18 και μηχανακι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175

    18 και μηχανακι

    καλησπερα παιδια ειμαι 18 χρονων παρα 3 μηνες και εδωσα πανελληνιες φετος και ακομα δε ξερω αν εχω περασει πουθενα αν και δεν το κοβω...μενω σε επαρχια και αυτην την περιοδο θελω να αγορασω ενα μηχανακι παπί που κοστιζει 1000 ευρω...αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι πως να το πω στους δικους μου;;οι δικοι μου εχουν ενα θεμα και τα φοβουνται τα μηχανακια αν και εχουμε ενα παπι 50 κυβικα το οποιο το παιρνω εγω και με αφηνουνε...το παιρνω εδω κ 4-5 μηνες...δεν εχω παθει τιποτα απλα εχουν αυτο το θεμα και δεν τους αρεσουν τα θεωρουν επικινδυνα...αν βρω δουλεια εχει καλως αν και βοηθαω τον πατερα μου στις αγροτικες εργασιες..οτι χρειαζεται τον βοηθαω...αυτο που θελω να μου πειτε ειναι καποιους τροπους να του πω πως θελω μηχανακι και πως θα προσεχω και γενικα τροπους για να τον πεισω να μου το αγορασει και τροπους να βοηθησω και εγω με τα χρηματα και επισης αν δεν περασω πανελληνιες δηλαδη μετα απο μια εβδομαδα που βγαινουν τα αποτελεσματα θα εχει επιπτωσεις στο αν θα μου παρει μηχανακι η οχι;;;αυτα παιδια...βοηθηστε με οσο μπορειτε σας παρακαλω...ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    το πως να το πείς, λες αυτό που θες, "ειμαι 18 χρειάζομαι μέσο μετακίνησης" δεν έχω να σου δώσω άλλη συμβουλή σε αυτό το θέμα.
    αλλά εγω λέω να κοιτάξεις για αυτοκίνητο επιτόπου, τα λεφτα που θα δώσεις για παπι κάντα δίπλωμα οδήγησης και πήγενε με το 50αρι πανω κάτω, προς το παρών βολεύεσαι

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω δεν θα στην επαιρνα αν ημουν μανα σου!Βολεψου με το παπακι σου και μην θελεις μηχανες μεγαλες για να πηγαινεις με 200 στον δρομο!Και οπως σου ειπε και ο pameoloi κοιτα κανενα αυτοκινητακι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Εγω δεν θα στην επαιρνα αν ημουν μανα σου!Βολεψου με το παπακι σου και μην θελεις μηχανες μεγαλες για να πηγαινεις με 200 στον δρομο!Και οπως σου ειπε και ο pameoloi κοιτα κανενα αυτοκινητακι!
    Ακριβως! Πολλα μπορουν να συμβουν αν οδηγεις μηχανη οσο προσεχτικος και να σαι. Τοσες περιπτώσεις παιδιων υπαρχουν που εχασαν τη ζωη τους στο δρομο. Θα συμφωνησω με το μνημονιο, καλυτερα μαζευε σιγα σιγα λεφτα για αυτοκινητο που είναι πιο ασφαλες μεταφορικο μεσο. Ετσι και αλλιως τα μεταχειρισμένα αμαξια δεν κοστιζουν ακριβα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    ακου φιλε μου. και εγω λυκειο το ιδιο σκεφτομουν,ομως σκεφτομουν και την μανα μουπου θα αρρωσταινε απο το αγχος..και καλυτερα ημανα μου να ειναι καλα παρα ενα μηχανακι...μολις εκλεισα τα 18 την ιδια μερα πηγα στο δασκαλο για διπλωμα αυτοκινητου..το εχω τωρα το διπλωμα 5 χρονια,σε αυτα τα πεντε χρονια ,που και εγω δουλευω σε αγροτικες εργασιες των γονεων οταν δεν ειμαι στην πολη που σπουδαζω,να οπως τωρα το καλοκαιρι,εγραψα πολλες χιλιαδες χιλιομετρα στα 5 χρονια..μια αυτοκινητο,μια τρακτερ.. ε τωρασκεφτομαι αλλιως απο αποψη οδηγησης...τον ιανουαριο κλεινω τα 24...και θα βγαλω διπλωμα για μηχανη Α απεριοριστο,αλλα δεν θα παρω μηχανη παρα μονο οταν τα μαζεψω τα χρηματα,αλλα αστο να βρισκεται..που και τωρα φοβαται η μανα μου αλλα ξερει πια πως προσεχω στην οδηγηση και της εχει μειωθει κατα πολυ ο φοβος συν οτι ειμαι μεγαλυτερος πια,αλλαζεις.. να σκεφτεσαι πολλα στις αποφασεις σου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by giannis1990 View Post
    ακου φιλε μου. και εγω λυκειο το ιδιο σκεφτομουν,ομως σκεφτομουν και την μανα μουπου θα αρρωσταινε απο το αγχος..και καλυτερα ημανα μου να ειναι καλα παρα ενα μηχανακι...μολις εκλεισα τα 18 την ιδια μερα πηγα στο δασκαλο για διπλωμα αυτοκινητου..το εχω τωρα το διπλωμα 5 χρονια,σε αυτα τα πεντε χρονια ,που και εγω δουλευω σε αγροτικες εργασιες των γονεων οταν δεν ειμαι στην πολη που σπουδαζω,να οπως τωρα το καλοκαιρι,εγραψα πολλες χιλιαδες χιλιομετρα στα 5 χρονια..μια αυτοκινητο,μια τρακτερ.. ε τωρασκεφτομαι αλλιως απο αποψη οδηγησης...τον ιανουαριο κλεινω τα 24...και θα βγαλω διπλωμα για μηχανη Α απεριοριστο,αλλα δεν θα παρω μηχανη παρα μονο οταν τα μαζεψω τα χρηματα,αλλα αστο να βρισκεται..που και τωρα φοβαται η μανα μου αλλα ξερει πια πως προσεχω στην οδηγηση και της εχει μειωθει κατα πολυ ο φοβος συν οτι ειμαι μεγαλυτερος πια,αλλαζεις.. να σκεφτεσαι πολλα στις αποφασεις σου..
    και εγω έτσι το σκεφτόμουν όταν έβγαλα απεριόριστο μηχανής αλλά δεν πήρα ποτέ μηχανή κι ας μπορούσα....αμαξάκι, φραπεδάκι...μουσικούλα, και στην τελική το κάνεις και κρεββάτι, και στην κυριολεξία και μεταφορικά.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Κι εγω θα σου προτεινα αυτοκινητο. Με 1000 ευρα εχει κατι saxoralla θα παεις πλακα, και θα ξεχασεις και μηχανακια και αηδιες, και ασε αυτα που λενε γκομενοπαγιδες κλπ για τα μηχανακια. Ιδια φαση με τον Γιαννη1990 ειμαι κι εγω, στα 18 εβγαλα το διπλωμα και βουρ γι αμαξι. Βεβαια απ το παθος μου με την ταχυτητα, ειχα κι ενα μικρο ατυχηματακι αλλα ολα καλα, δεν επαθα τπτ ευτυχως λογω της ζωνης. Και στις θαλασσες πηγαινω σαν κυριος τα καλοκαιρια, οχι να κανω στασεις γτ ζεστενετε οπως με τα μηχανακια, και τα βραδυα εξω κυριος, και στην σχολη κυριος, και με κλιματιστικο και μουσικουλα.

    Βεβαια η συντηρηση του ειναι ενα θεμα, λογω οτι τα πληρωνω ολα απ την τσεπη μου, σερβις, βενζινες, ασφαλειες, τελη κυκλοφορειας κλπ κλπ.

    Αλλα και οι δικοι μου τα βραδυα κοιμουνται ησυχοι, κι εγω ουτε ποδια εχω σπασει, ουτε τπτ επικινδυνο πηγα να παθω.
    Κι αν μας έγραψε την μοίρα ο Θεός μας, η Αγάπη και η Αλήθεια οδηγός μας!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by pameoloi View Post
    το πως να το πείς, λες αυτό που θες, "ειμαι 18 χρειάζομαι μέσο μετακίνησης" δεν έχω να σου δώσω άλλη συμβουλή σε αυτό το θέμα.
    αλλά εγω λέω να κοιτάξεις για αυτοκίνητο επιτόπου, τα λεφτα που θα δώσεις για παπι κάντα δίπλωμα οδήγησης και πήγενε με το 50αρι πανω κάτω, προς το παρών βολεύεσαι
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Εγω δεν θα στην επαιρνα αν ημουν μανα σου!Βολεψου με το παπακι σου και μην θελεις μηχανες μεγαλες για να πηγαινεις με 200 στον δρομο!Και οπως σου ειπε και ο pameoloi κοιτα κανενα αυτοκινητακι!
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Ακριβως! Πολλα μπορουν να συμβουν αν οδηγεις μηχανη οσο προσεχτικος και να σαι. Τοσες περιπτώσεις παιδιων υπαρχουν που εχασαν τη ζωη τους στο δρομο. Θα συμφωνησω με το μνημονιο, καλυτερα μαζευε σιγα σιγα λεφτα για αυτοκινητο που είναι πιο ασφαλες μεταφορικο μεσο. Ετσι και αλλιως τα μεταχειρισμένα αμαξια δεν κοστιζουν ακριβα.
    Quote Originally Posted by giannis1990 View Post
    ακου φιλε μου. και εγω λυκειο το ιδιο σκεφτομουν,ομως σκεφτομουν και την μανα μουπου θα αρρωσταινε απο το αγχος..και καλυτερα ημανα μου να ειναι καλα παρα ενα μηχανακι...μολις εκλεισα τα 18 την ιδια μερα πηγα στο δασκαλο για διπλωμα αυτοκινητου..το εχω τωρα το διπλωμα 5 χρονια,σε αυτα τα πεντε χρονια ,που και εγω δουλευω σε αγροτικες εργασιες των γονεων οταν δεν ειμαι στην πολη που σπουδαζω,να οπως τωρα το καλοκαιρι,εγραψα πολλες χιλιαδες χιλιομετρα στα 5 χρονια..μια αυτοκινητο,μια τρακτερ.. ε τωρασκεφτομαι αλλιως απο αποψη οδηγησης...τον ιανουαριο κλεινω τα 24...και θα βγαλω διπλωμα για μηχανη Α απεριοριστο,αλλα δεν θα παρω μηχανη παρα μονο οταν τα μαζεψω τα χρηματα,αλλα αστο να βρισκεται..που και τωρα φοβαται η μανα μου αλλα ξερει πια πως προσεχω στην οδηγηση και της εχει μειωθει κατα πολυ ο φοβος συν οτι ειμαι μεγαλυτερος πια,αλλαζεις.. να σκεφτεσαι πολλα στις αποφασεις σου..
    Quote Originally Posted by pameoloi View Post
    και εγω έτσι το σκεφτόμουν όταν έβγαλα απεριόριστο μηχανής αλλά δεν πήρα ποτέ μηχανή κι ας μπορούσα....αμαξάκι, φραπεδάκι...μουσικούλα, και στην τελική το κάνεις και κρεββάτι, και στην κυριολεξία και μεταφορικά.

    παιδια σιγουρα το αυτοκινητο ειναι πιο ασφαλες μεταφορικο μεσο, απλα εγω το θελω για το χωριο το παπακι 125 κυβικα ειναι αυτο, ασχετα απο το αγχος της μανας μου οπως λετε, το θελω οχι για να τρεχω αλλα επειδη ειναι πανεμορφο και εχει χειροκινητο σασμαν, με συμπλεκτη δηλαδη...δεν ειναι θεμα τρεξιματος..παπι ειναι οχι μηχανη...και παιδια οπως ρωτησα αλλα δεν απαντησατε, μπορεοτε να μου προτεινετε τροπους ωστε να του το πω και να μη μου πει κατευθειαν ΟΧΙ...να του το πω και να το συζητησουμε...ετσι κι αλλιως βοηθαω στις αγροτικες εργασιες..οποιος μπορει...ας μου πει..περιμενω..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    Quote Originally Posted by Unforgiven View Post
    παιδια σιγουρα το αυτοκινητο ειναι πιο ασφαλες μεταφορικο μεσο, απλα εγω το θελω για το χωριο το παπακι 125 κυβικα ειναι αυτο, ασχετα απο το αγχος της μανας μου οπως λετε, το θελω οχι για να τρεχω αλλα επειδη ειναι πανεμορφο και εχει χειροκινητο σασμαν, με συμπλεκτη δηλαδη...δεν ειναι θεμα τρεξιματος..παπι ειναι οχι μηχανη...και παιδια οπως ρωτησα αλλα δεν απαντησατε, μπορεοτε να μου προτεινετε τροπους ωστε να του το πω και να μη μου πει κατευθειαν ΟΧΙ...να του το πω και να το συζητησουμε...ετσι κι αλλιως βοηθαω στις αγροτικες εργασιες..οποιος μπορει...ας μου πει..περιμενω..
    κοιτα κι εγω θα βγαλω το διπλωμα κι αναποφασισω να παρω την μηχανη που θελω..για καμμια χαλαρη βολτουλα θα την εχω και το ονειρο μου να τρεξω σε πιστα,σε πιστα ομως.. οι γκομεομαγνητες κλπ ειναι παραμυθια ειδικα οταν μιλαμε για παπια με εξατμιση της πλακας ισα να κανει ενα σπαστικο θορυβο και να ενοχλει την γειτονια..για τι ειδους κοππελες μαγνητης μπορει αν ειναια υτο? ;) το θεμα ειναι να εισαι προσεκτικος,γιατι οι πιο πολυ με μηχανες και παπια μπαινουν παρανομα διπλα στα αυτοκινητα απο δω απο κει και να τα ατυχηματα..οσο για το δεν θα τρεξω ειναι μηχανακι ,δεν μετραει μονο το ποσο γρηγορα τρεχεις αλλα και το ποσο γρηγορα φρεναρεις,σκεψου ποσο χρονο θελει ενα παπι να κοψει απο τα 110 χιλιομετρα και ποσο μια σπορ μηχαμη απο τα 150... οι μηχανες και ιδιαιτερα οι σπορ εχουν τρομακτικης αποδοσης φρενα...αλλα ας γυρισουμε στο θεμα που λες..εμεις σου προτεινουμε αυτοκινητο αλλα οκ αν θες να το πεις..θα καθησεις κατω και θα τους κανεις μια σοβαρ κουβεντα κι οχι απλα να τους πεις "θελω μηχανακι"..και μετα θα κρινεις την κατασταση της μανα σου και βλεπεις :P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Eίτε είσαι 18 είτε είσαι 28 απλώς μην πάρεις μηχανάκι......

    πήγαινε μία βόλτα στην ορθοπαιδική του νοσοκομείου της πόλης σου....ρώτα ποιοι απο αυτούς είναι από μηχανάκι εκεί μέσα και μόλις μάθεις ότι είναι οι μισοί είναι σίγουρο ότι δεν θα πάρεις μηχανάκι! αυτα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Unforgiven View Post
    παιδια σιγουρα το αυτοκινητο ειναι πιο ασφαλες μεταφορικο μεσο, απλα εγω το θελω για το χωριο το παπακι 125 κυβικα ειναι αυτο, ασχετα απο το αγχος της μανας μου οπως λετε, το θελω οχι για να τρεχω αλλα επειδη ειναι πανεμορφο και εχει χειροκινητο σασμαν, με συμπλεκτη δηλαδη...δεν ειναι θεμα τρεξιματος..παπι ειναι οχι μηχανη...και παιδια οπως ρωτησα αλλα δεν απαντησατε, μπορεοτε να μου προτεινετε τροπους ωστε να του το πω και να μη μου πει κατευθειαν ΟΧΙ...να του το πω και να το συζητησουμε...ετσι κι αλλιως βοηθαω στις αγροτικες εργασιες..οποιος μπορει...ας μου πει..περιμενω..
    η βαρύτητα δεν κοιτάζει αν είναι πενηντάρι η χιλιάρι, μπορεί να πέσεις με 20 και να πάθεις χοντρή ζημιά, είναι πως θα πέσεις, που θα πέσεις κλπ.
    άσε την ασφάλεια στην άκρη, ας πούμε πως είσαι ο πιο προσεκτικός οδηγός του κόσμου, και πάλι το αμάξι -ειδικά εφόσον είσαι επαρχία και δε θα είσαι μονίμως με πρώτη- θα σε βολέψει περισσότερο, κοίτα λίγο μπροστά, ενηλικιώνεσαι, θα παίρνεις τα κολλητάρια και θα πηγένετε ώπου γουστάρετε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by pameoloi View Post
    η βαρύτητα δεν κοιτάζει αν είναι πενηντάρι η χιλιάρι, μπορεί να πέσεις με 20 και να πάθεις χοντρή ζημιά, είναι πως θα πέσεις, που θα πέσεις κλπ.
    άσε την ασφάλεια στην άκρη, ας πούμε πως είσαι ο πιο προσεκτικός οδηγός του κόσμου, και πάλι το αμάξι -ειδικά εφόσον είσαι επαρχία και δε θα είσαι μονίμως με πρώτη- θα σε βολέψει περισσότερο, κοίτα λίγο μπροστά, ενηλικιώνεσαι, θα παίρνεις τα κολλητάρια και θα πηγένετε ώπου γουστάρετε!
    δε διαφωνω, απλα για το χωριο το θελω..αν παρω αμαξι στο χωριο θα χρεοκοπησω απο τις βενζινες...γι αυτο το θελω για αυτες τις βολτες στο χωριο και στα διπλανα χωρια..τιποτα αλλο......και εφοσον αποφασισα για μηχανακι θελω τωρα να μου πειτε τροπους και να μου πειτε αν θα εχει επιπτωσεις αν δεν περασω στις πανελληνιες...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Unforgiven View Post
    δε διαφωνω, απλα για το χωριο το θελω..αν παρω αμαξι στο χωριο θα χρεοκοπησω απο τις βενζινες...γι αυτο το θελω για αυτες τις βολτες στο χωριο και στα διπλανα χωρια..τιποτα αλλο......και εφοσον αποφασισα για μηχανακι θελω τωρα να μου πειτε τροπους και να μου πειτε αν θα εχει επιπτωσεις αν δεν περασω στις πανελληνιες...
    του χρόνου θα θές άλλα, και αν όχι του χρόνου, σε 2 χρόνια...ξανασκέψου το.
    τώρα σοβαρά ρωτάς αν θα έχεις επιπτώσεις ; πως μπορεί να το ξέρει αυτό κάποιος που δε γνωρίζει τους γονείς σου ; καταρχάς δεν έχεις δίπλωμα για 125, πάνε βγάλε το δίπλωμα πρώτα πριν ξεκινήσεις οποιαδήποτε συζητηση, το να τους πεις πως θες 125 επιτόπου -ας είναι παπί- χωρίς να έχεις δίπλωμα μόνο ωριμότητα δεν δείχνει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Unforgiven να ξέρεις ότι με το δίτροχο είναι νόμος ότι θα πέσεις, φταις δε φταις. Θες παπί θες μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα, το πέσιμο δεν το αποφεύγεις. Στο λέω από δικές μου εμπειρίες και από γνωστών μου και αν δεν πείθεσαι μπες σε σάιτ μοτοσυκλετιστών να διαβάσεις πέντε πράματα. Και το κακό είναι ότι αν πέσεις κάνοντας τη βόλτα σου από το ένα χωριό στο άλλο παίζει να πάθεις ζημιά γιατί συχνά για τέτοιες διαδρομές ο αναβάτης δε λαμβάνει κανενός είδους προφύλαξη. Κάνε λίγη υπομονή να πας 23-25 ετών και τότε βλέπεις αν ακόμα θα ψήνεσαι για δίτροχο. Άραξε με το 50αρακι που είναι και κλασσικό, ψήσε το μπαμπα να χώσει λίγα φράγκα για βαψίματα γυαλίσματα και καλή συντήρηση και το 125αρακι δεν θα πιάνει μια μπροστά στο δικό σου.

  15. #15
    Έχεις διπλωμα?
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •