Δυσκολιες στη ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8

    Δυσκολιες στη ζωη

    Καλησπερα στο forum. Γραφω θελωντας να αναφερω καποια πραγματα στα 21 μου που με απασχολουν πολυ εντονα τελευταια στη ζωη μου. Υπαρχουν καποιες σκεψεις τις οποιες εδω και κανα χρονο δεν ξερω πως να τις ξεπερασω. Απο το πρωι που θα ξυπνησω αρχικα δεν ξυπναω χαρουμενος ετσι ωστε να μπορω να απολαυσω την υπολοιπη ημερα κατα τη διαρκεια της και εχω σαν σκεψη στο μυαλο μου οτι δεν ειμαι αρεστος σαν ατομο στην κοινωνια και περισσοτερο στον ευρυτερο κυκλο με τον οποιο συναναστρεφομαι λιγο πολυ σε καθημερινη βαση. Κλεινωμαι παρα πολυ στον εαυτο μου τελευταια, δεν θελω για καποιο λογο να βγαινω και πολυ εκτος απο το να παω στη σχολη. Ειμαι απιστευτα προβληματισμενος με την παρεα που εχω, εχω την εντυπωση οτι δεν μου δινουν πλεον ιδιαιτερη σημασια σαν ατομο, ενω παλια ειμασταν μια παρεα 6-7 ατομων και περναγαμε πολυ χρονο μαζι, βγαιναμε πολυ εξω για διασκεδαση αλλα παντα μεσα σε αυτην ενιωθα μειονεκτικα και κατωτερος απο τους αλλους οι οποιοι παντα προσπαθουσαν να το πεζουν υπερανω λεγωντας πραγματα και καλα στο χαβαλε για να με υποβαθμησουν επειδη ειμαι χαμηλων τονων και γενικα πολυ ηρεμος σαν ατομο, αν τους ελεγα κατι η απαντηση ηταν ελα μωρε πλακα κανουμε αλλα αυτο εμενα με ενοχλουσε και ειχε σαν αποτελεσμα με τον καιρο την σημαντικη επιδραση και σε μεγαλο βαθμο στην ψυχολογια μου. Πλεον παντα πρεπει να κανω εγω την πρωτη κινιση να παρω τηλεφωνο η να στειλω καποιο μυνημα διαφορετικα απο οτι εχω καταλαβει τους ειμαι αδιαφορος. Επισης αν τυχει και βγουμε και παμε σε καποιο μαγαζι κλπ αυτοι μπορει να τα λενε μεταξυ τους εγω αισθανομαι ομως οτι αν δεν κανω εγω την 1η κινηση να μιλησω δεν μου δινουν καν σημασια. Εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι καθαρα για το συμφερων τους και για την παρτη τους και επειδη προφανως δεν μπορω να τους προσφερω κατι πλεον απλα απαξιουν. Το θεμα ειναι οτι θελω να ξεκοψω τελειως με καποιο τροπο αλλα δεν μπορω ευκολα συνηθεια βλεπεις και φοβος απομονωσης.

    Πλεον εχω το φοβο για να παρω το λογο να πω κατι, γιατι πιστευω οτι θα το σνομπαρουν η θα γελασουν η θα το κραξουν κλπ, στο οτιδιποτε παω να κανω πλεον εχω ''Ανασφαλειες''. Εχω αρχισει να νιωθω εντονη ζηλια επειδη εχουν τις κοπελες τους καπιοι κ γενικα τις επιλογες τους πανω σε αυτο το θεμα ενω εγω μεσα απο αυτην την παρεα δεν εχω καταφερει να κανω κατι με μια κοπελα και πιστευω πεζει ρολο. Ακομα κ οταν βγαιναμε εξω και τυχαινε να πιασω κουβεντα με καμια παντα ενιωθα αρνητικη ενεργεια και φοβο μεσα μου για το τι θα πουν οι γυρω στο οτιδιποτε παρω την προτωβουλια να επιχειρησω να κανω η να πω. Με λιγα λογια μου εχει δημηουργιθει σοβαρο προβλημα πανω σε αυτο. Ετσι και ο χρονος κυλαει και μενω αμετοχος γενικα σε πολλα πραγματα. Γενικα σαν ατομο δεν ειναι στο χαρακτηρα μου ουτε να προσβαλλω τον αλλο ουτε να το προσπαθω να κανω πανεξυπνο στους αλλους ουτε να τους μειωσω. Δε βρησκω γενικα κατι ωραιο και χαρουμενο που να με κανει να χαμογελαω προσπαθω να διωξω τη θλιψη η θα σας πω την αλλη εκφραση ''Χαμογελα μα μεσα σου θα μενεις παντα θλιμμενος''

    Με λιγα λογια βλεπω τη ζωη να περνα σαν τρενο απο μπροστα μου χανοντας ευκαιριες, δεν μπορω να βρω λυση για το πως θα βγω απο αυτο το ψυχολογικο αδιεξοδο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...ουραγιο φιλε μου μαλλον βρισκεσαι σε φαση καταθλιψης κ σου στελνω να διαβασεις την ιστορια μου για να δεις τροπους για να την παλεψεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...ουραγιο φιλε μου μαλλον βρισκεσαι σε φαση καταθλιψης κ σου στελνω να διαβασεις την ιστορια μου για να δεις τροπους για να την παλεψεις
    Ευχαριστω αλλα δε μπορω να πω οτι με βοηθαει ιδιαιτερα γιατι εσυ ακολουθεις καποια θεραπεια.

  4. #4
    Νομιζω στην παρεα σου βρισκεται το κλειδι,και καλως επικεντρωσες εκει την περιγραφη σου.Δεν μπορω να ξερω αν οντως ειναι αγενεις μαζι σου ή απλως κανουν πλακα που εσυ παιρνεις βαρια λογω χαρακτηρα.Αν ειναι το πρωτο καλυτερα να απομακρυνθεις,χωρις καυγαδες.Να τους λες ενα γεια,ή να τους στελνεις σε τιποτα γενεθλια κλπ,αλλα μεχρι εκει.Σε κατι τετοιες περιπτωσεις καλυτερα μονος παρα με τετοιους ''φιλους''.

    Μηπως ομως ειναι ιδεα σου ή καπου στραβωσαν τα πραγματα?Παλια σου μιλαγαν καλυτερα και περισσοτερο ας πουμε?Παντως 6-7 ατομα ειναι αρκετα μεγαλη παρεα,ωστε να νιωθεις μονος.Ποσους φιλους περιμενεις να χεις?

    ΥΓ Ειδα ειχες ανοιξει ενα πανομοιοτυπο θεμα περιπου,τον Σεπτεμβριο που μας περασε.Δεν αλλαξε τιποτα απο τοτε δηλαδη?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Νομιζω στην παρεα σου βρισκεται το κλειδι,και καλως επικεντρωσες εκει την περιγραφη σου.Δεν μπορω να ξερω αν οντως ειναι αγενεις μαζι σου ή απλως κανουν πλακα που εσυ παιρνεις βαρια λογω χαρακτηρα.Αν ειναι το πρωτο καλυτερα να απομακρυνθεις,χωρις καυγαδες.Να τους λες ενα γεια,ή να τους στελνεις σε τιποτα γενεθλια κλπ,αλλα μεχρι εκει.Σε κατι τετοιες περιπτωσεις καλυτερα μονος παρα με τετοιους ''φιλους''.

    Μηπως ομως ειναι ιδεα σου ή καπου στραβωσαν τα πραγματα?Παλια σου μιλαγαν καλυτερα και περισσοτερο ας πουμε?Παντως 6-7 ατομα ειναι αρκετα μεγαλη παρεα,ωστε να νιωθεις μονος.Ποσους φιλους περιμενεις να χεις?

    ΥΓ Ειδα ειχες ανοιξει ενα πανομοιοτυπο θεμα περιπου,τον Σεπτεμβριο που μας περασε.Δεν αλλαξε τιποτα απο τοτε δηλαδη?
    Nαι ειχα ανοιξει ενα θεμα τοτε, αλλα απο τοτε δεν αλλαξε κατι και ασχετα οτι προσπαθουσα να το πολεμαω με τη διαρκεια του καιρου ειδα οτι δεν εχει αποτελεσμα αρα ισως φτενε τα ατομα που εχω για παρεα και επισης παρατηρησα Π.χ αν ακουσω μια βλακεια προς το προσωπο μου για να γελασουν, γινομαι εχθρικος και νευριαζω πολυ μεσα μου αλλα παντα αυτα τα νευρα τα κραταω και ξεσπαω αλλου.

  6. #6
    Εχεις σκεφτει να αντιδρασεις καποια φορα?Εννοω πιο εντονα απ' οτι συνηθως,να δειξεις οτι εισαι θυμωμενος,γιατι οχι να πατησεις και μια φωνη.Επειδη γενικα εισαι χαμηλων τονων,πιστευω θα κανει μεγαλυτερο impact η αντιδραση,και ισως τους κανει-αν ειναι πραγματικοι φιλοι τελικα-να αλλαξουν σταση.

    Απο κει και περα,οπως ειπα και πριν,μονο εσυ μπορεις να ξερεις αν οντως θελουν την παρεα σου ή απλως κανουν χαβαλε.Παντως δεν νομιζω να κουβαλανε τοσα χρονια στην παρεα ενα ατομο,μονο και μονο για να το δουλεψουν,οποτε δες το αλλιως,μηπως παρεξηγεις μερικα πραγματα παραπανω απ οσο πρεπει.

    Στους αντρες αρεσει να ''βριζονται'' για πλακα,και απο τον τροπο του αλλου μπορεις να καταλαβεις αν ειναι κακοβουλος ή οχι.

    ΥΓ Ποσο καιρο κανετε παρεα?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    Αλαφροίσκιωτος προσπαθω να ειμαι τερμα ειλικρινης διοτι η απαντησεις σου με βοηθανε καπως να σκευτω καποια πραγματα και σε ευχαριστω πολυ.
    2 -2.5 χρονια περιπου. απλος με τρελενει και λιγο η σκεψη το οτι νιωθω κατωτερος μεσα σε αυτην την κλικα. Θα ηθελα σε καποια πραγματα να ειμαι πρωτοπορος αλλα δεν ξερω πως μπορω να καταφερω κατι τετοιο. Πολλες φορες σκευτομαι επισης το αν προτεινω η πω κατι το οποιο δεν αρεσει σε καποιον αλλο η του ακουστει περιεργο οτι θα με παρεξηγησει.

  8. #8
    Ισως ειναι ιδεα σου τοτε,2,5 χρονια μου φαινονται παρα πολλα.Ισως νιωθεις ζηλια απεναντι τους,δεν ειναι κακο,ανθρωπινο ειναι.Με το να απομακρυνθεις,θα γινεις χειροτερα πιστευω.

    Μπορεις να εισαι καπως πιο ευελικτος απεναντι τους.Πχ για κολλητο να εχεις εκεινο το παιδι που λες,και με αυτους να βγαινεις που και που καθαρα σαν παρεα,χωρις να επενδυεις κατι πανω τους ή να εχεις προσδοκιες.Βεβαια πιο ευκολα το λες,παρα γινεται.

Similar Threads

  1. Μαθησιακές δυσκολίες
    By sevaton in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 4
    Last Post: 24-01-2022, 14:29
  2. Μαθησιακές Δυσκολίες σε ενήλικα
    By loxagos_snake in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2020, 14:34
  3. δυσκολιες με την κορη μου
    By elenia in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2012, 22:09
  4. ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ
    By zelmir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2010, 19:52
  5. Αφροδισιακές... Δυσκολίες
    By Arbi_King in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-07-2006, 19:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •