Ομοιοπαθητική - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Ωραιο ποστ του μνιμονιου.
    11/12/2006

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Ο τύπος που γράφει το άρθρο αναφέρει αρκετές φορές το φαινόμενο πλασέμπο το οποίο εμφανίζεται σε ασθενείς που τους δίνουν ένα εικονικό φάρμακο και λόγω αυθυποβολής νιώθουν καλύτερα.
    Έστω ότι συμβαίνει, θα μπορούσε να έχει διάρκεια; Όχι, το πλασέμπο κρατάει κάποιες μέρες και μετά σβήνει. Αναφέρει επίσης απουσία στατιστικών δεδομένων, ερευνών κ.λπ. που αυτό από μόνο του δε λέει τίποτα γιατί η φαρμακοβιομηχανία δεν έχει να βγάζει φράγκα από τέτοιου είδους σκευάσματα. Εδώ σαμποτάρονται έρευνες από πολυεθνικές για να μη μπει στο παιχνίδι του κέρδους ανταγωνισμός και θα άφηναν να φανεί το αποτέλεσμα σκευασμάτων χωρίς λογότυπο εταιρείας; Λέει πως η ομοιπαθητική εφευρέθηκε το 18ο αιώνα. Και εκεί μας λέει αυτά που θέλει γιατί η ομοιπαθητική εφαρμοζόταν από τον Ιπποκράτη. Σε κάθε περίπτωση, ο τύπος εμφανίζεται κάθετος μέχρι και εμπαθής στο κείμενό του. Μη μασάτε, δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε την ομοιοπαθητική, στη χειρότερη να μη σας κάνει τίποτα, πιο σκατά όμως δε θα σας κάνει.

  3. #33
    Καλημερα παιδια και απο'μενα! Λοιπον θα ηθελα να καταθεσω την προσωπικη μου εμπειρια με την ομοιοπαθητικη. Η πρωτη μας γνωριμια εγινε πριν 5 περιπου χρονια με αφορμη προβληματα με το πεπτικο. Αφου προηγουμενως ειχα καταταλαιπωρηθει με την συμβατικη ιατρικη και πολλα τουρ σε γαστρεντερολογους,αποφασι� �α,με μιση καρδια και πολλη καχυποψια και επιφυλαξεις να επισκεφθω ομοιοπαθητικο ιατρο. Μου πηρε την αναλυτικοτατη συνεντευξη και μου χορηγηθηκε η αγωγη.Το αποτελεσμα ηταν θαυμασιο.Μετα απο λιγο τα προβληματα μου ηταν παρελθον!!! Δεν το πιστευα και'γω ο ιδιος!!Για πιο φαινομενο πλασεμπο μας μιλανε οι ξερολες; Εγω ημουν τελειως καχυποπτος και για να πω την αληθεια δεν πολυπιστευα οτι θα ωφεληθω απ'αυτο. Ομως...αλλα πιστευα και αλλα βιωσα! Την συνιστω ανεπιφυλακτα για τις σωματικες ασθενειες,δεν γνωριζω την αποτελεσματικοτητα της στα λεγομενα ψυχολογικα. Εγω εχω ενα θεμα με αποπροσωποποιηση και καποιο βαθμο καταθλιψη αλλα δεν εκανα για τα συγκεκριμενα θεματα θεραπεια σε βαθος χρονου,γι'αυτο και δεν μπορω να πω κατι.

  4. #34
    αποφασισα να επισκεφθω ομοιοπαθητικο ιατρο. Για να μην μακρυγορω τα αποτελεσματα ηταν καταπληκτικα παρα την καχυποψια μου και τις πολλες επιφυλαξεις μου.Για πιο φαινομενο πλασεμπο μας λενε οι ξερολες; Την συνιστω ανεπιφυλακτα για τις σωματικες παθησεις,δεν ξερω την αποτελεσματικοτητα της στα λεγομενα ψυχολογικα θεματα.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    By a+b in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2013, 10:13
  2. ομοιοπαθητικη!
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-01-2013, 13:28
  3. ομοιοπαθητική
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-10-2011, 19:31
  4. ομοιοπαθητικη
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 147
    Last Post: 03-09-2009, 14:17
  5. ομοιοπαθητική
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-05-2009, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •