φαρμακα - Page 27
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 27 of 28 FirstFirst ... 1725262728 LastLast
Results 391 to 405 of 408

Thread: φαρμακα

  1. #391
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Δεν ξέρω τι συμβαίνει και αν όλοι με κοροϊδεύουν.
    Απλά δεν γίνεται.
    Τους βαρέθηκα

  2. #392
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    Δεν ξέρω τι συμβαίνει και αν όλοι με κοροϊδεύουν.
    Απλά δεν γίνεται.
    Τους βαρέθηκα
    Εγώ δεν έχω το πρόβλημα σου οπότε δεν μπορώ να πω πως ξέρω τι περνάς. Αλλά δεν σε κοροϊδεύουν. Πρέπει να σου βρούνε τα φάρμακα που ταιριάζουν. Έχεις κουραστεί και γιαυτό νιώθεις πως βαρέθηκες. Αλλά πρέπει να συνεχίσεις την προσπάθεια σου.

  3. #393
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εσωτερικη εγινα φυσιολογικοσ το ξεπερασα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #394
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @παιδια γεια σας
    Έχω κλειστεί σπίτι και δεν κάνω τίποτα
    Δε μιλάω σε κανένα
    Δε γελάω με κανένα απλώς ακούω
    Μόνο αυτό μπορώ να κάνω
    Και είναι πολλοί

  5. #395
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Και προσέχω γιατί διαβάζουν

  6. #396
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γεια σου @εσωτερική
    Δεν μιλάς σε κανέναν γιατί νιώθεις αποθαρυμένη ή γιατί δεν εμπιστεύεσαι κανέναν;; Με το αγόρι σου είστε ακόμα μαζί;;
    Εχεις κάποιον που να εμπιστεύεσαι;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #397
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εσωτερικη φιλακια κ ψυχραιμια θα περασει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #398
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εσωτερικη ευχομαι τα καλυτερα

    εισαι μονη σου εκει που εισαι και τωρα που ειναι αρχη σου φαινεται πολυυυ δυσκολο και ειναι λογικο.
    μπορεις ομως αυτο να το εκμεταλευτεις σαν ευκαιρια να χαλαρωσεις.
    αποχη απο ολα και απο ολους δηλαδη.
    πηγαινε για κανενα μπανακι και παρε ενα βιβλιο μαζι και διαβαζε ενω παραλληλα θα ακους το κυμα.ειναι πολυ χαλαρωτικο
    ή γραψε αν σου αρεσει
    εγω πηγα για 10 μερες στο χωριο και τις τελευταιες δυο ημουν αλλος ανθρωπος.επεστρεψα στην πολη και ξανα ολα με πιασανε.
    για αυτο σου λεω ειναι απο τη μια και καλο αυτη η κατσταση
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #399
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σειριε ναι είμαστε μαζί αλλά τώρα είναι στο μέρος του και γω στο δικό μου λόγω των δουλειών που έχει θα ξαναμεινουμε μαζί τον Μάρτιο δύσκολα εμπιστεύομαι γιατί κανείς δεν νοιάζεται πραγματικά
    Όλοι βάζουν λόγια για μένα και εμένα θα κυνηγάνε μετα

    @ελις ευχαριστώ να σαι καλά

    @μπου δεν έχω διάθεση έχω κλειστεί σπίτι και παλεύω μόνη
    Μόνη μαζί τους
    Και εγώ μετά είμαι η τρελή
    Δεν το είπαμε ποτέ... Φωνές άκουγες, σε κρίση ήσουν δεν ήξερες τι έλεγες

  10. #400
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Επίσης έχω ξεμείνει από μπριβιακτ και φοβάμαι μην πάθω καμία επιληπτικη κρίση

  11. #401
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Έχω μια περιέργεια
    Διαβάζοντας διάφορα ποστ κατάλαβα πως οι περισσότεροι νιώθετε μια ανασφάλεια με τα φάρμακα..αυτό που λες ότι δεν σε βοηθάνε κ τα περνεις επειδή στο είπε γιατρός το έχω δει σε άπειρα ποστ κ το εδώ ακούσει από δικούς μου ανθρώπους..

    Το αποτέλεσμα το ίδιο ..
    Δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να λέει κάτι θετικό για τα φάρμακα ..

    Ανέβασα ένα άρθρο σχετικά με αυτό το θέμα με τα φάρμακα για να δείτε ότι είναι όλα απάτη με αποδείξεις κ δέχτηκα αρνητικά σχολεία χωρίς να πουν κάτι σχετικό με επιχειρήματα κατι άσχετα λέγαν κ ότι είναι μπούρδες κ μετά μου το διαγραψαν..

    Τίποτα δεν γίνεται για το καλό μας όλα για το βωμό του χρήματος γίνονται .. όλα είναι φτιαχτά αυτά που ζούμε μέσα τέλεια πατέντα ..είναι τόσο τέλεια η πατέντα που την μάθεις κ την πείς αλου θα σε βγάλουνε τρελό..

    Πρέπει να μάθεις πως λειτουργει το καθεστώς
    Για να σε ρίξουν εκεί που θέλουν..
    Όταν σου ακούγετε λογικό τα φάρμακα να έχουν παρενέργειες κ επιδει το λενε γιατροί είναι το το σωστό πλέων είσαι τηλεκατευθυνόμενη στα χέρια τους...






    Η ζωή αρχίζει εκεί που τελειώνει ο φοβος.

  12. #402
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by VarethikaNaVariemai View Post
    Έχω μια περιέργεια
    Διαβάζοντας διάφορα ποστ κατάλαβα πως οι περισσότεροι νιώθετε μια ανασφάλεια με τα φάρμακα..αυτό που λες ότι δεν σε βοηθάνε κ τα περνεις επειδή στο είπε γιατρός το έχω δει σε άπειρα ποστ κ το εδώ ακούσει από δικούς μου ανθρώπους..

    Το αποτέλεσμα το ίδιο ..
    Δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να λέει κάτι θετικό για τα φάρμακα ..

    Ανέβασα ένα άρθρο σχετικά με αυτό το θέμα με τα φάρμακα για να δείτε ότι είναι όλα απάτη με αποδείξεις κ δέχτηκα αρνητικά σχολεία χωρίς να πουν κάτι σχετικό με επιχειρήματα κατι άσχετα λέγαν κ ότι είναι μπούρδες κ μετά μου το διαγραψαν..

    Τίποτα δεν γίνεται για το καλό μας όλα για το βωμό του χρήματος γίνονται .. όλα είναι φτιαχτά αυτά που ζούμε μέσα τέλεια πατέντα ..είναι τόσο τέλεια η πατέντα που την μάθεις κ την πείς αλου θα σε βγάλουνε τρελό..

    Πρέπει να μάθεις πως λειτουργει το καθεστώς
    Για να σε ρίξουν εκεί που θέλουν..
    Όταν σου ακούγετε λογικό τα φάρμακα να έχουν παρενέργειες κ επιδει το λενε γιατροί είναι το το σωστό πλέων είσαι τηλεκατευθυνόμενη στα χέρια τους...






    Η ζωή αρχίζει εκεί που τελειώνει ο φοβος.
    Η ψυχιατρική έχει πολλά στραβά να της προσάψεις και πολλές σκοτεινές περιόδους και τακτικές. Είναι ένας τομέας που έχει φιλοσοφικές προεκτάσεις και συνήθως αντιμετωπίζονται κάποια πράγματα θεωρητικά και εμπειρικά. Ακόμα σε επίπεδο γνώσεων είμαστε στον Μεσαίωνα.
    Σίγουρα πολλά πράγματα γίνονται για το κέρδος και ως βιομηχανία οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν αυτό τον σκοπό. Αλλά δεν μπορούμε να παίρνουμε αυτόν τον παράγοντα και να αφαιρούμε τον λόγο που γίνονται τα φάρμακα. Ο λόγος που κατασκευάζονται είναι για να επιλύσουν ή να ανακουφίσουν την πάθηση με βάση το επίπεδο γνώσεων μας για την συγκεκριμένη πάθηση και το που έχει φτάσει η επιστήμη.

    Στην σχιζοφρένεια κανείς δεν θα σου πει για θεραπεία της πάθησης ή σε οποιαδήποτε ψυχολογική πάθηση. Άλλωστε κ το άγχος είναι μια φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού στον φόβο. Γίνεται παθολογικό όταν λειτουργεί κατασταλτικά στην λειτουργικότητα σου.
    Αυτό που λένε και μπορείς να διαβάσεις σε σελίδες είναι για ανακούφιση των συμπτωμάτων. Δεν σου κρύβουν κάτι. Αν κρύβουν πολλές φορές κάτι είναι οι επιπτώσεις των παρενεργειών και αυτός είναι ένας παράγοντας που επιδρά αρνητικά στην λήψη της αγωγής.
    Τι θα έκανες όμως αν είχε να κάνει για την επιβίωση σου και δεν κατανοούσες το πως λειτουργεί το μυαλό σου;; Γιατί περι αυτού πρόκειται. Οι άνθρωποι όσο και να νομίζουν ότι έχουν τον έλεγχο του μυαλού τους δεν γνωρίζουν σε βάθος το όλον του. Αν κατάφερναν να το κάνουν δεν θα υπήρχαν διαταραχές του μυαλού και θα ήταν λογικοί με όλη την σημασία της λέξης.

    Είναι δικαίωμα σου να μη παίρνεις φάρμακα αλλά δεν σε κάνει περισσότερο μάγκα αυτό. Μερικές φορές είναι το ίδιο ηρωικό να πεις χρειάζομαι βοήθεια γιατί μπορεί να χάσω την ζωή μου κ θέλω να την συνεχίσω. Αν δεν το κατάλαβες τίθεται τέτοιο θέμα στις ψυχολογικές παθήσεις.

    Υπάρχουν χίλια δυο στραβά της κοινωνίας στο θέμα της αποδοχής, αντιμετώπισης, επανένταξης ατόμων με ψυχικές παθήσεις αλλά το να λες να μη πάρουν τα φάρμακα τους είναι σαν να τους λες πηδήξτε από το μπαλκόνι. Κ όπως υπάρχουν παθήσεις όπως από μια κολπική μαρμαρυγή ή διαβήτη όπου θα ρυθμίζεις την πηκτηκότητα ή την ινσουλίνη έτσι κ σε μας με βάση τις τωρινές γνώσεις παίρνουμε τα φάρμακα για να ρυθμίσουμε κάποιες ουσίες στον εγκέφαλο.
    Αν ευσταθεί η θεωρία αυτή είναι μια άλλη κουβέντα που δεν έχει νόημα γιατί δεν υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις με τις ανάλογες αποδείξεις. Αυτή την στιγμή πορευόμαστε με ότι έχουμε.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #403
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Η ψυχιατρική έχει πολλά στραβά να της προσάψεις και πολλές σκοτεινές περιόδους και τακτικές. Είναι ένας τομέας που έχει φιλοσοφικές προεκτάσεις και συνήθως αντιμετωπίζονται κάποια πράγματα θεωρητικά και εμπειρικά. Ακόμα σε επίπεδο γνώσεων είμαστε στον Μεσαίωνα.
    Σίγουρα πολλά πράγματα γίνονται για το κέρδος και ως βιομηχανία οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν αυτό τον σκοπό. Αλλά δεν μπορούμε να παίρνουμε αυτόν τον παράγοντα και να αφαιρούμε τον λόγο που γίνονται τα φάρμακα. Ο λόγος που κατασκευάζονται είναι για να επιλύσουν ή να ανακουφίσουν την πάθηση με βάση το επίπεδο γνώσεων μας για την συγκεκριμένη πάθηση και το που έχει φτάσει η επιστήμη.

    Στην σχιζοφρένεια κανείς δεν θα σου πει για θεραπεία της πάθησης ή σε οποιαδήποτε ψυχολογική πάθηση. Άλλωστε κ το άγχος είναι μια φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού στον φόβο. Γίνεται παθολογικό όταν λειτουργεί κατασταλτικά στην λειτουργικότητα σου.
    Αυτό που λένε και μπορείς να διαβάσεις σε σελίδες είναι για ανακούφιση των συμπτωμάτων. Δεν σου κρύβουν κάτι. Αν κρύβουν πολλές φορές κάτι είναι οι επιπτώσεις των παρενεργειών και αυτός είναι ένας παράγοντας που επιδρά αρνητικά στην λήψη της αγωγής.
    Τι θα έκανες όμως αν είχε να κάνει για την επιβίωση σου και δεν κατανοούσες το πως λειτουργεί το μυαλό σου;; Γιατί περι αυτού πρόκειται. Οι άνθρωποι όσο και να νομίζουν ότι έχουν τον έλεγχο του μυαλού τους δεν γνωρίζουν σε βάθος το όλον του. Αν κατάφερναν να το κάνουν δεν θα υπήρχαν διαταραχές του μυαλού και θα ήταν λογικοί με όλη την σημασία της λέξης.

    Είναι δικαίωμα σου να μη παίρνεις φάρμακα αλλά δεν σε κάνει περισσότερο μάγκα αυτό. Μερικές φορές είναι το ίδιο ηρωικό να πεις χρειάζομαι βοήθεια γιατί μπορεί να χάσω την ζωή μου κ θέλω να την συνεχίσω. Αν δεν το κατάλαβες τίθεται τέτοιο θέμα στις ψυχολογικές παθήσεις.

    Υπάρχουν χίλια δυο στραβά της κοινωνίας στο θέμα της αποδοχής, αντιμετώπισης, επανένταξης ατόμων με ψυχικές παθήσεις αλλά το να λες να μη πάρουν τα φάρμακα τους είναι σαν να τους λες πηδήξτε από το μπαλκόνι. Κ όπως υπάρχουν παθήσεις όπως από μια κολπική μαρμαρυγή ή διαβήτη όπου θα ρυθμίζεις την πηκτηκότητα ή την ινσουλίνη έτσι κ σε μας με βάση τις τωρινές γνώσεις παίρνουμε τα φάρμακα για να ρυθμίσουμε κάποιες ουσίες στον εγκέφαλο.
    Αν ευσταθεί η θεωρία αυτή είναι μια άλλη κουβέντα που δεν έχει νόημα γιατί δεν υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις με τις ανάλογες αποδείξεις. Αυτή την στιγμή πορευόμαστε με ότι έχουμε.
    Πόσο σωστό το σχόλιο σου.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #404
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Έμαθα ότι σκοτώθηκε ένας φίλος μου
    έχει δύο μήνες εγώ το έμαθα προχτές
    Έχω παγώσει δεν έχω συναισθήματα
    Έμπαινε στο φόρουμ ως haldol kills
    Είχα καιρό να του μιλήσω
    Δεν μπορώ να πενθησω έχω γίνει τέρας

  15. #405
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Πωσ πεθανε ποσο καιρο το ειχε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 27 of 28 FirstFirst ... 1725262728 LastLast

Similar Threads

  1. οχι στα φαρμακα...
    By ντολορ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2013, 22:27
  2. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2010, 03:52
  3. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2010, 10:30
  4. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2007, 22:17
  5. Φάρμακα
    By LOSTRE in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-05-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •