Εχω βαρεθει να ζω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38

    Εχω βαρεθει να ζω..

    Καλησπερα!
    Ας πω και εγω το προβλημα μου (μαλλον τα προβληματα). Ειμαι 20 χρονων και εχω κοινωνικη φοβια σε μεγαλο βαθμο, τρομερο αγχος για το οτιδηποτε, χαμηλη αυτοεκτιμηση και πιο παλια ειχα ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, πλεον μου εχει περασει λιγο, δεν ειναι στο βαθμο που ηταν. Εχω δωσει πανελληνιες αλλα δεν περασα και αυτο μου στοιχισε αρκετα, τη στιγμη που αλλοι συμμαθητες μου κανουν την λεγομενη φοιτητικη ζωη εγω ειμαι κλεισμενος μεσα στο σπιτι γιατι δεν εχω φιλους να βγω ουτε για ενα καφε. Δεν εχω καταφερει τιποτα στη ζωη μου. Μπροστα στους γνωστους μου κανω πως ειμαι ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του κοσμου, ποση υποκρισια; Τιποτα δεν μου παει καλα και αμφιβαλλω αν θα καλυτερεψει η ζωη μου στο μελλον (μαλλον το αντιθετο). Νιωθω ενα τεραστιο κενο στη ψυχη μου και δεν μπορω να καταλαβω απο τι ειναι.. Μου περναν συχνα σκεψεις απο το μυαλο να αυτοκτονησω αλλα δυστυχως ακομη δεν εχω βρει τη δυναμη να το κανω..

    Ευχαριστω για το χρονο σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Εισαι μολις 20 χρονων και εχεις ολο τον χρονο μπροστα σου να αλλαξεις αυτά που δεν σ'αρεσουν πανω σου. Καταρχας μπορεις να βρεις έναν καλο ψυχολογο για να σε βοηθησει να αποκτησεις αυτοπεποιθηση. Επισης επειδή δεν σε πηραν και τα χρονια γιατι δεν προσπαθεις να ξανα δωσεις πανελλήνιες και να περασεις σε καποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ ? Ξερω απειρες περιπτώσεις παιδιων που περασαν στη σχολη που ηθελαν με την 2η και 3η φορα!
    Για να μπορεις να διαβαζεις αποδοτικα ( αν δεν το'χεις εξαρχής με το διάβασμα ) και να πετυχεις τους στοχους σου, πρεπει να βαζεις αρχικα μικρους εφικτούς στοχους, ουτος ώστε να αποκτησεις αυτοπεποιθηση. Θελει πολύ υπομονη και αυτοσυγκεντρωση. Μην αγνοεις το γεγονος ότι υπαρχουν πολλα νεα παιδια στην θεση σου, που νοιωθουν απεραντη μοναξια, που αισθάνονται ανίκανοι να κανουν κατι στη ζωη τους και με χαμηλη αυτοεκτιμηση. Είναι φαση και θα περασει.
    Οσον αφορα την αυτοκτονια, δεν λυπάσαι τον εαυτο σου να αυτοκαταστραφείς με τέτοιον τροπο, να χασεις τοσα πολλα ομορφα πραγματα απτη ζωη, να κανεις οικογενεια και παιδια ? Όλα αυτά θα αλλαξουν αργα ή γρηγορα.
    Ειμαι σιγουρη αν και δεν σε ξερω,ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙΣ και μπορεις να πετυχεις πολλα αρκει να πιστεψεις στον εαυτο σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Αν είναι δυνατόν νέο παιδάκι 20 χρονών να σκέφτεσαι τόσο αρνητικά.....
    Αρχικά μπορείς να σπουδάσεις,όπως σου είπε η φιλη παραπάνω μπορείς να ξαναδώσεις ξανα και ξανα μέχρις ότου περάσεις κάπου
    Αν δεν μπορείς το διάβασμα και αγχώνεσαι μπορείς να εγγραφείς σε μία ιδιωτική σχολή αρκεί να υπάρχουν τα φράγκα....

    Ολοι οι άνθρωποι έχουν προβλήματα και ειδικά σε αυτη την ηλικία που είναι τόσο μεταβατική για όλα τα άτομα...
    Αν δεν θέλεις να σπουδάσεις μπορείς να κάνει ένα σωρό άλλα πράγματα που σε ενδιαφέρουν στην εποχή του ιντερνετ ζεις-ψαξε και βρες τι σου ταιριάζει...
    Το να θέλεις να αυτοκτονήσεις στα καλυτερα σου χρόνια που μπορείς να κάνει ότι μα ότι θέλεις μου φαίνεται απλά βλακώδες

    Η ζωή δεν έρχεται με κανόνες ψάξε να βρεις τι θέλεις να κάνεις είναι πολύ μα πολύ σημαντικό αυτό.....
    Το κενό μπορεί να είναι απο πολλά πράγματα,από το γεγονός ότι δεν πήρες την κατάλληλη αγάπη και φροντίδα από τους γονείς σου,ίσως να σε παραμέλησαν,ίσως να μη ζεις καν με τους φυσικούς σου γονείς και αυτό να σε πονάει...απλά ξέχνα τα όοοοολα αυτά και ψάξε την δυναμη μέσα σου!
    Αν δεν το κάνεις αυτό εσύ για το εαυτό σου δεν πρόκειται να το κάνει κανείς για σένα.!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    νομιζω οτι ειναι οφθαλμοφανες (εκτος αν εγω ειμαι τοσο ανοιχτοματης που δε νομιζω) οτι οτι αυτο σε εκανε να βλεπεις τα πραγματα ετσι
    Μπροστα στους γνωστους μου κανω πως ειμαι ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του κοσμου,
    κ γιατι να το κανεις αυτο? δεν εχεις να κερδισεις κατι ετσι....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    10
    Σε καταλαβαίνω. Είμαι 22 χρονών και νιώθω να είναι τόσο άδεια η ζωή μου....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι σα να λες εχω βαρεθει να υποκρινομαι αρα γιατι να υποκρινεσε? αφου ετσι δε θα κερδισεις τιποτα οπως ελεγα.... ειναι απλο νομιζω

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    10
    Το ενδεχόμενο να μην δείχνει τα συναισθήματα του γιατί δεν μπορεί/θέλει να ανοιχτεί σε αυτά τα άτομα, το έχεις σκεφτεί;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Εισαι μολις 20 χρονων και εχεις ολο τον χρονο μπροστα σου να αλλαξεις αυτά που δεν σ'αρεσουν πανω σου. Καταρχας μπορεις να βρεις έναν καλο ψυχολογο για να σε βοηθησει να αποκτησεις αυτοπεποιθηση. Επισης επειδή δεν σε πηραν και τα χρονια γιατι δεν προσπαθεις να ξανα δωσεις πανελλήνιες και να περασεις σε καποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ ? Ξερω απειρες περιπτώσεις παιδιων που περασαν στη σχολη που ηθελαν με την 2η και 3η φορα!
    Για να μπορεις να διαβαζεις αποδοτικα ( αν δεν το'χεις εξαρχής με το διάβασμα ) και να πετυχεις τους στοχους σου, πρεπει να βαζεις αρχικα μικρους εφικτούς στοχους, ουτος ώστε να αποκτησεις αυτοπεποιθηση. Θελει πολύ υπομονη και αυτοσυγκεντρωση. Μην αγνοεις το γεγονος ότι υπαρχουν πολλα νεα παιδια στην θεση σου, που νοιωθουν απεραντη μοναξια, που αισθάνονται ανίκανοι να κανουν κατι στη ζωη τους και με χαμηλη αυτοεκτιμηση. Είναι φαση και θα περασει.
    Οσον αφορα την αυτοκτονια, δεν λυπάσαι τον εαυτο σου να αυτοκαταστραφείς με τέτοιον τροπο, να χασεις τοσα πολλα ομορφα πραγματα απτη ζωη, να κανεις οικογενεια και παιδια ? Όλα αυτά θα αλλαξουν αργα ή γρηγορα.
    Ειμαι σιγουρη αν και δεν σε ξερω,ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙΣ και μπορεις να πετυχεις πολλα αρκει να πιστεψεις στον εαυτο σου!
    Εχω δωσει 2η χρονια πανελληνιες και δεν περασα, για 3η δεν ξερω θα πρεπει να κανω ξανα φροντιστηρια και παλι χρηματα.. τωρα σπουδαζω σε ενα δημοσιο ΙΕΚ.
    Το μελλον μου το βλεπω οσο πιο χαλια γινεται, δεν πιστευω οτι μπορω να αλλαξω το οτιδηποτε. Σχετικα με την αυτοκτονια οπως ειπα μου περναει απο το μυαλο σαν απλη σκεψη, δεν ξερω αν με το καιρο γιγαντωθει, δεν αντεχω αλλο ομως να ζω ετσι, και η αυτοκτονια δεν ειναι μια λυση στο να βαλεις ενα τελος σε ολα αυτα που σε βασανιζουν; Τι ομορφα πραγματα μπορει να σου προσφερει η ζωη; Προσωπικα πιστευω τιποτα, απλα ζουμε, τιποτα αλλο μονο προβληματα. Ποτε μου δεν ειχα κοπελα, βλεπω αλλους που βγαινουν εξω διασκεδαζουν, χαιρονται και παρακαλαω πραγματικα να πεθανω εκεινη τη στιγμη.
    Οπως ειπα εχω κοινωνικη φοβια σε μεγαλο βαθμο, ειναι οτι πιο απαισιο μαζι με την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη που μπορει να αποκτησει ενας ανθρωπος. Βγαινω εξω αμα τχρειστω για να κανω μια δουλεια πχ και νομιζω οτι ολοι με κοιταζουν στο δρομο και κοροϊδεύουν. Για να καταλαβεις το βαθμο στον οποιο εχει φτασει


    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Αν είναι δυνατόν νέο παιδάκι 20 χρονών να σκέφτεσαι τόσο αρνητικά.....
    Αρχικά μπορείς να σπουδάσεις,όπως σου είπε η φιλη παραπάνω μπορείς να ξαναδώσεις ξανα και ξανα μέχρις ότου περάσεις κάπου
    Αν δεν μπορείς το διάβασμα και αγχώνεσαι μπορείς να εγγραφείς σε μία ιδιωτική σχολή αρκεί να υπάρχουν τα φράγκα....

    Ολοι οι άνθρωποι έχουν προβλήματα και ειδικά σε αυτη την ηλικία που είναι τόσο μεταβατική για όλα τα άτομα...
    Αν δεν θέλεις να σπουδάσεις μπορείς να κάνει ένα σωρό άλλα πράγματα που σε ενδιαφέρουν στην εποχή του ιντερνετ ζεις-ψαξε και βρες τι σου ταιριάζει...
    Το να θέλεις να αυτοκτονήσεις στα καλυτερα σου χρόνια που μπορείς να κάνει ότι μα ότι θέλεις μου φαίνεται απλά βλακώδες

    Η ζωή δεν έρχεται με κανόνες ψάξε να βρεις τι θέλεις να κάνεις είναι πολύ μα πολύ σημαντικό αυτό.....
    Το κενό μπορεί να είναι απο πολλά πράγματα,από το γεγονός ότι δεν πήρες την κατάλληλη αγάπη και φροντίδα από τους γονείς σου,ίσως να σε παραμέλησαν,ίσως να μη ζεις καν με τους φυσικούς σου γονείς και αυτό να σε πονάει...απλά ξέχνα τα όοοοολα αυτά και ψάξε την δυναμη μέσα σου!
    Αν δεν το κάνεις αυτό εσύ για το εαυτό σου δεν πρόκειται να το κάνει κανείς για σένα.!
    Ναι οπως ειπες ειμαι σε μια ηλικια που ο καθενας μπορει να κανει παααρα πολλα πραγματα, οχι εγω ομως. Δεν εχω κανει τιποτα και δεν ξερω αν θα κανω, ειμαι ενα βαρος για ολους και την οικογενεια μου. Μακαρι να μην ειχα γεννηθει ειλικρινα! Ο πατερας μου εχει πεθανει οταν ημουν 10 χρονων, απο τοτε ζω με την μητερα μου. Παλια τους θυμαμαι πολυ εντονα να μαλωνουν, ηθελαν να χωρισουν αλλα δεν το εκαναν. Ναι, ισως να ειναι απ'αυτο. Παντως ευχομαι να μη το νιωσει κανενας αυτο το κενο, ειναι οτι χειροτερο πραγματικα. Μονο οσοι το βιωνουν ξερουν..

    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    νομιζω οτι ειναι οφθαλμοφανες (εκτος αν εγω ειμαι τοσο ανοιχτοματης που δε νομιζω) οτι οτι αυτο σε εκανε να βλεπεις τα πραγματα ετσι κ γιατι να το κανεις αυτο? δεν εχεις να κερδισεις κατι ετσι....
    Συγνωμη δε σε καταλαβα, ποιο πραγμα εννοεις οτι με εκανε να βλεπω ετσι τα πραγματα; Αυτο που εγραψα οτι μπροστα σε γνωστους προσποιουμαι πως ειμαι ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του κοσμου το κανω για 3 λογους: 1) Δε θελω να με λυπουνται 2) Και δε θελω να προσθετω τα δικα μου προβληματα.

    Σας ευχαριστω πολυ ολους, εστω και μεσα απο ενα forum με αγνωστους εχω τουλαχιστον την ευκαιρια να εκφραζω τα συναισθηματα-προβληματισμους μου!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται υπάρχουν πολλά άτομα γύρω στην ηλικία σου που νιώθουν ακριβώς το ίδιο με σένα. Άτομα που πέρασαν στη σχολή που ήθελαν και πήγαν να κάνουν τη φοιτιτική ζωή ή ακόμα και λίγο μεγαλύτεροι που τελείωσαν και τη σχολή βρήκαν και δουλειά και ενώ ο κόσμος τους θεωρεί ότι έχουν όλα τα καλά, αυτοί νιώθουν το απέραντο κενό που νιώθεις κι εσύ. Κανένας δε χάνεται και πάντα υπάρχουν τρόποι να κάνεις πράγματα στη ζωή σου. Εγώ, όπως και άλλοι πολλοί εδώ μέσα, έχουμε νιώσει ή νιώθουμε όπως νιώθεις κι εσύ. Και εγώ κάποιες φορές έτσι είμαι. "Όταν με ρωτάν τι κάνω έρχεται η ώρα να υποκριθώ" λέει ένα κομμάτι. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μη το κρατάς όμως μέσα σου. Βρες κάποιον ή καποιους να μιλήσεις, να πεις αυτά που σε βασανίζουν. Όσο δύσκολο κι αν σου φαίνεται θα νιώσεις πολύ καλύτερα αν τα βγάλεις από μέσα σου. Μέσα στην οικογένεια υπάρχουν σίγουρα άτομα που θα σε ακούσουν και θα σε καταλάβουν. Κι εδώ μέσα να γράφεις θα αισθάνεσαι καλύτερα. Πίστεψε με υπάρχουν αμέτρητοι άνθρωποι εκεί έξω που νιώθουν το ίδιο σκατά και δε σου περνάει καν από το μυαλό ότι κάτι τους βασανίζει. Μη το βάζεις κάτω. Όλοι τρώμε φρίκες στη ζωή μας. Και θα μας περάσουν και μετά μπορεί να τις ξανα φάμε. Για οποιοδήποτε λόγο. Είτε για το μέλλον, για τη δουλειά, για την οικογένεια, για τους φίλους, για τα ερωτικά. Η ζωή έτσι είναι. Μη το βάζεις κάτω με τίποτα. Ξέρω ειλικρινά πόσο δύσκολο είναι να νιώθεις έτσι. Θα ξανα έρθεις στα καλά σου. Πήγαινε σε κάποιο ψυχολόγο αν έχεις τη δυνατότητα. Βήμα βήμα καθημερινά, αργά αλλά σταθερά θα φτιάξεις τον εαυτό σου.

    Πιστευώ ότι όσοι νιώθουν τέτοια συναισθήματα είναι άνρωποι που έχουν κάτι καλό μέσα τους. Και εσύ έχεις κάτι όμορφο μέσα σου. Μη το βάζεις κάτω. Προσπάθησε και όλα τα καλά θα έρθουν στην επιφάνεια!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Αυτο που εγραψα οτι μπροστα σε γνωστους προσποιουμαι πως ειμαι ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του κοσμου το κανω για 3 λογους: 1) Δε θελω να με λυπουνται 2) Και δε θελω να προσθετω τα δικα μου προβληματα.
    ειμαι 100% σιγουρος οτι σχεδον οοοοολοι οσοι αντιμετοπισαν προβληματα σχετικα με τη ψυχολογια τους εκαναν ακριβως το ιδιο (συμπεριλαμβανομενου κ εμενα) εγω δε καταλαβαινω το εξης

    σκεφτεσαι τι θα πουν οι αλλοι ενω εισαι ετσι? βασικα πρωτα ερχετε η υγεια μας κ μετα ερχονται ολα τα αλλα πρωτα θα σκεφτεις να εισαι εσυ καλα κ μετα θα σκεφτεις τους αλλους

    απλο?

    ειναι σα να λες βαρεθηκα να προσποιουμαι γιατι κ συ ο ιδιος σου φαινετε ματαιο ολο αυτο αρα απλα

    ΣΤΑΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να προσποιησαι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by olpr View Post
    Εχω δωσει 2η χρονια πανελληνιες και δεν περασα, για 3η δεν ξερω θα πρεπει να κανω ξανα φροντιστηρια και παλι χρηματα.. τωρα σπουδαζω σε ενα δημοσιο ΙΕΚ.
    Πώς είναι δυνατον να μην περασες καπου αφου εχει καταργηθεί και η βαση του 10 ? Και εγω δεν ημουν απτα σαινια της ταξης αλλα περασα σ'ενα ΤΕΙ και τωρα είμαι μια χαρα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    "Εχω βαρεθει να ζω ΕΤΣΙ" πιστευω πως θα επρεπε να ειναι ο τιτλος του θεματος σου.
    Τι θα κανεις λοιπον..?σκεφτεσαι να το αλλαξεις το σκηνικο ή οχι?
    Τι θελεις.....?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου κ εμενα η ζωη μου ηταν χαλια πριν γνωρισω το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια κ τις λιγες καλες φιλες μου,οντως το παρελθον μπορει να μην ηταν ιδανικο για σενα ομως τιποτα δεν αποκλεει ενα καλο παρον κ μαλλον,Προτεινω να πας σε καποια ιδιωτικη σχολη ιεκ που σε 1 2 χρονια εχεις πτυχιο κ με κοσμο θα συναναστραφεις κ μπορει να βρεις ανθρωπους που θα ειναι καταλληλοι για σενα,Κ εγω εχω κοινωνιοφοβια ομως αυτο δεν σε εμποδιζει να ζησεις μια φυσιολογικη ζωη με λιγους κ καλους ανθρωπους κ να θυμασαι εισαι πολυ μικρος σε ηλικια κ τα καλυτερα θα ερθουν κ για σενα!Καλο κουραγιο!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by JohnT View Post
    Όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται υπάρχουν πολλά άτομα γύρω στην ηλικία σου που νιώθουν ακριβώς το ίδιο με σένα. Άτομα που πέρασαν στη σχολή που ήθελαν και πήγαν να κάνουν τη φοιτιτική ζωή ή ακόμα και λίγο μεγαλύτεροι που τελείωσαν και τη σχολή βρήκαν και δουλειά και ενώ ο κόσμος τους θεωρεί ότι έχουν όλα τα καλά, αυτοί νιώθουν το απέραντο κενό που νιώθεις κι εσύ. Κανένας δε χάνεται και πάντα υπάρχουν τρόποι να κάνεις πράγματα στη ζωή σου. Εγώ, όπως και άλλοι πολλοί εδώ μέσα, έχουμε νιώσει ή νιώθουμε όπως νιώθεις κι εσύ. Και εγώ κάποιες φορές έτσι είμαι. "Όταν με ρωτάν τι κάνω έρχεται η ώρα να υποκριθώ" λέει ένα κομμάτι. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μη το κρατάς όμως μέσα σου. Βρες κάποιον ή καποιους να μιλήσεις, να πεις αυτά που σε βασανίζουν. Όσο δύσκολο κι αν σου φαίνεται θα νιώσεις πολύ καλύτερα αν τα βγάλεις από μέσα σου. Μέσα στην οικογένεια υπάρχουν σίγουρα άτομα που θα σε ακούσουν και θα σε καταλάβουν. Κι εδώ μέσα να γράφεις θα αισθάνεσαι καλύτερα. Πίστεψε με υπάρχουν αμέτρητοι άνθρωποι εκεί έξω που νιώθουν το ίδιο σκατά και δε σου περνάει καν από το μυαλό ότι κάτι τους βασανίζει. Μη το βάζεις κάτω. Όλοι τρώμε φρίκες στη ζωή μας. Και θα μας περάσουν και μετά μπορεί να τις ξανα φάμε. Για οποιοδήποτε λόγο. Είτε για το μέλλον, για τη δουλειά, για την οικογένεια, για τους φίλους, για τα ερωτικά. Η ζωή έτσι είναι. Μη το βάζεις κάτω με τίποτα. Ξέρω ειλικρινά πόσο δύσκολο είναι να νιώθεις έτσι. Θα ξανα έρθεις στα καλά σου. Πήγαινε σε κάποιο ψυχολόγο αν έχεις τη δυνατότητα. Βήμα βήμα καθημερινά, αργά αλλά σταθερά θα φτιάξεις τον εαυτό σου.

    Πιστευώ ότι όσοι νιώθουν τέτοια συναισθήματα είναι άνρωποι που έχουν κάτι καλό μέσα τους. Και εσύ έχεις κάτι όμορφο μέσα σου. Μη το βάζεις κάτω. Προσπάθησε και όλα τα καλά θα έρθουν στην επιφάνεια!
    Αμα πω αυτα που αισθανομαι η τα περι τασεις αυτοκτονιας σε γνωστους μου (γιατι φιλους δεν εχω) θα με περασουν για τρελο. Αλλα και παλι οπως ειπα, δεν θελω να λεω τα προβληματα μου. Ισως εχουν τα δικα τους προβληματα γιατι να ακουσουν και τα δικα μου; Δεν ξερω, αμα η ζωη ειναι ετσι δηλαδη ολο προβληματα (που ετσι ειναι) για ποιο λογο συνεχιζουμε να παλευουμε απλα για να τα ξεπερασουμε; Θελω να απαλλαγω απ'ολα αυτα αλλα μονο ενας τροπος υπαρχει...
    Αν θελεις αναλυσε λιγο παραπανω την τελευταια φραση που ειπες: Πιστευώ ότι όσοι νιώθουν τέτοια συναισθήματα είναι άνρωποι που έχουν κάτι καλό μέσα τους. Και εσύ έχεις κάτι όμορφο μέσα σου.


    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ειμαι 100% σιγουρος οτι σχεδον οοοοολοι οσοι αντιμετοπισαν προβληματα σχετικα με τη ψυχολογια τους εκαναν ακριβως το ιδιο (συμπεριλαμβανομενου κ εμενα) εγω δε καταλαβαινω το εξης

    σκεφτεσαι τι θα πουν οι αλλοι ενω εισαι ετσι? βασικα πρωτα ερχετε η υγεια μας κ μετα ερχονται ολα τα αλλα πρωτα θα σκεφτεις να εισαι εσυ καλα κ μετα θα σκεφτεις τους αλλους

    απλο?

    ειναι σα να λες βαρεθηκα να προσποιουμαι γιατι κ συ ο ιδιος σου φαινετε ματαιο ολο αυτο αρα απλα

    ΣΤΑΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να προσποιησαι...
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑΙ! Σκεφτομαι τι θα πουν οι αλλοι, και δεν κοιταω πρωτα τον ευαυτο μου. Ετσι εμαθα να ειμαι, ή καλυτερα ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ να νοιαζομαι περισσοτερο για τα λογια των αλλων παρα να κοιταω το δικο μου καλο. Ειδικα οταν με πετυχαινουν στο δρομο και λενε τι κανεις πως εισαι σε ποια σχολη περασες; Τη στιγμη που λες οτι δεν περασα τις πανελληνιες και πηγα σε ενα ΙΕΚ η οτιδηποτε αλλο και σου λενε το ε δεν πειραζει κατι θα κανεις, βλεπεις απο το βλεμα τους, το προσωπο τους να λεει σπο μεσα τους κοιταξε τον δεν εχει καταφερει τιποτα, τοσο τραγικο....

    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    "Εχω βαρεθει να ζω ΕΤΣΙ" πιστευω πως θα επρεπε να ειναι ο τιτλος του θεματος σου.
    Τι θα κανεις λοιπον..?σκεφτεσαι να το αλλαξεις το σκηνικο ή οχι?
    Τι θελεις.....?
    Θελω να το αλλαξω αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο, απο τοτε που εχασα τον πατερα μου αρχισα να εχω ιδεψυχαναγκαστικη διαταραχη και τωρα σε μεγαλο βαθμο κοινωνικη φοβια, δεν ξερω πως μπορω να προχωρησω. Δεν εχω ενα φιλο να παρω τηλεφωνο και να του πω παμε για ενα καφε; δεν εχω.. Αν το εχεις νιωσει πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω

    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα φιλε μου κ εμενα η ζωη μου ηταν χαλια πριν γνωρισω το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια κ τις λιγες καλες φιλες μου,οντως το παρελθον μπορει να μην ηταν ιδανικο για σενα ομως τιποτα δεν αποκλεει ενα καλο παρον κ μαλλον,Προτεινω να πας σε καποια ιδιωτικη σχολη ιεκ που σε 1 2 χρονια εχεις πτυχιο κ με κοσμο θα συναναστραφεις κ μπορει να βρεις ανθρωπους που θα ειναι καταλληλοι για σενα,Κ εγω εχω κοινωνιοφοβια ομως αυτο δεν σε εμποδιζει να ζησεις μια φυσιολογικη ζωη με λιγους κ καλους ανθρωπους κ να θυμασαι εισαι πολυ μικρος σε ηλικια κ τα καλυτερα θα ερθουν κ για σενα!Καλο κουραγιο!
    Δεν ξερω γιατι αλλα δεν βλεπω το ιδανικο μελλον, ισως γιατι το παρον ειναι τοσο χαλια. Δεν αντεχω αυτο το κενο που αισθανομαι μεσα μου, μου ερχεται να σκασω, το χειρτερο ειναι οτι δεν καταλαβαινω ΓΙΑΤΙ.

    Σας ευχαριστω πολυ ολους που με ακουτε μεσα απο ενα forum, εχω την αναγκη να πω ολα αυτα που με προβληματιζουν και να ξερω οτι καποιος τα διαβαζει και με βοηθαει με το τροπο του!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Πώς είναι δυνατον να μην περασες καπου αφου εχει καταργηθεί και η βαση του 10 ? Και εγω δεν ημουν απτα σαινια της ταξης αλλα περασα σ'ενα ΤΕΙ και τωρα είμαι μια χαρα!
    Την πρωτη φορα λογο κακης συμπληρωσης του μηχανογραφικου, και τη δευτερη φορα που εδωσα πηγα χωρις φροντιστηριο. Οικονομικο θεμα ....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. έχω βαρεθεί..
    By makedreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2013, 23:59
  2. εχω βαρεθει να ειναι ετσι η ζωη μου..
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2010, 21:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •