φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 28 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 408

Thread: φαρμακα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710

    φαρμακα

    γεια σας παιδια νοσηλευτηκα παλι απο το φεβρουαριο μεχρι τελη απριλιου.
    απο ρισπερνταλ 10μγ που επαιρνα ενεσιμο και χαπια με εβαλαν στο λεπονεξ (κλοζαπινη) 400μγ
    μου ειπε ο γιατρος μου οτι μαλλον θα χρειαστει να ξανανοσηλευτω για να μου αυξησουν το λεπονεξ και εχω φρικαρει!
    ηδη τρεχω καθε βδομαδα στο νοσοκομειο για εξετασεις και νιωθω πως ολα ειναι χαλια.
    συν το οτι μου διεγνωσαν αφαιρετικη επιληψια με το ηεγ και μου ξαναεβαλε το ντεπακιν ενω μου το ειχε κοψει
    δεν αντεχω αλλο τα φαρμακα θελω να τα κοψω εσας τι σας εχουν πει θα τα παιρνετε για παντα;

  2. #2
    NAI filtath to svsto einai gia panta apo ligo!.emena an me zorize toso o giatros m tha ton allaza.

  3. #3
    den kserw an apo to foroym apo th dieythnsh kata poso mas afhnoyn na leme oloklhrotika thn apopsh mas alla egw pisteyw oti h klozapinh einai lysh barbarh k poso mallon h aykshsh ths.egw sth tesh soy den tha ton akoyga ton giatro kata leksh k den prepei na mas proteinoyn etsi ek toy asfaloys na mpainoyme mesa sta psyxiatreia.an htan o gios toy tha to proteine?

  4. #4
    γεια...
    αν και το καθε φαρμακο δρα διαφορετικα στον καθενα και δεν μπορω να βγαλω κανονες απο την εμπειρια μου θα σου ελεγα οτι 1 δεν σημαινει οτι επειδη το φαρμακο το ρισπερνταλ δεν δουλεψε στην πιο υψηλη δοση δεν θα δουλεψει σε χαμηλοτερη σε καπιοα αλλη χρονικη στιγμη . 2. καμια φορα η υπερδοσολογια κανει προβληματα 3 αλλα αν το χεις αναγκη δεν μπορεις να κανεις και αλλιως
    προσωπικα ειχα την δυσαρεστη εμπειρια να το παρω το φαρμακο , και μαλιστα πετυχα περιπτωση γιατρου που το δινε σχεδον σε ολους ακομη μαλιστα και σε αρωστους που αρχιζαν για πρωτη φορα φαρμακα.και μαλιστα το πηρα σε μια φαση που δεν χρειαζοταν
    για να το αναγω σε λεω το εξης ημουν με την χαμηλοτερη δοση ρισπερναλ ρυθμισμενος και υποχρεονωντας με να παρω μεγαλυτερη -αφου σε νοσοκομειο ημουν- αναγκαστικα υποτροπιασα.Η δοση πηγε απο 3 σε 10.Τωτα παιρνω παλι το μινιμουμ του ρισπερνταλ μετα απο μια μη αναγκαια φαρμακευτικη περιπετεια. Περασα και απο λαπονεξ .πως δεν θα μπορουσε αλλωστε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
    ευφυεστατε ειχα παρει το ρισπερνταλ ξανα πριν απο 4 χρονια σε δοση 2μγ αλλα ημουν φουλ στις ψευδαισθησεις και μου το αλλαξανε σε σεροκουελ.
    επισης το ρισπερνταλ οταν το ξαναπηρα και μου ανεβασαν τη δοση μου κοπηκε η περιοδος για 6 μηνες και ειχα γαλακτορροια που εχω ακομη και τωρα και ας εχω 2 μηνες χωρις ρισπεριδονη..λεπονεξ ποσο πηρες;σε βοηθησε; συμφωνω με το δημητρη οτι η κλοζαπινη ειναι βαρβαρη αλλα εχω δοκιμασει ρισπερνταλ σεροκουελ νοζιναν αλοπεριντιν ινβεγκα αμπιλιφαι ξανα ρισπερνταλ και λιγο σολιαν οποτε μου ειπαν πως δεν εχω αλλη λυση...

  6. #6
    μπορώ ,τα καταφερνω με την ελαχιστοτατη δοση,

  7. #7
    εντακση δεν θελει υπερβολες οχι κ ελαχιστοτατη αλλα μετρια δοση αλλιως λαλημα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοουαγιο,εγω τα εκοψα με το ετσι θελω κ επανηλθε η καταθλιψη τωρα παιρνω παλι κ ειμαι αρκετα καλυτερα,ο γιατρος μου εχει πει μια μερα θα τα σταματησω ομως με δικη του εντολη δεν γινεται να κανουμε με τα φαρμακα ο,τι μας κατεβει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Ακριβως..Αν κανουμε του κεφαλιου μας ,παμε προς τα πισω παλι.
    11/12/2006

  10. #10
    Ε Ναι δεν εχουμε κανει κανα ταμα να παιρνουμε ελαχιστοτατη δοση κ να ειμαστε ετσι κουτοι ντε φακτο μεσα στον φανταστικο κοσμο μας αντι να καταπρυνομαστε με μια απλη κινηση παιρνοντας δλδ τα φαρμακα οσο μπορουμε πιο σωστα.ΥΓ με την κλοζαπινη δεν ξερω τι παιζει δεν μιλαω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    εντακση δεν θελει υπερβολες οχι κ ελαχιστοτατη αλλα μετρια δοση αλλιως λαλημα...
    γιατι ; το πλασίμπο δεν παίζει εδω ;

  12. #12
    PLASIMPO???/

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    γεια σας παιδια νοσηλευτηκα παλι απο το φεβρουαριο μεχρι τελη απριλιου.
    απο ρισπερνταλ 10μγ που επαιρνα ενεσιμο και χαπια με εβαλαν στο λεπονεξ (κλοζαπινη) 400μγ
    μου ειπε ο γιατρος μου οτι μαλλον θα χρειαστει να ξανανοσηλευτω για να μου αυξησουν το λεπονεξ και εχω φρικαρει!
    ηδη τρεχω καθε βδομαδα στο νοσοκομειο για εξετασεις και νιωθω πως ολα ειναι χαλια.
    συν το οτι μου διεγνωσαν αφαιρετικη επιληψια με το ηεγ και μου ξαναεβαλε το ντεπακιν ενω μου το ειχε κοψει
    δεν αντεχω αλλο τα φαρμακα θελω να τα κοψω εσας τι σας εχουν πει θα τα παιρνετε για παντα;
    ο γιατρός μου δεν απέκλεισε στο μέλλον να βρεθεί καλύτερη λύση αλλά μέχρι τότε αυτά υπάρχουν αυτά παίρνω.
    μέχρι πριν 10 χρόνια όσοι είχαν λευχαιμία είχαν 2 μήνες ζωή, τώρα ζουν 20 χρόνια + με το κατάλληλο φάρμακο.
    Αφού το παίρνουν αυτοί θα το παίρνω και εγώ. Και αν βγει και καμμιά επέμβαση όπως αυτό που κάνουν με το μυελό τότε θα είμαι ο πρώτος στην ουρά.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
    ευφυεστατε ειχα παρει το ρισπερνταλ ξανα πριν απο 4 χρονια σε δοση 2μγ αλλα ημουν φουλ στις ψευδαισθησεις και μου το αλλαξανε σε σεροκουελ.
    επισης το ρισπερνταλ οταν το ξαναπηρα και μου ανεβασαν τη δοση μου κοπηκε η περιοδος για 6 μηνες και ειχα γαλακτορροια που εχω ακομη και τωρα και ας εχω 2 μηνες χωρις ρισπεριδονη..λεπονεξ ποσο πηρες;σε βοηθησε; συμφωνω με το δημητρη οτι η κλοζαπινη ειναι βαρβαρη αλλα εχω δοκιμασει ρισπερνταλ σεροκουελ νοζιναν αλοπεριντιν ινβεγκα αμπιλιφαι ξανα ρισπερνταλ και λιγο σολιαν οποτε μου ειπαν πως δεν εχω αλλη λυση...
    είχα "κάψει" και εγώ όλα τα φάρμακα πέφτοντας σε περιπτώσεις που έπαιζαν και λίγο πάνω μου. Δεν είναι έτσι, μπορεί κάτι να δουλέψει σε διαφορετική δόση από όταν το δοκίμασες ή σε συνδυασμό με κάτι άλλο ή κάποιες φορές που νιώθεις χάλια να προστίθεται και κάτι άλλο. το βασικό είναι να συνεργάζεσαι και να σε ακούν όταν τους λές τι σου γίνεται. και το λεπονέξ καλό φάρμακο είναι αλλά σε πολλούς που ξέρω πέφτει βαρύ. Σε κάνα 2 γυναίκες από την άλλη που είχα γνωρίσει είχε κουμπώσει σούπερ, σαν να μην έπαιρναν τίποτα από παρενέργειες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ρε παιδια εχει κανεις πονους στα ποδια με τα αντιψυχωσικα;
    εγω ειχα πολλους με το αλοπεριντιν αλλα εχω και τωρα με το λεπονεξ..
    το παιρνει κανεις για να με διαφωτισει;

Page 1 of 28 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. οχι στα φαρμακα...
    By ντολορ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2013, 23:27
  2. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2010, 04:52
  3. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2010, 11:30
  4. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2007, 23:17
  5. Φάρμακα
    By LOSTRE in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-05-2007, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •