ερωτηση για ζαναξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 93
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47

    ερωτηση για ζαναξ

    καλησπερα ... εδω και 1 χρονο περιπου (μπορει και λιγο περισσοτερο) σιγουρα πασχω απο κατι σε μορφη αγχους-στρες- κτλ κτλ.....τα οποια στη συνεχεια μου φερνανε μικρες κρισεις πανικου.....ζαλαδα-ασταθεια-ατονια-θαμπη οραση-δεν ειχα ορεξη για τιποτα σχεδον..-αισθημα οτι κατι θα παθω(θανατος κτλ κτλ).....και σε ενα βαθμο της ταξης 90 % τα παθαινα οταν ημουν στη δουλεια(οδηγος με φορτηγακι) ...ετσι ξεκινησα να παιρνω ζαναξ των 0,50 mg.....η χρηση που κανω ειναι τρεις φορες τη βδομαδα απο 0.25 τη μερα( για τρεις μερες...συνολο δηλαδη 1.5 ζαναξ τη βδομαδα)....ειναι επικυνδυνο για εξαρτηση σε αυτη τη δοσολογια η γενικα εχετε κατι να προτεινετε....?....ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Σταθης View Post
    καλησπερα ... εδω και 1 χρονο περιπου (μπορει και λιγο περισσοτερο) σιγουρα πασχω απο κατι σε μορφη αγχους-στρες- κτλ κτλ.....τα οποια στη συνεχεια μου φερνανε μικρες κρισεις πανικου.....ζαλαδα-ασταθεια-ατονια-θαμπη οραση-δεν ειχα ορεξη για τιποτα σχεδον..-αισθημα οτι κατι θα παθω(θανατος κτλ κτλ).....και σε ενα βαθμο της ταξης 90 % τα παθαινα οταν ημουν στη δουλεια(οδηγος με φορτηγακι) ...ετσι ξεκινησα να παιρνω ζαναξ των 0,50 mg.....η χρηση που κανω ειναι τρεις φορες τη βδομαδα απο 0.25 τη μερα( για τρεις μερες...συνολο δηλαδη 1.5 ζαναξ τη βδομαδα)....ειναι επικυνδυνο για εξαρτηση σε αυτη τη δοσολογια η γενικα εχετε κατι να προτεινετε....?....ευχαριστω!
    ψυχολογική εξάρτηση μπορείς να πάθεις και απο τσίχλες, είναι κατά πόσο το "έχεις" με τους εθισμούς, αλλά αφου σε ανησυχεί το 1.5 χάπι τη βδομάδα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αν και καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς γιατρό μήπως έχει να προτείνει κάποιο άλλο με λιγότερες περιπτώσεις εθισμού

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    ακόμα καλύτερο θα ήταν να εντοπίσεις τι είναι αυτό που σου προκαλεί το στρές.
    το να διαβάζεις για ολα τα τροχαία που συμβαίνουν πχ είναι μια εξήγηση

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    σιγουρα εχεις δικιο στο να εντοπισω τι φταιει...το εχω καταλαβει (μαλλον) τι ειναι αυτο που τα προκαλεσε αυτα....ειναι 2-3 πραγματακια που εγιναν μεσα σε ενα χρονο και ενω ελεγα οτι το ελεγχω αυτο μαλλον δουλευε υποσυνηδειτα και μεγαλωνε.....γενικα με τα φαρμακα δεν το εχω...δεν τα θελω...να φανταστεις και σε πονοδοντο η πυρετο πρεπει να φτασω στο αμην για να παρω κατι.....τωρα τελευταια ομως εχω ξεκινησει με τα ζαναξ που οντως κανουν δουλεια αλλα και για αυτο επισης νοιωθω "ενοχος"...δεν το περιμενα να μου συμβει να παιρνω τετοια χαπια ποτε........! Εχω ρωτησει ενα γιατρο και μου ειπε οτι αυτη η δοσολογια δεν ειναι κατι που πρεπει να ανησυχω.......το θεμα ειναι οτι ναι μεν με ηρεμει αλλα απο την αλλη νοιωθω καπως αρνητικα επειδη χρειαζεται να τα περνω..... (ευχαριστω για την απαντηση :) )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    καταλαβαίνω...όσο θα τα παίρνεις είναι η κατάλληλη στιγμή να αντιμετωπίσεις και να ξεπεράσεις αυτά που σε στρεσάρουν και μετά τα κόβεις εντελώς να μη σε ενοχλεί ούτε αυτό :)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    λογικα καπως ετσι θα παει και βλεπουμε..........η ζωη ειναι γεματη παιχνιδια......!...που θα παει ...ας ελπισουμε οτι θα ερθουν και καλυτερα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    αφου δεν τα παιρνεις καθε μερα αν ξεκινησεις να εθιζεσε θα δεις οτι τα θες συχνοτερα

    ο γιατρος που σου εδωσε την συνταγη δεν σου πε δοσολογια?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    δεν μου εχει γραψει ακομα γιατρος τιποτα....τα βρισκω μεσω ενος φιλου......με ενα γιατρο που μιλησα τηλεφωνικα μου προτεινε Cipralex των 10 ενα καθε βραδυ και οταν αισθανομαι οτι αρχιζουν οι "κρισεις" ας περνω 0,25 ζαναξ....αλλα ολα τα συμπτωματα μου βγαινουν οταν δουλευω...οταν ειμαι σπιτι η γενικα καπου αλλου ειμαι σχεδον οκ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    διαφορετικα φαρμακα μεταξυ τους εντελως

    μιλα με ψυχιατρο αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για να εισαι σιγουρος

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    ψυχιατρος ηταν αυτος....οικογενειακος φιλος....αλλα μονο και μονο η λεξη αυτη με τρομαζει και προτιμω να απευθηνθω καπου αλλου...νευρολογο-ψυχολογο κτλ...το Cipralex ειναι απο τα καλυτερα αντικαταθλιπτικα που εχουν βγει τελευταια και δεν προκαλουν εξαρτηση και σε συνδιασμο με Bespar κανουν καλη δουλεια...αλλα ειναι πολλα φαρμακα και εχω κρατησει μονο τα Cipralex kai ta xanax οταν χρειαζεται να τα περνω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    182
    ναι αλλα για αυτες τις δουλειες ο ψυχιατρος ειναι
    σε βοηθανε τα cipralex?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    μπορω να πω οτι μετα απο ενα μηνα περιπου τωρα αρχιζω και νοιωθω λιγο καλυτερα....ενα συναδερφος που τα περνει 6 μηνες εχει δει τεραστια ,λεει, διαφορα....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σταθη , το ζαναξ ειναι το πιο εξαρτησιογονο ηρεμιστικο που κυκλοφορει , ειναι το εξελιγμενο βαλιουμ . Εχω πικραν πειρα , διοτι επεσα στον ακαταλληλο γιατρο , και ειχα φτασει να παιρνω 10mg/μερα ! προσπαθω τα τρια τελευταια χρονια να τα μειωσω , αλλα για οσο μεγαλυτερο διαστημα τα παιρνεις , τοσο δυσκολευεις την διακοπη ( παιρνω απο το 2004 , αρχισα με 1 ) . Τα τρια τελευταια χρονια ,εχω καταφερει να τα παω στα 7 , κ αυτο με δυσκολια . Στην αρχη οντως αισθανεσαι καλα , αλλα απαγορευεται να τα παιρνεις ανω των 4 μηνων ( διαβασε το χαρτακι , το προσθεσαν αυτο πριν 3-4 χρονια πρπ ), διοτι αρχιζεις κ εθιζεσαι , κ θελεις παραπανω . Στην Αγγλια ταχουν στα επικυνδυνα , κ δεν σου δινουν μετα παρελευση 4 μηνων . ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ .

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    47
    ναι σιγουρα θελει προσοχη.....αυτο που εχω δει παντως ειναι οτι αρχιζει και πιανει το Cipralex και νομιζω οτι αυτη η δοσολογια που παιρνω εδω και ενα χρονο 0.75 ανα βδομαδα πιστεθυω να μην κανει εξαρτηση και αν πιασει και το cipralex τοτε λογικα θα σταματησω και το ζαναξ.....το ευχομαι δηλαδη....αυτο δηλαδη μου ειπε και ο ψυχιατρος που ρωτησα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    To cipralex ειναι ssri , δεν ειναι υποκαταστατο του ζαναξ , αλλα για να το λεει ο γιατρος σου..........

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2014, 13:25
  2. εμπειρία απο ζαναξ σε ταβορ κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2013, 01:41
  3. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
    By Παστελι in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 25-08-2012, 23:02
  4. Μια ερωτηση!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 08-01-2012, 00:02
  5. Mια ερώτηση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 23-12-2011, 02:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •