18 και μηχανακι - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 63
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Και για να σου πω την αποψη μου...
    Επειδη διαθετεις λιγα χρηματα και επειδη δεν θεωρω σωστο να σε παρακινησω να "καβαλας" αδιπλωτος παρολο π το κανω 7 χρονια θα σου πω να αφησεις τα παπακια και να κοιταξεις για κανα νιντζα 250 η κανα cbf250 η κανα CBR 250 η ακομα και κανα R125...

    Γενικα αυτα τα μηχανακια ειναι κατα πολυ ανωτερα απο παπακια και ειναι μεγαλα σχολεια ειδικα αν δεν "κατεχεις" και πολυ και σε καλυπτει και το διπλωμα το Α1 π βγαζεις στα 18......Το κοστος του διπλωματος ειναι περιπου 250 ευρω...
    Ειναι παρα πολυ μικρο το ποσο νομιζω... ;)

    Βεβαια θα χρειαστεις καποια παραπανω λεφτα αλλα δεν θα το μετανιωσεις...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nocash View Post

    Επισης αυτο π λενε για το αυτοκινητο....Πρεπει καποια ατομα να καταλαβουνε οτι οτιδηποτε εχει ροδες και κινητηρα δεν ειναι και μεσο μετακινησης..
    Δεν μπορει καποιος ενα εχει μεγαλου κυβισμου μηχανη και να την χρησιμοποιει για μεσο μετακινησης παρα μονο για να βγαζει γουστα στις μετακινησεις του...Εχει διαφορα..


    Συμφωνω με τον νοκασ , η μηχανη δεν ειναι μονο χομπυ , ειναι ερωτας . Αυτο δεν μπορουν να το καταλαβουν οσοι δεν τους αρεσει η μοτο . Μεχρι τωρα στα 52 μου , εχω αλλαξει 12 μηχανες , ολες μεγαλου κυβισμου , κ ειχα 2 μονο ατυχηματα , υπαιτιοτητα αλλου , με το σκουτερ , τιποτα το σοβαρο ομως . Βεβαια αυτο δεν λεει κατι , αλλα ειμαι πολυ προσεκτικος , κ οδηγω αμυντικα .
    Για να γελασετε , ξερετε πως εβγαζες διπλωμα το 1979 ( εγω ) για οτιδηποτε κυβισμο στα 18 ? Σου βαζαν δυο πετρες , 10-15 μετρα η μια απ την αλλη , και επρεπε να κανεις 8αρια αναμεσα τους με μια βεσπα , βγαζοντας το αντιστοιχο χερι για φλας σε καθε στροφη !!!!!!!!!!!! αυτο ηταν ολο .
    Last edited by Macgyver; 26-06-2014 at 23:47.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    12 μηχανες? οου..

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    12 μηχανες? οου..


    Μπορει κ παραπανω , πρεπει ναρχισω να μετραω ! παντως μεχρι περισυ , ειχα 5 + σκουτερ , κ πουλησα τις δυο , κ διαφορετικες μαρκες , αρα κ διαφορετικα συνεργεια ( ΚΤΜ 690 , KAWA 1200 ninja ) κ κρατησα τις bmw .
    Τις μετρησα ! με τις τωρινες , ειχα 14 . Γενικως , οταν παιρνω ενα οχημα , επειδη δενομαι , δεν το αλλαζω ευκολα . Το αγαπαω .
    Last edited by Macgyver; 27-06-2014 at 07:32.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμφωνω με τον νοκασ , η μηχανη δεν ειναι μονο χομπυ , ειναι ερωτας . Αυτο δεν μπορουν να το καταλαβουν οσοι δεν τους αρεσει η μοτο . Μεχρι τωρα στα 52 μου , εχω αλλαξει 12 μηχανες , ολες μεγαλου κυβισμου , κ ειχα 2 μονο ατυχηματα , υπαιτιοτητα αλλου , με το σκουτερ , τιποτα το σοβαρο ομως . Βεβαια αυτο δεν λεει κατι , αλλα ειμαι πολυ προσεκτικος , κ οδηγω αμυντικα .
    Για να γελασετε , ξερετε πως εβγαζες διπλωμα το 1979 ( εγω ) για οτιδηποτε κυβισμο στα 18 ? Σου βαζαν δυο πετρες , 10-15 μετρα η μια απ την αλλη , και επρεπε να κανεις 8αρια αναμεσα τους με μια βεσπα , βγαζοντας το αντιστοιχο χερι για φλας σε καθε στροφη !!!!!!!!!!!! αυτο ηταν ολο .
    Για μενα οι εξετασεις οδηγησης θα επρεπε να ειχανε ως εξης..
    Πρωτα απο ολα στα 18 να εβγαζες για απεριοριστα κυβικα με δυνατοτητα επιλογης..
    Και οι εξετασεις να ηταν δινοντας σου ενα μηχανακι μεγαλου κυβισμου με μεικτη ασφαλεια και να σε φερνουνε στα "ορια" σου σαν αναβατη...
    Κυριολεκτικα...
    Για ρε φιλε βλεπω το καθε παιδακι παιρνει μηχανη 1000 κυβικα και πεφτει απο μπροστινο...
    ΕΕ ασε μας ρε φιλε..

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    nocash , οι μηχανες τοτε ηταν ακριβες κ αργες ( η honda 750 k η 900 bol d'or βγαζαν 75 κ 90 αλογα αντιστοιχως ) . Τωρα το καθε παιδακι εχει προσβαση με λιγα λεφτα σε 150 αλογα . Αντε με την απειρια του να τα ελεγξει .
    Το καλο με την γενια μου , ειναι οτι οσο μεγαλωναμε , μεγαλωναν κ οι ιπποδυναμεις . Η 1η μου μοτο , 400αρα , ειχε 30 αλογο , η 2η , bmw 650 , 45 aloga , η 3η bmw 800 , 50 αλογα , η 4η bmw750 , 70 αλογα κ.ο.κ. , δλδ δεν μπορουσας με το καλημερα ναγορασεις 150 αλογα , και να πας να τσακιστεις .
    Last edited by Macgyver; 27-06-2014 at 07:38.

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο συμβαινε στα παντα παλιοτερα κ γω ειχα παρει μια φωτογραφικη μηχανη πολυ παλια το 1997 πες κ ειχα πληρωσει αρκετα κ τελικα ηταν μετρια

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    3 POYLAKIA KATHOTAN

  9. #54
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αυτο συμβαινε στα παντα παλιοτερα κ γω ειχα παρει μια φωτογραφικη μηχανη πολυ παλια το 1997 πες κ ειχα πληρωσει αρκετα κ τελικα ηταν μετρια
    Χαχαχαχαχα!η φωτογραφικη μηχανη σου ποσα αλογα ηταν??

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω τωρα δε την εχω πια ειναι απαρχαιομενη ετσι κ αλλιως εβγαζε καλες φωτο αλλα μερικες τις κατεστρεφε

  11. #56
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε ξερω τωρα δε την εχω πια ειναι απαρχαιομενη ετσι κ αλλιως εβγαζε καλες φωτο αλλα μερικες τις κατεστρεφε
    Α την παρκαρες δλδ..ενταξει.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175
    και παιδια αν δεν μου τη παιρνει..πως να μαζεψω λεφτα;;;1000 ευρω δεν ειναι λιγα ειμαι μολις 18 χρονων...στην επαρχια που να βρω δουλεια;;;βοηθαω τον πατερα μου μονο...τι αλλο να κανω να βγαλω λεφτα;;; και σε ποσο καιρο θα τα μαζεψω;;πφφφ το θελω το fx :(

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by Unforgiven View Post
    και παιδια αν δεν μου τη παιρνει..πως να μαζεψω λεφτα;;;1000 ευρω δεν ειναι λιγα ειμαι μολις 18 χρονων...στην επαρχια που να βρω δουλεια;;;βοηθαω τον πατερα μου μονο...τι αλλο να κανω να βγαλω λεφτα;;; και σε ποσο καιρο θα τα μαζεψω;;πφφφ το θελω το fx :(
    Ε τωρα θελεις να σου πω τροπο να βγαλεις 1000 ευρω;;;
    Που το πας δεν μπορω να καταλαβω...Δυο επιλογες εχεις η στα δινει ο μπαμπας η πιανεις δουλεια...
    1 ΑΠΤΑ δυο διαλεγεις...
    Τωρα υπαρχουνε κι αλλες "δουλειες" αλλα δεν θα κατσεις στα 1000 ψωροευρω...Επισης υπαρχει και η λυση να πουλησεις καποιο οργανο π εχεις διπλο οπως ενα νεφρο ας πουμε... ;)

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Τωρα υπαρχουνε κι αλλες "δουλειες" αλλα δεν θα κατσεις στα 1000 ψωροευρω...Επισης υπαρχει και η λυση να πουλησεις καποιο οργανο π εχεις διπλο οπως ενα νεφρο ας πουμε... ;)


    nocash , εχεις πλακα ! παρ οτι συμμεριζομαι απολυτως τον unforgiven . Θυμαμαι με τι λαχταρα αγορασα την 1η μου μηχανη , μια suzuki ts 400 ψευτοεντουρο ( δεν υπηρχε ο ορος on-off ) , το 1978 , τοτε σε ευρω 220 !!! ( το σουβλακι ειχε 4-5 cent ) αρε εποχαρες !!!!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    εγω καποια πραγματα δεν μπορω... να μην εχεις ο αλλος ουτε τις γνωσεις ακομα αλλα ουτε και ο ιδιος να εχει την παιδεια της σωστης οδηγησης και να ξεκιναει με καμμια ninja 1000 η καμμια r1..δηλαδη μετα που θα παει? σε μοτο απο το moto gp? και πηγαινουν σε δρομους ακαταλληλους δεν μιλω για εθνικη ,ξερετε ποιους εννοω... και το ανοιγουν,και μεταπως να μην γινει ατυχημα? αν θες να το ανοιξεις να δεις που φτανει η μηχανη σου,αλλα να εχει και στροφες ο δρομος να μαθεις τεχνικη..πας σε πστα..τελος δεν σου φταιει κανενας αλλος.. και μπορει να μην φταις εσυ σε ενα ατυχημα..αλλα σκεψου να εχεις μια 200αρα και ξαφνικα ενας παππους να κανει αναστροφη και να σκας πανω του..

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •