Πώς μπορει καποιος να αυξησει την αυτοεκτιμηση του ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 72
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Νομίζω πως ξέρω καλά τι εννοεις..να σου πω και κάτι ..(μπορεί να σου φανεί χαζό)..καλό είναι που αναρωτιέσαι και θέλεις να το αλλάξεις κι αν μπορείς να το κάνεις..πίστεψέ με είναι χειρότερο μετά..πολύ χειρότερο..... δεν μπορείς να το αντιμετωπίσεις πηγαίνοντας σε κάποιον ειδικό;;
    δεν το πιασα..τι είναι πολύ χειροτερο μετα? Θα ηθελα να πηγαινα σε ειδικο αλλα τωρα δεν μπορω λογω χρηματων...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    δεν το πιασα..τι είναι πολύ χειροτερο μετα? Θα ηθελα να πηγαινα σε ειδικο αλλα τωρα δεν μπορω λογω χρηματων...
    Είναι πολύ χειρότερο να αποζητάς και να βρεις την επιβεβαίωση....από άλλους από την στιγμή που έχεις σχέση...........
    στην περίπτωση μου πολλές άλλες παράλληλες σχέσεις... (δεν εννοώ προφανώς το ''αθώο'' φλερτ)..χάνεις τον εαυτό σου...(δείλια είναι στην δική μου περίπτωση) όπως μου είπε και μια φίλη πρόσφατα ..φτάνει 1 άνθρωπος να σε επιβεβαιώνει....μα το κατάλαβα αργά...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Γιατι το λες ειρωνικα ?
    δεν το λεω ειρωνικα...σχεση εχεις,δυναμικη φαινεσαι απο αυτα που εχεις γραψει οποτε δεν το δειχνεις, αυτο εννουσα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η αυτοπεποιθηση εχει τις βασεις της στην παιδικη ηλικια , σε ενα ομαλο περιβαλλον , που δεχεσαι πολυ αγαπη . Περα απο αυτο , αποκτιεται μονο με επιτευγματα , που σου επιβεβαιωνουν την πεποιθηση οτι εχεις ικανοτητες , ειτε στο σχολειο , στις σπουδες , στα επαγγελματικα η στα προσωπικα . Ειναι δυνατον να εχεις αυτοπεποιθηση στο αλλο φυλο , οταν εισπραττεις συνεχεια απορριψεις ? επισης αποκτιεται απο την αντιμετωπιση αντιξοοων συνθηκων , με επιτυχια βεβαια .

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    και γω μια απο τα ιδια αλλα παρατηρω γυρω μου ποσοι ηλιθιοι και βλακες υπαρχουν κι εχουν μια αυτοπεποιθηση υπερ του κανονικου λεω τι σκατα κανω ρε φουστη μου!!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    και γω μια απο τα ιδια αλλα παρατηρω γυρω μου ποσοι ηλιθιοι και βλακες υπαρχουν κι εχουν μια αυτοπεποιθηση υπερ του κανονικου λεω τι σκατα κανω ρε φουστη μου!!!


    H υπερβολικη αυτοπεποιθηση ειναι ενδειξη βλακειας , flatl , ο εξυπνος ανθρωπος παντα αμφισβητει .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Η αυτοπεποιθηση εχει τις βασεις της στην παιδικη ηλικια , σε ενα ομαλο περιβαλλον , που δεχεσαι πολυ αγαπη . Περα απο αυτο , αποκτιεται μονο με επιτευγματα , που σου επιβεβαιωνουν την πεποιθηση οτι εχεις ικανοτητες , ειτε στο σχολειο , στις σπουδες , στα επαγγελματικα η στα προσωπικα . Ειναι δυνατον να εχεις αυτοπεποιθηση στο αλλο φυλο , οταν εισπραττεις συνεχεια απορριψεις ? επισης αποκτιεται απο την αντιμετωπιση αντιξοοων συνθηκων , με επιτυχια βεβαια .
    Εχει να κανει με το χαρακτηρα και το πως βλεπει τον εαυτο του υπαρχουν ατομα που δεν εχουν αυτοπεποιθηση κ εχουν κανει αθλους!!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    ειναι και ο χαρακτηρας ομως,εννοω και να σε απορριψουν,καποιος ουτε θα τον νοιαξει αλλος θα το παρει κατακαρδα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giannis1990 View Post
    ειναι και ο χαρακτηρας ομως,εννοω και να σε απορριψουν,καποιος ουτε θα τον νοιαξει αλλος θα το παρει κατακαρδα.

    Γ αυτο ειπα οτι η αυτοπεποιθηση εχει τις ριζες της στην παιδικη ηλικια . Καποιος με αυτοπεποιθηση , δεν θα μασησει με μια - δυο απορριψεις η αποτυχιες . Αν ομως οι αποτυχιες αρχιζουν κ πολλαπλασιαζονται ???????

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εξαρταται απο την αιτιολογια, νομιζω.
    αν η ελλειψη αυτοεκτιμησης ειναι απορροια της απειριας, κι αυτο συμβαινει πολυ στις νεαρες ηλικιες, χωρις να ισχυει τπτ αλλο τραγικο, τοτε ο τροπος για την αυξηση της αυτοπεποιθησης ειναι ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ. αν μεγαλωνοντας πετυχαινεις στοχους, σπουδες, φιλιες, σχεσεις, επαγγελματικος στιβος,αυτοβελτιωση, με καθε σκαλι, αυξανεται και η αυτοπεποιθηση σου.
    αν τα αιτια ειναι βαθυτερα και πιο πολυπλοκα, πληγματα δηλαδη απο διαπαιδαγωγηση, ασχημες εμπειριες κλπ,και δεν ξεπεραστει με τα παραπανω, τοτε μονο η θεραπεια σωζει...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εξαρταται απο την αιτιολογια, νομιζω.
    αν η ελλειψη αυτοεκτιμησης ειναι απορροια της απειριας, κι αυτο συμβαινει πολυ στις νεαρες ηλικιες, χωρις να ισχυει τπτ αλλο τραγικο, τοτε ο τροπος για την αυξηση της αυτοπεποιθησης ειναι ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ. αν μεγαλωνοντας πετυχαινεις στοχους, σπουδες, φιλιες, σχεσεις, επαγγελματικος στιβος,αυτοβελτιωση, με καθε σκαλι, αυξανεται και η αυτοπεποιθηση σου.
    αν τα αιτια ειναι βαθυτερα και πιο πολυπλοκα, πληγματα δηλαδη απο διαπαιδαγωγηση, ασχημες εμπειριες κλπ,και δεν ξεπεραστει με τα παραπανω, τοτε μονο η θεραπεια σωζει...
    Η μετεπειτα επιτυχια στη ζωη μας είναι πιο σιγουρη και εξασφαλισμενη εάν υπαρχει ένα υποβαθρο αυτοεκτίμησης που δημιουργείται και αποκτα γερες βασεις στη παιδικη ηλικια. Ενας νεος ανθρωπος που δεν εχει αναπτυξει το συναισθημα της αυτοεκτίμησης από παλια, θα δυσκολευτεί να κυνηγησει τα ονειρα του και να πετυχει στοχους στη ζωη του. Όλα είναι αλληλένδετα καλως ή κακως...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Ισως με το να κάνει πράγματα που τον χαλαρώνουν....του αρέσουν και με το να αγαπήσει τον εαυτό του! :)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Και πως πετυχαίνει κάποιος το να αγαπήσει τον εαυτό?? Δυστυχώς το θέμα αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης είναι πρόβλημα που όλοι όσοι έχουν περάσει άσχημα παιδικά χρονια το αντιμετωπίζουν στη ζωή τους.

  14. #29
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Περιττα κιλα δεν εχω και γυμνάζομαι αρκετα συχνα. Γενικα εμφανισιακά είμαι ενταξει. Το θεμα είναι ότι είμαι τρομερα ανασφαλης και ζηταω συνεχως επιβεβαιωση. Αυτό μου βγαινει με το να ντύνομαι προκλητικα να φλερταρω με αλλους ενώ είμαι σε σχεση κλπ. Δεν θελω να χασω το αγορι μου και πραγματικα θελω να αλλαξω. Αλλα αυτά τα σκατενια παιδικα χρονια και η σκατενια μου ψυχολογια μου ωρες ωρες δεν μ αφηνει σε ησυχια...
    Τα επιφωνήματα στην απάντηση του giannis1990, τα οποία χαρακτηρισες ως ειρωνεία, μετά απ αυτη σου την απάντηση, σου πέφτουν και πολύ λίγα. Έβαλες λάθος τιτλο στο θεμα σου. Ούτε ελλειψη αυτοεκτίμησης εχεις ούτε κι αυτοπεποίθησης.
    Τα αρνητικά βιωματα του παρελθόντος κάποτε έχουν ως αποτέλεσμα να γινόμαστε κομπλεξικοί έναντι των άλλων, ιδίως αν τα βιώματα αυτα αφορούν σε καταπίεση, προσβολές, υποτιμήσεις. Εκδήλωση του κομπλεξ αυτου ειναι το να πιστευουμε ότι αξίζουμε για όλα, δεν ανεχόμαστε το παραμικρό, θεωρούμε τους εαυτους μας καλύτερους από τους άλλους, ψαχνουμε συνεχως αυτοεπιβεβαιώσεις δτις διαπροσωπικες σχεσεις κλπ συναφή! Θα λεγα πως αυτο αποτελει κόμπλεξ με καλή έννοια, εφόσον όμως του βάζουμε μέτρο αφου μας βελτιώνει, ανακταμε μ' αυτο το χαμενο έδαφος λόγω εκεινων των βιωμάτων και προχωραμε παραπέρα. Ειναι ενα καλής μορφης ξέσπασμα απωθημένων.
    γιάννης

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τα επιφωνήματα στην απάντηση του giannis1990, τα οποία χαρακτηρισες ως ειρωνεία, μετά απ αυτη σου την απάντηση, σου πέφτουν και πολύ λίγα. Έβαλες λάθος τιτλο στο θεμα σου. Ούτε ελλειψη αυτοεκτίμησης εχεις ούτε κι αυτοπεποίθησης.
    Τα αρνητικά βιωματα του παρελθόντος κάποτε έχουν ως αποτέλεσμα να γινόμαστε κομπλεξικοί έναντι των άλλων, ιδίως αν τα βιώματα αυτα αφορούν σε καταπίεση, προσβολές, υποτιμήσεις. Εκδήλωση του κομπλεξ αυτου ειναι το να πιστευουμε ότι αξίζουμε για όλα, δεν ανεχόμαστε το παραμικρό, θεωρούμε τους εαυτους μας καλύτερους από τους άλλους, ψαχνουμε συνεχως αυτοεπιβεβαιώσεις δτις διαπροσωπικες σχεσεις κλπ συναφή! Θα λεγα πως αυτο αποτελει κόμπλεξ με καλή έννοια, εφόσον όμως του βάζουμε μέτρο αφου μας βελτιώνει, ανακταμε μ' αυτο το χαμενο έδαφος λόγω εκεινων των βιωμάτων και προχωραμε παραπέρα. Ειναι ενα καλής μορφης ξέσπασμα απωθημένων.
    Δεν θα συμφωνησω μαζι σου.
    Όταν καποιος εχει πολύ μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του και πιστευει ότι αξιζει περισσοτερα από τους αλλους πολλες φορες το κανει για να αντισταθμισει τα αισθηματα κατωτεροτητας και ανεπαρκειας που νοιωθει βαθια μεσα του. Ειναι σαν ένα ειδος αυτό-αμυνας.
    Ένα υγιες ψυχικα ατομο με επαρκη αυτοεκτιμηση, δεν επιδιωκει να επιβεβαιώνεται για να δει ότι εχει αξια. ΞΕΡΕΙ ότι εχει αξια.
    Σε αντιθεση με ένα ανασφαλες ατομο οπου η ψυχολογια του είναι τοσο ευθραυστη και που αν δεν παρει την αποδοχή από τους αλλους χανει τη γη κατω απτα ποδια του και βουλιαζει σε ανυποφορα συναισθηματα αναξιότητας και αυτό υποτίμησης.

    ΥΓ. Δεν εχω μεγαλη ιδεα για τον εαυτο μου όπως λες.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι απο όλα έχω?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-11-2018, 15:33
  2. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΟΥ ??
    By Lacrymosa in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 46
    Last Post: 16-07-2011, 09:35
  3. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;;;;;;;;;;
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 08-04-2011, 15:03
  4. αν μπορει καποιος να βοηθησει,.....
    By KOSTAS1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 01:20
  5. Τι μπορεί να πάθει κάποιος όταν...
    By Innoue in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2007, 12:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •