Άρνηση ομοφυλοφιλίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    6

    Άρνηση ομοφυλοφιλίας

    Γεια σας. Είμαι ο Τάδε, 30 χρονών, εμφανίσιμος και μου είναι αρκετά δύσκολο να παραδεχτώ ποιος είμαι σε σχέση με τη σεξουαλικότητά μου. Γενικά μου αρέσει πολύ η οικογένεια και με θλίβει το γεγονός που ίσως δεν αποκτήσω ποτέ δικό μου παιδι στη χώρα μου. Ζω σε μία καθαρά παραδοσιακή πατριαρχική οικογένεια, την οποία την ενδιαφέρει πολύ πως φαίνεται προς τα έξω. Εξαιτίας αυτού του γεγονότος δεν έχω συνάψει σχέση με άτομο του ίδιου φύλου φοβούμενος την κατακραυγή αν "ακουστεί" κάτι. Βασικά δεν έχω κάνει ποτέ σεξ. Γενικότερα κανείς δεν ξέρει τις σκέψεις μου. Ούτε οι φίλοι μου. Απόλυτη μοναξιά και ψεύτικη ζωή.
    Νιώθω ότι θα εκραγώ. Γενικά είμαι αρκετά εξωστρεφής και κοινωνικός με τις παρέες και όταν φτάνει η κουβέντα στις σχέσεις "κάνω μόκο" μπροστά σε όλους. Δεν είμαι σίγουρος αν έχουν υποθέσει κάτι μεταξύ τους, πάντως δεν μου έχουν πει κάτι.
    Πρόσφατα σε ένα μαγαζί με στρίμωξε μία κοπέλα και με φίλησε. Ανταποκρίθηκα για άλλη μια φορά για να σιγουρευτώ. Και σιγουρεύτηκα. Θέλω να το εξομολογηθώ σε 2 πολύ αγαπητά μου πρόσωπα για να "φύγει" από πάνω μου. Φυσικα και τρέμω στην ιδέα ότι θα τους χάσω και τι θα πούνε. Και μήπως πούνε καμιά κουβέντα στις σχέσεις τους και το μάθει όλη η περιοχή. Και μετά θα επέλθει η κυριολεκτική μοναξιά...εφόσον έχω στηρίξει όλη μου τη ζωή σε ένα ψέμα. Δεν έχω την απαίτηση να με αποδεκτούν αφού με αγαπάνε. Αγαπάνε αυτό που γνώρισαν και θα τους φανερώσω κατι διαφορετικό.
    Ο κολλητός μου δουλεύει στο εξωτερικό και είναι straight. Έχει αναφερθεί στους γκέι σαν "*********" αλλά πηγαίνει και σε γκέι μπαρ γιατί του αρέσουν τα drag show. Γενικά με πιέζει να κάνω κάτι με κοπέλες γιατί ανησυχεί για μένα πραγματικά αλλά δεν το θέλω να κοροιδεύω κανέναν πλέον. Πρώτον απ 'όλους εμένα.
    Η αδερφή μου μού ευχήθηκε πριν δύο μήνες στα γενέθλια μου "Άντε και με μια καλή κοπέλα". Μία φορά έκανα σχέση με κοπέλα για έναν μήνα. Δεν κάναμε σεξ ποτέ γιατί δεν είχα στύση.
    Έκανα έρευνα στο διαδίκτυο για την άρνηση και βρήκα αρκετές πληροφορίες. Από εσάς θα ήθελα αν έχετε και θέλετε να μοιραστείτε παρόμοιες καταστάσεις ή και λύσεις, έτσι ώστε να πάρω δύναμη. Να είστε καλα!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    17
    Από ποια ηλικία έχεις αυτό τον προβληματισμό σχετικά με την σεξουαλικότητά σου?Γενικά σε ελκύουν περισότερο τα άτομα του δικού σου φύλου?Γιατί το πρόβλημα της στύσης μπορεί να οφείλεται στην έλληψη σεξουαλικών εμπειριών και σε συνδιασμό με την νευρικότητα και το άνγχος που σου προκαλούν αυτά να καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα...Το καλύτερο στην περίπτωση σου πιστεύω είναι ο πειραματισμός...Μην πεις ακόμα σε κάποιον τπτ αν δεν είσαι σίγουρος 100% γτ είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα και ίσως οι άλλοι σε επιρεάσουν λανθασμένα.Πειραματίσου πρώτα πήγενε σε κάποιον ειδικό,πιστεύω θα σε βοηθήσουν ιδιέταιρα οι συμβουλές ενός σεξολόγου και δώσε χρόνο στον εαυτό σου.:)
    SO keep calm and be your self.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,617
    μεριτζειν,
    νομιζω οτι ενας ανδρας στα 30 του ξερει πολυ καλα τι τον ελκει σεξουαλικα, δεν μιλαει ενας εφηβος που ψαχνεται...
    το οτι προσπαθησε να λειτουργησει με γυναικες για να αποκτησει μια κοινωνικα αποδεκτη σχεση, δεν σημαινει οτι δεν ξερει οτι τον ελκουν οι ανδρες..

    τζαστ
    ζεις σε χωριο η πολυ μικρη πολη?
    νομιζω οτι πρεπει να παρεις το ρισκο να μιλησεις στα πολυ αγαπημενα σου ατομα, που ειπες.
    δεν τους αφορα το τι θελεις στο κρεβατι σου αφενος κι αφετερου αν σε αγαπουν πραγματικα, θα σε δεχτουν οπως ακριβως εισαι . ειναι κριμα να ζεις σαν να εισαι καποιος αλλος, ακομα και στους πιο κοντινους σου ανθρωπους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Μην τρελαίνεσαι μεγάλε... έχει συμβεί σε πάρα πολλούς αυτό που σου συμβαίνει!!!

    Κι εγώ στην ίδια φάση με σένα ήμουν και πάτησα τα 32 για να κάνω sex γιατί φοβόμουν μην με καταλάβουν... ΤΟΣΟ Μ@Λ@Κ@Σ ΗΜΟΥΝ!!!

    Είναι πολύ νωρίς να "μιλήσεις" σε άλλους ακόμα πιστεύω. Πρώτα πρέπει να απενοχοποιηθείς εσύ ο ίδιος και να ξεκινήσεις την σεξουαλική σου ζωή. Μπορεί να ξέρεις (μιλάω εκ πείρας) ότι είσαι gay και όχι str8 αλλά αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από το να το έχεις αποδεχτεί και να αγαπάς (εσύ) τον εαυτό σου. Το πιο σημαντικό βήμα είναι το να βρεις, να αποδεχτείς και να αγαπήσεις εσένα. Μη φοβάσαι τίποτα!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Δεν ξερω τι θα κανεις με το φιλικο σου ή το οικογενειακο σου περιβαλλον,αν εισαι σε κλειστη κοινωνια φυγε διοτι δεν θα μπορεσεις να ζησεις αυτο που νιωθεις!Αν μενεις σε μεγαλη πολη θα σου πω απλα να μην χανεις αλλο χρονο,καταλαβαινω οτι θες να το βγαλεις απο μεσα σου σε καποιους φιλους,αλλα δεν νομιζω οτι αυτο θα βοηθησει την ολη κατασταση.Ξεκινα να αποδεχεσαι τον εαυτο σου,ξεκινα να κανεις εσωτερικες διεργασιες και ασε τους αλλους να κουρευονται προσωρινα :)

    MHN XANEΙΣ ΑΛΛΟ ΧΡΟΝΟ!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    6
    Παιδιά δεν έχω λόγια για τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
    MaryJane επειδή έστειλες πρώτη και διάβασα το μήνυμά σου, πήγα να ξαναμπώ στη διαδικασία του "μήπως" πάλι. Αλλά ξέρω ότι μου αρέσουν οι άντρες (cam4, grindr, κτλ). Σε ευχαριστώ όμως για το χρόνο σου.
    Ζω στην Αθήνα και έχετε δίκιο στο ότι πρέπει να αποδεκτώ πρώτος απ' όλους το ποιος είμαι εγώ. Μου είναι αρκετά δύσκολο με τον περίγυρο που συναναστρέφομαι. Βλέποντας τους "ζηλεύω". Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Θα το προσπαθήσω. Ξέρω ότι έχω δρόμο μπροστά μου. Μου δώσατε δύναμη πάντως κατά ένα περίεργο τρόπο χωρίς να σας γνωρίζω.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Καλο θα ειναι παντως να μην προβεις σε αποκαλυψεις!Αυτοι που το κανουν αυτο εχουν αποδεχτει τον εαυτο τους και εχουν ενεργοποιησει τις δυναμεις τους..ειναι λιγο πιο κωλοπετσωμενοι να το πω ετσι :)
    Eσυ νομιζω δεν βρισκεσαι σε τετοια φαση τωρα..εχεις το βαρος μεσα σου αν το ξεφουρνισεις κιολας θα προσθεσεις και αλλα βαρη που ισως δεν εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,Πραγματικα δεν ειναι αναγκη να δωσεις λογαριασμο σε ολους ποιος εισαι τι σκεφεσαι κ αυτα,Ειναι πιθανον να μην εχεις μαθει ουτε εσυ ακομα τον εαυτο σου,Δωσε χρονο στον εαυτο σου να μιλησει σε εναν ειδικο για καιρο κ οταν βρεις αυτο που θελεις κ νιωσεις σιγουρος τοτε θα κανεις την επιλογη σου αδιαφορωντας για την γνωμη των αλλων,Τωρα δεν εισαι ακομα ετοιμος κ δισταζεις κ γιαυτο νιωθεις ετσι

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    6
    Δυστυχώς δεν εχω κάνει καποια πρόοδο στο να το πω σε εναν δικο μου ανθρωπο και νοιωθω εντελως μόνος. Δεν σνομπάρω τον ειδικό...έχω υπόψιν άτομα που υποπτεύονται κι επειδή συνεχίζω να το "παίζω",κι εκείνοι υποκρίνονται με μένα. Θα με στηρίξουν (ούτε καν γονεις, σε φίλο αναφέρομαι) νομιζω.... Αλλά κολώνω. Καποια συμβουλη; Ευχαριστω!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ασχολησαι υπερβολικα με το τι θα πει ο κοσμος για αυτο εισαι ετσι..
    απλα πραγματα ειναι οταν εισαι ο εαυτος σου αργα η γρηγορα θα ξεχωρισεις η προς τη θετικη πλευρα η προς την αρνητικη κ συμβαινουν συνηθως κ τα δυο..
    επισης αν πλησιασεις γυναικα κ σ αρεσει θα ναι κ αυτη τον ιδιο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by just_be View Post
    Δυστυχώς δεν εχω κάνει καποια πρόοδο στο να το πω σε εναν δικο μου ανθρωπο και νοιωθω εντελως μόνος. Δεν σνομπάρω τον ειδικό...έχω υπόψιν άτομα που υποπτεύονται κι επειδή συνεχίζω να το "παίζω",κι εκείνοι υποκρίνονται με μένα. Θα με στηρίξουν (ούτε καν γονεις, σε φίλο αναφέρομαι) νομιζω.... Αλλά κολώνω. Καποια συμβουλη; Ευχαριστω!
    Καταλαβαίνω την ανάγκη σου για coming out, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι η πρωταρχική ανάγκη στην περίπτωση σου. Για να μπορέσεις να φτάσεις εκεί θα πρέπει πρώτα να έχεις φτιάξει τη σεξουαλική σου ζωή, και να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου. Το τι υποπτεύονται οι άλλοι είναι το λιγότερο που (που θα πρέπει να) σε ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή. Η δικη μου λοιπόν συμβουλή είναι αυτή. Εξάλλου, είναι τεράστια η διαφορά αν το πεις στην οικογένεια σου φοβισμένος και θλιμμένος απ' ό,τι αν καταλάβουν ότι είσαι ευτυχισμένος και σίγουρος για τον εαυτό σου. Στη δεύτερη περίπτωση το αποδέχονται πολύ πιο εύκολα και δεν ανησυχούν κιόλας. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι είναι "νορμάλ", δηλαδή συνεννοήσιμοι άνθρωποι.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    6
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω γκέι άτομα και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω! Έχω μία φίλη που με τη σειρά της έχει γκέι κύκλο αλλά μένει στο εξωτερικό... Εφαρμογές του στυλ grindr και scruff αποκλείονται...όχι τόσο γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου αλλά δεν είναι δυνατόν να ψάξω εκεί για απαντήσεις, εφόσον όσοι μπαίνουν εκεί είναι ψιλοξεκάθαρο τι ζητάνε. Έχω βαρεθεί μία ζωή να είμαι μόνος...από προσωπική άποψη μιλάω. Θέλω να αγαπήσω αληθινά και να με αγαπήσουν. Θέλω να νιώσω αυτό το συναίσθημα ότι υπάρχει ένας άνθρωπος εκεί έξω που με σκέφτεται συνέχεια και υπάρχει μόνο για μένα. Όσο για γονείς, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να τους το αποκαλύψω. Φοβάμαι μην πάθουν τίποτα από τη στεναχώρια.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    1
    Καλησπέρα just-be.Η δική μου απλη συμβουλή είναι οτι δεν χρειάζεται να σε πιέζει ολο αυτό!Τελικά ο κόσμος είναι πιο ανοιχτός απ οτι φανταζεται κανεις! Ξέρω είναι δύσκολο αλλά στο τέλος όλα θα πανε καλά. Αθήνα μένεις;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by just_be View Post
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω γκέι άτομα και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω! Έχω μία φίλη που με τη σειρά της έχει γκέι κύκλο αλλά μένει στο εξωτερικό... Εφαρμογές του στυλ grindr και scruff αποκλείονται...όχι τόσο γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου αλλά δεν είναι δυνατόν να ψάξω εκεί για απαντήσεις, εφόσον όσοι μπαίνουν εκεί είναι ψιλοξεκάθαρο τι ζητάνε. Έχω βαρεθεί μία ζωή να είμαι μόνος...από προσωπική άποψη μιλάω. Θέλω να αγαπήσω αληθινά και να με αγαπήσουν. Θέλω να νιώσω αυτό το συναίσθημα ότι υπάρχει ένας άνθρωπος εκεί έξω που με σκέφτεται συνέχεια και υπάρχει μόνο για μένα. Όσο για γονείς, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να τους το αποκαλύψω. Φοβάμαι μην πάθουν τίποτα από τη στεναχώρια.
    Μη σκέφτεσαι εφαρμογές και site, υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι να γνωρίσεις κόσμο. Όπως - ας πούμε - το να βγεις για ένα ποτό. Λάβε υπόψη σου ότι ο κόσμος είναι πολύ πιο ανοιχτόμυαλος από όσο νομίζεις. Και γενικότερα, το να γνωρίσεις σύντροφο είναι σχετικά εύκολο, νομίζω απλά ότι το έχουμε λίγο μεγαλοποιήσει. Μην ψάχνεις το ιδανικό, ψάξε για κάτι που μπορεί να έχει τη δυνατότητα να εξελιχθεί σε κάτι τέτοιο.

    Όσο για τους γονείς σου, συμφωνώ δεν έχει νόημα να τους το πεις, από τη στιγμή που ακόμα δεν έχεις ερωτική σχέση.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    6
    Και πάλι σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Μένω στην Αθήνα και παρ' όλο που βγαίνω καμιά βόλτα που και που, υποκρίνομαι ότι περνάω καλά για να μην καταλάβουν κάτι οι φίλοι και οι παρέες. Το ρίχνουμε στο ποτό και περνάει η ώρα. Θα πιω μία με δύο φορές την εβδομάδα. Στη φάση της παρέας, όχι μόνος. Νιώθω ότι συγκρατούμαι. Γενικότερα, προτιμώ το ασφαλές περιβάλλον του σπιτιού μου να περνάω τον ελεύθερο χρόνο μου μπροστά στον υπολογιστή μου. Να ξεχνιέμαι δηλαδή και να αποφεύγω καταστάσεις και συζητήσεις που ίσως με φέρουν σε δύσκολη θέση. Έχω συμπεράνει πως ίσως πάσχω και από κατάθλιψη μέσα από τεστ που έχω κάνει και διαβάζοντας κάποια από τα σημάδια...Μόνιμο άγχος, άσχημο ύπνο, κατηγορώ τον εαυτό μου για ότι μου συμβαινει, κ. ά.. Όσο μπορώ πιέζω τον εαυτό μου να κάνει πράγματα (τρέξιμο) για να μην βυθιστώ σε ρουτίνα και χειροτερέψω...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος Ομοφυλοφιλίας, συναισθηματικό κενό, πορνό και γω δε ξέρω τι άλλο..
    By OverTheCarpet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 93
    Last Post: 27-04-2014, 17:37
  2. ΑΡΝΗΣΗ
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 26-07-2012, 09:26
  3. ΦΟΒΟΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑΣ
    By καλλιοπιτσα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 53
    Last Post: 02-05-2010, 14:12
  4. μυστικό περί ομοφυλοφιλίας, σε λάθος χερια?
    By Anderss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-04-2009, 14:31
  5. αντιμετώπιση έκφρασης ομοφυλοφιλίας
    By gofast in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 18-09-2007, 10:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •