σχιζοφρενεια,ονειρα & εφιαλτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297

    σχιζοφρενεια,ονειρα & εφιαλτες

    ειχα σταματησει να βλεπω ονειρα/εφιαλτες πολυ πριν απο το ψυχωτικο επεισοδειο μου.....τωρα βλεπω αλλα ειναι πολυ αληθινα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Πήγαινε σε ψυχίατρο και εκείνος/εκείνη μαζί με τη συνεργασία σου μπορείτε να βρείτε την ιδανική λύση στο πρόβλημα σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    σχιζοφρενεια,ονειρα & εφιαλτες
    Προσωπικα δεν ειχα ποτε \"περιεργο\" υπνο.
    Καποιες φορες βλεπω πιο ζωντανα ονειρα...αλλες οχι...μερικες φορες βλεπω αγχωτικα ονειρα οταν υπαρχει πιεση στη δουλεια αλλα ειναι ολα σε νορμαλ επιπεδο πιστευω.
    Κοιτα για να γραφεις στο forum σημαινει οτι ζητας επικοινωνια και συμφωνα με τα μηνυματα σου βοηθεια.
    Γιατι δεν ακολουθεις την πεπατημενη?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Στην εφηβεία και σε μικρότερη ηλικία μου έβλεπα αρκετά όνειρα και εφιάλτες. Τα τελευταία χρόνια τα όνειρα που βλέπω σπάνια τα θυμάμαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Γενικά νομίζω πως όλοι οι άνθρωποι ονειρεύονται. Είτε τα θυμούνται είτε δεν τα θυμούνται μετά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    εγω παλι...βλεπω συναιχια ονειρα.....ελτελοσ παρανοικα σχεδον παντα....εξωπραγματικα με σασπενσ...παθοσ...τρεξιμο...θ� �νατουσ...ερωτεσ...οοοτι θελεισ....ουτε ταινια να εβλεπα καθε βραδι βρε παιδι μου...ο συντροφοσ μου καθε πρωι που του αφηγουμαι τι ειδα...λειει με χαμογελο....-για πεσ τι παρανοικο-abstract ειδεσ παλι αγαπη μου?

    :P:P:Phttp://i169.photobucket.com/albums/u...sist/dream.jpghttp://i168.photobucket.com/albums/u...eflectionn.jpg
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μου θυμίσατε και ένα τραγούδι των Rolling Stones που σε ένα σημείο αναφέρει:

    Theres no time to lose, I heard her say
    Catch your dreams before they slip away
    Dying all the time
    Lose your dreams
    And you will lose your mind.
    Aint life unkind?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    http://www.hgi.org.uk/archive/psychosis.htm

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν το διαβασα ολο Πυθαγορα αλλα απο οτι καταλαβα λενε με λιγα λογια οτι η ψυχωση ειναι σαν να ονειρευεσαι ξυπνιος...κατι που δεν εχει σχεση με το θεμα τι βλεπεις στον υπνο σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    ναι οκ απλως μου εκανε εντυπωση αυτη η εκδοχη γιατι μερικα που λεει... οπως οτι \"εξαφανιστηκαν\" τα χερια μου και κατι τετοια τα παθαινω και γω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δεν πειράζει πυθαγόρας23 καλύτερα να τα δείς τώρα τα τέρατα και τα συναφή φαινόμενα γιατι μερικοί τα βλεπουν όταν είναι πολύ αργά. Άν μπορέσεις να το ξεπεράσεις τότε θα νιώσεις ευτυχής που μπορείς να απολαμβάνεις τις απλές χαρές της ζωής. Για μερικούς απο μάς το τρένο τους έχει πατήσει και δύσκολα θα ξαναβρεθεί αυτό που όλοι ζηλεύουν....\"το παιδί που έχουμε μέσα μας\". Η \"επι΄φώτηση\" για τον κόσμο μου έφερε πάρα μα πάρα πολύ θλίψη και απογοήτευση. Αυτές τις μέρες κάθομαι και κλαίω με λυγμούς για τον εαυτό μου.

    Η ευαισθησία μου είναι και η δυστυχία μου και όχι φαινόμενα του στύλ ο αριθμός 13.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    εξαφανιστηκαν\" τα χερια μου και κατι τετοια τα παθαινω και γω
    Οχι τετοια εμπειρια δεν ειχα ευτυχως δεν θελω να εχω ολες τις εμπειριες:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μα πολύ απλά δεν γίνονται αυτά που λέει. Δεν έιχα ποτέ τέτοια εμπειρία του στυλ βλέπω να εξαφανίζονται τα χέρια μου. Μια ταινία (Back to the future) δείχνει τον πρωταγωνιστή να βλέπει τα χέρια του να εξαφανίζονται όταν αυτός έκανε ζημιά στο μέλλον του και προσπαθεί να το διορθώσει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    To illustrate this, we only have to look at a number of typical schizophrenic behaviours and experiences and see how they relate to the REM state.
    Patients in a psychotic state often describe weird relationships with bodily feelings. One said that her legs felt empty: another that her arms didn’t belong to her. This is a well-known REM state phenomenon and is also noted in hypnosis: patients may feel that their bodies are dissolving because, in the dream state, most sensory perceptions about the body are shut out.

    Συμφωνα με την ιστοσελιδα που εδωσε...μαλλον συμβαινει αλλα δεν εμφανιζονται ολα σε ολους...παλι καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μετάφραση της συγκεκριμένης πρότασης:

    Ασθενείς στη διάρκεια ψύχωσης συχνά περιγράφουν μια περίεργη σχέση με τα μέρη των σωμάτων τους. Κάποιος είπε πως νίωθει τα πόδια του άδεια, άλλη είπε οτι τα χέρια της δεν είναι δικά της.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •