Προβλημα με τη σχολή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    4

    Προβλημα με τη σχολή.

    Καλησπέρα παιδιά. Εχω ένα θέμα με τη σχολή μου. Είμαι 6ο έτος και χρωστάω 10 μαθηματα. Το θεμα ειναι οτι απουδαζω σε μια σχολη που δε μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ. Στους γονεις μου δεν εχω πει ακομα κατι αλλα ειμαι ενα βημα πριν τα παρατησω. Δε μπορω με τιποτα να διαβασω και ξερω οτι ακομα και αν παρω το πτυχιο δεν υπαρχει καμια περιπτωση να εργαστω πανω στο επαγγελμα αυτο. Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι συνεχεια τα εξοδα που εχουν κανει οι γονεις μου για να μπω στη σχολη (ειχα καποια ατυχια στις πανελληνιες και δεν ειχα κουραγιο να ξαναδωσω) και για αυτο το λογο θελω να την τελειωσω.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    Καταρχην ηρεμισε...Αν υποθεσουμε οτι παρατας τη σχολη σου με τι θα ηθελες να ασχοληθεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ξενοικιασε και γυρνα στην πολη σου. Κατσε μεσα διαβασε τα λιγα που μεινανε και οποτε εισαι ετοιμος δωστα. Αμα ηταν πολλα θα σου λεγα σκεψου κατι αλλο, αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλος ο αριθμος και οποτε το τελειωσεις. Εξοδα δε θα εχεις εφοσον θα τη βγαζεις με τους γονεις. Αφου δε σου αρεσει ομως γτ πηγες εξ αρχης και γτ εμεινες τοσο καιρο? γτ δεν αλλαξες πιο νωρις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    4
    Απο μικρος ασχολουμαι με τον τομεα της πληροφορικης και τα τελευταια χρονια εργαζομαι σε μαγαζι που κανει επισκευες. Σιγουρα θα ηθελα να ασχοληθω με την πληροφορικη. Εχω κανει και αιτηση στο ανοιχτο πανεπιστημιο αλλα δεν κληρωθηκα.

    Δεν εχω νοικιασει σε αλλη πολη, η σχολη ειναι στη πολη που εμενα απο μικρος.

    Ηταν τεραστιο λαθος το οτι δεν εφυγα πιο νωρις το ξερω, αλλα ουσιαστικα εγω στη σχολη ειμαι το τελευταιο χρονο οπου εχω περασει και σχεδον ολα τα μαθηματα (30 σε 3 εξεταστικες) και καταλαβα οτι δεν μου ταιριαζει αυτο το επαγγελμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Toτε αφου δεν εχεις εξοδα και εργαζεσαι κιολας σε κατι σχετικο, γτ τρελενεσαι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by dionisis91 View Post
    Απο μικρος ασχολουμαι με τον τομεα της πληροφορικης και τα τελευταια χρονια εργαζομαι σε μαγαζι που κανει επισκευες. Σιγουρα θα ηθελα να ασχοληθω με την πληροφορικη. Εχω κανει και αιτηση στο ανοιχτο πανεπιστημιο αλλα δεν κληρωθηκα.

    Δεν εχω νοικιασει σε αλλη πολη, η σχολη ειναι στη πολη που εμενα απο μικρος.

    Ηταν τεραστιο λαθος το οτι δεν εφυγα πιο νωρις το ξερω, αλλα ουσιαστικα εγω στη σχολη ειμαι το τελευταιο χρονο οπου εχω περασει και σχεδον ολα τα μαθηματα (30 σε 3 εξεταστικες) και καταλαβα οτι δεν μου ταιριαζει αυτο το επαγγελμα.
    Και εγω καπως ετσι είμαι φιλε μου, σε αυτην την εξεταστικη ( 6ο εξαμηνο ) εχω περασει 10 μαθηματα και ακομα περιμενω βαθμο από αλλα 10 που δεν εχουν βγει. Το θεμα είναι στη ζωη μερικες φορες τα πραγματα δεν μας ερχονται όπως τα θελουμε... Αν δεν σκεφτεις εσενα ότι χαραμισες τοσα χρονια απτη ζωη σου για τις σπουδες σου και ότι στο τελος δεν θα εχεις καν πτυχιο για να λες ότι δεν πηγαν στραφη αυτά τα 6 χρονια, σκεψου τουλάχιστον τους γονεις σου που ειχαν και αυτοι ονειρα για σενα, που ΕΠΕΝΔΥΣΑΝ σε σενα, και χαλασαν ένα σωρο λεφτα για να σε σπουδασουν Σορρυ κιολας αλλα σκέφτεσαι πολύ εγωιστικα κατά τη γνωμη μου. Θα σε συμβουλευα επειδή εχεις φαει το γαιδαρο κ σου εμειναν μονο 10 μαθηματα , κατσε στρωσου στο διάβασμα και περασε τα! Πραγματικα θα ναι πολύ κριμα να τα παρατησεις τωρα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    4
    δε νομιζω οτι σκεφτομα εγωιστικα γιατι τους γονεις μου τους σκεφτομαι. Για αυτους αν ειδες εγραψα οτι τους σκεφτομαι για τους κοπους και τις στερησεις τους. Προφανως και θελω το πτυχιο απλα αναφερω τις σκεψεις μου σχετικα με το οτι δε μου αρεσει το ανιτκειμενο

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by dionisis91 View Post
    δε νομιζω οτι σκεφτομα εγωιστικα γιατι τους γονεις μου τους σκεφτομαι. Για αυτους αν ειδες εγραψα οτι τους σκεφτομαι για τους κοπους και τις στερησεις τους. Προφανως και θελω το πτυχιο απλα αναφερω τις σκεψεις μου σχετικα με το οτι δε μου αρεσει το ανιτκειμενο
    Eχω την αναγκη να σου πω ενα μπραβο γιατι εισαι πολυ καλο παιδι!
    Να τους μιλησεις ανοιχτα Διονυση και να τα πεις οπως ακριβως τα λες εδω..Και αμα δεν σε αγκαλιασουν να μην με λενε mnimonio!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω τι σχολη σπουδαζεις , αλλα μπορει να ανοιξουν πορτες ακομα και πληροφορικης εαν παρεις το πτυχιο (εαν ειναι συναφες κλαδος οπως θετικων επιστημων κλπ). Εντωμεταξυ δεν βλεπω το λογο εαν εχεις τελειωσει τα 3/4 της σχολης να τα παρατησεις τωρα , και να χασεις ολο τον κοπο που εχεις κανει. Ειναι και δυσκολες εποχες οποτε σκεψου διπλα.

    Το τι θα κανεις βεβαια , ειναι δικια σου αποφαση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πολες φορες αυτο που χρειαζετε κανεις σε αυτη την ηλικια ειναι καπιος που να χει εμπιρεια να σε κατευθυνει σταθηκα παρα πολυ τυχερος σε αυτο αφου εγω ηθελα να γινω μαγειρας κ μου πε ενας θειος μου πιος μαγειρας το παιδι ειναι γεννημενος γραφιστας κ ετσι βρηκα το δρομο μου.. αν δεν υπαρχει καπιος εμπειρος να σε συμβουλεψει ευκολα κανεις λαθος...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    49
    Διαβασε να παρεις το πτυχιο σου αφου ειναι λιγα τα μαθηματα και μετα ασχολησου με οτι αλλο θελεις, ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται με αυτο που σπουδασανε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Καταρχάς Διονύση δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου με δέκα μαθήματα και θα ήταν άδικο και για σένα να τα παρατήσεις τώρα, όχι μόνο για τους δικούς σου!Στην δική μου περίπτωση ήμουν πολύ χειρότερα από σενα και σε μαθήματα και σε χρόνια, με είχε πιάσει τρελός πανικός!Μίλησα στους δικούς μου, εντάξει τρελάθηκαν και αυτοί αλλά μου είπαν αφού δυσκολεύεσαι πήγαινε φροντιστήριο!Και γω δυσκολευόμουν οικονομικά, αν και δούλευα και δεν ήθελα να τους επιβαρύνω αλλά δεν γινόταν αλλιώς !Μίλα τους και πες στους ότι σε κάποια μαθήματα δυσκολεύομαι και ίσως να χρειαστώ φροντιστήριο !!Ψάξε για κάποιο καλό φοιτητικό φροντιστήριο υπάρχουν πολλά, μπορεί όμως να κάνει και κάποιος παλιός φοιτητής!Πάντως ψάξτο Διονυσάκο...!Μην το αφήνεις!Και επειδή είσαι μικρός ακόμα μπορείς να κυνηγήσεις και αυτό που σου αρέσει αργότερα!!!
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    4
    Το θέμα ειναι οτι μου έχουν μείνει μονο θεωρητικά μαθήματα και για αυτό δυσκολεύομαι, λόγω και της δουλειάς δεν υπάρχει χρόνος.

Similar Threads

  1. Καθημερινό άγχος για τη σχολή μου
    By Deleted-member250416 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 08-05-2014, 22:32
  2. Σχολή ψυχολογίας - Ρέθυμνο
    By Αντώνης1997 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 08-05-2014, 17:28
  3. Πρόβλημα με π.μ.
    By betelgeuse in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 21
    Last Post: 02-11-2013, 21:11
  4. Replies: 41
    Last Post: 12-03-2012, 14:44
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By tsixlofouska in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2010, 21:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •