ενας τροπος να τα βρει κανεις με τον εαυτο του...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    ενας τροπος να τα βρει κανεις με τον εαυτο του...

    γεια σας
    μια κ αποψε με ειπιασε λογοδιαρια λεω να παρλαρω λιγο περιγραφοντας τα δικα μου βιωματα..
    πολες φορες μου εχει τυχει λογο χαρακτηρα να βρεθω αναμεσα σε αντικρουομενα συναισθηματα που ηταν σαν δυο αντιπαλες πλευρες που βρισκοντουσαν σε πολεμο... περασα αρκετα χρονια ετσι μπορω να πω οτι υπηρχαν πολα πραγματα μεσα μου που αποτελουσαν "μια αλλη πλευρα του εαυτου μου" κ τελικα οσο περναγαν τα χρονια αρχισα να καταλαβαινω ολο κ περισσοτερο οτι οταν φορτωνετε κανεις ασχημα κ εχθρικα συναισθηματα αυτο καπια στιγμη μπορει να τον οδηγισει να αρρωστησει ψυχικα κ σαφως περιγραφω τον εαυτο μου σε αυτη την εποχη που λεω

    ολη αυτη η κατασταση μου προκαλεσε αρκετες φορες πανικους κ με ταλαιπωρισε αρκετα θα ελεγα..
    αρχικα σκεφτηκα να διαχωρισω τον εαυτο μου στο τι ειναι καλο κ τι κακο αυτο τουλαχιστον με βοηθησε στο να χω πιο ξεκαθαρη εικονα για το πως εχει το πραγμα αλλα αυτο που καταλαβα πιο πολυ ειναι οτι για να τα χει κανεις καλα με τον εαυτο του χρειαζετε ενα αντικειμενος εκτονοσης κ ειδικα οταν μεσα του αισθανετε πνιγμενος απο αρνιτικα συναισθηματα

    το να εχεις κατι να εκτονονεσαι πολες φορες ειναι οτι καλυτερο κ ειδικα για ανθρωπους που δυσκολευονται να πουν με λογια το τι σκεφτονται κ ασφαλος περιγραφω εμενα την τοτε εποχη

    για να τα βρει κανεις με τον εαυτο του αυτο που χρειαζετε πανω απ ολα ειναι απλα να δεχτει τον εαυτο του αυτο καταλαβα απο ολα αυτα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα τα λες εγω πιστευω οτι για να νιωθει κανεις καλα πρεπει να ζει συμφωνα με τον χαρακτηρα του κ ο,τι πραγματικα επιλεγει εαν πιεστει να κανει επιλογες κ πραγματα που δεν τον εκφραζουν κινδυνευει να αναπτυξει πληθωρα ψυχολογικων προβληματων κ απωθημενα τα οποια θα κουβαλαει μια ζωη

  3. #3
    Ορθα ομιλεις Αλεξ,εσυ που μπορεις και ζωγραφιζεις(αν θυμαμαι καλα) εισαι πολυ τυχερος

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Καλα τα λες
    αυτο ας το ακουνε καπιοι που με κοιτανε με μισο ματι...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης.. με βοηθησες παρα πολυ με αυτα τα κειμενα που μου ειχες στειλει απο το γνωστο μπλογκ :-) k τα ειχε συνταξει κ με ενα τροπο που κ 100 χρονια να σκεφτομουν δε θα μπορουσα να τα συλαβω με αυτο το τροπο..

    σε ευχαριστω :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για να τα πηγαινεις καλα με τον εαυτο σου , πρεπει να βρισκεις ενδιαφερον σε αυτον , στις σκεψεις σου . Τοτε τα πηγαινεις καλα κ με τους αλλους , δεν εχει καμμια σχεση ποσο τον αγαπας , που λενε στα ηλιθια σεμιναρια .

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πρεπει να βρισκεις ενδιαφερον σε αυτον
    ναι σιγουρα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Eνας τροπος για να τα βρει καποιος με τον εαυτο του ειναι να τον μαθει καλα.
    Αυτο ειναι δυσκολο,ειτε επειδη δεν ΞΕΡΟΥΜΕ την τεχνικη,ειτε δεν την εφαρμοζουμε.
    Συνηθως βλεπω να επιμενω περισσοτερο στα αρνητικα και μετα για ισοφαριση να πηγαινω στα θετικα.Μεγα λαθος αυτο.,αφου στα ενδιαμεσα γινονται οι Ανακαλυψεις.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να τα βρει καποιος με τον εαυτο του ειναι να τον μαθει καλα.
    εγω μπορω να πω οτι τον εμαθα πολυ καλυτερα οταν συναντησα καπιον που μου εμιαζε παρα πολυ κ τον παρατηρουσα συνεχεια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω μπορω να πω οτι τον εμαθα πολυ καλυτερα οταν συναντησα καπιον που μου εμιαζε παρα πολυ κ τον παρατηρουσα συνεχεια
    Ισχυει αυτο που λες..θυμαμαι οτι μολις ειδα μια δικη μου αντιδραση (εκρηξη θυμου) σε μια φιλη μου,επαθα μεγαλο σοκ.
    Αναθεωρησα ενα μεγαλο κεφαλαιο της ζωης μου τοτε.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σιγουρα Φωτεινη , το να μαθει καλα τον εαυτο του , αναγεται στο ' γνωθι σαυτον ' , δυσκολο , αλλα οχι ακατορθωτο , αν δεν εχεις ψευδαισθησεις για το ποιος πραματικα εισαι , αν εχεις κ τα κοτσια να παραδεχεσαι τα ελατωμματα σου .
    Αυτο το αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου , ειναι χαζο , γιατι απλως δικαιολογεις το οτι δεν καταφερνεις να ψυχολογησεις καποιον , κ αιφνης ( νομιζεις ) οτι βρεθηκες προ εκπληξεως . Παντα υπαρχουν σημαδια για το ποιος ειναι ο αλλος , αλλα δεν τα παρατηρουμε-συνειδητοποιουμε .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Ειναι το πιο δυσκολο κομματι αλλα σε αποζημιωνει με γαληνη Αγγελε.
    Αυτες τις μερες εκανα αλλη μια διαπιστωση για εμενα.
    Παρατηρωντας, οπως λεει ο Αλεξ, τις αλλες σχεσεις δεν εβρισκα συχνα κοινο με τις δικες μου..κι οταν εβρισκα ηταν "προβληματικη".
    Εφοσον ομως καταφερα να βρω τον εαυτο μου μεσα στις υπολοιπες διαπροσωπικες μου σχεσεις,και παιρνοντας απιστευτη ικανοποιηση απο αυτο,ειπα να επιμενω οσο μπερδεμενο κι αν ειναι.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτο δειχνει οτι εχεις βαλθει να ψαχτεις εις βαθος , χωρις δικαιολογιες κ υπεκφυγες . Πολυ καλο . Η λυση του γριφου καποια στιγμη θα ερθει .

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    Ισχυει αυτο που λες..θυμαμαι οτι μολις ειδα μια δικη μου αντιδραση (εκρηξη θυμου) σε μια φιλη μου,επαθα μεγαλο σοκ.
    Αναθεωρησα ενα μεγαλο κεφαλαιο της ζωης μου τοτε.
    για αυτο λεω εγω μια ζωη ολοκληρη οτι οταν εμφανιστει καπιος που σου μιαζει πολυ κ το παρατηρεις συνεχεια δε χρειαζεσε τιποτε αλλο για να σαι καλα στα αληθεια ομως...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο δειχνει οτι εχεις βαλθει να ψαχτεις εις βαθος , χωρις δικαιολογιες κ υπεκφυγες . Πολυ καλο . Η λυση του γριφου καποια στιγμη θα ερθει .
    Ναι και εχω να δηλωσω ευθαρσως οτι μονο ετσι συνηλθα.
    Με ειλικρινη ενδοσκοπηση,με απειρο ψαξιμο και πολλα διαστηματα που δεν ηξερα αν μπορω να συνεχισω ή οχι.
    Φτανω τωρα να με δω με τα ερωτικα μου,που ειναι πολυ ζορικα γτ δεν εχω βρει τι μου φταιει και ασχολουμαι με πιο αδυναμους αντρες..και ασχημοτερους μου?και γενικα λαθος απο την αρχη.Το χειροτερο ειναι που το νιωθω πως δε μου κανει,αλλα θελω να το προσπαθησω.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς αντιμετωπίζεις την επιθυμία να κάνεις κακό στον εαυτό σου;
    By Κύκνος in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 6
    Last Post: 06-01-2013, 18:41
  2. Ένας γκέι έχασε τον εαυτό του λίγο πριν τις πανελλαδικές
    By Antoniss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 24-08-2012, 20:27
  3. αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 21:12
  4. που να βρει κανεις τιν ευτυχεια;
    By Ria_ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 19-02-2009, 19:34
  5. Replies: 18
    Last Post: 01-07-2006, 12:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •