Πρόβλημα με την ψυχολόγο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 167
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202

    Πρόβλημα με την ψυχολόγο;

    Καλησπέρα στην παρέα

    Από πέρυσι τον Δεκέμβριο πηγαίνω σε μία ψυχολόγο,που θα έλεγα σε γενικές γραμμές ότι τα πάμε αρκετά καλά,συνεννοούμαστε,επικοι νωνούμε,με στηρίζει όντως και πραγματικά ένιωσα ότι ένας άνθρωπος με καταλαβαίνει γιατί στο σπίτι δεν έχω επικοινωνία με τους δικούς μου και δεν έχω σε ποιον να μιλήσω....εξάλλου αυτή είναι και ειδικός και όπως καταλαβαίνετε όλο και κάτι περισσότερα γνωρίζει.

    Δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς την έχει κάνει να αντιλαμβάνεται ότι δεν πάω καλά,είμαι πολύ συγκεντρωμένη-ισορροπημένη και συμμετέχω απόλυτα μαζί της,εκείνη όμως 3 φορές μου έχει πει με διακριτικό τρόπο να με δει ψυχίατρος ή κάπως έτσι ότι χρειάζομαι ψυχίατρο.
    Η πλάκα είναι ότι εγώ έχω πάει 2 φορές σε γιατρό και εκτός από κατάθλιψη και μία δύσκολη ζωή που μου προκάλεσε αυτή την κατάθλιψη δεν έχει διαγνώσει τίποτα άλλο!

    Και νομίζω ότι θα καταλάβαινα και εγώ ότι κάτι δεν πάει καλά!
    Είμαι απόλυτη φυσιολογική και τον τελευταίο καιρό νιώθω και πολύ καλύτερα διοτι έχω βρει κάποιες απαντήσεις στα προβλήματά μου-πράγμα το οποιο της έχω πει καθώς και κάθε φορά που πάω(καθε βδομάδα) της λέω την πρόοδο μου πάνω στα ζητήματα που με απασχολούν.!

    Η αλήθεια είναι ότι είμαι ένα αρκετά ευφυές άτομο-χωρίς αυτό να θεωρηθεί σαν αυτοπροβολή-αλήθεια.....
    Υπάρχει περίπτωση να της λέω πράγματα τα οποία δεν τα καταλαβαίνει και να τα θεωρεί παράλογα;

    Χθες είχαμε συνεδρία και δεν εμφανίστηκα,με πήρε τηλέφωνο και δεν απάντησα....η ψυχολόγος είναι περίπου στην ηλικία μου.
    Εντάξει το να πεις κατι μία φορά οκ να το πεις 2 οκ αλλά αν λες τον άλλο σχεδόν ψυχοπαθή χωρίς να είναι και όχι μόνο το λέω εγώ αλλά έχω πάει στον καλύτερο ψυχίατρο της πόλης,αυτός δεν ξέρει κάτι περισσότερο;

    Τσαντίστηκα και είπα να μην ξαναπάω....ποιά είναι η γνώμη σας;
    Είναι υπέρ μου ή κατά μου;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω παντως αν ημουν στην θεση σου θα την ρωτουσα γιατι με παραπεμπει σε ψυχιατρο..Αφου γενικοτερα εχεις χημεια μαζι της και εχεις βοηθηθει γιατι δεν την ρωτας και γιατι οχι, δειξε της και την δυσαρεσκεια σου!Το δεν σηκωνω το τηλεφωνο και δεν παω στην συνεδρια ειναι λιγο παιδιαστικο κατ'εμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Πολύ φυσιολογική απάντηση mnimonio....hello ! :)

    Είμαι άτομο που γενικά δεν το έχω με τον πλάγιο τρόπο....μου το έχει υπονοήσει στο παρελθόν και την τελευταια φορά με ρωτησε διακριτικά αλλά επειδή κατάλαβα την ερώτηση της απάντησα ευθέως "Οχι δεν είμαι ψυχοπαθής" επειδή η κουβέντα ήταν για κάποια άτομα που έχω γνωρίσει στο παρελθόν που όντως είχαν ψυχική νόσο....

    Στο καπάκι της λέω ότι πιο παλιά είχα πάει και σε κάποιον άλλο ψυχίατρο-επίσης πολύ καλό γαλοφερμένο με πτυχία και δεν συμμαζευεται.

    Θα μπορούσα να ξαναπάω λογικά.....απλά μου χάλασε το κέφι !

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Πηγαινε στην επομενη συνεδρια σου και συζητησε το μαζι της..Γιατι επιμενει για ψυχιατρο?Τι βλεπετε πανω σε εμενα και θεωρειτε οτι χρηζω ψυχιατρικης παρακολουθησης?Απλη συζητησουλα βρε diana!Ειναι κριμα στο ξαναλεω αφου πας τοσο καιρο σε αυτην και εχεις βοηθηθει, να τα παρατησεις.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς την έχει κάνει να αντιλαμβάνεται ότι δεν πάω καλά,
    εγω εχω αντιλιφθει ομως εγω αυτο που προσεξα ειναι οτι αρκετες φορες κοντραριστικες μαζι μου καθαρα για λογους εγωιστικους ενω συμφωνουσες μαζι μου αλλα το εκανες απλα επιδη δε σου αρεσε το προφιλ που εχω σαν εικονα εδω

    βαζεις τη βιτρινα κ γενικα την αυτοπροβολη πανω απο τις επιθυμιες σου

    κ ο εγωισμος ειναι κακος συμβουλος...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω εχω αντιλιφθει ομως εγω αυτο που προσεξα ειναι οτι αρκετες φορες κοντραριστικες μαζι μου καθαρα για λογους εγωιστικους ενω συμφωνουσες μαζι μου αλλα το εκανες απλα επιδη δε σου αρεσε το προφιλ που εχω σαν εικονα εδω

    βαζεις τη βιτρινα κ γενικα την αυτοπροβολη πανω απο τις επιθυμιες σου

    κ ο εγωισμος ειναι κακος συμβουλος...

    Διοτι ολα ξεκινουν απο τον Αλεξανδρο...και καταληγουν στον Αλεξανδρο!!Ακομα και η ψυχολογια σου diana!!

    Aυτη η προστριβη μεταξυ σας εκρυβε ψυχοπαθολογικα σημεια του εαυτου σου!Τα εβαλες με το προφιλ του Αλεξανδρου??Αλι και τρις αλιιιιιιι!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Διοτι ολα ξεκινουν απο τον Αλεξανδρο...και καταληγουν στον Αλεξανδρο!!Ακομα και η ψυχολογια σου diana!!

    Aυτη η προστριβη μεταξυ σας εκρυβε ψυχοπαθολογικα σημεια του εαυτου σου!Τα εβαλες με το προφιλ του Αλεξανδρου??Αλι και τρις αλιιιιιιι!!!
    xaxaxaxaxaxax xaxaxa Αμαν ρε Αλέξανδρε τί σχέση έχουν όλα αυτά με την δική μου ψυχοπαθολογία και την ψυχολόγο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    γεια σου,ντιανα!
    το καλιτερο ειναι να συζηταμε τα παντα με τον ψυχολογο μας.
    εσυ εχεις εναν πολυ μεγαλο φοβο μην και εχεις καποια ψυχικη ασθενεια,που αυτο σε κανει μονο που σου λεει η ψυχολογος να επισκεφτεις ψυχιατρο να σε πιανει πανικος!
    δεν παει να πει οτι σου υπονοει κατι τετοιο!
    μπορει να βλεπει μια καταθλιψη και για αυτον τον λογο να σου το λεει!
    αν δεν το συζητησεις μαζι της ποτε δεν θα μαθεις τι ειναι αυτο που την ανυσηχει και σου το λεει αυτο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Μήπως να έκανα μία διακοπή για λίγους μήνες;

    Γιατί εχω κουραστεί λίγο πνευματικά με αυτά που κάνω τον τελευταίο χρόνο...είμαι σε μία υπερπροσπάθεια και έχω βαρέσει μπιέλα....!
    Εγώ λέω να την πάρω αύριο τηλέφωνο και να της πω να κάνω ένα διάλειμμα γιατί κουράστηκα!
    Τί λέτε;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    γεια σου,ντιανα!
    το καλιτερο ειναι να συζηταμε τα παντα με τον ψυχολογο μας.
    εσυ εχεις εναν πολυ μεγαλο φοβο μην και εχεις καποια ψυχικη ασθενεια,που αυτο σε κανει μονο που σου λεει η ψυχολογος να επισκεφτεις ψυχιατρο να σε πιανει πανικος!
    δεν παει να πει οτι σου υπονοει κατι τετοιο!
    μπορει να βλεπει μια καταθλιψη και για αυτον τον λογο να σου το λεει!
    αν δεν το συζητησεις μαζι της ποτε δεν θα μαθεις τι ειναι αυτο που την ανυσηχει και σου το λεει αυτο!
    Γεια σου Μαρία,όχι δεν ανησυχώ μην έχω κάποια ψυχική ασθένεια,ότι έχω κάποια κατάθλιψη αυτό το έχουμε συζητήσει ανοιχτά....αν ήταν αυτό-ήλπιζα ότι θα μου μίλαγε ανοιχτά
    αλλά και για οποιονδήποτε άλλο λόγο ήλπιζα ότι θα μου μιλούσε ανοιχτά.....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    αλλά και για οποιονδήποτε άλλο λόγο ήλπιζα ότι θα μου μιλούσε ανοιχτά.....
    Σε αυτο εχεις δικιο..Κοιτα αν πραγματι κουραστηκες κανε μια διακοπη ναι,αλλα καλο ειναι πριν διακοψεις να λυσεις την απορια σου με την επιμονη της για ψυχιατρο ωστε να μην εχεις πικρια θυμο ή κενα για την ψυχολογο σου και για την ψυχολογια σου επισης.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Μήπως να έκανα μία διακοπή για λίγους μήνες;

    Γιατί εχω κουραστεί λίγο πνευματικά με αυτά που κάνω τον τελευταίο χρόνο...είμαι σε μία υπερπροσπάθεια και έχω βαρέσει μπιέλα....!
    Εγώ λέω να την πάρω αύριο τηλέφωνο και να της πω να κάνω ένα διάλειμμα γιατί κουράστηκα!
    Τί λέτε;
    πριν παρεις την οποιαδηποτε αποφαση στο αν θα συνεχεισεις θα πρεπει να κανεις μια τελευταια συναντηση μαζι της για να μαθεις αυτο που την ανυσηχει και σου λεει να επισκεπτεις ψυχιατρο.
    εγω συνεχιζω να πιστευω οτι φοβασαι μην σου πει κατι, για αυτο και θελεις να σταματησεις να πηγαινεις.
    μεσα σου σου φοβασαι,γιατι;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Σε αυτο εχεις δικιο..Κοιτα αν πραγματι κουραστηκες κανε μια διακοπη ναι,αλλα καλο ειναι πριν διακοψεις να λυσεις την απορια σου με την επιμονη της για ψυχιατρο ωστε να μην εχεις πικρια θυμο ή κενα για την ψυχολογο σου και για την ψυχολογια σου επισης.
    Να σου πω την αλήθεια δεν έχω κενά για το "μήπως" έχω κάτι που δεν καταλαβαίνω...είμαι σίγουρη ότι δεν χρειάζομαι ψυχίατρο...
    απλά επειδή κάνω υπερπροσπάθεια τον τελευταίο χρόνο για κάποιο άλλο κομμάτι της υγείας μου,προφανώς με τόσες πληροφορίες που λαμβάνει εκ μέρους μου κάπου να έχει μπερδευτεί....ίσως να μην πιάνει και πάντα το χιούμορ μου!

    Είναι σίγουρο ότι κάνει λάθος!
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.....τόσο γρήγορα μου λύθηκε το θέμα!

    :D :D

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    49
    Κακως θυμωνεις με την ψυχολογο σου που σιγουρα οτι σου λεει ειναι για το καλο σου, δεν εχει καποιο συμφερον να σε παραπεμψει σε ψυχιατρο. Εξαλλου ο ψυχιατρος δεν ειναι ο ειδικος για την καταθλιψη; Μπορει να χρειαζεται να παρεις αντικαταθλιπτικα αν δεν παιρνεις ηδη. Εγω θα σου ελεγα να ακουσεις τη συμβουλη της ειδικου που σιγουρα ξερει πολλα παραπανω απο εσενα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα ειναι οτι παει καπιος να σου μιλησει κ του τη λες κ ολας οπως κανεις με τον ψυχολογο δηλαδη εσυ θες να κανεις διαλογο χωρις να αποκαλυφθει τιποτα αρνιτικο για σενα? δηλαδη απο το ψυχολογο ηθελες να σου πει οτι εισαι μια καλυγραμη διμετρη που θα τρελανεις το ντουνια κ αμα σου πει κατι αρνητικο θα τον παρεις με τα φασκελα? εγω ετσι το βλεπω...

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. για ψυχολογο στη θεσσαλονικη
    By demis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 12-11-2012, 04:45
  2. ενα ειδικο ψυχολογο για ιψδ help
    By γιωργος 69 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2012, 10:21
  3. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΤΙ?
    By KOSSTAS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 02-08-2012, 11:44
  4. ωρα να παω σε ψυχολογο
    By Αγάπη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2011, 18:56
  5. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •