Αιτια σχιζο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Αιτια σχιζο

    Νομιζω σχιζο παθαινει καποιος οταν δεν παραγει αρκετη νευρικη-ζωϊκη ενεργεια για να αντεπεξερχεται στο περιβαλλον του.
    Ή εχει καποια ελαφρια βραδυστροφια που ειναι η αιτια των αρνητικων συμπτωματων και που οδηγουν στο να μη μπορει να προσαρμοστει σωστα στο περιβαλλον του
    και αυτο οδηγει σε αγχος-στρες. Μπορει επισης το οικογενειακο περιβαλλον του να τον οδηγησε να μη προσαρμοστει σωστα ή διαφορα επωδυνα γεγονοτα να
    διεκοψαν την ομαλη του προσαρμογη στο περιβαλλον ή μπορει και το περιβαλλον να ειναι πολυ αντιξοο.

    Αιτια της σχιζο ειναι τα αρνητικα συμπτωματα και τα θετικα ειναι απλως ενα συμπτωμα και συνεπεια των αρνητικων συμπτωματων.

    Επισης εχουμε σπαταλη νευρικης ενεργειας απο τα παρακατω :

    ΣΠΑΤΑΛΗ ΝΕΥΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

    ΠΕΨΗ (50%) - 50% ΣΚΕΨΗ - ΟΡΑΣΗ
    SEX
    ΑΓΧΟΣ - ΣΤΡΕΣ (ΕΠΙΝΕΦΡΙΔΙΑ)
    ΠΟΛΛΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
    ΕΛΛΕΙΨΗ ΥΠΝΟΥ

    Νομιζω οτι εχουμε "γεννητριες" νευρικης ενεργειας που εχουν περιοριορισμενες δυνατοτητες και εμεις της πιεζουμε να παραξουν παραπανω.
    Οταν συμβιβαστουμε με τη γεννητρια μας και οταν σταματησουμε τις σπαταλες θα εχουμε και περισσοτερη νευρικη ενεργεια αρα θα ρυθμιστει καλυτερα και ο εγκεφαλος μας.

    Αυτα τα ολιγα , τα λεω χωρις να ειμαι ειδικος απλως κρινοντας απο τον εαυτο μου.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    αχααα και αναρωτιομουν τωρα ολα ειναι ξεκαθα γιατι εχω σχιζοφρενεια... το πολυ σεξ φταιει :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μη δεις σεξ εσυ, αμεσως να κοροϊδεψεις. δεν εχεις ακουσει "το καψες" κλπ. ολα αυτα μαζι σπαταλανε νευρικη ενεργεια και οδηγουνε στον οργανισμο να ασθενησει.
    τωρα το που χτυπαει εξαρταται απο την ευαλωτοτητα του καθενος. βαλε και το περιβαλλον που ειναι γεματο μολυνση , μολυσμενη τροφη κλπ. και θα ασθενησεις σιγουρα 100%.
    το θεμα ειναι που θα σε χτυπησει αμα σπαταλας ενεργεια οχι το εαν.

    Quote Originally Posted by noumac View Post
    αχααα και αναρωτιομουν τωρα ολα ειναι ξεκαθα γιατι εχω σχιζοφρενεια... το πολυ σεξ φταιει :D
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    41
    Οχι ρε παιδια, εμένα μου την εφεραν, μου χρωστανε το σεξ :rolleyes:

  5. #5
    ΠΑΝΤΩς χωρις πλακα ξερω γω αν οχι ακριβως με την ενοια του σεξ γενικα οι γυναικες λιγο πολυ θα εχουν συμβαλει κ αυτες στην δημιουργια της σχιζοφρενιας μας...ΥΓ συγκεκριμενα πιστευω οτι πιο ευγενικο συναισθημα που υπαρχει ο πλατωνικος ερωτας λογω το οτι ομως αφηνει πολλα αποθημενα ευθυνεται κ αυτος...ΥΓ2 ευτυχως προλαβα κ το εδωσα κ καταλαβε με τις γυναικες μεχρι να παθω ψυχωση γτ τωρα...

  6. #6
    3 κανονικες κ 70 πληρωμενες(χεχε) μεχρι τα 30 που επαθα ψυχωση κ απο τοτε ως τωρα στα 38 μου 2 πληρωμενες μονο...Κ δοξα το θεω λεω αλλα τα φαρμακα παιδια απο αυτην την αποψη μας ΞΕΠΑΣΤΡΕΦΟΥΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αλλα ουε κ αλιμονο ειναι αναγκαιο κακο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ολα αυτα συμβαλλουν στον παραγοντα αγχος / στρες. Οταν υπαρχουν και οι αλλοι παραγοντες τοτε δημιουργουνται οι καταλληλες συνθηκες για να σε χτυπησει
    καποια αρρωστεια. Εμας μας χτυπησε στο μυαλο, αλλους αλλου. Αλλα οι συγχρονοι γιατροι δε σου λενε πως να γινει καλα ο οργανισμος αλλα πως να αντιμετωπιστει το ταδε συμπτωμα μονο με τα καλοπληρωμενα φαρμακα τους. Ουσιαστικα μονο αμα προσεξεις τη συνολικη υγεια σου, θεραπευειες καποια αρρωστεια και προλαμβανεις να εμφανιστει καποια αλλη.

    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΠΑΝΤΩς χωρις πλακα ξερω γω αν οχι ακριβως με την ενοια του σεξ γενικα οι γυναικες λιγο πολυ θα εχουν συμβαλει κ αυτες στην δημιουργια της σχιζοφρενιας μας...ΥΓ συγκεκριμενα πιστευω οτι πιο ευγενικο συναισθημα που υπαρχει ο πλατωνικος ερωτας λογω το οτι ομως αφηνει πολλα αποθημενα ευθυνεται κ αυτος...ΥΓ2 ευτυχως προλαβα κ το εδωσα κ καταλαβε με τις γυναικες μεχρι να παθω ψυχωση γτ τωρα...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Ολα αυτα συμβαλλουν στον παραγοντα αγχος / στρες. Οταν υπαρχουν και οι αλλοι παραγοντες τοτε δημιουργουνται οι καταλληλες συνθηκες για να σε χτυπησει
    καποια αρρωστεια. Εμας μας χτυπησε στο μυαλο, αλλους αλλου. Αλλα οι συγχρονοι γιατροι δε σου λενε πως να γινει καλα ο οργανισμος αλλα πως να αντιμετωπιστει το ταδε συμπτωμα μονο με τα καλοπληρωμενα φαρμακα τους. Ουσιαστικα μονο αμα προσεξεις τη συνολικη υγεια σου, θεραπευειες καποια αρρωστεια και προλαμβανεις να εμφανιστει καποια αλλη.
    ισως αλλα μερικοι που ξεφευγουν απο την αρρωστεια δεν εχουν καποιο προγραμμα.ετσι οπως τους ηρθε στην τυχη καπως ετσι τους φευγει...Δεν λεω βεβαια οτι δεν πρεπει να την οριζουμε κ λιγο την αρρωστεια δλδ να παιρναμε καλα να παιρνουμε λιγο-πολυ τα φαρμακα μας κ να προσεχουμε την γενικη! υγεια μας απλα ειναι τετοια η φυση της αρρωστειας(αλλοπροσαλη....) που οσο την εναντιωνεσαι αυτη θεριευει λενε...ΥΓ εγω παντως δουλεψα πολυ το μυαλο μου επι χρονια να μην σκεφτομαι την παραλληρηματικη μ ιδεα κ ενω καπου απογοητευτικα τλκ επιασε τοπο κ εδω κ 1 χρονο δεν το σκεφτομαι αυθορμητα:ΝΑΙ ΤΛΚ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΚΑΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    σεξ θεωρειται και το ..εργοχειρο. Και μαλιστα αυτο επιβαρυνει περισσοτερο.

    Quote Originally Posted by phantasy74 View Post
    Οχι ρε παιδια, εμένα μου την εφεραν, μου χρωστανε το σεξ :rolleyes:
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    καλα οι παραληρηματικες ιδεες..τις ελεγχεις καπως. αλλα τις ψευδαισθησεις πως ;

    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ισως αλλα μερικοι που ξεφευγουν απο την αρρωστεια δεν εχουν καποιο προγραμμα.ετσι οπως τους ηρθε στην τυχη καπως ετσι τους φευγει...Δεν λεω βεβαια οτι δεν πρεπει να την οριζουμε κ λιγο την αρρωστεια δλδ να παιρναμε καλα να παιρνουμε λιγο-πολυ τα φαρμακα μας κ να προσεχουμε την γενικη! υγεια μας απλα ειναι τετοια η φυση της αρρωστειας(αλλοπροσαλη....) που οσο την εναντιωνεσαι αυτη θεριευει λενε...ΥΓ εγω παντως δουλεψα πολυ το μυαλο μου επι χρονια να μην σκεφτομαι την παραλληρηματικη μ ιδεα κ ενω καπου απογοητευτικα τλκ επιασε τοπο κ εδω κ 1 χρονο δεν το σκεφτομαι αυθορμητα:ΝΑΙ ΤΛΚ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΚΑΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Quote Originally Posted by maus View Post
    καλα οι παραληρηματικες ιδεες..τις ελεγχεις καπως. αλλα τις ψευδαισθησεις πως ;
    ΜΕ μικρη (προς θεου οχι αμελητεας ομως) δοση συγχρονου αντιψυχωσικου οπως ειναι το αμπιλιφαυ...ασε που σχετιζονται κιολας παραληρηματικες ιδεες με ψευδαισθησεισ καπως.εμεις οι σχιζοφρενεις παραληρηματικοι τυποι συνηθως βεβαια μας ταλαιπωρουν οι ιδεες ενω τους κατατονικους παραπανω οι ψευδαισθησεις.Εγω οταν ειχα κ μειζων καταθλιψη ακουγα προσωπικα πολλες θα ελεγα φωνες.το αμπιλιφαυ σχετιζεται κ με το σταματημα της καταθλιψης τουλαχιστον στην περιπτωση μ...!!! κ με βοηθησε κ με τις φωνες.εγω παντως εξασκω τον εγκεφαλο με καλα αποτελεσματα να μην το σκεφτομαι αρα κ εμεσσα να μην ακουω φωνες.ΥΓ το κακο ομως ειναι οτι συνεχιζω να πιστευω ακραδαντα την παραλληρηματικ μ ιδεα.εξου κ οτι η ψυχωση ειναι χρονια...παντως πραγματικα δεν το σκεφτομαι σχεδον ποτε κ με ικανοποιω το επιπεδο που εφτασα με πολυ δουλεια ψυχικη κ καλοπεραση.ΥΓ2 σε αλλο θεμα μαους ειπες οτι εγω ισως να ξεπεσα σε οξεια αγχωδη διαταραχη.τι ειναι αυτο?ειναι χρονιο?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    ωχ αυριο παω να παρω την αποφαση απο τα ΚΕ.Π.Α. και εχω εναααα αγχοςςςς... τι ποσοστο λετε να παρω με σχιζοφρενεια παρανοικου τυπου??

  13. #13
    δικαιουσε κατα την γνωμη μ 67% τουλαχιστον.αλλα ας μην προτρεχουμε να περιμενουμε αυριο το αποτελεσμα κ να δουμε αν πειστικαν.κοντος ψαλμος αλληλουια...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    τελικα μου εδωσαν 67% για 3 χρονια... χα σε λιγο θα λεγομαι συνταξιουχος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    τελικα μου εδωσαν 67% για 3 χρονια... χα σε λιγο θα λεγομαι συνταξιουχος
    μια χαρα λοιπον!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχιζο και προσοχη
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2012, 00:34
  2. Γνωστικο Μπλοκαρισμα και αιτια...!
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 16-12-2011, 04:19
  3. 1η αιτια θανατυ η ενδοοικογενιακη βια
    By νικος32 in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 25-11-2011, 22:29
  4. Αιτία της σχιζοφρένειας παράσιτο;
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 23-12-2010, 17:26
  5. Νους, η Αιτία της Αυτοσυνειδητότητας
    By guest in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-2006, 14:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •