Ομοιοπαθητική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352

    Ομοιοπαθητική

    Ανοίγω το θέμα επειδή δεν βρήκα παρεμφερές στο φόρουμ και για να απαντήσω σε ερώτηση της Diana.

    Diana, από το 1999 παιδεύομαι από διαταραχή πανικού- άγχος- κατάθλιψη. Πήρα αντικαταθλιπτικά για περίπου 10 χρόνια με μερικές ενδιάμεσες διακοπές. Η βλακεία ήταν ότι τα χρησιμοποιούσα για πάσα νόσο που λέει ο λόγος. Τελικά πέρυσι μετά από ένα χρονικό διάστημα ενός έτους που αισθανόμουν καλά αποφάσισα να τα κόψω. Ακολούθησε μια περίοδος αρκετών μηνών που ήμουν σχετικά καλά μέχρι που αρρώστησε ένας συγγενής μου και μαζί του αρρώστησα και εγώ. Κάθε μέρα ήμουν φουλ στο άγχος και στον πανικό μέχρι που η κατάσταση δεν πήγαινε άλλο, είχα διαλυθεί τελείως. Τότε αποφάσισα να παω σε μια ομοιοπαθητικό που είχε πάει και μια ξαδέλφη μου με γενικευμενη αγχώδη διαταραχή και μου είπε πολύ καλά λόγια.
    Να πω οτι γενικά με τα εναλλακτικά ήμουν επιφυλακτικός έως και αντίθετος αλλά τελικά σκέφτηκα ότι δεν είχα να χάσω και τίποτα και πήγα. Αυτό έγινε τέλη Απριλίου. Τώρα μετά από δυομιση μήνες μπορώ να πω ότι αισθάνομαι σχετικά καλά. Δεν έχω πλέον πανικούς, έχει φτιάξει η διάθεσή μου και νιώθω πολύ πιο υγιής και σωματικά και ψυχικά. Είναι νωρίς ακόμα για να βγάζω συμπεράσματα αλλά μέχρι τώρα είμαι σούπερ ευχαριστημένος.
    Να πω ότι οι επισκέψεις δεν είναι πυκνές, δηλ έχω πάει έως τώρα 2 φορές και όσο περνάει ο καιρός τα ραντεβού αραιώνουν. Επίσης τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι πολύ φθηνά, ο μήνας μου βγαίνει με 14-15 ευρώ και δεν παίρνω καθόλου αντικαταθλιπτικά.

    Ελπίζω να σε βοήθησα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    καλησπερα τασο..θελω λεπτομερειεσ... το σκεφτομαι να παω..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Ναι Τασο 75 με βοήθησες πολύ γιατί σκέφτομαι και εγώ όταν έρθει η ώρα να κόψω το αντικαταθλιπτικό που παίρνω και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω γιατί είμαι σε καλό δρόμο για να φτιάξει η ψυχολογία μου....βέβαια το παλεύω αρκετά..

    Χαίρομαι που είσαι πολύ καλύτερα φίλε μου,ευχομαι πάντα τα καλύτερα και ευχαριστώ που έφτιαξες ολόκληρο θέμα για να μου απαντήσεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    θα θελα πληροφοριεσ σχετικα με την ομοιπαθητικη..ευχαριστω εκ των προτερων..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    θα θελα πληροφοριεσ σχετικα με την ομοιπαθητικη..ευχαριστω εκ των προτερων..
    Πήγαινε για να δεις από μόνη σου αν σου ταιριάζει....δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί ομοιοπαθητικοί εδώ μέσα...
    Μπορείς να πλοηγηθείς στο ίντερνετ και να δεις τί είναι η ομοιοπαθητική!

    Εγω δεν έχω μεγάλη εμπειρία-ο Τασος 75 μας είπε κάποια πράγματα τί άλλο θα ήθελες να ακούσεις από αυτόν;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    εχω διαβασει για την ομοιοπαθητικη αλλα οχι απο ατομα π εχουν παει..
    και δε ξερω κανεναν καλο ομοιοπαθητικο..δε γνωριζω τιποτα..δε θελω να παω σε ενα τυχαιο..
    επισησ θελω να μ πει τι ακριβωσ γινεται.. χρηματα κ ισωσ να μ συστησει κ καποιον..
    σε καλυψα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Δλδ τι σοι φαρμακα ειναι τα 'ομοιοπαθητικα'? Μπορει να μας πεις μια ονομασια τετοιου φαρμακου Τασο?
    11/12/2006

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    εχω διαβασει για την ομοιοπαθητικη αλλα οχι απο ατομα π εχουν παει..
    και δε ξερω κανεναν καλο ομοιοπαθητικο..δε γνωριζω τιποτα..δε θελω να παω σε ενα τυχαιο..
    επισησ θελω να μ πει τι ακριβωσ γινεται.. χρηματα κ ισωσ να μ συστησει κ καποιον..
    σε καλυψα?
    thyra εγώ πήγα στην ομοιοπαθητικό για άγχος - κατάθλιψη και μάλιστα για κατάσταση που όσο και να το πάλευα με μεθόδους αυτοβοήθειας (γνωστική θεραπεία) και δυναμική ψυχοθεραπεία δεν μπορούσα να δω καμία βελτίωση παρά πήγαινα από το κακό στο χειρότερο. Χάπια είχα ορκιστεί ότι δεν θα ξαναέπαιρνα παρά μόνο αν έβλεπα ότι δεν υπήρχε άλλη διέξοδος. Μαθαίνοντας για την ομοιοπαθητική, αν και αυτά τα κορόιδευα είπα να δοκιμάσω και αν δεν έβλεπα φως θα πήγαινα σε ψυχίατρο για αντικαταθλιπτικά.
    Από ότι μου είπε η δική μου ομοιοπαθητικός, η συγκεκριμένη ιατρική μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα σε κατάθλιψη - άγχος. Σε κάποιες περιπτώσεις συστήνεται η λήψη αντικαταθλιπτικών μαζί με ομοιοπαθητικά μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση, οπότε μετά αποσύρεις σιγά σιγά τα αντικαταθλιπτικά. Να ξέρεις ότι κάθε περίπτωση ασθενούς είναι ξεχωριστή, το ίδιο και το σχήμα θεραπείας που θα λάβεις.
    Όπως βλέπεις, υπάρχει και η πιθανότητα η ομοιοπαθητική να μη βοηθήσει και φαίνεται ότι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες που δεν τους ξέρω ούτε και θέλω να τους μάθω. Πάντως χρειάζεται λίγη καλή θέληση και υπομονή, μη περιμένεις να δεις αποτελέσματα από την 1η μέρα (η πλάκα είναι οτι εγώ είδα θετικό αποτέλεσμα απο την 1η μέρα και όταν είπα στη γιατρό μου ότι μπορεί να ήταν placebo effect πήγε να με φάει, ωστόσο είχα και υποτροπές στην πορεία και ακόμα έχω που και που) και δεν θέλει να απογοητεύεσαι με την 1η υποτροπή.
    Οπότε αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:
    1. Βρίσκεις ένα καλό ομοιοπαθητικό γιατρό - αν μένεις στην Αθήνα μπορώ να σου προτείνω τη δική μου, και εμένα μου τη σύστησαν σαν πάρα πολύ καλή
    2. Κλείνεις ένα ραντεβού
    3. Κάποιες μέρες πριν πας στη συνάντηση καλό είναι να κάτσεις και να γράψεις ένα ιστορικό της κατάστασής σου, τί σε απασχολεί και για πόσα χρόνια.
    4. Στη συνάντηση ο γιατρός σου παίρνει ένα ιστορικό και η διαδικασία κρατάει κανα 2ωρο. Σε ρωτάει τα πάντα, πράματα που μπορεί να σου φανούν και άσχετα. Εκεί λοιπόν δεν κρύβουμε τίποτα.
    Η επίσκεψη δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, να περιμένεις μεταξύ 70-100Ευρώ.
    5. Σου γράφει μια συνταγή και εκεί μπορείς να τη ρωτήσεις αν έχει να σου προτείνει ένα φαρμακείο στην περιοχή που μένεις, αλλιως μπαίνεις στο ιντερνετ και εύκολα θα βρεις ολα τα φαρμακεία που κάνουν ομοιοπαθητικά.
    6. Τα φάρμακα που θα σου δώσει θα σε καλύψουν για κανα μήνα και θα κοστίζουν το πολύ 15 ευρώ (δεν κόβω και το κεφάλι μου, αλλά δεν είναι ακριβά)
    7. Το πιο πιθανό είναι ο γιατρός να σου κλείσει ένα ραντεβού για να σε δει ένα μηνα μετά.
    8. Εκεί λες τι παει καλά και τι δεν πάει και ανάλογα προσαρμόζεται και η αγωγή σου
    9. Τα ραντεβού σου με το γιατρό, όσο περνάει ο καιρός θα αραιώνουν, μπορείς να επικοινωνείς και τηλεφωνικά για οδηγίες αν κάτι δεν πάει καλά.
    10. Παίρνεις απόφαση ότι ξεχνάς τον καφέ!
    11. Πολύ πιθανό να σου ζητηθεί να αρχίσεις να βάζεις στην καθημερινή σου ρουτίνα κάποια πράγματα που σε χαλαρώνουν π.χ. μιση-μια ώρα περπάτημα σε ένα πάρκο, ένα γυμναστήριο, κάτι τέλος πάντων που θα είναι καινούργια εικόνα και θα σου αδειάζει λίγο το μυαλό.

    Δεν ξέρω τί αλλο να σου γράψω, αν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι άλλο ευχαρίστως να σου απαντήσω. Όπως βλέπεις και η δική μου εμπειρία δεν είναι μεγάλη.
    Να σαι καλά!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by Touch_The_Sky View Post
    Δλδ τι σοι φαρμακα ειναι τα 'ομοιοπαθητικα'? Μπορει να μας πεις μια ονομασια τετοιου φαρμακου Τασο?
    Tα ομοιοπαθητικά φάρμακα δεν είναι χημικά, περιέχουν φυσικές ουσίες σε συγκεκριμένη συγκέντρωση και δεν έχουν παρενέργειες. Εγώ τώρα να φανταστείς παίρνω χλωριούχο νάτριο (natrium muriaticum), κοινώς....αλάτι.
    Δεν ξέρω τί να πιστέψω πλέον, να πω ότι το φαινόμενο είναι placebo είναι λίγο δύσκολο αφού είναι δυο μήνες που έχουν περάσει και πάω καλύτερα. Επίσης ομοιοπαθητικά δίνουν και στα βρέφη με πολύ καλά αποτελέσματα και εκεί δεν παίζει placebo.
    Για να εξηγούμαι, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι η ομοιοπαθητική είναι πανάκεια, απλά καταθέτω τη δική μου εμπειρία. Επίσης να πω ότι από τη στιγμή που την ξεκίνησα βλέπω και ψυχολόγο, όχι ψάχνοντας για άμεση ανακούφιση των συμπτωμάτων, αυτό ήταν αδύνατο να γίνει στην κατάσταση που είχα φτάσει, αλλά μπας και βρω τί φταίει και ακινητοποιούμαι κάθε τρεις και λίγο σαν άνθρωπος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες Τασο. Θα το ψαξω και γω και θα ρωτησω και τον γιατρο να μου πει την γνωμη του.
    11/12/2006

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    thyra εγώ πήγα στην ομοιοπαθητικό για άγχος - κατάθλιψη και μάλιστα για κατάσταση που όσο και να το πάλευα με μεθόδους αυτοβοήθειας (γνωστική θεραπεία) και δυναμική ψυχοθεραπεία δεν μπορούσα να δω καμία βελτίωση παρά πήγαινα από το κακό στο χειρότερο. Χάπια είχα ορκιστεί ότι δεν θα ξαναέπαιρνα παρά μόνο αν έβλεπα ότι δεν υπήρχε άλλη διέξοδος. Μαθαίνοντας για την ομοιοπαθητική, αν και αυτά τα κορόιδευα είπα να δοκιμάσω και αν δεν έβλεπα φως θα πήγαινα σε ψυχίατρο για αντικαταθλιπτικά.
    Από ότι μου είπε η δική μου ομοιοπαθητικός, η συγκεκριμένη ιατρική μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα σε κατάθλιψη - άγχος. Σε κάποιες περιπτώσεις συστήνεται η λήψη αντικαταθλιπτικών μαζί με ομοιοπαθητικά μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση, οπότε μετά αποσύρεις σιγά σιγά τα αντικαταθλιπτικά. Να ξέρεις ότι κάθε περίπτωση ασθενούς είναι ξεχωριστή, το ίδιο και το σχήμα θεραπείας που θα λάβεις.
    Όπως βλέπεις, υπάρχει και η πιθανότητα η ομοιοπαθητική να μη βοηθήσει και φαίνεται ότι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες που δεν τους ξέρω ούτε και θέλω να τους μάθω. Πάντως χρειάζεται λίγη καλή θέληση και υπομονή, μη περιμένεις να δεις αποτελέσματα από την 1η μέρα (η πλάκα είναι οτι εγώ είδα θετικό αποτέλεσμα απο την 1η μέρα και όταν είπα στη γιατρό μου ότι μπορεί να ήταν placebo effect πήγε να με φάει, ωστόσο είχα και υποτροπές στην πορεία και ακόμα έχω που και που) και δεν θέλει να απογοητεύεσαι με την 1η υποτροπή.
    Οπότε αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:
    1. Βρίσκεις ένα καλό ομοιοπαθητικό γιατρό - αν μένεις στην Αθήνα μπορώ να σου προτείνω τη δική μου, και εμένα μου τη σύστησαν σαν πάρα πολύ καλή
    2. Κλείνεις ένα ραντεβού
    3. Κάποιες μέρες πριν πας στη συνάντηση καλό είναι να κάτσεις και να γράψεις ένα ιστορικό της κατάστασής σου, τί σε απασχολεί και για πόσα χρόνια.
    4. Στη συνάντηση ο γιατρός σου παίρνει ένα ιστορικό και η διαδικασία κρατάει κανα 2ωρο. Σε ρωτάει τα πάντα, πράματα που μπορεί να σου φανούν και άσχετα. Εκεί λοιπόν δεν κρύβουμε τίποτα.
    Η επίσκεψη δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, να περιμένεις μεταξύ 70-100Ευρώ.
    5. Σου γράφει μια συνταγή και εκεί μπορείς να τη ρωτήσεις αν έχει να σου προτείνει ένα φαρμακείο στην περιοχή που μένεις, αλλιως μπαίνεις στο ιντερνετ και εύκολα θα βρεις ολα τα φαρμακεία που κάνουν ομοιοπαθητικά.
    6. Τα φάρμακα που θα σου δώσει θα σε καλύψουν για κανα μήνα και θα κοστίζουν το πολύ 15 ευρώ (δεν κόβω και το κεφάλι μου, αλλά δεν είναι ακριβά)
    7. Το πιο πιθανό είναι ο γιατρός να σου κλείσει ένα ραντεβού για να σε δει ένα μηνα μετά.
    8. Εκεί λες τι παει καλά και τι δεν πάει και ανάλογα προσαρμόζεται και η αγωγή σου
    9. Τα ραντεβού σου με το γιατρό, όσο περνάει ο καιρός θα αραιώνουν, μπορείς να επικοινωνείς και τηλεφωνικά για οδηγίες αν κάτι δεν πάει καλά.
    10. Παίρνεις απόφαση ότι ξεχνάς τον καφέ!
    11. Πολύ πιθανό να σου ζητηθεί να αρχίσεις να βάζεις στην καθημερινή σου ρουτίνα κάποια πράγματα που σε χαλαρώνουν π.χ. μιση-μια ώρα περπάτημα σε ένα πάρκο, ένα γυμναστήριο, κάτι τέλος πάντων που θα είναι καινούργια εικόνα και θα σου αδειάζει λίγο το μυαλό.

    Δεν ξέρω τί αλλο να σου γράψω, αν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι άλλο ευχαρίστως να σου απαντήσω. Όπως βλέπεις και η δική μου εμπειρία δεν είναι μεγάλη.
    Να σαι καλά!
    σε ευχαριστω για την απαντηση σου.. απλα κ εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικη..εγω εχω κρισεισ πανικου με αγοραφοβια.. και θ α ηθελα να δοκιμασω ομοιοπαθητικη. απλα ξερεισ..ειναι κατι αγνωστο και ζοριζομαι.. θα ηθελα το ονομα του ομοιοπαθητικου σου..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Ναι Τασο 75 με βοήθησες πολύ γιατί σκέφτομαι και εγώ όταν έρθει η ώρα να κόψω το αντικαταθλιπτικό που παίρνω και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω γιατί είμαι σε καλό δρόμο για να φτιάξει η ψυχολογία μου....βέβαια το παλεύω αρκετά..

    Χαίρομαι που είσαι πολύ καλύτερα φίλε μου,ευχομαι πάντα τα καλύτερα και ευχαριστώ που έφτιαξες ολόκληρο θέμα για να μου απαντήσεις
    Σε ευχαριστώ Diana, εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    σε ευχαριστω για την απαντηση σου.. απλα κ εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικη..εγω εχω κρισεισ πανικου με αγοραφοβια.. και θ α ηθελα να δοκιμασω ομοιοπαθητικη. απλα ξερεισ..ειναι κατι αγνωστο και ζοριζομαι.. θα ηθελα το ονομα του ομοιοπαθητικου σου..
    thyra7 σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα

  14. #14

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by phantasy74 View Post
    de emφανιζει καποια διευθυνση.. μμονο το ''η ομοιοπαθητικη αναλυτικα'' . ξανα δημοσιευσε το μηπωσ κ εμφανιστει..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    By a+b in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2013, 11:13
  2. ομοιοπαθητικη!
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-01-2013, 14:28
  3. ομοιοπαθητική
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-10-2011, 20:31
  4. ομοιοπαθητικη
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 147
    Last Post: 03-09-2009, 15:17
  5. ομοιοπαθητική
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-05-2009, 15:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •