Φόβος για καρκίνο από κάπνισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    4

    Φόβος για καρκίνο από κάπνισμα

    Γεια σας, είμαι 40 ετών, παντρεμένη και έχω 2 μικρά παιδιά. Το πρόβλημά μου άρχισε εδώ και 1 χρόνο όταν η μεγάλη μου κόρη (9 ετών) με είδε να καπνίζω (απέφευγα μπροστά της γιατί οι δικοί μου δεν ξέρουν ότι καπνίζω και φοβόμουν μην τους το πει) και άρχισε να κλαίει λέγοντας ότι οι καπνιστές αρρωσταίνουν και παθαίνουν και δεν θέλει να χάσει τη μαμά της. Εγώ καπνίζω γύρω στα 10 χρόνια, τα 2 τελευταία πιο συστηματικά αλλά από τη στιγμή που το παιδί αντέδρασε έτσι, έπαθα φοβία ότι θα πάθω καρκίνο από το κάπνισμα, ότι ακόμα και να το κόψω ο οργανισμός μου έχει πάθει ανεπανόρθωτες βλάβες, με λίγα λόγια μία έμμονη ιδέα σχετικά με το φόβο συνεπειών λόγω καπνίσματος. θα μου πεις, γιατί δεν το κόβεις? Ισως γιατί δεν το έχω βάλει στο μυαλό μου πολύ καλά, ίσως γιατί εκεί ξεσπάω όταν κάτι δεν μου πάει καλά, ίσως, ίσως...Τις προάλλες έπαθα ένα κρύωμα με έντονο βήχα και το μυαλό μου πήγε αμέσως ότι έχω καρκίνο. Δώστε μου τις γνώμες σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Το καλύτερο θα ήταν να το κόψεις βέβαια..μα επειδή κι εγώ καπνίζω ..... τι να πω;.... ξέρω τι είδους ''εξάρτηση'' είναι...
    το κάπνισμα σίγουρα είναι ένα ρίσκο..κι όχι μόνο για καρκίνο έχει πολλές βλαβερές συνέπειες
    αν όμως το κόψεις τα πνευμόνια σου τουλάχιστον σε μερικά χρόνια θα καθαρίσουν εντελώς..
    όμως η εμμονή που έχεις ότι κάτι σου συμβαίνει, ότι έχεις πάθει ανεπανόρθωτες βλάβες είναι άλλο θέμα..
    κατά αρχήν γιατί δεν κάνεις το αυτονόητο....να πας να κάνεις γενικές εξετάσεις...και να πας επίσης σε έναν πνευμονολόγο
    αν συνεχίσουν οι εμμονές σου θα πρέπει τότε να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο μάλλον...
    αν αποφασίσεις να κόψεις το τσιγάρο σου εύχομαι καλή τύχη.......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    to 60-70% των ατομων που παθαινουν καρκινο στον πνευμονα δεν ειναι καπνιστες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Ενδεχομένως έχεις δίκιο, μα η φίλη μας η linav δεν νομίζω να ενδιαφέρεται για τα ποσοστά θανάτων, που έχουν σχέση με το κάπνισμα, από καρκίνο του πνεύμονα... αλλά κυρίως για την εμμονή που έχει ....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    μπορεις να το κοψεις και να πας σε ενα γιατρο να σου πει αν σου εχει προκαλεσει καποιο προβλημα για να εισαι σιγουρη

  6. #6
    Ηλεκτρονικο το σκεφτεσαι? Εγω ναι. Πλεον κυκλοφορουνε αρκετα καλες επιλογες καμια σχεση με το παρελθον. Και γω γουσταρω το τσιγαρο αλλα οτι φοβαμαι το παραδεχομαι.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    4
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, εχω κανει εξετασεις, ακτινογραφιες, κλπ, ολα οκ, απλα ανηκω και εγω τελικα στην κατηγορια των ανθρωπων που αγχωνονται με το παραμικρο, εχουν φοβιες, εμμονες καποιες φορες, αλλα προσπαθω να μην με παιρνει απο κατω και να σκεφτομαι θετικα και αισιοδοξα γιατι εχω παιδια τα οποια θελουν να νε βλεπουν χαρουμενη και να χαμογελω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Oτι εισαι 40 χρονων με δικη σου οικογενεια και εδω και 10 χρονια φοβασαι να καπνισεις μπροστα στους δικους σου μ εστειλε αδιαβαστο! Τι φοβιες ειναι αυτες? θα σε κανουν ντα δηλαδη? αυτοι πανε για ψυχη σε λιγο. Ημαρτον, το ακουω συνεχεια οτι δεν καπνιζω μπροστα στο μπαμπα μου, λες και θ αλλαξει κατι. Να ησουνα στην εφηβεια να το καταλαβω. Για το θεμα σου παντως απο γιατρο πνευμονολογο που ασχολειται με το θεμα και ρωτησα, μου ειπε οτι η επιστημη δεν εχει καταφερει ακομα να καταλαβει πληρως πως επηρεαζει το τσιγαρο το σωμα. Ειναι λαθος οτι οποιος καπνιζει θα χει προβλημα στανταρ. Εγω ξερω πολλα ατομα που καπνιζανε απ τα 10 και πεθανανε 90. Τιποτα δεν ειναι στανταρ. Και αλλοι που προσεχανε παθανε καρδια απ τα 40.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ηρεμησε φιλη μου,Καταρχας να σου πω οτι η κορη σου εχει δικιο παρα την μικρη της ηλικια,Οπωσδηποτε ολα τα ενδεχομενα ειναι πιθανα μπορει να σου συμβει κατι μπορει κ να μην σου συμβει ομως η ψυχολογια του παιδιου ειναι πανω απο ολα,το παιδι παντα θα φοβαται κ θα τρεμει μην σου συμβει κατι,Πιστευω δεν πρεπει να παιζουμε με την ψυχολογια ενος παιδιου ειδικα αλλα κ οποιουδηποτε,Ευτυχως που εισαι υγιης κ αν το κοψεις τωρα σε λιγα χρονια θα καθαρισουν οι πνευμονες σου κ δεν θα εχεις συνεπειες,Επισκεψου γιατρο για συμβουλες ζητησε απο τους δικους σου να σε βοηθησουν μην καπνιζουν μπροστα σου κτπλ... κ απεφυγε τα μερη που καπνιζουν,Η ψυχολογια σου κ η ψυχολογια της μικρης θα αλλαξουν προς το καλυτερο οταν τα καταφερεις κ η μικρη θα νιωσει πραγματικα σημαντικη που σου εδωσε κινητρο για διακοπη καπνισματος

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φίλος με καρκίνο...
    By gus1973 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-2011, 19:33
  3. Εχω καρκινο?
    By auroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 22-09-2010, 18:41
  4. φοβία για τον καρκίνο...
    By nama in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 118
    Last Post: 31-10-2008, 19:27
  5. Φόβος για καρκίνο
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2008, 22:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •