βιασμος - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 98 of 98

Thread: βιασμος

  1. #91
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    13
    Sisyphus, δυστυχώς το περιβάλλον σου δεν είναι και το πιο υποστηρικτικό, αλλά όπως και να 'χει η λύση στο πρόβλημά σου δε θα έρθει από την αντιμετώπιση των άλλων, όσο καλοπροαίρετοι κι αν είναι απέναντί σου. Το μεγάλο αγώνα για να ξεπεράσεις ότι έγινε μόνο εσύ μπορείς να τον δώσεις. Έχε κατά νου ότι και οι άνθρωποι γύρω σου δεν είναι τέλειοι, έχουν κι αυτοί τις δικές τους αδυναμίες και τα δικά τους προβλήματα, και είναι φυσιολογικό να μην μπορούν να μοιραστούν έστω και για λίγο το δικό σου βάρος. Αλλά ακόμη κι αν μπορούσαν, αν είχαν όλη την καλή διάθεση, και πάλι εσύ είσαι αυτή που θα δώσεις τη μάχη για να επανέλθεις. Η διάθεσή σου μπορεί να είναι άσχημη, αλλά τέτοιες περίοδοι δυσθυμίας είναι κοινές για τους περισσότερους, και είναι μόνο αυτό, περίοδοι. Μην αμφιβάλλεις πως κάποτε θα νιώσεις καλύτερα και η τωρινή σου απελπισία θα σου φαίνεται ανεξήγητη. Αλλά αυτό δε θα γίνει με το πέρασμα του χρόνου απλά, αν και ο χρόνος είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Η μιζέρια στην οποία ζούσες τόσα χρόνια έχει γίνει η άμυνά σου, και η αδυναμία σου να προχωρήσεις μπροστά είναι κάτι σαν την αδράνεια στη φυσική. Θέλει ένα σπρώξιμο ακόμα μόνο. Η ζωή μπορεί να είναι όμορφη, μην τα παρατάς! Θα χάσεις πολλές ωραίες στιγμές, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Και φυσικά ότι και να συνέβη, δεν αξίζει να πετάξεις τον εαυτό σου και τη ζωή σου στα σκουπίδια. Το ξέρω πως μοιάζει βουνό, αλλά πρέπει να βάλεις τη ζωή σου σε μια σειρά, να διαβάσεις και να τελειώσεις τη σχολή σου, για σένα πρωτίστως. Για να μπορέσεις σιγά σιγά να χτίσεις μια φυσιολογική ζωή. Αντί να βλέπεις το βουνό και να αποθαρρύνεσαι, δες τι σε περιμένει στην κορυφή: μια καινούρια ζωή, ένας πιο δυνατός εαυτός, και μια ευκαιρία να γίνεις ευτυχισμένη ξανά. Αξίζει να ανατρέψεις τα πάντα για να πετύχεις αυτό το στόχο, νομίζω. Και η δύναμη για να το κάνεις υπάρχει σίγουρα μέσα σου, οι άνθρωποι είμαστε συνήθως πολύ πιο ανθεκτικοί απ' ότι νομίζουμε!
    Όσο για τους γύρω σου, το καλύτερο θα ήταν να μην εναποθέτεις τις ελπίδες σου και να μην εξαρτάσαι από κανέναν, από το αγόρι σου φερ'ειπείν. Οι άνθρωποι έρχονται και φεύγουν, αυτό που πρέπει να ξαναβρείς είναι μια σταθερή βάση μέσα στον εαυτό σου. Αν νιώθεις ότι δεν είσαι έτοιμη να αποδώσεις στη σχέση σου και αν για σένα είναι περισσότερο πηγή άγχους παρά ασφάλειας, ίσως πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο του χωρισμού, έστω προσωρινά, μέχρι να δυναμώσεις. Μια καλή πρώτη δράση είναι να αρχίσεις να ασκείσαι λίγο, απλό τρέξιμο για παράδειγμα. Αν κουράζεσαι σωματικά, θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να κοιμάσαι νωρίς, και θα εκτονώνεσαι κιόλας. Διοχέτευσε όλη την οργή σου, όλη σου την πίκρα σε αυτή τη σωματική δραστηριότητα. Για αρχή ίσως σε βοηθήσει και σου δώσει λίγη ενέργεια. Αν νιώθεις πως δε μπορείς να το κάνεις, ανάγκασε τον εαυτό σου! Εκεί ακριβώς είναι που πρέπει να σου πας κόντρα, όσο κι αν φαίνεται αδύνατο!

  2. #92
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    sysiphus δεν έχει συμβεί σε σένα μόνο, συνέβη κάποτε κ σε μένα κ ήταν κ η 1η μου φορά, έτσι για το "καλή αρχή"........ Κ συγγενής μάλιστα, ευτυχώς όχι κοντινός. Κ αν σου πω κιόλας ότι εγώ ακόμα καλά- καλά πώς γίνονται τα παιδιά δεν ήξερα, εκεί να δεις πόσο ωραίο γίνεται!Τώρα το ρίχνω στην πλάκα κ καλά, εκείνο το βράδυ όμως έτρεμε τόσο το χέρι μου που δεν μπορούσα να βάλω το κλειδί στην πόρτα να μπω στο σπίτι. Τα δικά μου αποτελέσματα ήταν άλλα, από το ότι ενώ αγαπούσα πάντα πολύ τους άντρες φίλους μου, όσους με γουστάρανε τους πήγαινα γ............, τους έπαιζα μέχρι τελικής πτώσης, κάποια στιγμή ήρθε κ η νευρική ανορεξία γιατί νόμιζα (άκου μυαλά) ότι άμα στέγνωνα τελείως επιτέλους δεν θα μου την έπεφτε κανείς, βέβαια ούτε τότε συνέβη αυτό, απλά αντί για ποτό θέλανε να με βγάλουνε για φαγητό. Τη μια δηλ. ήθελα να εκδικηθώ τους άντρες την άλλη εμένα. Λάθος κ τα 2, ο χρόνος δε γυρνάει πίσω, ούτε αυτοί φταίγανε ούτε εγώ. Το πράγμα κάπως ίσιωσε όταν έπεσα σε κάποιον που καμία σχέση δεν είχε με τους άλλους κ εκεί κάπως άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι δεν θέλουν όοοοοολοι οι άντρες το ίδιο κ δεν είναι όλοι τόσο μ........... Κ περιέργως το τί είχε κάποτε συμβεί το κατάλαβε μόνος του, όπως κ πολλά άλλα, σα να με διάβαζε 1 πράγμα. Τα βασικά είναι τα εξής: Δεν ξεφτιλίστηκες εσύ, αλλά εκείνοι που τα βάλανε με 1 σωματικά πιο αδύναμη κοπέλα. Κ μην τους κάνεις τη χάρη να χαλάσεις τη ζωή σου για αυτό. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΧΑΡΗ να συνεχίζεις το έργο τους. Είναι σαν να αυτοτιμωρείσαι. Εγώ ό,τι κ όσα έκανα μόνο φθορά σε μένα φέρανε κ τίποτα άλλο.Τώρα το αν θα σου περάσει, αυτό νομίζω ότι θα χρειαστεί να έρθει κ ο κατάλληλος άνθρωπος στη ζωή σου, που να νοιώσεις ασφάλεια κ να μπορεί να το διαχειριστεί κ σωστά. Αυτό μάλλον είναι το δύσκολο. Δώσε 1 ευκαιρία στο φίλο σου, σιγά- σιγά όλα, αυτά δεν αλλάζουν από τη 1 μέρα στην άλλη. Εμπιστοσύνη χρειάζεται και καλή θέληση. Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.

  3. #93
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    6
    Σωστά υπάρχουν ανθρωποι που βιάζεται καθημερινά η ψυχή τους , αν όχι το σώμα τους. Η και τα 2 μαζι ...

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    αμα σου τν εφερναν σε σακουλα σκουπιδιων κοματακια πως θα εσθανοσουν??

  5. #95
    Για κλασσικη ελληνιδα μανα την κοβω την μητερα σου.Απαραδεκτη.-

  6. #96
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Άσε, δεν υπάρχει χειρότερο από την ελληνίδα μάνα. Το απόλυτο ταλέντο να σου ανεβάζει πίεση σε χρόνο dt! Γενικά sisyphus το τελευταίο μέρος που θα βρεις κατανόηση είναι οι γονείς, εγώ ποτέ μου δεν τους είπα τίποτα κ δεν το μετανοιώνω κιόλας. Σκέψου τον εαυτό σου κ μόνο ο καθένας μόνος του βοηθάει τον εαυτό του κ μόνος του τον καταστρέφει: Κοινώς βάλε στόχους, είναι κάτι το οποίο κ σε κινητοποιεί κ απασχολεί κ το μυαλό. Όχι όμως στόχους ό,τι να'ναι, ό,τι κάνει ο γείτονας, ό,τι λέει το περιοδικό ή ό,τι θέλουν οι γονείς. Μόνο ό,τι θέλεις εσύ για σένα. Από το να γίνεις πρίμα μπαλαρίνα μέχρι να μάθεις ρώσικα κ από το να μάθεις να ανοίγεις φύλλο για πίτες μέχρι να φτιάχνεις κοκτέιλ. Τα παραδείγματα είναι κουλά, αλλά το θέμα είναι τί ταιριάζει σε σένα κ τί σε γεμίζει. Το αλκοόλ δεν έλυσε ποτέ κανένα πρόβλημα, έχει όμως μια τάση να δημιουργεί καινούρια...... Κ σε ό,τι αφορά το διάβασμα, πού ξέρεις, μπορεί το να μπεις σε πρόγραμμα να σε ισιώσει κ να καθαρίσει κ το μυαλό σου. Μόνο εσύ μπορείς να σε βγάλεις από αυτό. Πριν να συμβούν όλα αυτά τα άσχημα η ζωή σου πώς ήτανε?

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Βιάστηκα στα 14 μου και είμαι 25 και έπαθα καταθλιψαρα και κατέστρεψα την ζωή μου επειδή δεν το αντιμετώπισα στην ώρα του. Έχουμε άπειρα κοινά σ αυτά που περιγράφεις γενικά σε σχέση με το πρόγραμμα και την ζωή σου γενικά. Ψυχοθεραπεια συστηματικά και μην τα παρατήσεις. Βρες κάποιον ή κάποια που να σου ταιριάζει και να βλέπει πίσω από αυτά που του λες.

  8. #98
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μολις διάβασα ολα τα ποστ, θελω να σας αγκαλιασω, να σας προστατευσω απο όλο αυτο που σας συνεβει... γινομαι γελοια, αλλα με γονατιζει αυτο το θεμα. θαυμαζω απεριοριστα τους ανθρωπους σαν και εσας που ζήσατε οτι χειρότερο και πιο αδικο στη ζωη σας, που δεν μ πορει να το βαλει ο ανθρωπινος νους αν δεν το χει ζησει.. θαυμαζω τον αγωνα που δινετε καθημερινα ...θαυμαζω την δυναμη σας! sisyfus, maripoza,cicada... καμια συμβουλη δεν ειμαι αξια να σας δωσω, διαβαζω 3 ανθρωπους ολοκληρους με δυναμη με μυαλο με ψυχη ... η ζωη σας χρωσταει πολλα και τα αξιζετε... σας στελνω ολη μου την αγαπη και την απολυτη στηριξη... ανθρωποι με τετοια ψυχη δινουν επνευση σε όλους μας για να αγωνιζομαστε να γινουμε καλυτεροι

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Κυρίως βιασμός ψυχής
    By Xamenh Psyxh in forum Κακοποίηση
    Replies: 33
    Last Post: 10-12-2014, 02:01
  2. Ψυχολογικός Βιασμός (?)
    By Νάντια in forum Κακοποίηση
    Replies: 46
    Last Post: 05-10-2012, 16:33
  3. Βιασμός - Κακοποίηση
    By Seduction in forum Κακοποίηση
    Replies: 47
    Last Post: 09-06-2011, 00:22
  4. ΒΙΑΣΜΟΣ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 97
    Last Post: 04-06-2011, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •