισεις να μην φτασεις στο σημειο να πιεις ποτε τοσο πολυ η να κανεις ο,τιδηποτε που θα σε φερει σε σημειο να εισαι ευκολος στοχος για εκμεταλλευση,Απο που πραγματικα συνιστω περα απο τον ψυχολογο ειναι η επισκεψη σε πνευματικο εκκλησια επειδη εαν βρεις τον καταλληλο ανθρωπο πραγματικα θα ηρεμησεις παρα πολυ,Καλη δυναμη κ δεν εισαι η μονη ειμαστε εκατομμυρια οι κακοποιημενες!

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κυρίως βιασμός ψυχής
    By Xamenh Psyxh in forum Κακοποίηση
    Replies: 33
    Last Post: 10-12-2014, 02:01
  2. Ψυχολογικός Βιασμός (?)
    By Νάντια in forum Κακοποίηση
    Replies: 46
    Last Post: 05-10-2012, 16:33
  3. Βιασμός - Κακοποίηση
    By Seduction in forum Κακοποίηση
    Replies: 47
    Last Post: 09-06-2011, 00:22
  4. ΒΙΑΣΜΟΣ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 97
    Last Post: 04-06-2011, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •