Nοιώθω τόσο άχρηστη που δεν παντρεύτηκα ακομή! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Νοιώθω άχρηστη και ανίκανη που είμαι 39 χρονών και δεν έκανα ακόμη το δικό μου σπιτικό όταν όλες οι φίλες μου ανεξερέτως έχουνε βρει τον άνθρωπό τους και ετοιμάζονται για οικογένεια. Οι περισσότερες έχουνε και παιδιά. Εγώ γιατί δεν μπορώ να γίνω μάνα σαν όλες σε πιο πηγάδι κατούρησα;;; Έχω και την μαμά μου να με λέει ότι είμαι δυστυχισμένη και ότι δεν ζω και στενοχωριέται με την δική μου κατάντια. Στην πραγματικότητα δεν με θέλει κανένας έχω πιάσει στην κυριολεξία πάτο. Μόνο μερικές χαζές και τρελές βρίσκονται στην θέση που είμαι εγώ. Γιατί έτσι εγώ? Γιατί μου έτυχε αυτό;;;
    Εγώ αισθάνομαι τυχερός που δεν παντρεύτηκα

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Ολγάκι, πριν απελπιστείς, έχεις αναρωτηθεί γιατί θέλεις να παντρευτείς κ να κάνεις οικογένεια? Στο ρωτάω γιατί όσοι παντρευτήκανε επειδή:
    1. Τους το "επιβάλλει" η κοινωνία, ο προορισμός του ανθρώπου ας πούμε
    2. Φοβούνται να μείνουν ή ότι θα μείνουν μόνοι τους
    3. Το έχουν κάνει όλοι οι άλλοι στη γειτονιά κ νοιώθουν μειονεκτικά
    όπως κ όσοι κάνουν παιδιά:
    1. Για να καλύψουν τα κενά τους
    2. Για μη γεράσουν μόνοι τους
    3. Επειδή την έχουν δει ότι η οικογένεια είναι σαν τη χαρούμενη οικογενειακή διαφήμιση του ΝΕΟ ΒΙΤΑΜ, όπου όλη η οικογένεια παίρνει μαζί χαρούμενη πρωϊνό στον κήπο ντυμένοι όλοι στην πένα, ο γάμος είναι παιχνίδι κ το παιδί κούκλα
    ΌΛΟΙ αυτοί λοιπόν παντρεύονται κ κάνουν οικογένεια για λάθος λόγους, με αποτέλεσμα να είναι δυστυχισμένοι οι ίδιοι κ τα παιδιά να μεγαλώνουν σε ένα αρρωστημένο περιβάλλον. Γύρνα γύρω σου κ θα το δεις παντού, όσο κ αν πολλοί δε θέλουν να το δείξουν. Ο γάμος είναι μεγάλη ευθύνη κ δεν γίνεται για να γίνει, δηλ. αν το θέτεις σαν αυτοσκοπό είναι λάθος. Κ άσε που ποτέ δε θα βρεις το άλλο σου μισό εάν δεν είσαι εσύ η ίδια ολόκληρη.
    Κ τέλος, πίστεψέ με, εάν πιστεύεις ότι η μοναξιά είναι άσχημο πράγμα, υπάρχει κάτι 100.000 φορές χειρότερο από τη μοναξιά, το οποίο εύχομαι να μην το νοιώσεις ποτέ: Το να είσαι μόνη σου μέσα στη σχέση ή πόσο μάλλον μέσα στο γάμο........ Έχεις όλα τα αρνητικά της δέσμευσης κ της μοναξιάς χωρίς κανένα από τα θετικά τους. Πέρνα λοιπόν καλά για πάρτη σου κ άμα κάτσει ο κατάλληλος έκατσε, διαφορετικά μη σκας.
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Νοιώθω άχρηστη και ανίκανη που είμαι 39 χρονών και δεν έκανα ακόμη το δικό μου σπιτικό όταν όλες οι φίλες μου ανεξερέτως έχουνε βρει τον άνθρωπό τους και ετοιμάζονται για οικογένεια. Οι περισσότερες έχουνε και παιδιά. Εγώ γιατί δεν μπορώ να γίνω μάνα σαν όλες σε πιο πηγάδι κατούρησα;;; Έχω και την μαμά μου να με λέει ότι είμαι δυστυχισμένη και ότι δεν ζω και στενοχωριέται με την δική μου κατάντια. Στην πραγματικότητα δεν με θέλει κανένας έχω πιάσει στην κυριολεξία πάτο. Μόνο μερικές χαζές και τρελές βρίσκονται στην θέση που είμαι εγώ. Γιατί έτσι εγώ? Γιατί μου έτυχε αυτό;;;

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μariposa7 μην φυγεις απο το φορουμ..γουι νιντ γιου!

    (τα λες ωραια..)

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Είναι επειδή τα έχω πάθει ωραία...

  5. #20
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Κατσε ρε συ δηλ μετα από 20 χρονια όπως λες μια γυναικα που θα είναι 38 θα εχει ηδη χασει ολη της την ομορφια και θα μεινει στο ραφι ? Σαν να υπερβαλλεις λιγάκι ..!
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Προς αλαφροισκιωτο ..μια γυναικα βρισκει τον εαυτο της και την ομορφια της μετα τα 30.
    Μεχρι τα 30 αναλωνεται σε σχεσεις με αγορακια,μετα το περας των 30 η και των 40 ωριμαζει συναισθηματικα και σεξουαλικα και ειναι πιο ελκυστικη απο ποτε.
    Απανταω και στις 2:Ο αντρας ερωτευεται με το ματι,τοσο τα αγορακια οσο και οι κατασταλλαγμενοι αντρες,και αντικειμενικα μια γυναικα στα 38 της,ειναι πολυ λιγοτερο ομορφη απ' οτι στα 20.Ειναι πολλα πραγματα,ειναι η φυσικη φθορα,ειναι οτι στα 38 εχουν πολλες υποχρεωσεις και δεν προλαβαινουν να ειναι ολη μερα στην τριχα οπως παλια,πολλες κιολας βολευονται μεσα στον γαμο τους και αφηνονται και χαλανε τελειως.

    Δεν ειναι απολυτο,αλλα θα λεγα οτι εχω προσεξει το εξης:Μια 20αρα κατα μεσο ορο ειναι πολυ καλυτερη απο μια 40αρα,αλλα μια ωραια 40αρα παταει κατω ολες τις 20αρες.Το θεμα ειναι οτι αυτες οι 40αρες ειναι σχετικα λιγες.Ουτε ο αντρας φυσικα ειναι κελεπουρι στα 40,απλως η φυση μας ευνοει λιγο περισσοτερο και κρατιομαστε 5-10 χρονια παραπανω.Ενας 40αρης θα κοιταξει για γαμο την 30αρα,την 27αρα,οχι την 38αρα καλως ή κακως.

    Επισης,να προσθεσω οτι πολλες αντρες και γυναικες συμβιβαζονται σε σχεσεις ηδη απο νεαρη ηλικια.Οταν συμβιβαζεσαι στο (θεωρητικα) πηκ της ακμης σου σαν αντρας ή σαν γυναικα,τοτε θα συμβιβαζεσαι σιγουρα και σε πιο μεγαλες ηλικιες.Δεν ειναι τυχαιο που στα 20 ολοι/ες ειναι κατα του γαμου και των δεσμευσεων,και μετα τα πρωτα -αντα,θυμουνται ολοι οτι θελουν ενα σταθερο λιμανι.Ειναι ατιμος ο φοβος της μοναξιας.


    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Αυτο ειναι υποκειμενικο..εχω δει παχουλες να εχουν κορμαρες διπλα τους και το αντιθετο!γνωριζω ανδρες που γουσταρουν να κολυμπανε στα λιπιδια , γνωριζω γυναικες που γουσταρουν κοιλιτσα στον ανδρα.
    Δεν υπαρχουν στανταρ στις υποκειμενικες καταστασεις , δεν συμπασχω ομως με τιποτα με εναν ανθρωπο που αφηνεται στο ελεος της απλυσιας και γενικοτερα του μη καλλωπισμου.
    Στον ερωτα και γενικοτερα στην συντροφικοτητα αυτο που μενει και αυτο που θρεφει τα παραπανω ειναι η προσωπικοτητα μας και οχι οι κοιλιακοι μας και το κορμι μας.
    Παλι χωρις να ειναι απολυτο αυτο που λεω,ο αντρας,εκτος ισως απο μεγαλες (πολυ μεγαλες ομως) ηλικιες,θελει παντα το ωραιο,και οταν ειναι με μια οχι και τοσο ομορφη κοπελα,εν γνωσει του εχει κανει συμβιβασμο στο θεμα της εμφανισης,για καποιους λογους,πχ επειδη δεν μπορει να βρει κατι καλυτερο.
    Η προσωπικοτητα παιζει ρολο σε 2ο χρονο,στο αν θα αποφασισει αν θα σε θελει για κατι πιο σοβαρο ή μονο για σεξ.Κανενας ερωτας δε γεννηθηκε απλως επειδη ο Ψ εντυπωσιαστηκε απο το γουστο της Χ στην τεχνη ξερω γω :P Αν δεν αρεσει το εξω,κανεις δε θα ενδιαφερθει για το μεσα.

    Τωρα,υπαρχουν λιπακια και λιπακια.Τα λιπακια της Μπιγιονσε δεν θα με πειραζαν καθολου ας πουμε :)
    Απο την αλλη,κατι κοπελες που απο το παχος μοιαζουν στα 25 τους,για 50,ε δε θα παρω ευχαριστω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω εχω το αντιθετο προβλημα , δεν εχω προβλημα να βρω υποψηφια , θελω να παντρευτω , αλλα δεν μαρεσει καμμια .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    καμια?weird
    11/12/2006

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    102
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω εχω το αντιθετο προβλημα , δεν εχω προβλημα να βρω υποψηφια , θελω να παντρευτω , αλλα δεν μαρεσει καμμια .
    ρε μήπως είσαι ο θείος του αλεξάνδρου???

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Ολγάκι, πριν απελπιστείς, έχεις αναρωτηθεί γιατί θέλεις να παντρευτείς κ να κάνεις οικογένεια? Στο ρωτάω γιατί όσοι παντρευτήκανε επειδή:
    1. Τους το "επιβάλλει" η κοινωνία, ο προορισμός του ανθρώπου ας πούμε
    2. Φοβούνται να μείνουν ή ότι θα μείνουν μόνοι τους
    3. Το έχουν κάνει όλοι οι άλλοι στη γειτονιά κ νοιώθουν μειονεκτικά
    όπως κ όσοι κάνουν παιδιά:
    1. Για να καλύψουν τα κενά τους
    2. Για μη γεράσουν μόνοι τους
    3. Επειδή την έχουν δει ότι η οικογένεια είναι σαν τη χαρούμενη οικογενειακή διαφήμιση του ΝΕΟ ΒΙΤΑΜ, όπου όλη η οικογένεια παίρνει μαζί χαρούμενη πρωϊνό στον κήπο ντυμένοι όλοι στην πένα, ο γάμος είναι παιχνίδι κ το παιδί κούκλα
    ΌΛΟΙ αυτοί λοιπόν παντρεύονται κ κάνουν οικογένεια για λάθος λόγους, με αποτέλεσμα να είναι δυστυχισμένοι οι ίδιοι κ τα παιδιά να μεγαλώνουν σε ένα αρρωστημένο περιβάλλον. Γύρνα γύρω σου κ θα το δεις παντού, όσο κ αν πολλοί δε θέλουν να το δείξουν. Ο γάμος είναι μεγάλη ευθύνη κ δεν γίνεται για να γίνει, δηλ. αν το θέτεις σαν αυτοσκοπό είναι λάθος. Κ άσε που ποτέ δε θα βρεις το άλλο σου μισό εάν δεν είσαι εσύ η ίδια ολόκληρη.
    Κ τέλος, πίστεψέ με, εάν πιστεύεις ότι η μοναξιά είναι άσχημο πράγμα, υπάρχει κάτι 100.000 φορές χειρότερο από τη μοναξιά, το οποίο εύχομαι να μην το νοιώσεις ποτέ: Το να είσαι μόνη σου μέσα στη σχέση ή πόσο μάλλον μέσα στο γάμο........ Έχεις όλα τα αρνητικά της δέσμευσης κ της μοναξιάς χωρίς κανένα από τα θετικά τους. Πέρνα λοιπόν καλά για πάρτη σου κ άμα κάτσει ο κατάλληλος έκατσε, διαφορετικά μη σκας.
    Πες τα mariposa πες τα.....της τα λέμε πόσο καιρό τώρα και όχι μόνον δεν μας ακούει-αλλά νομίζει ότι την κοροϊδεύουμε κιόλας-ενώ εμείς την αγαπάμε!!!!!!!!!!!
    Είδες Ολγα τι σου λέει η mariposa που είναι και μορφωμένη κοπέλα-αυτα να ακούς....μη νομίζεις ότι στα λέμε μόνο εμείς!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μariposa7 μην φυγεις απο το φορουμ..γουι νιντ γιου!

    (τα λες ωραια..)
    Ετσι mnimonio ακριβώς! :)

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by paoki View Post
    ρε μήπως είσαι ο θείος του αλεξάνδρου???
    στη τυχη τα λες αυτα? α καλα οτι να ναι

    εχουν περασει αρκετοι γνωστοι μου απο το φορουμ τωρα εσυ ριξε τα χαρτια κ βρες τους αν μπορεις

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    36
    Για να παντρευτεις πρέπει να εισαι απόλυτα ετοιμος.Να εχεις Υπομονη,Κατανοηση και πολλες αντοχές και Δύναμη για τα παιδιά που θα έρθουν
    Σε καμια περιπτωση δεν εισαι αχρηστη επειδη δεν παντρευτηκες.Εγω προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα αν δεν παντρεύομουν.
    Μόνο αν θες να κάνεις ενα παιδί εκεί ειναι η ουσία αλλα αυτό δεν προυποθέτει και γάμο.

    Επίσης όσον αφορά 20 vs 40 Στην εποχή μας πια οι 40αρα δεν ειναι οπως παλιά. Εγω πχ στα 38 θεωρώ αντικειμενικά οτι ειμαι
    πιο καλή απο οτι στα 20.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Touch_The_Sky View Post
    καμια?weird


    Απο αυτες που θελουν να μου γνωρισουν φιλοι - παρεες , καμμια .

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=tzef;49139

    Επίσης όσον αφορά 20 vs 40 Στην εποχή μας πια οι 40αρα δεν ειναι οπως παλιά. Εγω πχ στα 38 θεωρώ αντικειμενικά οτι ειμαι
    πιο καλή απο οτι στα 20.[/QUOTE]


    52 ειμαι , σου κανω ? καλος ειμαι , αληθεια . Ελευθερη ? Γυμναζεσαι ? καπνιζεις ? αν οχι σε ολα , στελνω φωτο , upon request .

    Πες ρε μνιμονιο καμμια καλη κουβεντα , γιατι αν περιμενω απο την Ντιανα , που εχει φωτο , στην καλυτερη θα με θαψει .
    αντε να ξεμπερδευουμε με τις φωτο .
    Last edited by Macgyver; 05-07-2014 at 10:41.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Touch_The_Sky View Post
    καμια?weird


    Ημουνα κ ειμαι πολυ εκλεκτικος . Παρ οτι εχω βαλει καταχωρηση στο perfectdate και στο zoosk , κ εχω μπολικα μνμτα , δεν εχω απαντησει σε κανενα .
    Last edited by Macgyver; 05-07-2014 at 08:43.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι ανίκανη και άχρηστη.Μια αποτυχημένη.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 10-03-2014, 22:11
  2. Ειμαι αχρηστη η απλα μη μοθ απτου
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-09-2012, 15:41
  3. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 16:34
  4. arktos ακόμη ζει...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-03-2009, 17:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •