ερωτηση για ζαναξ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 93
  1. #31
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    εχεις δικιο...αλλα....τι να την κανεις την ψυχοθεραπεια και οταν πηγαινεις εκει να νοιωθεις χειροτερα ? ειχα κανει 4 συνεδριες με ενα ψυχολογο και ενοιωθα σκα......%$!!......θα κανει τον κυκλο του και πιστευω καποια στιγμη οτι θα γινουυ αν οχι καλα...καλυτερα τα πραγματα....εχεις δικιο ομως για τα φαρμακα....δεν σε γιατρευουν.....εμεις γιατρευομαστε μονοι μας

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    διαφωνω για τη ψυχοθεραπεια.. το μυστικο ειναι να ταιριαζεισ με το ψυχολογο.. και να βρεισ το καταλληλο... ξερεισ ποσουσ εχω αλλαξει εγω για να βρω το καταλληλο..3 4 .. ψαξε το λιγο.. γιατι η λυση στο προβλημα αυτο ειναι ο εαυτοσ μασ.. θα αλλαξεισ γνωμη οταν ξεκινησεισ σε καποιον που θα μπορεισ να μιλησεισ.. δοκιμασε κ δε θα χασεισ..

  3. #33
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    δεν το αποκλειω.....σιγουρα καλυτερο θα κανει τα πραγματα ,ΑΝ βρεις το σωστο ατομο....λεω να το παλεψω λιγο μονος μου και βλεπουμε.....ειχε ξαναγινει πριν 2 χρονια περιπου το ιδιο σκηνικο με τις κρισεις και τοτε δεν επαιρνα τιποτα...το αφησα-υπεφερα-αλλα καποια στιγμη περασε......και μετα ξαναρχισε με καποια αλλα στρεσογονα γεγονοτα......γιατι οπως ειπα αν δεν νοιωθω καλα εγω με το να πηγαινω στο ψυχολογο ειναι σχεδον ανουσιο.....

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    θα σ σπω...αμα δε πδεσ ξεκινησεσ θα ερχονται και θα φευγουν..ο σκοποσ ειναι να τισ ξεριζωσεις.. θα μαθεισ πραγματα για σενα που δε θα τα πιστευεις... αρκει οπωσ σειπα να πσ στο καταλληλο ψυχοθεραπευτη...

  5. #35
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    δυστηχως δεν ξεριζωνονται αυτα....και τα εχουμε ολοι οι ανθρωποι μεσα μας.....απλα υπαρχουν και μερικοι σαν και εμας ,καλη μας ωρα, που τα εμφανιζουν...τα ενεργοποιουν......οποτε στον ιδιο λακο ειμαστε ολοι.......και παλι θα γινω κουραστικος και θα πω ενα στιχακι....."κουραγιο θελει η ζωη,τι βγαινει με το κλαμα".....(για εμενα το λεω αυτο και γενικα σε οποιον τον εκφραζει...δεν απευθηνομαι σε ολους ..προς αποφυγη παρεξηγησεων).....:)

  6. #36
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    λιγο ασχετο αλλα............ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΙΔΙΑ.........ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΟΛΑ........ΥΠΟΜΟΝΗ....!!!!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    τι ειναι αυτα???
    μεθυλφαινιδατη κατι σαν αμφεταμινη

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    τι ειναι αυτα???
    Το Ritalin και το Concerta ειναι διεγερτικα για την διασπαση προσοχης ή διασπαση προσοχης με υπερκινητικοτητα.(ADD & ADHD). Περιεχουν την δραστικη ουσια μεθυλφαινιδατη, η οποια ειναι ουσιαστικα αλατα αμφεταμινης, πιο τροποιημενα ομως σε σχεση με το Adderall που κυκλοφορει μονο στην Αμερικη και ειναι δυνατον να προκαλεσει ευφορια, γι'αυτο κ παει συννεφο στη μαυρη αγορα. Ειναι πολυ ισχυρα διεγερτικα, ξυπνανε το μυαλο σα να ηπιες 5 δυνατους φραπεδες χωρις ομως τις παρενεργειες που θα προκαλουσε ενας καφες (εκνευρισμος, ταχυκαρδιες) κτλ. Επικινδυνα για οσους εχουν καρδιακα προβληματα αλλα και για παιδια, αν και στην Αμερικη τα γραφουν σαν καραμελες για παιδια. Για κοινωνικη φοβια αντενδεικνυται, γιατι προκαλει πολυ αγχος. Βοηθαει αρκετα οσους στα αληθεια πασχουν απο διασπαση και λειτουργει σαν ντοπινγκ εγκεφαλου για οσους θελουν να γραφουν καλα στις εξετασεις και δεν πασχουν απο ADD/ADHD.

    (Απο τον Φαρμακευτικο συλλογο αττικης ) :

    Χορηγούνται με ειδική συνταγή Ναρκωτικών Γ' κατηγοριας (δίγραμμη) θεωρημένη από την Νομαρχία, φυλασσόμενη για τρία χρόνια (σε συνεχιζόμενη θεραπεία με Νομαρχιακή Απόφαση, εξαιρουνται ομως τα 2 αναφερθεντα).
    Οι συνταγές αυτές αριθμούνται και περνιούνται στο συνταγολόγιο, αυθημερόν.

    Οσον αφορα το Ζαναξ τωρα για κοινωνικη φοβια, ψυχοθεραπεια ναι μπορει να χρειαστει, αλλα επειδη ειναι τετοια η φυση της παθησης, εαν ειναι να παιρνεις ζαναξ 1-2 φορες την εβδομαδα οταν ειναι να πας πχ για καφε με την παρεα σου, κανουν μια χαρα δουλεια, αρκει να το συνδιασεις με μικρη ποσοτητας καφεινης γιατι θα νομιζουν οτι εχεις να κοιμηθεις 2 μερες, ειδικα αν τα παρεις σε αδειο στομαχι.
    Παιρνω 0.5mg ανα εξοδο και πιο σπανια 0.25mg για υπνο. Μπορεις να τα παρεις και υπογλωσσια για γρηγορα αποτελεσματα, αν αντεχεις την πικρη γευση και προσεξεις να μην το καταπιεις οποτε κανεις μια τρυπα στο νερο.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    ααααααααααα..οκ..αρα δεν κανουν για κρισεισ πανικου και γενικα οταν εχεισ αγχοσ.. σωστα??

    και κατι αλλο..οσο αφορα το ζαναξ.. εγω τα φοβαμαι αυτα..και δε τα χω παρει.. μια φορα σε μια κρισαρα και επειδη ημουν σε ταξιδι πηρα αναγκαστικα 2 απανωτα των 0.25. αλλα τιποτα ρε συ..
    ουτε νυσταξα..ουτε ηρεμησα.. η κριση μ περασε μετα απο 1 ωρα..και μετα παλι ειχα στρεσσ. μια τρυπα στο νερο δλδ.. κ δεκαταλαβαινω το γιατι.. ολοι λενε οτι τουσ περναει αμα παρουν ζαναξ η οποιοδηποτε αγχολυτικο..εγω τιποτα... ισωσ γιατι τα φοβαμαι.κ με τρομαζουν..και το χω στο μυαλο μ αυτο και ετσι δε λειτουργουν.. δε ξερω..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    η μεθυλφαινιδατη δεν ειναι αλατα αμφεταμινης ,η μεθυλφαινιδατη ειναι μεθυλφαινιδατη αλλη ουσια
    το adderal ειναι dextroamphetamine και levoamphetamine

    και η μεθυλφαινιδατη και οι αμφεταμινες ομως ανηκουν στην κατηγορια φαινυλαιθαναμινων

    μπορει να προκαλει περισοτερο αγχος αλλα σε κανει αποφασιστικο,συγκεντρομεν� � και φερνει ευφορια οποτε φανταζομαι θα βοηθαει να αντιμετοπιζεις διαφορες καταστασεις

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    κοιτα εγω με τοσο αγχοσ κ στρεσ που εχω για το τιποτα θα με ξεκανουν.. βεβαια δε ειμαι κ των φαρμακων γενικοτερα..
    εγω παθαινω κριση πανικου με το παραμικρο αγχοσ..οποτε οπωσ καταλαβαινεισ δε θα θελα κατι το οποιο προκαλει εστω κ ελαχιστο αγχοσ..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    κοιτα εγω με τοσο αγχοσ κ στρεσ που εχω για το τιποτα θα με ξεκανουν.. βεβαια δε ειμαι κ των φαρμακων γενικοτερα..
    εγω παθαινω κριση πανικου με το παραμικρο αγχοσ..οποτε οπωσ καταλαβαινεισ δε θα θελα κατι το οποιο προκαλει εστω κ ελαχιστο αγχοσ..
    σε εμενα μιλας?
    γιατι σου ειπα εγω να παρεις τιποτα?
    απλα σκευτομαι και ισχυει για εμενα σιγουρα οτι αν ειναι καποιος πιο αποφασιστικος και συγκεντρομενος στον σκοπο του μπορει να ξεπερασει τα θεματα που τον αγχωνουν

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Το Zαναξ ειναι το καλυτερο εαν προκειται για κρισεις πανικου ή κοινωνικη φοβια λογω του γρηγορου χρονου δρασης με χρονο ημιζωης ομως 6-12 ωρες, αν και σε μενα προσωπικα σε 3 ωρες εχει περασει πληρως η δραση του. Εαν ομως καποιος πασχει απο γενικευμενη αγχωδη διαταραχη τοτε χρειαζεσαι κατι με μεγαλυτερο χρονο ημιζωης οπως το Rivotril (κλοναζεπαμη) το οποιο κατα τη γνωμη μου παει δευτερο σε δραση μετα το ζαναξ ή Stedon (διαζεπαμη) ή Centrac (πραζεπαμη). Το Lexotanil ειναι η πιο light βενζοδιαζεπινη, ειχα παρει 3mg και δεν ειδα τιποτα ιδιαιτερο.
    Τα τελευταια που εγραψα ο χρονος ημιζωης στον οργανισμο κυμαινεται απο 60-200 ωρες.
    Τα 0.25mg που ειπες και μενα δεν με κανουν τιποτα, μια πολυ ελαφρια υπνηλια μονο ισα ισα να με βοηθησει να κοιμηθω γρηγοροτερα, το ζαναξ 0.50 - 0.75mg ειναι η ιδανικη για δοση για καποιον "πρωταρη".
    Οσον αφορα τα διεγερτικα, αποψη μου μακρια απο αυτα. Διαβαζα γιαυτα αρκετο καιρο σε ξενο φορουμ για την κοινωνικη φοβια, οσοι τα πηραν τα εκοψαν συντομα γιατι ελεγαν οτι το αγχος που προκαλουσε ηταν απαλευτο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by paintitblack View Post
    σε εμενα μιλας?
    γιατι σου ειπα εγω να παρεις τιποτα?
    απλα σκευτομαι και ισχυει για εμενα σιγουρα οτι αν ειναι καποιος πιο αποφασιστικος και συγκεντρομενος στον σκοπο του μπορει να ξεπερασει τα θεματα που τον αγχωνουν
    δε σου ειπα οτι μ πεσ να παρω.. απλα απαντησα πανω σ αυτο για μενα..
    δε ηθελα να σε προσβαλλω...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Το Zαναξ ειναι το καλυτερο εαν προκειται για κρισεις πανικου ή κοινωνικη φοβια λογω του γρηγορου χρονου δρασης με χρονο ημιζωης ομως 6-12 ωρες, αν και σε μενα προσωπικα σε 3 ωρες εχει περασει πληρως η δραση του. Εαν ομως καποιος πασχει απο γενικευμενη αγχωδη διαταραχη τοτε χρειαζεσαι κατι με μεγαλυτερο χρονο ημιζωης οπως το Rivotril (κλοναζεπαμη) το οποιο κατα τη γνωμη μου παει δευτερο σε δραση μετα το ζαναξ ή Stedon (διαζεπαμη) ή Centrac (πραζεπαμη). Το Lexotanil ειναι η πιο light βενζοδιαζεπινη, ειχα παρει 3mg και δεν ειδα τιποτα ιδιαιτερο.
    Τα τελευταια που εγραψα ο χρονος ημιζωης στον οργανισμο κυμαινεται απο 60-200 ωρες.
    Τα 0.25mg που ειπες και μενα δεν με κανουν τιποτα, μια πολυ ελαφρια υπνηλια μονο ισα ισα να με βοηθησει να κοιμηθω γρηγοροτερα, το ζαναξ 0.50 - 0.75mg ειναι η ιδανικη για δοση για καποιον "πρωταρη".
    Οσον αφορα τα διεγερτικα, αποψη μου μακρια απο αυτα. Διαβαζα γιαυτα αρκετο καιρο σε ξενο φορουμ για την κοινωνικη φοβια, οσοι τα πηραν τα εκοψαν συντομα γιατι ελεγαν οτι το αγχος που προκαλουσε ηταν απαλευτο.
    γενικα οπωσ εγραψα κ πριν δε ειμαι το φαρμακων..μπορει να πεθαινω αλλα θα δυσκολευτω να παρω.. και με φοβισε πολυ οτι δε με επιασαν..μια φορα πηρα 2 των 0.25 δηλαδη 0.50 και τιποτα.. και λεω αν ειναι ετσι σιγα μην ξαναπαρω..κ δε ξαναπηρα.. δε ξερω τι φταιει.. και ετσι κλεινομαι σπιτι αμα δε μπορω να παω καπου.. (εχω αγοραφοβια)..

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2014, 13:25
  2. εμπειρία απο ζαναξ σε ταβορ κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2013, 01:41
  3. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
    By Παστελι in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 25-08-2012, 23:02
  4. Μια ερωτηση!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 08-01-2012, 00:02
  5. Mια ερώτηση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 23-12-2011, 02:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •