Το δικό μου story
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699

    Το δικό μου story

    Θα ξεκινήσω από την αρχή.
    Κλασικά χωρισμένοι γονείς,η μαμά παίρνει την επιμέλεια του κουταβιού,άσχετα που τουλάχιστον η συγκεκριμένη δεν το κατείχε.
    Και ξεκινάμε,από τότε που θυμάμαι.
    Ξύλο,πολύ ξύλο.Έχω φάει ξύλο,με καλώδιο,γιατί δεν έβρισκα της κάλτσες μου και αργήσαμε σε κάποια έξοδο.Ήμουν 6.Πριν από αυτό,ξύλο,και ψυχολογική βία,σε φάση να με πετάει έξω από το σπίτι γυμνό και να μου λέει να πάω στον βιολογικό,μικρότερος από 6.Μητρικά "ενστινκτα".ax0ax0ax0xa0ax0ax0x a0ax.
    Γαμώ την ζωή.
    E,έκανα μερικές βόλτες,από σπίτι σε σπίτι,και κατέληξα πάλι με τα μητρικά "ενστινκτα".Πέρασαν μερικά χρονια,μεγάλωσα,ξύλο,μέχρι που κάποια στιγμή είχα το θάρρος να πω ότι θα την σκότωνα αν ήταν άντρας,και ξεκίνησε η γυναικεία ψυχολογική βία.Λέω γυναικεία μιας και άντρες,δεν κάνουν τέτοιες μαλακίες,θα φας ξύλο,αλλα θα μείνει εκεί.
    Βρήκα την ζωγραφική σαν ασχολία,την φύση,γενικά πράγματα που με έκαναν να ξεφεύγω από την πραγματικότητα,να είμαι σε μια δικη μου διάσταση.
    Κάποια στιγμή όπως είπα,στο πρώτο μου θέμα,έσπασα,στα 17,απλά ξεχείλισε το ποτήρι,απλά ήθελα να τελειώσουν όλα.Και απλά είπα ok,εδώ είμαστε,αλλα...δεν είχα το θάρρος.Με,"έσωσε"ένας φίλος.Τώρα που το σκέφτομαι μακάρι να το είχα κάνει τότε,θα είχα γλυτώσει πολλά.
    Η ζωή είναι αηδία για τους περισσοτερους,και ανήκω στους περισσοτερους.
    Έχω μεγαλώσει με την αίσθηση της αχρηστίας,και την έλλειψη επιθυμίας για την ύπαρξη μου.
    Αυτό έχω μάθει,είμαι βάρος,άχρηστος κλπ.Από μικρός,καθημερινά.
    Βρήκα τρόπους να ξεφεύγω,αλλα,απλά ξεφεύγεις,δεν είναι κάτι μoνημo,απλά κλείνεις μια πόρτα και ανοίγεις ένας παράθυρο,δεν αλλάζει kati στην πραγματικότητα.
    Βρήκα το αλκοόλ κάποια στιγμή,και μιας και,με άλλους αισθανόμουν πάντα άβολα,κόμπλεξ κατωτερότητας,υποθετικά το αλκοόλ με έκανε να αισθάνομαι άνετα.
    Δεν ysxyeiei αυτό όμως...
    Βγαίνει επιθετικότητα,φοβάμαι ότι όλοι παίζουν θέατρο,δεν είναι κανεις πραγματικός,και απλά δεν ανήκω.Απλή σπαταλη χώρου,αυτό έχω μάθει ότι είμαι,οποτε,γιατί να δεχτώ ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος που να με θεωρεί κάτι περισσότερο.
    Και όμως υπήρξαν άτομα,συνήθως κοπέλες,οι οποιες προσπάθησαν,να με "σώσουν",η κάθε μια με των τρόπο της..Της απώθησα όλες με των τρόπο μου.
    Ναι.
    Απλή σπαταλη χώρου.
    Με έχει κουράσει πραγματικά αυτή η αηδία που ονομάζω ζωή.Απλά υπάρχω.Είμαι νεκρός εδώ και χρονια στην πραγματικότητα,δεν κάνω κάτι,δεν έχω όνειρα,δεν βλέπω κάποιο μέλλων,απλά συνεχίζω να υπάρχω γιατί απλά δεν έχω το θάρρος να βάλω ένα τέλος.
    Με αηδιάζω καθημερινά,ξυπνάω και νιώθω αηδία που υπάρχω.
    Μέρα με την μέρα,και οι μέρες περνάνε,και γίνονται βδομάδες,μήνες,χρονια.Και τελικά το μονο που είμαι είναι ένα κενό κουφάρι το οποιο απλά υπάρχει.
    Είδα έναν παιδικό φίλο,των φεβρουάριο.
    Είχα να βγω πάλι μερικούς μήνες,με αγκάλιασε,δεν το κατέχω όμως,δεν το νιώθω.
    Τι είναι η αγκαλιά,τι πρέπει να αισθάνομαι εκείνη την ώρα,τι πρέπει να αισθάνομαι πριν για να μου βγει,και να αισθανθώ την ανάγκη να αγκαλιάσω και εγώ,άβολη στιγμή...
    "Μιλήσαμε",περισσότερο θέατρο από αλήθεια.
    Κανεις δεν με γνωρίζει πραγματικά,και δεν υπάρχει λόγος να με γνωρίσει...
    Κενός.
    Άλλο ένα story...
    Υπάρχουν πολλά.
    Χειρότερα...
    Καλύτερα...
    Τι σημασία έχει.
    Άλλο ένα story.
    Humans are lumps of meat.
    Envying,hating and killing each other.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Αντρέα δεν είσαι ρε φίλε βάρος για κανέναν, ούτε άχρηστος κι ας μην σε ξέρω..ούτε και ''νεκρός'' είσαι...δεν μπορώ να σου πως καταλαβαίνω τι πέρασες...(εγώ είχα φτωχική μεν αλλά καλή παιδική ηλικία)
    Αυτά που έγραψες εδώ τώρα ..με στεναχώρησαν με έκαναν να αισθανθώ οργή....και θλίψη...βάρος στη ψυχή.....απεχθάνομαι την βια όπως οι περισσότεροι άνθρωποι στον κόσμο ,,ειδικά την βια προς τις γυναίκες και τα παιδιά...σωματική και ψυχολογική....και θέλω να σου πω (χωρίς να παραβλέπω τα βιώματα σου) πως άντρες και γυναίκες τις ασκούν και τις δυο εξίσου..αισχρά...
    Μεγάλωσες πολύ άσχημα , αλλά δεν είσαι σπατάλη χώρου όπως λες...υπάρχουν και χειρότερα οκ!! μα υπάρχουν και καλύτερα, κι εσύ αυτό να προσπαθείς στην ζωή σου να γίνεις καλύτερος..είσαι καλύτερος..το story σου εδώ είναι μια ένδειξη ότι, έχω δίκιο.. σίγουρα αξίζεις να σε γνωρίσουν ..μπορεί όχι με τον ''ορθόδοξο'' τρόπο μιας κι έχεις ''δυσκολίες'' μ αυτό..μπορεί να σε γνωρίσουν κάποιοι από την ζωγραφική σου..και να βρουν κι άλλους λόγους να θέλουν να σε γνωρίσουν ''πραγματικά'', ειλικρινά χωρίς ''θέατρο'' χωρίς ψέμα...
    Έχει κι δική σου ζωή νόημα, μπορεί για κανέναν τώρα..... μα για σένα έχει.. αν βρεις εσύ νόημα στην ζωή σου, να σαι σίγουρος θα βρουν κι άλλοι...δεν ξέρω πως θα γίνει ατό μακάρι να ήξερα τον τρόπο να σου τον πω...να τον πω σ όλο το κόσμο..
    Μακάρι ,τον επόμενο/νη φίλο ή φίλη που θα συναντήσεις να θες κι εσύ αγκαλιάσεις και να αισθανθείς λιγότερο μόνος. αχρηστος και βάρος...δεν κατάλαβα δηλαδή για ποιον είσαι βάρος.....;;;
    Αντρέα δεν έχεις επιθυμίες τώρα... κάποια στιγμή ..θα νιώσεις κι εσύ όμορφα και θα έχεις τις δικές σου....και θα τις κάνεις πραγματικότητα...έλα φίλε έλα.....μην απελπίζεσαι...κάνε κουράγιο.... δεν είναι που για όλους μπορεί να μην έχει νόημα η ύπαρξή σου... σίγουρα κάποιοι (η μητέρα σου, οι γονείς σου καλύτερα)..να σ' έκαναν να νιωθεις έτσι..δεν είναι αλήθεια όμως..αν το αποδέχεσαι κι εσύ αυτό, θα ναι σαν να αποδέχεσαι και το ''ξύλο με το καλώδιο'' που έφαγες μικρούλης.... όχι , και το ξύλο ήταν άδικο..(βάρβαρο κι απαίσιο ήταν)...και που νιώθεις έτσι είναι άδικο...
    Μην αδικείς τον εαυτό σου...δεν είσαι πια ''γυμνός'' στο δρόμο να μην έχεις που να πας...κι ας ξεγύμνωσες απόψε την ψυχούλα σου.........
    Last edited by IVAN; 08-07-2014 at 10:00.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Κατι τετοιοι γονεις με κανουν να σκεφτομαι πολυ σοβαρα την ευγονικη και τις μαζικες ευθανασιες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Δεν ηταν καν υποφερτα ολα αυτα.Δυστυχως ομως δεν μπορεις να τα παρεις πισω,σωστα?
    Μπορεις ομως να τα βαλεις στο κουτακι τους ,να τα μικρυνεις...
    Μπορεις να αρχισεις ξανα.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Για τα παιδικά σου χρόνια φταίνε οι γονείς. Για το σήμερα όμως θα φταις εσύ, αν δεν κάνεις κάτι. Αγάπα τον εαυτό σου και κάνε κάτι για αυτόν. Δεν είσαι σπατάλη χώρου. Είσαι σημαντικός. Η ύπαρξή σου έχει αξία και ας μην το αναγνωρίζεις. Κάνε όλους αυτούς που σε πλήγωσαν να μετανιώσουν για τη συμπεριφορά τους απέναντί σου, όχι εκδικητικά, αλλά με το δικό σου τρόπο. Κάνε στη ζωή σου πράγματα που θα τα βλέπουν και δεν θα τα πιστεύουν. Αποστόμωσέ τους με τις επιτυχίες σου και θα μετανιώσουν που δε θα μπορούν να καμαρώσουν για σένα. Να τα ξεπεράσεις ίσως δεν μπορείς όσα έγιναν. Να τα προσπεράσεις όμως μπορείς έστω να το προσπαθήσεις. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι γύρω σου έτσι. Κάποιον θα βρεις να σε στηρίξει και να σε καταλάβει. Πάρε τη δύναμη που χρειάζεσαι και προχώρα. Ονειρέψου και μέσα από τη ζωγραφική σου κάνε τα όνειρά σου πραγματικότητα.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by ΓΑΤΑ View Post
    Για τα παιδικά σου χρόνια φταίνε οι γονείς. Για το σήμερα όμως θα φταις εσύ, αν δεν κάνεις κάτι.
    μεγαλη αδικια το δευτερο ομως. και δυστυχως ετσι σκεφτεται και η κοινωνια, δε κοιτα ποτε το παρελθον και ιδιαιτερα τα παιδικα χρονια καποιου. απο τα 18 και μετα οπως κι αν μας κανανε και μας μαθανε, θεωρουμαστε υπευθυνοι για τις πραξεις μας. κι αντε να φερθεις σαν ενηλικος και σωστα οπως θελουν, οταν νιωθεις κατεστραμμενος ή γεματος ψυχολογικα εξαιτιας τους.

    θα επρεπε πρωτου γινουν δυο ανθρωποι γονεις να περνανε απο εξετασεις ή κατι, να μαθαινουν πως πρεπει να συμπεριφερονται για να μεγαλωσει το παιδι σωστα.

  7. #7
    Και όμως υπήρξαν άτομα,συνήθως κοπέλες,οι οποιες προσπάθησαν,να με "σώσουν",η κάθε μια με των τρόπο της..Της απώθησα όλες με των τρόπο μου.
    Αυτο δεν το καταλαβαινω ρε φιλε,μια (1) μονο κοπελα να ειχες τωρα,εστω και στην χειροτερη ως φιλη,θα ηταν η ζωη σου 10 φορες καλυτερη τωρα.Μπορω να καταλαβω αυτους που ειχαν αναλογες με εσενα εμπειριες,και δεν μπορουν ουτε να πιασουν φιλους,ουτε οι αλλοι ενδιαφερονται να τους κανουν παρεα,αλλα να ερχονται ατομα κοντα σου και να τα διωχνεις...ειναι κριμα.

    ΥΓ Το δεν καταλαβαινω ρητορικο ειναι,προφανως ειναι το ψυχολογικο σου θεμα που σε κανει να μην σκεφτεσαι καθαρα.Εχεις παει ποτε σε ειδικο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Οι άνθρωποι είμαστε πολλά πράγματα, Αντρέα, καλά και κακά. Είσαι αυτά που έμαθες, αλλά όχι μόνο αυτά, είσαι πολλά παραπάνω. Σε έμαθαν ότι είσαι άχρηστος και αχρείαστος, αλλά βαθιά μέσα σου φαίνεται να αντιστέκεσαι να το πιστέψεις. Φαίνεται να θέλεις να βρεις λόγους που αυτό δεν ισχύει, δεν είσαι άχρηστος, αξίζεις αλλά δεν ξέρεις τα γιατί και τα πώς. Αλλά αυτά μαθαίνονται. Έμαθες έτσι, μπορείς να μάθεις και αλλιώς. Η φλόγα μέσα σου δεν έχει σβήσει και αυτό είναι εμφανές: όλα σου έμαθαν ότι είσαι ένα τίποτα αλλά όλος όσα λες φωνάζουν το αντίθετο. Ίσως να μη νιώθεις συναισθήματα τρυφερότητας και νοιαξίματος, αλλά σε μένα το μήνυμά σου έβγαλε πολλά τέτοια. Και σε άλλους ανθρώπους, απ'ό,τι λές. Δεν ήξερες τι να τα κάνεις, δεν πειράζει μάλλον σου είναι νωρίς ακόμα. Αλλά ο τρόπος με τον οποίο μιλάς μου δείχνει ότι θέλεις να σε γνωρίσεις, και δε θέλεις να είσαι ένας άχρηστος. Εγώ είμαι σίγουρη ότι δεν είσαι, αλλά εσύ θέλει προσπάθεια να το ανακαλύψεις γιατί χρειάζεται να πετάξεις πρώτα αυτά που έμαθες. Δεν είσαι λάθος, αλλά σε έμαθαν να κοιτάς τον κόσμο λάθος. Δε φταις εσύ και θέλει πολλή μαγκιά και μεγάλη θέληση για να το αλλάξεις, σιγά σιγά. Τι λες, τα έχεις; (φαίνεται πως ναι.)
    Επίσης προσωπικά πιστεύω πως υπάρχει νόημα και σκοπός στη ζωή μας. Το να ζεις συχνά δεν είναι ευκολο κι κάποιες φορές ούτε πολύ όμορφο, αλλά νόημα υπάρχει. Θα σου πρότεινα να ψάξεις και ως προς αυτό.Καλή δύναμη από μένα, φίλε μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    τι περιμενεις ρε τυπε??να βγει η μανα σου και να σου ζητηση συγνωμη, να τρεξουν ολοι οι γνωστοι και να προσπαθησουν να σε βοηθισουν,και εσυ επειδι φοβασε να ζησεις να το δεις σαν αψυχη ελειμοσυνη και να τους αποθησεις??τι?ρωτα τν εαυτο σου και θα παρεις απαντηση μονο οταν εισαι ετοιμος να πας παρακατω και να προχωρησεις...αφου το ξερεις και το ξερω οτι και να σου γραψουμε δν νιωθεις οπως δν ενιωθα και εγω θα σου φανουνε τοσο απομακρα που καθως διαβαζεις θα σκεφτεσε αλλα πραγματα και ετσι που θα εισαι χαμενος στις σκεψεις σου μετα απο 5 λεπτα που θα επανελθεις δν θα θυμασε καν τι σκεφτοσουν...αμα σε πετυχενε ενας μανιακος ομως αβριο στον δρομο και σε σημαδεβε με ενα οπλο θα περνουσαν οι εικονες βροχη μπροστα στα ματια σου γιατι δεν εισαι ετοιμος να πεθανεις οχι ακομα,δεν σου αξιζει να τα παρατισεις οχι τωρα,προσπαθησε για κατι καλυτερο ετσι και αλλιως εδω που εφτασες δν εχεις κατι να χασεις.γτ το αξιζεις περισοτερο απο ολους αυτους τους ανιωθους που βλεπεις να περπατανε στον δρομο...καλη τυχη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Ξεχνα το χθες και πήγαινε στο σήμερα,βρες με κάτι να ασχολείσαι-η διάθεσή σου δείχνει γενικευμένη κατάθλιψη αλλά όχι πολύ βαριά

    Κανε κάτι που σου αρέσει και μετα θα αρεσεις και σε όλους τους άλλους-νιώσε σημαντικός!
    Ξέχνα το τότε και συγχώρεσε όλους που σου φέρθηκαν άσχημα,μόνο τότε θα διώξεις την κατάθλιψη από πάνω σου...

    Μα είναι δύσκολο...οκ καντο για σένα και θα δεις πώς θα σου επιστρέψει αμέσως....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    [QUOTE=legalize;492283]τι περιμενεις ρε τυπε??να βγει η μανα σου και να σου ζητηση συγνωμη, να τρεξουν ολοι οι γνωστοι και να προσπαθησουν να σε βοηθισουν,και εσυ επειδι φοβασε να ζησεις να το δεις σαν αψυχη ελειμοσυνη και να τους αποθησεις??τι?ρωτα τν εαυτο σου και θα παρεις απαντηση μονο οταν εισαι ετοιμος να πας παρακατω και να προχωρησεις...αφου το ξερεις και το ξερω οτι και να σου γραψουμε δν νιωθεις οπως δν ενιωθα και εγω θα σου φανουνε τοσο απομακρα που καθως διαβαζεις θα σκεφτεσε αλλα πραγματα και ετσι που θα εισαι χαμενος στις σκεψεις σου μετα απο 5 λεπτα που θα επανελθεις δν θα θυμασε καν τι σκεφτοσουν...αμα σε πετυχενε ενας μανιακος ομως αβριο στον δρομο και σε σημαδεβε με ενα οπλο θα περνουσαν οι εικονες βροχη μπροστα στα ματια σου γιατι δεν εισαι ετοιμος να πεθανεις οχι ακομα,δεν σου αξιζει να τα παρατισεις οχι τωρα,προσπαθησε για κατι καλυτερο ετσι και αλλιως εδω που εφτασες δν εχεις κατι να χασεις.γτ το αξιζεις περισοτερο απο ολους αυτους τους ανιωθους που βλεπεις να περπατανε στον δρομο...καλη τυχη[/QUOT
    Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα....... Συν κάτι ακόμα:
    Κ μόνο το γεγονός ότι εξιστορείς όλη την τραγικά παιδική κ εφηβική σου ηλικία, κ τη θέτεις ως εξήγηση για τη μετέπειτα πορεία που ακολούθησες, προφανώς σημαίνει ότι κατανόησες το παράλογο κ άδικο της όλης αυτής συμπεριφοράς που υπέστης κ αντί να σηκωθείς κ να κοιτάξεις μπροστά όταν ενηλικιώθηκες, το χρησιμοποίησες ως δικαιολογία γιατί έχεις βολευτεί στον πάτο κ δε γουστάρεις να προσπαθήσεις. Δε λέω ότι εκ προθέσεως δουλεύεις τον κόσμο κ προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις κάποιους ή να προξενήσεις τον οίκτο με δικαιολογία την όλη αυτή θλιβερή ιστορία, λέω ότι μάλλον ο πρώτος που δουλεύεις είναι ο εαυτός σου γιατί σου είναι εξαιρετικά βολικό να πιστέψεις αυτή τη δικαιολογία εσύ ο ίδιος.
    Δεν πάω να στο παίξω έξυπνη, αλλά επειδή κ εγώ κάποτε κορόιδευα τον εαυτό μου επειδή ορισμένες δικαιολογίες βολεύανε μια χαρά τις ωραιότατες επιλογές που είχα κάνει, κάποια στιγμή, όταν συνειδητοποίησα ποιά είναι η κατάληξη των επιλογών μου κ ότι η ζωή είναι μικρή, "το πήρα αλλιώς". Γιατί όλοι νομίζω μέσα μας, έστω κ πολύ βαθιά μέσα μας, το ποιές είναι οι αλήθειες κ ποιά τα ψέματα, το πότε είχαμε επιλογές κ το πότε ήμασταν αναγκασμένοι, πότε φταίμε κ έχουμε έστω κ εν μέρει ευθύνη κ πότε όχι, όπως κ το τί συμβαίνει επειδή η ζωή τα έφερε έτσι ή επειδή το διαλέξαμε εμείς για εμάς, τα ξέρουμε.........

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    [QUOTE=legalize;492283]τι περιμενεις ρε τυπε??να βγει η μανα σου και να σου ζητηση συγνωμη, να τρεξουν ολοι οι γνωστοι και να προσπαθησουν να σε βοηθισουν,και εσυ επειδι φοβασε να ζησεις να το δεις σαν αψυχη ελειμοσυνη και να τους αποθησεις??τι?ρωτα τν εαυτο σου και θα παρεις απαντηση μονο οταν εισαι ετοιμος να πας παρακατω και να προχωρησεις...αφου το ξερεις και το ξερω οτι και να σου γραψουμε δν νιωθεις οπως δν ενιωθα και εγω θα σου φανουνε τοσο απομακρα που καθως διαβαζεις θα σκεφτεσε αλλα πραγματα και ετσι που θα εισαι χαμενος στις σκεψεις σου μετα απο 5 λεπτα που θα επανελθεις δν θα θυμασε καν τι σκεφτοσουν...αμα σε πετυχενε ενας μανιακος ομως αβριο στον δρομο και σε σημαδεβε με ενα οπλο θα περνουσαν οι εικονες βροχη μπροστα στα ματια σου γιατι δεν εισαι ετοιμος να πεθανεις οχι ακομα,δεν σου αξιζει να τα παρατισεις οχι τωρα,προσπαθησε για κατι καλυτερο ετσι και αλλιως εδω που εφτασες δν εχεις κατι να χασεις.γτ το αξιζεις περισοτερο απο ολους αυτους τους ανιωθους που βλεπεις να περπατανε στον δρομο...καλη τυχη[/QUOT
    Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα....... Συν κάτι ακόμα:
    Κ μόνο το γεγονός ότι εξιστορείς όλη την τραγικά παιδική κ εφηβική σου ηλικία, κ τη θέτεις ως εξήγηση για τη μετέπειτα πορεία που ακολούθησες, προφανώς σημαίνει ότι κατανόησες το παράλογο κ άδικο της όλης αυτής συμπεριφοράς που υπέστης κ αντί να σηκωθείς κ να κοιτάξεις μπροστά όταν ενηλικιώθηκες, το χρησιμοποίησες ως δικαιολογία γιατί έχεις βολευτεί στον πάτο κ δε γουστάρεις να προσπαθήσεις. Δε λέω ότι εκ προθέσεως δουλεύεις τον κόσμο κ προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις κάποιους ή να προξενήσεις τον οίκτο με δικαιολογία την όλη αυτή θλιβερή ιστορία, λέω ότι μάλλον ο πρώτος που δουλεύεις είναι ο εαυτός σου γιατί σου είναι εξαιρετικά βολικό να πιστέψεις αυτή τη δικαιολογία εσύ ο ίδιος.
    Δεν πάω να στο παίξω έξυπνη, αλλά επειδή κ εγώ κάποτε κορόιδευα τον εαυτό μου επειδή ορισμένες δικαιολογίες βολεύανε μια χαρά τις ωραιότατες επιλογές που είχα κάνει, κάποια στιγμή, όταν συνειδητοποίησα ποιά είναι η κατάληξη των επιλογών μου κ ότι η ζωή είναι μικρή, "το πήρα αλλιώς". Γιατί όλοι νομίζω μέσα μας, έστω κ πολύ βαθιά μέσα μας, το ποιές είναι οι αλήθειες κ ποιά τα ψέματα, το πότε είχαμε επιλογές κ το πότε ήμασταν αναγκασμένοι, πότε φταίμε κ έχουμε έστω κ εν μέρει ευθύνη κ πότε όχι, όπως κ το τί συμβαίνει επειδή η ζωή τα έφερε έτσι ή επειδή το διαλέξαμε εμείς για εμάς, τα ξέρουμε.........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    mariposa7 το ζοριζεις πολυ!!δεν την δινει σαν εξυγιση την παιδικη του ηλικια...απλως το ενα φερνει το αλλο και εφτασε εδω...και υπαρχει μια διαφορα πολλα απο αυτα που ειπε δεν ηταν καν επιλογες του για να κανει αυτοκριτικη και να δει πως ηταν λαθος και ετσι να τις αλλαξει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου,δυστυχως οι ανθρωποι δεν αλλαζουν κ πρεπει να αποδεχτεις τους γονεις σου για αυτο που ειναι κ να παψεις να ασχολεισαι,θεραπεια για το προβλημα ειναι μια μερα να δημιουργησεις την δικη σου οικογενεια στην οποια θα φερθεις διαφορετικα απο αυτο που εζησες μεχρι τωρα για να ξορκισεις το παρελθον,Καλη δυναμη κ προτεινω κ επισκεψη κ σε ειδικο για να το βγαλεις απο μεσα σου ολο αυτο,Καλη δυναμη!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    mariposa7 το ζοριζεις πολυ!!δεν την δινει σαν εξυγιση την παιδικη του ηλικια...απλως το ενα φερνει το αλλο και εφτασε εδω...και υπαρχει μια διαφορα πολλα απο αυτα που ειπε δεν ηταν καν επιλογες του για να κανει αυτοκριτικη και να δει πως ηταν λαθος και ετσι να τις αλλαξει
    Αν το "έχω μεγαλώσει με την αίσθηση της αχρηστίας........" καθώς κ η παράθεση όλης της ιστορίας δε δίνεται ως εξήγηση, όχι απαραίτητα ευθέως, τότε ως τί δίδεται? Αν θεωρούσε την παιδική του ηλικία κ το περιβάλλον που μεγάλωσε άσχετο με τα τωρινά του αισθήματα κ επιλογές (κάποτε αλκοόλ, να διώχνει κοπέλες που θέλανε να τον ξεκολλήσουν από τον πάτο κλπ), τότε θα το έπιανε κατευθείαν από το παρόν (νομίζω). 'Το ένα φέρνει το άλλο" υπονοεί έστω κ χαλαρή σχέση αιτίας- αποτελέσματος.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Το δικο μου story
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 29-08-2013, 17:39
  2. Φοβαμαι..για το μελλον μασ.. το δικο μου.. το δικο σασ.. ολων μασ..
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 08-06-2011, 00:06
  3. My story
    By antigoni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 31-10-2008, 19:46
  4. my story
    By gamder11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 80
    Last Post: 15-10-2008, 19:22
  5. My story
    By papaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-05-2008, 21:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •