νεα αντιψυχωσικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    νεα αντιψυχωσικα

    εχει ακουστει κατι για κυκλοφορια νεων αντιψυχωσικων?
    κατι ειχα διαβασει για νεες ουσιες που θα "πιανανε" κ τα αρνητικα.....εχουμε κανα νεο?

  2. #2
    ΑΡΕ φιλε κ εγω νομιζα οτι θα μας διαφωτιζες εσυ περι του θεματος.
    παντως η γνωμη μ ειναι οτι κ τα αρνητικα παλευονται
    με τα ηδη υπαρχοντα φαρμακα αρκει να βρεις χωρις πολους πειραματισμους ασκοπους
    την ιδανικη εντος εισαγωγικων ποσοτητα,που θα ειναι ουτε ελαχιστοτατη ουτε η μεγιστη.
    εγω φεριπυν που αν δεν το ξερει ο αλλος απο το παρουσιαστικο γενικα δεν μπορει να
    διανωηθει οτι εχω τετοιο προβλημα παιρνω (αμπιλιφαυ) ενω ειναι 30 μγ η μεγιστη δοση παιρνω 7,5
    κ δεν εχω αρνητικα σημαντικα τουλαχιστον...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    το τελευταιο καιρο εχω επιδεινωση κ εχω αρχισει να τη ψαχνω για φαρμακα, η μειωση των φαρμακων μου σε βαθος χρονου δεν μου κανε καλο τελικα :(
    προσεχε τι κανεις με τα φαρμακα φιλε Δημητρη

  4. #4
    πολυ σταδιακα φιλτατε κ ποτε κοψιμο τελειως(ακομη κ αν το προτεινει γιατρος) κ η ποσοτητα να ειναι σεβαστη παντα κ φυσικα πιστα τηρουμενων των αναλογιων αναμεσα στα φαρμακα που εχει δωσει ο γιατρος
    Last edited by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817; 29-06-2014 at 22:20.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ο γιατρος σου τι σου λεει ; Γιατι ελαττωσες τα φαρμακα ; Αμα χρειαζεσαι παραπανω , παρε παραπανω και μη το ψαχνεις.

    Καλα να ειμαστε.

    Εγω κοιταζω αλλους τροπους π.χ. βιταμινες , ασκηση κλπ. για να τονωσω το σωμα μου και να νιωθω καλα.

    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    το τελευταιο καιρο εχω επιδεινωση κ εχω αρχισει να τη ψαχνω για φαρμακα, η μειωση των φαρμακων μου σε βαθος χρονου δεν μου κανε καλο τελικα :(
    προσεχε τι κανεις με τα φαρμακα φιλε Δημητρη
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    μαους να σε πω ενα παραδειγμα που η σωματικη υγεια ερχεται σε αντιθεση με την ψυχικη. πχ το καπνισμα που ειναι ταμαμ για την ψυχωση σε βοηθαει να σκεφτεσαι ελευθερα ενω στο σωμα κανει πολυ κακο...ΥΓ να μην παρεξηγουμε ειμαι καπνιστης που διακαως θελει να το κοψει κ αυτο προτεινω απλα ειναι χτυπητο παραδειγμα οτι αλλο σωματικη αλλο ψυχικη υγεια.ενα αλλο παραδειγμα η ζαχαρη που προκαλει εκρηξη θρυπτοφανης στον εγκεφαλο κ μας βοηθαει ψυχωτικους κ μη ολους να σκεφτομαστε καλυτερα κανει κακο στο σωμα...ΔΛΔ εν κατακλειδι θελω να πω οτι οσο αφορα την ψυχικη υγεια βιταμινες κ γυμναστηρια κτλ δεν βοηθουν οσο βοηθαει πχ το να παιρναμε καλα(πιστευω ο νουμερο ενα κανονας που πρεπει να εχει ο ψυχωτικος γτ ειναι βασικοτατο)...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Δημητρη , ο εγκεφαλος δεν ειναι παρα αλλο ενα οργανο του σωματος. Τωρα επειδη η νικοτινη βοηθαει στην ψυχωση αυτο δε μου λεει τιποτα και παρα ειναι γενικο.
    Η βιταμινη C πχ. κανει καλο και στο σωμα και βοηθαει και στο αγχος στην ψυχωση. Η γυμναστικη το ιδιο, μειωνει το αγχος γιατι καιγεται η κορτιζολη στο αιμα κλπ.

    Απλως σε εμας εχουν χαλασει οι υποδοχεις ντοπαμινης μας, αλλα εκκρινουμε και πολυ κορτιζολη (ορμονη του αγχους) κλπ κλπ.
    Δε λεω οτι αμα στο υπολοιπο σωμα γινουμε υγιεις τοτε οι υποδοχεις θα γινουν θεραπευθουν αλλα τουλαχιστον θα ρυθμιστουν αλλα πραγματα οπως η κορτιζολη και οι
    αρνητικες παρενεργειες των χαπιων.

    Τα ιδια τα φαρμακα επιβαρρυνουν το σωμα μας ποικιλοτροπως οποτε ειναι απαραιτητο να προσεχουμε το σωμα μας.

    Τωρα για το τι νεο αντιψυχωτικο περιμενουμε, εγω περιμενω να βρεθει καμια ακρη με τη φαρμακευτικη καναβη. Να γινουν μελετες και να σιγουρευτουμε οτι βοηθαει.

    Ελπιζουμε να μην εχει πολλες αρνητικες παρενεργειες και θα ειμαστε και ταυτοχρονα κουλ.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    καταρχην χαιρομαι για τον υγειη αντιλογο κ διαλογο.δυστυχως δεν μπορω να συμφωνησω(μακαρι να μπορουσα τοτε θα εβρισκα κ τις ισσοροπιες μου γτ δεν θα μπερδευονταν το καλο με το κακο) γτ πχ κατι που μας προκαλει χαρα οπως ειναι γενικως η σωματικη υγεια αυτο σε εμας τους ψυχωτικους μεταφραζεται σε αυξημενη ντοπαμινη δλδ βραστα.δεν λεω οτι δεν πρεπει να εκτιμουμε κ εμεις την σωματικη υγεια αλλα οσο αφορα το προβλημα μας η λυση(αν υπαρχει...κλαψ)βρισκεται στον' κοσμο' των ιδεων.δλδ τι θελω να πω :px μια υγειης κουβεντα με καποιον συνανθρωπο μια καλη συμπεριφορα των αλλων απεναντι μας,το να παιρναμε καλα,το να μην εχουμε αγχος(που ειναι κατι που βασικα βρισκεται στο μυαλο),ο χρονος κτλ βοηθουν περισσοτερο απο οποιαδηποτε βιταμινη c(που μπορει να βοηθαει λιγο (αλλα αμφιβαλω κ το για λιγο στην ψυχωση)).οσο αφορα των εγκεφαλο μπορει να ειναι κ αυτος ακομη εξαρτημα του σωματος αλλα μην ξεχναμε κ το θεωρημα του γκοντελ(ας μου επιτραπει...) που λεει κανενα συστημα στο συμπαν δεν μπορει να αυτοπροσδιοριστει πληρως δλδ στην περιπτωση μας (της ψυχωσης) κ ο εγκεφαλος ακομη δεν μπορει να κανει με βεβαιοτητα την σκεψη οτι ειναι μονο υλικο ολο το μερος του.λαικως θελω να πω οτι οπως κ να το κανουμε εγκεφαλος κ ψυχη(αφθαρτη ή μη) συνηπαρχουνε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    το ενεσιμο ινβεγκα (ζεπλιον) αλλα προτιμησαν να με βαλουν στην κλοζαπινη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Κοιτα Δημητρη, αμα ηταν ετσι τοτε με ψυχοθεραπεια ή διαβιωση σε ενα υποστηρικτικο περιβαλλον τοτε θα θεραπευομαστα ολοι.

    Κατι που δε γινεται.

    Εμεις εχουμε μια σωματικη ευαλωτοτητα στον εγκεφαλο - hardware η οποια υπο αντιξοες συνθηκες,στρες κλπ. - software πυροδοτει μια ασθενεια του εγκεφαλου την ψυχωση.

    Εγω δε πιστευω απο προσωπικη μου πειρα οτι απλως με καλα λογια και ευχολογια θα γινομασταν καλα. Χρειαζονται φαρμακα.

    Οπως και ενας αυτιστικος, ενας με συνδρομο down κλπ. δε γινεται καλα με ευχολογια αλλα ειναι παρηγορια για τον αρρωστο.

    Τωρα εσυ που παρινεις και λιγα φαρμακα ισως να το εχεις ξεπερασει σε ενα βαθμο και να εχεις περισσοτερο οξεια αγχωδη διαταρχη.

    Τα ευχολογια απλως βοηθουν τον ανθρωπο να ελεχξει την ψυχωση μονος του, αλλα αμα ειναι οξεια κατατασση, με ψευδαισθησεις κλπ. τοτε απλως οι αυτοματοι μηχανισμοι του εγκεφαλου
    δυσλειτουργουν και χρειαζονται φαρμακα.

    Σκεψου απλως οτι ενας που πηρε lsd και εχει ψευδαισθησεις δε μπορει να γινει νηφαλιος οσο καλα και να του συμπεριφερονται τη στιγμη που πηρε το lsd.

    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    καταρχην χαιρομαι για τον υγειη αντιλογο κ διαλογο.δυστυχως δεν μπορω να συμφωνησω(μακαρι να μπορουσα τοτε θα εβρισκα κ τις ισσοροπιες μου γτ δεν θα μπερδευονταν το καλο με το κακο) γτ πχ κατι που μας προκαλει χαρα οπως ειναι γενικως η σωματικη υγεια αυτο σε εμας τους ψυχωτικους μεταφραζεται σε αυξημενη ντοπαμινη δλδ βραστα.δεν λεω οτι δεν πρεπει να εκτιμουμε κ εμεις την σωματικη υγεια αλλα οσο αφορα το προβλημα μας η λυση(αν υπαρχει...κλαψ)βρισκεται στον' κοσμο' των ιδεων.δλδ τι θελω να πω :px μια υγειης κουβεντα με καποιον συνανθρωπο μια καλη συμπεριφορα των αλλων απεναντι μας,το να παιρναμε καλα,το να μην εχουμε αγχος(που ειναι κατι που βασικα βρισκεται στο μυαλο),ο χρονος κτλ βοηθουν περισσοτερο απο οποιαδηποτε βιταμινη c(που μπορει να βοηθαει λιγο (αλλα αμφιβαλω κ το για λιγο στην ψυχωση)).οσο αφορα των εγκεφαλο μπορει να ειναι κ αυτος ακομη εξαρτημα του σωματος αλλα μην ξεχναμε κ το θεωρημα του γκοντελ(ας μου επιτραπει...) που λεει κανενα συστημα στο συμπαν δεν μπορει να αυτοπροσδιοριστει πληρως δλδ στην περιπτωση μας (της ψυχωσης) κ ο εγκεφαλος ακομη δεν μπορει να κανει με βεβαιοτητα την σκεψη οτι ειναι μονο υλικο ολο το μερος του.λαικως θελω να πω οτι οπως κ να το κανουμε εγκεφαλος κ ψυχη(αφθαρτη ή μη) συνηπαρχουνε...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Κοιτα Δημητρη, αμα ηταν ετσι τοτε με ψυχοθεραπεια ή διαβιωση σε ενα υποστηρικτικο περιβαλλον τοτε θα θεραπευομαστα ολοι.

    Κατι που δε γινεται.

    Εμεις εχουμε μια σωματικη ευαλωτοτητα στον εγκεφαλο - hardware η οποια υπο αντιξοες συνθηκες,στρες κλπ. - software πυροδοτει μια ασθενεια του εγκεφαλου την ψυχωση.

    Εγω δε πιστευω απο προσωπικη μου πειρα οτι απλως με καλα λογια και ευχολογια θα γινομασταν καλα. Χρειαζονται φαρμακα.

    Οπως και ενας αυτιστικος, ενας με συνδρομο down κλπ. δε γινεται καλα με ευχολογια αλλα ειναι παρηγορια για τον αρρωστο.

    Τωρα εσυ που παρινεις και λιγα φαρμακα ισως να το εχεις ξεπερασει σε ενα βαθμο και να εχεις περισσοτερο οξεια αγχωδη διαταρχη.

    Τα ευχολογια απλως βοηθουν τον ανθρωπο να ελεχξει την ψυχωση μονος του, αλλα αμα ειναι οξεια κατατασση, με ψευδαισθησεις κλπ. τοτε απλως οι αυτοματοι μηχανισμοι του εγκεφαλου
    δυσλειτουργουν και χρειαζονται φαρμακα.

    Σκεψου απλως οτι ενας που πηρε lsd και εχει ψευδαισθησεις δε μπορει να γινει νηφαλιος οσο καλα και να του συμπεριφερονται τη στιγμη που πηρε το lsd.
    MAOYS δεν μιλησα για ευχολογια αλλα απλα ηταν ενα παραδειγμα για να δειξω οτι η ψυχωση δεν ειναι οργανικη αλλα απαιτει για την οποια θεραπεια της μεσα που αφορουν το λογισμικο μερος του μυαλου...οξεια αγχωδη διαταραχη τι ειναι ?ξεπερνιεται?αν κ εγω δεν πιστευω οτι εχω μονο αυτο αλλα καταλαγιασμενη ψυχωση κ μια εξτρα φοβια μηπως με ξαναρθει η μειζων καταθλιψη καποτε(που εφαγα στα μουτρα 3 χρονια)...παντως ειμαι καλο δειγμα σχιζοφρενους...ΥΓ ευχαριστω που ειπες οτι μπορει να ξεπεσε η σχιζοφρενια μ σε αυτη τη διαταραχη με εδωσες κουραγιο πραγματικο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Συγνωμη που επεμβαινω στη συζητηση απλα ηθελα να πω οτι τα περι ντοπαμινης ειναι απλα θεωρια και συμπτωμα.Κανεις δεν ξερει την πραγματικη αιτια της ψυχωσης.
    Τα υπαρχοντα φαρμακα γιατρευουν τα θετικα συμπτωματα της ψυχωσης σε εναν βαθμο και δρουν στους υποδοχεις της ντοπαμινης.Με τα αρνητικα τζιφος.
    Απλα παλι καλα να λεμε οτι ειμαστε καλα εστω και με τα υπαρχοντα φαρμακα στην οποια δοσολογια κρινει ο ψυχιατρος του καθενος απο εμας.Μερικοι ασθενεις περνουνε και 2 και 3 αντιψυχωσικα και δεν τους πιανουν οποτε να λεμε και να ευχαριστω στο Θεο.
    Ενα φαρμακο της εταιρειας Roche που ηταν να κυκλοφορησει για τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης απετυχε νομιζω δυστηχως.Αλλα ελπιζουμε.
    Εγω αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν υφισταται η οψιμη ψυχωση που λετε μερικοι απο εδω που προκαλειται απο τα αντιψυχωσικα?Ρωτησα το γιατρο μου και δεν ηξερε κατι τετοιο.Ισχυει κατι τετοιο?

  13. #13
    εγω προσωπικα με επιφυλαξη(επιφυλακτικα αφου ο γιατρος σ δεν το ηξερε) νομιζω οτι ισχυει σε μεγαλες δοσεις αντιψυχωτικου αφου ο τροπος λειτουργιας του αντιψυχωτικου με την ικασια ντοπαμινης επεμβαινει μονο κατα προσεγγιση στο προβλημα κ αρα πειραζει κ 'καλως κειμενα' της λειτουργιας-μηχανησμου της ντοπαμινης...ΥΓ βεβαια δεν ειμαστε γιατροι αλλα κ οι γιατροι δεν ειναι πασχοντες(συνηθως(χεχε))...Μ� �χαλη τι κανεις?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    το saphris και το latuda κυκλοφορουν στην ευρωπη αλλα δεν κυκλοφορουν εδω.. και λενε οτι απο τα αλλα αυτα ειναι πιο καλα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    εγω προσωπικα με επιφυλαξη(επιφυλακτικα αφου ο γιατρος σ δεν το ηξερε) νομιζω οτι ισχυει σε μεγαλες δοσεις αντιψυχωτικου αφου ο τροπος λειτουργιας του αντιψυχωτικου με την ικασια ντοπαμινης επεμβαινει μονο κατα προσεγγιση στο προβλημα κ αρα πειραζει κ 'καλως κειμενα' της λειτουργιας-μηχανησμου της ντοπαμινης...ΥΓ βεβαια δεν ειμαστε γιατροι αλλα κ οι γιατροι δεν ειναι πασχοντες(συνηθως(χεχε))... Μιχαλη τι κανεις?
    τωρα φαινεται

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αντιψυχωσικα και ποιοτητα ζωης
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-04-2014, 20:58
  2. ασχημαινουν τα αντιψυχωσικα?
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 13-07-2013, 16:28
  3. φτηνα αντιψυχωσικα
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 14-06-2013, 14:24
  4. ουσιες εναντια στα αντιψυχωσικα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-03-2011, 22:45
  5. ντοπαμινη και αντιψυχωσικα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-02-2011, 00:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •