ερωτηση για ζαναξ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 93
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Το Zαναξ ειναι το καλυτερο εαν προκειται για κρισεις πανικου ή κοινωνικη φοβια λογω του γρηγορου χρονου δρασης με χρονο ημιζωης ομως 6-12 ωρες, αν και σε μενα προσωπικα σε 3 ωρες εχει περασει πληρως η δραση του. Εαν ομως καποιος πασχει απο γενικευμενη αγχωδη διαταραχη τοτε χρειαζεσαι κατι με μεγαλυτερο χρονο ημιζωης οπως το Rivotril (κλοναζεπαμη) το οποιο κατα τη γνωμη μου παει δευτερο σε δραση μετα το ζαναξ ή Stedon (διαζεπαμη) ή Centrac (πραζεπαμη). Το Lexotanil ειναι η πιο light βενζοδιαζεπινη, ειχα παρει 3mg και δεν ειδα τιποτα ιδιαιτερο.
    Τα τελευταια που εγραψα ο χρονος ημιζωης στον οργανισμο κυμαινεται απο 60-200 ωρες.
    Τα 0.25mg που ειπες και μενα δεν με κανουν τιποτα, μια πολυ ελαφρια υπνηλια μονο ισα ισα να με βοηθησει να κοιμηθω γρηγοροτερα, το ζαναξ 0.50 - 0.75mg ειναι η ιδανικη για δοση για καποιον "πρωταρη".
    Οσον αφορα τα διεγερτικα, αποψη μου μακρια απο αυτα. Διαβαζα γιαυτα αρκετο καιρο σε ξενο φορουμ για την κοινωνικη φοβια, οσοι τα πηραν τα εκοψαν συντομα γιατι ελεγαν οτι το αγχος που προκαλουσε ηταν απαλευτο.
    εμενα μου ακουγετε παραδοξο να εχεις αγχος οταν εισαι σε κατασταση ευφοριας εισαι πιο εξωστρεσης ομιλιτικος με καθαρη σκεψη αποφασιστικος και συγκεντρομενος
    αν ημουν ετσι εγω οτι θελω θα το πετυχαινα και δεν θα ειχα αγχος
    για να το λενε κατι θα ξερουν
    σε εμενα θα λειτουργουσε σιγουρα αλλα ειμαι και περιεργος εγω

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    δε σου ειπα οτι μ πεσ να παρω.. απλα απαντησα πανω σ αυτο για μενα..
    δε ηθελα να σε προσβαλλω...
    δεν προσβληθηκα αλλα να μην υπαρχουν τετοιες παρεξηγησεις

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by paintitblack View Post
    δεν προσβληθηκα αλλα να μην υπαρχουν τετοιες παρεξηγησεις
    ναι ναι..οκ.. καταλαβαινω....:)

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by paintitblack View Post
    εμενα μου ακουγετε παραδοξο να εχεις αγχος οταν εισαι σε κατασταση ευφοριας εισαι πιο εξωστρεσης ομιλιτικος με καθαρη σκεψη αποφασιστικος και συγκεντρομενος
    αν ημουν ετσι εγω οτι θελω θα το πετυχαινα και δεν θα ειχα αγχος
    για να το λενε κατι θα ξερουν
    σε εμενα θα λειτουργουσε σιγουρα αλλα ειμαι και περιεργος εγω
    Σε κατασταση ευφοριας θα φτασεις μονο με MDMA. Το Adderall ειναι το μονο που ενδεχεται να προκαλεσει ευφορια με το λιγοτερο αγχος, αλλα σε καποια ατομα και οχι σε ολους, αναλογα με τη δοση αλλα και...με την οδο χορηγησης, και επισης δεν κυκλοφορει Ελλαδα. Το Ritalin κ το Concerta οχι, ειδικα το δευτερο εχει ως παρενεργεια την καταθλιψη και ειναι πανακριβο. Υποψιν οτι τα διεγερτικα σε μακροχρονια χορηγηση αλλαζουν την φυσιολογια του εγκεφαλου με μονιμες αλλαγες. Ενω πχ το ζαναξ μπορει να χαλασει τα επιπεδα GABA στον εγκεφαλο μιας και παιρνεις GABA απο το ζαναξ, καποια στιγμη ομως θα επανελθουν στα φυσιολογικα τους.
    Ritalin κ Concerta δεν εχω δοκιμασει, αλλα περασα τον τελευταιο χρονο διαβαζοντας περι φαρμακων και reviews απο χρηστες στο internet.
    Πριν παρω ζαναξ ημουν πολυ σκεπτικος σχετικα με τη χρηση ψυχοφαρμακων και φοβομουν τι δραση μπορει να εχουν. Τελικα με τα ζαναξ καταφερα να βγαινω σε καφετερια χωρις να εχω χερια κ ομιλια που τρεμουν, και γενικα ολα τα συμπτωματα που συνοδευουν την κοινωνικη φοβια ή μια ενδεχομενη κριση πανικου απο αυτη. Το παιρνεις με μετρο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Αν το παιρνεις καθε μερα και το κοψεις, ηθελες τα και παθες τα απλα. Το ζαναξ ειναι η πιο επικινδυνη βενζοδιαζεπινη, και αυτο γιατι αν την παιρνεις σε καθημερινη βαση για πολυ καιρο και το κοψεις ετσι (cold turkey οπως λενε εξω) μπορεις να "φυγεις" απο μια επιλιπτηκη κριση.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    το mdma ξεφευγει απο την απλη ευφορια
    δεν μιλαω για κατι τετοιο

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Σε κατασταση ευφοριας θα φτασεις μονο με MDMA. Το Adderall ειναι το μονο που ενδεχεται να προκαλεσει ευφορια με το λιγοτερο αγχος, αλλα σε καποια ατομα και οχι σε ολους, αναλογα με τη δοση αλλα και...με την οδο χορηγησης, και επισης δεν κυκλοφορει Ελλαδα. Το Ritalin κ το Concerta οχι, ειδικα το δευτερο εχει ως παρενεργεια την καταθλιψη και ειναι πανακριβο. Υποψιν οτι τα διεγερτικα σε μακροχρονια χορηγηση αλλαζουν την φυσιολογια του εγκεφαλου με μονιμες αλλαγες. Ενω πχ το ζαναξ μπορει να χαλασει τα επιπεδα GABA στον εγκεφαλο μιας και παιρνεις GABA απο το ζαναξ, καποια στιγμη ομως θα επανελθουν στα φυσιολογικα τους.
    Ritalin κ Concerta δεν εχω δοκιμασει, αλλα περασα τον τελευταιο χρονο διαβαζοντας περι φαρμακων και reviews απο χρηστες στο internet.
    Πριν παρω ζαναξ ημουν πολυ σκεπτικος σχετικα με τη χρηση ψυχοφαρμακων και φοβομουν τι δραση μπορει να εχουν. Τελικα με τα ζαναξ καταφερα να βγαινω σε καφετερια χωρις να εχω χερια κ ομιλια που τρεμουν, και γενικα ολα τα συμπτωματα που συνοδευουν την κοινωνικη φοβια ή μια ενδεχομενη κριση πανικου απο αυτη. Το παιρνεις με μετρο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Αν το παιρνεις καθε μερα και το κοψεις, ηθελες τα και παθες τα απλα. Το ζαναξ ειναι η πιο επικινδυνη βενζοδιαζεπινη, και αυτο γιατι αν την παιρνεις σε καθημερινη βαση για πολυ καιρο και το κοψεις ετσι (cold turkey οπως λενε εξω) μπορεις να "φυγεις" απο μια επιλιπτηκη κριση.

    μονο ζαναξ παιρνεισ? πω πω..εγω φοβηθηκα τωρα.. δε παιζει να παρω ποτε...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ναι αλλα για τη δοση και τις μερες που παιρνω δεν εχω ουτε σωματικη, ουτε ψυχολογικη εξαρτηση. Πιο πολυ βασικα με τραβαει το αλκοολ που πινω κοινωνικα μονο, παρα το ζαναξ. Ειχα δοκιμασει πριν απο κανα μηνα και Centrac. Θελει αρκετη ωρα να δρασει, maximum 2 ωρες λενε (εμενα με επιασε σε 1 ωρα) και ενιωθα σαν ψιλοζαλισμενος απο μπυρα τις πρωτες 2-3 ωρες. Μετα ημουν ηρεμος για τις επομενες 5 μερες. Το μονο αρνητικο με το Centrac ειναι οτι μου προκαλεσε δυσκοιλιοτητα βραδειας διαβασης, το εντερο μου ειχε σχεδον παραλυσει, αλλα δεν μπορω να πω ομως με σιγουρια οτι το Centrac φταιει γιαυτο.

    Τελος ξεχασα να αναφερω το Bespar, το οποιο ειναι το πιο ασφαλες ηρεμιστικο και δεν προκαλει εξαρτηση. Τωρα κατα ποσον θα δουλεψει, δεν ξερω. Σε καποιους δουλευει, σε αλλους δε νιωθουν τιποτα.

    Για να φτασεις σε σημειο να παθεις επιλιπτικη κριση πρεπει να παιρνεις ζαναξ για παραδειγμα 0.5mg τον πρωτο μηνα , 1mg τους επομενους 2 μηνες, 4 mg 4 μηνες, 8mg 5 μηνες, ολα αυτα καθε μερα και μετα να το κοψεις ετσι.
    Καποια SSRI οπως το Cipralex κανουν και για αγχος και η διακοπη ειναι πολυ πιο "φιλικη" προς τον χρηστη σε σχεση με τα ηρεμιστικα.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    τα cipralex αντικαταθληπτικα δε ειναι? η αγχολυτικα.. η κ τα 2...???

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ναι, ειναι αντικαταθλιπτικα. Αλλα μπορει να βοηθησουν και στις αγχωδεις διαταραχες, βεβαια μετα απο 2-3 βδομαδες ληψης.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ,,ΟΚΚΚ...σε ευχαριστω... :D

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Σταθης View Post
    ....Macgyver δεν σου εχει πει ο γιτρος να τα ελατωσεις?


    Φυσικα , προσπαθω , αλλα αν εχεις παρει την τελευταια 10ετια πρπ 25-30.000 ζαναξ , ε , ειναι κομματακι δυσκολο , οχι ακατορθωτο βεβαια . Δεν βαζω τα δυνατα μου ομως , αλλα πρεπει καποια στιγμη να το κανω .

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    και κατι αλλο..οσο αφορα το ζαναξ.. εγω τα φοβαμαι αυτα..και δε τα χω παρει.. μια φορα σε μια κρισαρα και επειδη ημουν σε ταξιδι πηρα αναγκαστικα 2 απανωτα των 0.25. αλλα τιποτα ρε συ..
    ουτε νυσταξα..ουτε ηρεμησα.. η κριση μ περασε μετα απο 1 ωρα..και μετα παλι ειχα στρεσσ. μια τρυπα στο νερο δλδ.. κ δεκαταλαβαινω το γιατι.. ολοι λενε οτι τουσ περναει αμα παρουν ζαναξ η οποιοδηποτε αγχολυτικο..εγω τιποτα... ισωσ γιατι τα φοβαμαι.κ με τρομαζουν..και το χω στο μυαλο μ αυτο και ετσι δε λειτουργουν.. δε ξερω..
    Επειδή έχω πάθει κι εγώ το ίδιο (πήγα -στο ξεκίνημα των κρίσεων- σε εφημερεύον νοσοκομείο και μου έκαναν μια ηρεμιστική ένεση και αντί να με ηρεμήσει με έκανε χειρότερα) θα σου πω τι νομίζω ότι συμβαίνει. Σε αγχώνει τόσο πολύ το ποια θα είναι η επίδραση του χαπιού και το επιπλέον άγχος αυτό ισορροπεί την αγχολυτική δυνατότητα του χαπιού. Είναι δηλαδή σαν να μην το έχεις πάρεις. Τώρα καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι γενικό γιατί το άγχος δεν μπαίνει σε ζύγι.
    Η ποσότητα που πήρες είναι πολύ μικρή εξάλλου.
    Ίσως πρέπει για ένα μικρο διάστημα να παίρνεις τακτικά ηρεμιστικό ώστε να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι "επικίνδυνο" ώστε όταν το χρειάζεσαι σε κρίση να το παίρνεις και να ηρεμείς. Θα πρέπει να το μιλήσεις αυτό με τον γιατρό σου. Εγώ απλά λέω μια ιδέα. Δεν σε προτρέπω να το κάνεις αν δεν το συζητήσεις με τον γιατρό.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    ναι καταλαβα τι λεσ.. σε ευχαριστω για τη απαντηση σ.. εχεισ δικιο..τα φοβαμαι πολυ.. και οταν το πηρα ελεγα απο μεσα μου δε θα με πιασει δε θα με πιασει.. θα παθω εθισμο.. το φοβαμαι...και ισωσ αυτο εφταιγε.. και ηταν κ πολυ μικρη ποσοτητα.. ακομα τα φοβαμαι δηλαδη.. να φανταστεισ στο ντουλαπι που χω το φαρμακειο του σπιτιου τα χω βαλει πισω πισω γι να μην τα βλεπω. με το το που τα βλεπω με πιανει αγχοσ...

  14. #59
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    [QUOTE=Macgyver;490240]Φυσικα , προσπαθω , αλλα αν εχεις παρει την τελευταια 10ετια πρπ 25-30.000 ζαναξ , ε , ειναι κομματακι δυσκολο , οχι ακατορθωτο βεβαια . Δεν βαζω τα δυνατα μου ομως , αλλα πρεπει καποια στιγμη να το κανω .[/QUOTE

    ευχομαι τα καλυτερα φιλε μου.....και παλι θα γινω κουρατσικος......θελει υπομονη....δεν μπορει να κραταει για παντα αυτο....θελει να το διορθωσουμε εμεις απο μονοι μας...καποια στγμη θα γινουν ολα οπως πριν.....

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Σχετικά με τον εθισμό στα ηρεμιστικά, αν κάνεις περιστασιακή χρήση ή συστηματική για κάποιους μήνες δεν υπάρχει περίπτωση να εθιστείς (παρά μόνο ψυχολογικά). Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που παίρνουν ηρεμιστικά συστηματικά για χρόνια αλλά ακόμα και αυτοί μπορούν να απεξαρτηθούν σχετικά εύκολα. Ειδικά αν είσαι στην κατηγορία των ανθρώπων που δεν θέλουν και αποφεύγουν τα ψυχοφάρμακα, το να τα κόψεις είναι ακόμα πιο εύκολο. Εγώ πχ έχω κόψει το seroxat που θεωρείται ότι κάνει τρομερά πράγματα στην διακοπή του μαχαίρι πολλές φορές και δεν παθαίνω απολύτως τίποτα. Αντιθέτως παθαίνω σε μερικούς μήνες και τα ξαναρχίζω (είμαι _αλά_ας τι να κάνουμε;)

    Νομίζω μπορείς να συζητήσεις με τον γιατρό σου να κάνεις μια σταδιακή αύξηση της δόσης να μείνεις σε μια επαρκή (θα σου πει αυτός) δόση για κανένα μήνα και μετά να τα κόψεις πάλι σταδιακά. Έτσι θα αισθάνεσαι μεγαλύτερη ασφάλεια όταν χρειάζεται να πάρεις κάποιο...

    Για αρχή να τα βάλεις σε κάποιο σημείο που θα τα βλέπεις και "δε θα κρύβεσαι από το πρόβλημα". Είναι σημαντικό πιστεύω αυτό!

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2014, 13:25
  2. εμπειρία απο ζαναξ σε ταβορ κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2013, 01:41
  3. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
    By Παστελι in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 25-08-2012, 23:02
  4. Μια ερωτηση!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 08-01-2012, 00:02
  5. Mια ερώτηση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 23-12-2011, 02:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •