πως αντιδρατε οταν ξεπερασετε το οριο σας ( θυμου )
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 151
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    πως αντιδρατε οταν ξεπερασετε το οριο σας ( θυμου )

    Δειχνω ηρεμος , κ ειμαι οσο μπορω , και αιφνης , περναω απο κατασταση ηρεμιας , σε υστερια , ξεσπαω και οποιον παρει , εχω σπασει πορτα ( καρυδενια ) αλλα αντικειμενα , φωναζω σε σημειο που ο αλλος φοβαται για την συνεχεια , αλλα ποτε δεν εχω κτυπησει ανθρωπο .

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Μια φορα ξεπερασα το οριο μου με την μανα μου. Το θυμαμαι σαν χτες, ημουν 14-15 χρονων και ειχα αγορασει ενα αυτοκινητακι μοντελισμου, διακοσμητικο δλδ, 70 ευρω. Ηταν Χριστουγεννα γιορτες κλπ, και ειχα μαζεψει λεφτα. Μετα απο καιρο επειδη τα ειχα ολα τα αυτοκινητακι στολισμενα στο δωματιο, ηταν μεσα στην σκονη, πολυ σκονη, κι ακομη ετσι ειναι βασικα, δεν τα καθαριζω ποτε, τα χω μονο για να τα καμαρωνω, λογω του παθους με τα γρηγορα αυτοκινητα και την υπερβολικη ταχυτητα.

    Τοτε η μανα μου την ψωνησε και πηγε να τα πεταξει. Πωωωωωωωπω τρελαθηκα, εγω απ το χαρτζιλικι το ειχα αγορασει τοτε ακριβα αυτο, τα υπολοιπα ηταν πιο φτηνα, τρελαθηκα, αρχισα εβριζα, φωναζα, εσπασα και την πορτα του δωματιου. Πηρε τηλ τον πατερα μου, τσακωθηκα και με κεινον λιγο, και τελειωσε εκει. Εκτοτε δεν ξαναγγιξε τα αγαπημενα μου αυτοκινητακια (εχω φτασει 23 χρονων γαϊδουρι κι ακομα αυτοκινητακια τα λεω, ειναι το παθος μου, και οτι μου ει μεινει απ την παιδικη-εφηβικη ηλικια).

    Αλλα αν ξανατσατιστω τοσο πολυ, σε καποιον αλλο ισως να σηκωνα και το χερι μου, ειναι αυτο που λενε οτι χανεις την ψυχραιμια σου. Βεβαια εχω και αρκετη υπομονη, δεν νομιζω οτι την χανω ευκολα, παντα προειδοποιω πρωτα.

    Αν καποιος σε προσβαλει και του πεις οτι σταματησε το γτ αυτο που κανεις με ενοχλει, εκεινος το συνεχιζει και του λες οτι σε λιγο θα χασω κι εγω την ψυχραιμια μου, ε αν δεν το καταλαβαινει σηκωνεις κι εσυ το χερι σου και του κοπανας μια και ληγει εκει το θεμα. Ισως και να ναι λαθος αυτο που λεω, δεν μου χει τυχει, εννοειτε δεν θελω να φτασω σε αυτο το σημειο, ειναι μην με φερεις στα ορια μου, και μην με αδικησεις, την πατησες.
    Κι αν μας έγραψε την μοίρα ο Θεός μας, η Αγάπη και η Αλήθεια οδηγός μας!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=christos_00;48922 τρελαθηκα, αρχισα εβριζα, φωναζα, εσπασα και την πορτα του δωματιου.



    Φαινεται οτι οι πορτες , ειναι τα πρωτα θυματα !!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    πορτες σπιτι μου εχουν ολες τρυπες μα ειναι μαλακες αυτοι που τις φτιανουν ξυλο-κουφιο-ξυλο-κουφιο και δεν ξερεις που να στοχευσεις
    το σταματησα οταν μετα απο μια αγκονια που χτυπησα νευρο το μικρο μου δαχτυλο ηταν σεχδον παραλητο για 2 μηνες περιπου

    εχω χτυπησει και κανονικα δεν θα ξανασυμβει ομως πολλες ενοχες

    φωνες σε σημειο να μην καταλαβαινει ο αλλος τι λεω
    κοβεται και αυτο ομως γιατι μονο ηλιθιο σε κανει να φενεσε

    βρισιμο που εχω πει πραγματα που μετα απορουσα πως τα σκεφτηκα

    γενικα μπορω να παραμεινω ευκολα ηρεμος αλλα με συγκεκριμενα πραγματα μπορει να εκραγω σε μια στιγμη

    επισης οταν ειμαι θυμομενος το καταλαβαινουν ολοι απο τα ματια μου δεν ξερω γιατι

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τα χωνω αλυπητα κ φωναζω μεχρι να μου περασει

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    19
    Φωνάζω και απειλώ.στο παρελθόν εχω χτυπήσει και πόρτα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τα χωνω αλυπητα κ φωναζω μεχρι να μου περασει


    Aλεξ , οταν λες τα χωνεις αλυπητα , τι ακριβως εννοεις ? καποιος απο τους αρχαιους ειχε πει , οτι ο θυμος ειναι ειναι ενα ειδος ψυχοπαθειας , οχι οτι εγω εξαιρουμαι .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μιλαω ακαταπαυστα

    ψυχοπαθειας
    μπορει κ να γυαλιζει κ λιγο το ματι μου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    -----------------------------------------------------------------------------------------------

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Macgyver;489259]Εχω κ μια σκοτεινη πλευρα , που λεει κ ο Αλεξ . Αν εχω λογο να εξοργιστω για τα καλα , κ δεν ξεσπασω ,, μπορει να το φυλαω μηνες , χρονο , και σε ανυποπτη στιγμη , να ξεσπασω , κ ο αλλος να μην ξερει απο που τουρθε . Εκδικητικος κ υπουλος , Σκορπιος ωροσκοπος ( μετα τα 30 -40 εισαι ο ωροσκοπος σου ) τι να περιμενω ?
    Last edited by Macgyver; 23-06-2014 at 06:37.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Γενικά από μικρός είχα ένα θέμα , δεν μπορούσα να ελέγξω την δύναμη μου. Σε παιχνίδι επάνω έσπασα τα δυο μικρά δάχτυλα του πάτερα μου. Παιδί του νηπιαγωγείου και έδερνα παιδιά της 6ης τάξης. Εκτοτε μου έβαλε χέρι ο πατέρας μου και προσπαθούσα από τότε να κρατήσω τα λόγια του και να μην μπλέκω σε φασαρίες. Από την μια μου έκανε καλό και από την άλλη κακό. Το καλό ήταν ότι δεν ξεσπούσα εύκολα, το κακό όμως ήταν ότι όταν ξεσπούσα γινόταν το έλα να δεις. Οι φορές που έχω μαλώσει στην ζωή μου είναι μετρημένες στα δάχτυλα. 2-3 στην εφηβεία και άλλες τόσες στον Ε.Σ. εκεί όμως, έπαθα μεγαλύτερη ζημιά, έγινα ευέξαπτος και άναβα με την μια. Σαν το σπίρτο έπαιρνα κατευθείαν φωτιά. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε όταν ξεκίνησα να εργάζομαι στην εταιρία που ήμουν πριν. Νευρίαζα με το παραμικρό, έβριζα σαν νταλικέρης και ξεσπούσα σε ανύποπτο χρόνο. Ένας οργίλος που ευτυχώς συγκρατούσα με νύχια και με δόντια τον εαυτό μου να μην κάνω σε κανένα κακό την ώρα που ξεσπούσα.

    Μετά από το σκηνικό που έφυγα και έφαγα την κατραπακιά στο εξωτερικό. Ο χρόνος που κάθισα ήταν για εμένα γιατρειά. Είμαι ήρεμος πλέον, τσατίζομαι αλλά πολύ ελαφριά. Δεν βρίζω και ούτε εξοργίζομαι όπως παλιά. Προσπαθώ να το κρατάω σε έναν ήπιο βαθμό και να το ρεγουλάρω. Υπάρχουν βέβαια στιγμές που με κατακλύζει ο θυμός αλλά και πάλι το αφήνω να περάσει χαλαρά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Σκυλι π γαβγιζει δε δαγκωνει... ;)

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μπορει κ να γυαλιζει κ λιγο το ματι μου...
    http://images2.fanpop.com/image/phot...19-400-200.gif

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Χμ...ειμαι οξυθυμη πολυ ναι..Νομιζω παλαιιοτερα πιο πολυ ομως!Βασικα ομοιοπαθητικος μου εχει πει οτι μια υγιης αντιδραση ειναι να βγαζεις τον θυμο σου!κουβεντα του ηταν "σπασε 2 πιατα"!!

    Το να μην βγαζεις τον θυμο σου και να δημιουργεις ας πουμε μια λαβα μεσα σου ειναι λαθος..Γιατι καποια στιγμη αυτη θα τους παρει ολους σβαρνα και ισως και εσενα μιας και θα ειναι μεγαλης εντασης λογω καταπιεσης!
    Συνηθως ξεσπαω σε λογια που δεν εννοω,οπως ολοι φανταζομαι..Πορτες σαφως εχουν χτυπηθει με απωλεια το χερι μου ή το ποδι μου..το πιο τρελο , που δεν ειναι και τοσο τρελο δλδ,ηταν μια φορα πηγαινοντας σπιτι με πολλα νευρα,τα οποια δεν εδειχνα προς τα εξω ηταν να κανω ενα σκαμπο κομματια με το που μπηκα μεσα με αποτελεσμα να με κοιτανε ολοι σαν μαλακες..Γενικως παντως ειμαι πολυ νευρικη και θεωρω οτι αυτο ειναι μια αρρωστια ή απορροια καταστασεων!Σαν επιλογο θα ελεγα οτι ο θυμος αρρωσταινει οταν δεν εκφραζεται γιατι οταν δεν εκφραζεται μεγαλωνει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    o θυμος μεταμφιεζεται και σε καταθλιψη, σε ψυχοσωματικα, σε διατροφικες διαταραχες, σε πολλα.

    Για να απαντησω στην ερωτηση, δεν εχω ξεπερασει ποτε τα ορια. Το να εχω σπαασει ενα πιατο δεν το θεωρω ξρπερασμα οριων. Να το ειχα σπασει στο κεφαλι αυτου που μου ειχε σπασει τα νευρα μαλιστα. Αυτο θα ηταν (ευχαριστο).

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 01:52
  2. Οριο χαρακτήρων υπογραφής
    By Tomhet in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 7
    Last Post: 02-08-2013, 08:11
  3. Υπαρχει όριο σε όσα μπορει να υποστεις σε μια σχέση , όταν αγαπάς πραγματικα ?
    By Lampros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 22-05-2012, 14:18
  4. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΜΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ?ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 16:09
  5. όταν νευριάζετε, πώς αντιδράτε?
    By arktos in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 79
    Last Post: 19-07-2007, 01:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •