Άγχος,ψυχοσωματικα,ζαλάδες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42

    Άγχος,ψυχοσωματικα,ζαλάδες

    Χαιρετώ την παρέα σας,ειμαι νεα εδω αλλα διαβάζοντας θέματα σας ειδα οτι πολλοί περνούν αυτο που περνάω εγω τον τελευταίο καιρο,το οποίο μου δίνει δύναμη,γιατι αρχικά ένιωθα πολυ μονη.Λοιπον η ιστορία μου εχει ως εξής: Ειμαι 27 χρόνων,εργάζομαι σε μια εταιρία ως μάνατζερ,εχω μια σχεση και συζώ τα τελευταία 2,5 χρονια με έναν άνθρωπο που με αγαπάει,οι γονείς μου ηταν παντα υποστηρικτικοι και μου έδειχναν αγαπη,εχω κανει σπουδές,μεταπτυχιακά,μιλάω 5 ξένες γλώσσες και μέχρι πριν ενα χρόνο ολα ηταν φαινομενικά τέλεια στη ζωή μου.
    Μετα απο ενα άσχημο ταξίδι με πλοίο παρουσίασα ίλιγγο θέσης,ο οποιος κράτησε κανένα δίμηνο αλλα μετα απο ωρλ και φάρμακα πέρασε.Οσο περνούσε ο καιρός και η δουλεια με στρεσαρε ο ιλιγγος εκανε την εμφάνιση του ξανα(τον εχω τωρα πανω απο 6 μήνες) αλλα ειχα αποδεχτεί την ύπαρξη του και δεν ασχολιομουν,ελεγα θα μου περασει.Μεχρι που πριν ενα μηνα εκει που καθομουν στο σαλόνι μου με το φίλο μου και τρώγαμε κατι μανιτάρια ψητά,μου δημιουργήθηκε ένας ανεξέλεγκτος φόβος οτι θα δηλητηριαστουμε και θα πεθάνουμε,και οσο το σκεφτομουν ξαφνικά μουδιασε το πρόσωπο μου και τα χέρια μου και ένιωσα πανικό και λιποθυμικη τάση.Σιγουρη οτι κατι εχω πάθει οντως καλέσαμε ασθενοφόρο,πήγαμε νοσοκομείο και ένας νευρολόγος εκει μου είπε οτι έπαθα κρίση πανικού.Πηγα σπίτι αλλα μετα οι ιδέες μου είχαν ήδη μπει.Ο ιλιγγος χειροτέρευε,πήγα στον ωρλ και μου είπε ολα οκ θα το ελέγξουμε με φάρμακα.Τις επόμενες μέρες ξεκίνησαν μουδιασματα στο κεφάλι,τα άκρα,αδυναμία,αϋπνίες και ενα μόνιμο άγχος.Οταν ήμουν μονη μου έκλαιγα και απελπιζομουν.Ξεκινησα να πηγαίνω σε γιατρούς φοβουμενη φυσικα οτι εχω όγκο ΣΚΠ και αλλα φριχτά,για να μην τα πολυλογώ εκανα μαγνητική και βγήκε καθαρή και τα συμπτώματα σταμάτησαν σχεδόν μαχαίρι(πέρα απο λιγο ίλιγγο).αργοτερα ηθελα να κανω εξετάσεις αίματος και πήγα σε έναν ανεκδιήγητο παθολογο ο οποιος μόνο που δε με έβρισε και μάλιστα μου είπε οτι μπορει να εχω επιληψια( .Με το που το άκουσα αυτο τα συμπτώματα ξαναεμφανιστηκαν.Εκανα τελικα τις εξετάσεις αίματος και βγήκαν καθαρές,οποτε κάπως ησύχασα,αλλα δεν εξαλείφθηκαν πλήρως τα ψυχοσωματικα.Η νευρολόγος στην οποία πήγα αργοτερα μου είπε οτι εχω απλα άγχος και ηθελε να μου δώσει φάρμακα τα οποία δεν θέλησα να παρω γιατι κατα τη γνώμη μου αυτα δεν διορθώνουν το προβλημα,απλα το κουκουλώνουν.Πηγα λοιπον σε έναν ομοιοπαθητικο ψυχίατρο και τωρα θα ξεκινήσω θεραπεία μαζι του(με σύστησαν σε αυτόν γιατι άλλοι γνωστοί εχουν δει πολλα αποτελεσματα).Πιστευω οτι οντως θα με βοηθήσει,θα σας ενημερώσω οταν ξεκινήσω τη θεραπεία για την αποτελεσματικότητα της.Υπαρχουν άλλοι εδω που να εχουν παρόμοιες εμπειρίες;Η έστω να μου δώσουν μια συμβουλή;Ήμουν παντα υγιές άτομο και μου ηταν δύσκολο να το χωνέψω και να το διαχειριστω όλο αυτο.Σας ζητώ συγνώμη για το τεράστιο μηνυμα!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Σας ζητώ συγνώμη για το τεράστιο μηνυμα!
    κ αν δε γραψεις το μυνημα πως θα απαντησουμε ρωτοντας τη καφετζου?

    απο ολα αυτα που λες εγω θα κραταγα 2 πραγματα πρωτο αυτο

    γιατι αρχικά ένιωθα πολυ μονη.
    κ δευτερο αυτο

    με έναν άνθρωπο που με αγαπάει
    αυτο που εχω να πω ειναι οτι οι 2 αυτες προτασεις δεν τεριαζουν μεταξυ τους κανενας ανθρωπος που νιωθει οτι αγαπιετε δε θα αισθανοταν μονος αν αισθανεσε μονη (που εχω πει ως τωρα οτι αυτο προκαλει ολα τα προδβληματα) η πιστευεις οτι δε σε αγαπαει η πιστευεις οτι σε αγαπαει αλλα για καπιο αλλο λογο που ξερεις η ιδια η αγαπη αυτη δε σε αγγιζει

    αν θες τη γνωμη μου ξεκολα απο παθησεις κ αρρωστιες κ σκεψου κατι αλλο

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μονο με τον τιτλο σου ηθελα να φωναξω "παρακαλω με φωναξατε"?

    Χαιρομαι που εχεις τετοια αποψη για τα φαρμακα για την περιπτωση σου φυσικα,καλη επιτυχια με τον ομοιοπαθητικο (κανει θαυματα η ομοιοπαθητικη) και χωνεψε την αυτη την καινουργια κατασταση που λυνεται και μην ασχολεισαι τοσο με την χωνεψη αυτη,γιατι αλλοι χωνευουν πολυ χειροτερες καταστασεις.
    Ειμαι σιγουρη οτι θα πας πολυ καλα.
    Τωρα για τα υπολοιπα..οσο θα ψαχνεσαι ιατρικα τοσο θα θρεφεις τις φοβιες σου!Αυτα ομως θα στα εξηγησει καλυτερα ο ομοιοπαθητικος σου.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές,και εγω προσπαθώ κάθε μερα να σκεφτομαι θετικά γιατι εχω αντιληφθεί πως το προβλημα ειναι ψυχολογικό και οχι κάποια ανίατη ασθένεια,οποτε,ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Οταν ειπα οτι αισθάνομαι μονη δεν εννοουσα μονη στη ζωή,εννοουσα πως νόμιζα πως ήμουν η μονη που της συνέβαινε κατι τέτοιο!σε ευχαριστω για την απάντηση σου παρόλα αυτα!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Peach View Post
    Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές,και εγω προσπαθώ κάθε μερα να σκεφτομαι θετικά γιατι εχω αντιληφθεί πως το προβλημα ειναι ψυχολογικό και οχι κάποια ανίατη ασθένεια,οποτε,ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες!
    Περασα ολες τις ειδικοτητες της ιατρικης "εχοντας πασα νοσο" και ενας ομοιοπαθητικος μου εξηγησε οτι εχω κρισεις πανικου..Ειναι μια κατασταση που λυνεται.Εχε δυναμη και συνεργασου με τους ανθρωπους που πρεπει..Η επιλογη σου για ομοιοπαθητικη ηταν η σωστοτερη κατα την γνωμη μου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα δεν ειναι το τι ειπες κ τι δεν ειπες για να το αποδιξεις σε εμενα γιατι εγω απλα παρακολουθω απο αποσταση κ δε βρισκομαι μεσα στη ζωη σου πχ το χαιδευεις αυτια ειναι το μονο ευκολο αλλα πολες φορες δεν φερνει κ καπιο αποτελεσμα αν δεν αποφασισει να μιλησει κανεις για ενα πραγμα γιατι αν κοιταξεις στο προφιλ μου θα δεις 500 θεματα σχετικα με αυτο το θεμα απο προσωπικες μου εμπιρειες σχετικα με πανικους κλπ που ειχα ζησει παλιοτερα... κ επιδη ξερω πως παει το εργο αφου θυμαμαι ζωγραφιζα 24 ωρες το 24 ωρο κ ειμουν απολυτος μονος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    kaλησπερα κ απο μενα..μη ασχολεισαι με τα ψυχοσωματικα γιατι θα γινεισ χειροτερα..απλα οσο μπορεισ αδιαφορεισαι.. κ κανεισ πολυ καλα με τον ομοιοπαθητικο.. κ εγω σκεφτομαι να παω.. απλα ψαχνομαι να βρω εναν καλο.. πιστευω να βοηθησει..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κλασικο προβλημα που εχω συναντησει απειρες φορες εδωπερα απολαυσε την ζωη σου με τον φιλο σου κ μην ασχολεισαι παρα πολυ κανε κ μια ερευνα στο φορουμ να διαβασεις παρομοιες η ομοιες με σενα ιστοριες,Καλο ειναι να κανεις μια φορα τον χρονο ενα τσεκ απ για να ηρεμεις κ τιποτα περισσοτερο,Οσοι εχουν τετοια φοβια ειναι τις περισσοτερες περιπτωσεις ψυχολογικο κ οχι σωματικο το προβλημα,Εαν επιμενει συμβουλεψου ειδικο αλλιως θα ειναι κατι προσωρινο,Καλο κουραγιο φιλη μου!

Similar Threads

  1. Άγχος,κατάθλιψη και ψυχοσωματικά?
    By ifeelblue22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-05-2014, 16:09
  2. Πονοκέφαλοι ζαλάδες και άγχος
    By Giorgos92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 21-08-2013, 22:39
  3. Αγχος και κατάθλιψη και ψύχοσωματικα
    By Δημήτρης89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2012, 19:47
  4. Ψυχοσωματικά και άγχος
    By Panos267 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-09-2012, 14:57
  5. Ζαλάδες και άγχος
    By angie26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-2012, 11:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •