ερωτηση για ζαναξ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 93
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    οχι ..καμια σχεση με το ζαναξ.....αντικαταθλιπτικο περιπου ειναι.....για 10 μγ τη μερα εχει επιδραση στο να μη σκεφτεσαι τα προβληματα και τις αγωνιες για το αν ερθουν ξανα οι κρισεις κτλ...υποκαταστατο του ζαναξ εινια το Bespar το οποιο ειναι φυτικο και δεν προκαλει εξαρτηση αλλα δεν εχει καμια σχεση με τη αποτελεσματικοτητα του ζαναξ

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τα ssri s ειναι αντκαταθλιπτικα , απλως χρησιμοποιω επιστημονικη ονομασια . Το bespar DEN ειναι φυτικο , ειναι βουσπιρονη ,ειναι πολυ λαιτ , δεν προκαλει εξαρτηση οντως κ δεν υποκαθιστα με τπτ το ζαναξ . Μην σκας , δεν υπαρχει αντκθλκο που να μην εχω παρει , τα γνωριζω ολα , κ μονο το seroxat κατι εκανε .
    Μεσα σε 10 χρονια εχω αποκτησει γνωσεις γιατρου ( σχεδον ) πανω στα φαρμακα αυτου του τυπου .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Εγω παιρνω 1-2 x 0.5mg Xanax την εβδομαδα και δεν νιωθω καμια εξαρτηση. Εχω παρει και Centrac και Lexotanil και ποτε τιποτα δεν μου δημιουργησε σωματικη ή ψυχολογικη εξαρτηση, ή τουλαχιστο σε τετοιο βαθμο που να με βαλει σε σκεψεις οτι μπορει να παθαινω εξαρτηση. Ειναι αναλογα με τον οργανισμο, ειδικα τα SSRI.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    τιποτα stimulants γραφουν οι γιατροι στην ελλαδα?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by paintitblack View Post
    τιποτα stimulants γραφουν οι γιατροι στην ελλαδα?
    Κυκλοφορει το Ritalin και το Concerta. Και για τα 2 νομιζω χρειαζεσαι συνταγη θεωρημενη και απο τη νομαρχια. Θα τα παρεις εαν πεισεις τον ιατρο σου οτι πασχεις απο διαταραχη ελλειματικης προσοχης.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Εγω παιρνω 1-2 x 0.5mg Xanax την εβδομαδα και δεν νιωθω καμια εξαρτηση. Εχω παρει και Centrac και Lexotanil και ποτε τιποτα δεν μου δημιουργησε σωματικη ή ψυχολογικη εξαρτηση, ή τουλαχιστο σε τετοιο βαθμο που να με βαλει σε σκεψεις οτι μπορει να παθαινω εξαρτηση. Ειναι αναλογα με τον οργανισμο, ειδικα τα SSRI.


    Ναι , στεφ , δεν νιωθεις καμμια εξαρτηση , γιατι παιρνεις 1 mg / βδομαδα . Για παρε 60mg/βδομαδα , που μουγραφε ο γιατρος κ να σου πω εξαρτηση . Τα ssri s , προκαλουν μια ελαφροτατη εξαρτηση , κοντα στο καθολου , εκτος του seroxat , που εχει λιγο ισχυροτερη εξαρτηση .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Σαφως, 2 ειναι τα προβληματα με τις βενζοδιαζεπινες, η ανοχη και εξαρτηση. Τα 2mg μπορουν ευκολα να γινουν 10mg σε συντομο χρονικο διαστημα για το ιδιο αποτελεσμα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Σαφως, 2 ειναι τα προβληματα με τις βενζοδιαζεπινες, η ανοχη και εξαρτηση. Τα 2mg μπορουν ευκολα να γινουν 10mg σε συντομο χρονικο διαστημα για το ιδιο αποτελεσμα.


    Ετσι , συμφωνω , οι βενζοδιαζεπινες ειναι για βραχυχρονια χρηση μονον .

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    stef ποσο καιρο παιρνεις τα ζαναξ?...αν επιτρεπεις βεβαια.....Macgyver δεν σου εχει πει ο γιτρος να τα ελατωσεις?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Σταθης View Post
    stef ποσο καιρο παιρνεις τα ζαναξ?...αν επιτρεπεις βεβαια.....Macgyver δεν σου εχει πει ο γιτρος να τα ελατωσεις?
    Τα ζαναξ τα παιρνω για την κοινωνικη φοβια, οποτε ειναι να βγω καπου εξω δηλαδη και να συναναστραφω με κοσμο, αλλα οχι πανω απο 2 φορες την εβδομαδα. Τα παιρνω κανα 2-3 μηνο νομιζω. Καποιες φορες τα παιρνω μαζι με Yerba Mate Τσαι που εχει αρκετη καφεινη για τσαι (70mg) γιατι προκαλουν πολυ υπνηλια.
    Ποτε ομως με φραπε ή καφε/ποτο με πανω απο 150mg καφεινη γιατι αναιρουν τη δραση του.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Κυκλοφορει το Ritalin και το Concerta. Και για τα 2 νομιζω χρειαζεσαι συνταγη θεωρημενη και απο τη νομαρχια. Θα τα παρεις εαν πεισεις τον ιατρο σου οτι πασχεις απο διαταραχη ελλειματικης προσοχης.
    για κοινωνικες φοβιες και τετοια δε χρησημευουν?

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    και παλι σημερα ειδα διαφορα με τα cipralex.....ισως να ειναι η ιδεα μου?.....μπορει....συνηθως τις παρασκευες επαιρνα παντα 0.25 ζαναξ.....λογω φορτου εργασιας...σημερα δεν πηρα(παραξενο) και παρα τη ζεστη ημουν σχεδον καλα.....λες.....?

  13. #28
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    στεφανε λιγο καιρο που τα εχεις ξεκινησει ....εγω τα παιρνω ενα χρονο και κατι τωρα αλλα οπως ειπες και εσυ δεν νομιζω να εχω εξαρτηθει.....θα δειξει το μελλον.....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Κυκλοφορει το Ritalin και το Concerta. Και για τα 2 νομιζω χρειαζεσαι συνταγη θεωρημενη και απο τη νομαρχια. Θα τα παρεις εαν πεισεις τον ιατρο σου οτι πασχεις απο διαταραχη ελλειματικης προσοχης.
    τι ειναι αυτα???

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by Σταθης View Post
    στεφανε λιγο καιρο που τα εχεις ξεκινησει ....εγω τα παιρνω ενα χρονο και κατι τωρα αλλα οπως ειπες και εσυ δεν νομιζω να εχω εξαρτηθει.....θα δειξει το μελλον.....
    καλησπερα σταθη.. η γνωμη μ ειναι να ξεκινησεισ ψυχοθεραπεια..θα σε βοηθησει πολυ..αυτη θα σε γιατρεψει..τα φαρμακα καλυπτουν ..δε γιατρευουν..

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2014, 13:25
  2. εμπειρία απο ζαναξ σε ταβορ κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2013, 01:41
  3. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
    By Παστελι in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 25-08-2012, 23:02
  4. Μια ερωτηση!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 08-01-2012, 00:02
  5. Mια ερώτηση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 23-12-2011, 02:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •