ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ioannina, Greece
    Posts
    89

    ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ

    Έχει κανείς σας βιώσει την πλήρη απομόνωση; Όταν λέω απομόνωση δεν εννοώ την "απλή" μοναξιά. Εννοώ να νιώθει και να είναι κανείς και στην πράξη απομακρυσμένος από άλλους ανθρώπους και να μιλάει το πολύ με 2-3, να λέει τα βασικά, "καλημέρα", "καλησπέρα" στη δουλειά, ένα "ευχαριστώ" σε υπαλλήλους σούπερμάρκετ κλπ... Ιδιαίτερα αναφέρομαι σε όσους δεν έχουν να μιλήσουν στην κυριολεξία σε άνθρωπο για πολύ καιρό, έχουν να βγουν από το σπίτι για καιρό, ζουν ολομόναχοι για καιρό, γενικά ζουν την απόλυτη μοναξιά, απομόνωση, μοναχικότητα, "ερημισμό". Και να ρωτήσω πώς και γιατί φτάσατε σε αυτό το σημείο και αν το ξεπεράσατε τίνι τρόπω και κυρίως σε πόσο καιρό?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εγω βγαινω καθημερινα απ'το σπιτι, παω θαλασσα και σουπερ μαρκετ, αλλα παρεα εδω που μενω τωρα δεν εχω ακομα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Ποσο καιρο σου συμβαινει αυτό ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Καλά γενικά το να έχει κάποιος κολλητηλίκια και τρελές παρέες δεν υπάρχει πολύ συχνά......και σε πολλούς ανθρώπους...ίσως είναι ο τύπος σου λίγο πιο κλειστός!

    Σκέφτεσαι τι είναι αυτό που σου δημιούργησε αυτή την κατάσταση;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Οχι σε τετοιο βαθμο δεν το εχω περασει αυτο..Το μονο που θα σου πω ειναι οτι οσο περισσοτερο μενεις σε αυτην την απομονωση τοσο δυσκολοτερα βγαινεις..Γιατι συνηθιζεις σε αυτο το μοτιβο ζωης και μετα θα σου φαινεται ταινια επιστημονικης φαντασιας το να βγεις εξω ή να συνομιλησεις με ανθρωπους!
    Κινητοποιησου!Βγες εστω και μονος για μια μπυρα στο συνοικιακο μαγαζακι της γειτονιας σου!Μεσα σπιτι κλεισμενος παντως δεν υπαρχει ελπιδα σωτηριας!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    σαν αυτη http://www.imdb.com/title/tt0986263 με τον Γουιλις που εξω κυκλοφορουσαν μονο ρομποτ κι ολοι οι ανθρωποι ηταν κλεισμενοι σπιτια τους και τα ελεγχαν.
    Last edited by deleted-member30-03; 28-06-2014 at 01:31.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Εγώ το έχω βιώσει 2 φορές περιοδικά στη ζωή μου.

    Την πρώτη φορά ήταν από επιλογή δική μου επειδή είχα βαριά κατάθλιψη και δεν την πάλευα με τον εαυτό μου καθόλου. Την ζωή μου γενικά πες το. Οπότε γύρισα και είπα ξεκάθαρα σε κολλητές, φίλους κλπ ξέρετε κάτι, κόβουμε τελείως, θέλω να μείνω μόνη μου. Μου είχαν πει τότε ότι όταν γίνω καλύτερα, μπορώ να γυρίσω αλλά τους είπα ξεκάθαρα ότι αυτό δεν πρόκειται να το κάνω γιατί δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να ξεπεράσω ό,τι έχω αλλά και γιατί δεν είναι παιχνίδια μου οι φίλοι μου όποτε είμαι οκ να είμαι μαζί τους και όποτε δεν είμαι να κόβω.
    Και το δέχτηκα ότι θα τους χάσω, ήθελα να τους χάσω όλους μέχρι να βρω τι θα κάνω με εμένα. Και απομονώθηκα τελείως με απόφαση δική μου για περίπου 2 χρόνια. Στην κυριολεξία χωρίς άνθρωπο, έτσι όπως το λες. Τελειωμένη μοναξιά…. Μιλάμε υπήρχαν και μήνες που δεν έβγαινα ούτε στο κατώφλι του σπιτιού να δω άνθρωπο. Κάπου χάθηκα τελείως σε μια φάση… Αυτή η ιστορία δεν μπορώ να πω ότι με ωφέλησε, γιατί έχασα μεγάλο κομμάτι της ζωής μου που μπορούσα να το είχα κερδίσει με άλλο τρόπο αλλά από την άλλη έκανα αυτό που ήθελα και βρήκα αυτό που ήθελα. Δεν γύρισα σε εκείνους τους φίλους μου εγώ ούτε για να μάθω τι κάνουν, από ενοχές βέβαια και για το λόγο που σου είπα…. Το ωραίο είναι όμως ότι άπλωσαν εκείνοι το χέρι σε εμένα μετά από πολλά χρόνια και εκεί που νόμιζα πως έχουν ξεχαστεί τα πάντα :)

    Όταν ξεπέρασα εκείνη την περίοδο, μου είχαν λείψει τόσο πολύ οι άνθρωποι που από 0 έκανα με τους πάντες παρέα κι έχουν μείνει αρκετοί από αυτούς στη ζωή μου παρόλα που μου πηγαίνει σκατά. Και χαίρομαι πραγματικά για όσους γνώρισα και για ό,τι έζησα μαζί τους.
    Δεν μπορείς να φανταστείς μετά από αυτό που πέρασα το πόσο πολύ εκτίμησα τους ανθρώπους και την παρέα τους. Εκείνη η περίοδος ήταν που σιχάθηκα για τα καλά την απρόσωπη επικοινωνία γιατί όταν άρχισα να συνέρχομαι και να μην έχω κανέναν να πιαστώ ε αναγκαστικά, τι να έκανα για να βρω επικοινωνία? Έπιανα κουβέντες από φβ κλπ αλλά δεν μου πρόσφερε τίποτα όλο αυτό. Το έκοψα σύντομα και ποτέ ξανά από τότε δεν κυκλοφορώ σε τσατ και μαλκιες. Προτιμώ τους λάιβ ανθρώπους.

    Α, και το ξεπέρασα όταν βρήκα τον εαυτό μου πήγα και γράφτηκα επίτηδες σε μια σχολή για να κοινωνικοποιηθώ. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο γράφτηκα. Παράλληλα δούλευα, και παράλληλα με δική μου πρωτοβουλία και πάλι πλησίαζα άτομα γιατί το ήθελα και γιατί το είχα ανάγκη εγώ και δεν ξέμεινα ούτε μια μέρα στη μοναξιά.

    Την δεύτερη φάση την περνάω εδώ και ένα χρόνο περίπου τώρα κυρίως λόγο σκατών οικονομικών . Βάλε τώρα ότι δεν έχω ούτε 50 λεπτά να πάρω ένα μπουκάλι νερό, πού να πάω έτσι? Ούτε εισιτήρια, κάρτες, τηλέφωνα… Και με αυτά κι με εκείνα, χάνεις και το κέφι σου, έρχεται πάλι η κατάθλιψη ε, τι σκατά να μιλάς με άλλους για να μοιράζεις την μιζέρια σου? Δεν λέει.
    Την καλύτερη φυλακή έχω βγάλει σου λέω…

    Αν και θα προτιμούσα να βρίσκομαι στη φυλακή, τουλάχιστον εκεί έχει κόσμο…! : )
    Last edited by HarleyQuinn; 29-06-2014 at 01:19.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο ειναι το μεγα προβλημα στην εποχη μας οτι βλεπεις τοσο κοσμο να ειναι ολοι μονοι τους τοσο καιρο το λεω..................

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Το εχω βιωσει παμπολλες φορες, επειδη εχω κοινωνικη φοβια. Υπαρχουν διαστηματα που λειτουργω σαν φυσιολογικος ανθρωπος, αλλα και περιοδοι που δεν εχω καμια παρεα και κανενα να μιλησω.
    Ειδικα οταν εχεις κοινωνικη φοβια μπορει να σε τρελανει, γιατι οσο εχεις παρεα το αγχος και ο φοβος να μιλησεις σε ανθρωπους και φιλους ειναι βασανιστικο, ενω οταν δεν εχεις κανενα σε πιανει καταθλιψη. Πρεπει δηλαδη στη ζωη μου να επιλεξω αν θα ζω με αγχος ή καταθλιψη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    προσπαθησε να κανεις καποιες παρεες,δεν σου λεω κολλητους γιατι ειναι δυσκολο..καποιον ισα ισα να μιλας...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ενας απ'τους λογους παντως που εχω σιχαθει τα πουτανοειδη ειδικα στο διαδικτυο αυτος ειναι. δε μενουν ποτε μονες. λιγο να βαφτουν και να κουνηθουν και βρισκουν καμποσους μαλακες να περασουν την ωρα τους, για οτιδηποτε θελουν. αντιθετως μολις χωρισει ενας αντρας, αν δεν εχει παρεα ή καβατζες, μενει μονος του.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ενας απ'τους λογους παντως που εχω σιχαθει τα πουτανοειδη ειδικα στο διαδικτυο αυτος ειναι. δε μενουν ποτε μονες. λιγο να βαφτουν και να κουνηθουν και βρισκουν καμποσους μαλακες να περασουν την ωρα τους, για οτιδηποτε θελουν. αντιθετως μολις χωρισει ενας αντρας, αν δεν εχει παρεα ή καβατζες, μενει μονος του.
    δηλαδή τις ζηλευεις..?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τι να ζηλεψω, που χρησιμοποιουν την εμφανιση και το μουνι τους για να μη μεινουν μονες ? απλα τις σιχαινομαι που παιζουν και κοροϊδευουν κοσμο, ενω παραληλα τις λυπαμαι για τον ξεπεσμο τους. μιλαω για πουτανιτσες οχι ολες τις γυναικες.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    τι να ζηλεψω, που χρησιμοποιουν την εμφανιση και το μουνι τους για να μη μεινουν μονες ? απλα τις σιχαινομαι που παιζουν και κοροϊδευουν κοσμο, ενω παραληλα τις λυπαμαι για τον ξεπεσμο τους. μιλαω για πουτανιτσες οχι ολες τις γυναικες.
    Να που με προλαβες..!Θα σου ελεγα οτι δεν ειναι ολες οι γυναικες ετσι..Με αυτες ομως ασχολεισαι Κενο,με τις πουτανιτσες που σερνουν κρουαζιερες με το νινι τους.Γιατι αραγε?? :)

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δυστυχως δεν εχουν ταμπελα στο κουτελο τους να τις αποφευγουμε. μακαρι να ξεχωριζαν και οι πουτανιστες και τα ψωνια και οι κακομαθημενες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απομόνωση-Ανάγκη για επικοινωνία
    By Moody in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 25-05-2013, 00:05
  2. απομονωση
    By maevius in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 21-03-2013, 12:40
  3. δουλεια και απομονωση
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-02-2012, 19:20
  4. Κοινωνική απομόνωση και αυτοκτονία.
    By KOSSTAS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2012, 02:56
  5. Απομόνωση
    By kater1na in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-11-2008, 02:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •