τασεις φυγης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    3

    τασεις φυγης

    Γεια σας!
    Ειμαι νεο μελος και καθως εψαχνα στο νετ για λυση στο προβλη μα μου επεσα πανω στο φορουμ αυτο...
    Λοιπον ,το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να διατηρησω φιλικες,ερωτικες η ακομα και τυπικες σχεσεις με τους γυρω μου για πολυ καιρο καθως μολις βρεθω σε μια δυσκολη κατασταση απλα επιλεγω να φυγω..
    Νιωθω οτι ειμαι δειλη και ανικανη να παλεψω για να διατηρησω μια σχεση ..Ολες οι ερωτικες μου σχεσεις ειχαν διαρκεια το πολυ 2 μηνες...Μαλιστα σε αυτες δεν αφηνα το ατομο να με γνωρισει,δεν ενιωθα ερωτευμενη και μολις μου περνουσε ο ενθουσιασμος επελεγα τον χωρισμο..Καταλαβαινω πως το θεμα ειναι αποκλειστικα δικο μου,δεν μπορω να ανοιχτω,να αφησω καποιο ατομο να με γνωρισει και απο φοβο μηπως νιωσω κατι (οτιδηποτε-ειτε αγαπη, ειτε απογοητευση) φευγω.Το ιδιο γινεται πανω κατω και στις φιλιες...υπαρχουν ατομα με τα οποια ειχαμε καλες σχεσεις μιλουσαμε πολυ,νοιαζονταν για εμενα..αλλα κατα καποιο τροπο ,ειτε φερθηκα ασχημα και ανωριμα και απομακρυνθηκα...ειτε τα αναγκασα να με αφησουν ησυχη σε στιγμες που ουσιαστικα τα χρειαζομουν,ισως επειδη δεν ηθελα να με δουν αδυναμη και να καταλαβουν οτι εχω την αναγκη τους...
    Ενα προσφατο περιστατικο ειναι αυτο της αλλαγης εργασιας που συνεβη πριν 5 μηνες..
    Μετα απο καυγαδες που ειχα στο σπιτι με τους γονεις μου αποφασισα να μεινω μονη ,νοικιασα σπιτι και αλλαξα εργασιακο περιβαλλον.Ωστοσο στην προηγουμενη εργασια υπηρχαν ατομα τα οποια δεν ηθελαν να φυγω..με νοιαζονταν και με εκτιμουσαν ,οπως κι εγω..Προσπαθησα με προχειρες δικαιολογιες να τους εξηγησω οτι δεν ειναι εκεινοι ο λογος που φευγω αλλα εν τελει απομακρυνθηκα..
    Παρολες τις προσπαθειες τους να κρατησουμε σχεσεις,το απεφυγα...και επειδη σε μια συζητηση απο τις λιγες που ακολουθησαν ειπα οτι το νεο εργασιακο περιβαλλον δεν ηταν αυτο που εψαχνα(οπως ηταν και η πραγματικοτητα,γιατι τα βρηκα αρκετα σκουρα εκει που πηγα) προτειναν να με βοηθησουν...και εγω απλα αρνηθηκα,εκοψα σχεσεις και δεν λεμε ουτε γεια αν βρεθουμε στο δρομο..
    Αυτη η κατασταση με πληγωνει αφανταστα.γιατι νιωθω οτι οσα ατομα νοιαζονται για μενα τα διωχνω με καποιο τροπο απο διπλα μου,δεν τα αφηνω να με βοηθησουν..
    Ισως ειμαι εγωιστρια...Πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να αδιαφορει η να προσπαθει να αδιαφορησει για ατομα που ειναι διατεθειμενα να ειναι στο πλευρο μου..
    επομενως οι τασεις φυγης που εχω αφορουν τις σχεσεις μου με τους ανθρωπους..αφου μολις παω να δεθω συναισθηματικα ,τα παραταω και φευγω.Ωρες ωρες ,νιωθω πως θελω να αλλαξω ζωη ,να φυγω απο εδω,ακομα και αν η κατασταση που βιωνω δεν ειναι τοσο δυσκολη..
    Δεν γνωριζω εαν αυτο το προβλημα εντασσεται σε καποια διαταραχη...ελπιζω να σας εδωσα μια εικονα,ωστε εαν θελετε και μπορειτε να βοηθησετε.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χμμμ πιθανως να σε εχω ξαναπετυχει κ σε αλλο επισοδειο γιατι κατι μου θυμιζουν ολα αυτα..
    λεω λοιπον...

    απαραιτητη προυποθεση για να γνωρισεις καπιον ειναι αυτα που σκεφτεσαι να ειναι ιδια με οσα του λες αν εσυ πχ λες αλλα κ σκεφτεσαι αλλα ειναι επομενο να μη θες να σε πλησιασει κανενας γιατι μετα καθεσε κ σκεφτεσαι οτι ετσι κ αλλιως ολοι αυτοι δε με ξερουν κ τοσο καλα αρα αν ηξεραν τι σκεφτεμαι δε θα ηξερα πως θα αντιδρουσαν η κατι τετιο πες...

    δεν μπορω να ανοιχτω,
    αν δε μπορεις να ανοιχτεις οπως λες τοτε ο μονος που θα καταφερει να σε πλησιασει ειναι η χαρτομαντης η καπιος αλλος πχ με ιδιαιτερες ικανοτητες στο να μαντευει τι σκεφτεσαι..

    οσα ατομα νοιαζονται για μενα τα διωχνω με καποιο τροπο απο διπλα μου,
    η πιθανοτερη εξηγιση για αυτο ειναι οτι ειχες μεγαλωσει με ατομα που δεν νοιαζοντουσαν για σενα κ ετσι επιδη συνηθισες σε ολο αυτο μετα πιστεψες οτι δε θα βρεις τιποτα απο ενδιαφερον πουθενα

  3. #3
    Αλεξανδρε να σε ρωτησω κατι κ αν Θελεις απαντας . Μπορει οντως να θεωρηθει προσωπικο δεδομενο οποτε θα σε καταλαβω αν δεν απαντησεις .

    Εσυ εγραψες στον τοιχο το παρακατω αποσταγμα ζωης ενα μεσημερι του Οκτωμβρη ?



    https://www.youtube.com/watch?v=JxIGxKGtBzk

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην για να απαντησω ενημερωσε με πρωτα να χρησιμοποιησω το καταληλο αξεσουαρ http://4.bp.blogspot.com/-6TGw_KXI_1...Cc/s1600/2.jpg

  5. #5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    καταρχην για να απαντησω ενημερωσε με πρωτα να χρησιμοποιησω το καταληλο αξεσουαρ http://4.bp.blogspot.com/-6TGw_KXI_1...Cc/s1600/2.jpg

    Αλλα της κουστουμια ο καμπουρης .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    http://1.bp.blogspot.com/-I7Ogm8-O6B.../s1600/2-1.jpg

    εχω κ αυτη επισης εφεδρικη

    χαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ αχχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα χχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα χαχχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχ αχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχ αχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχα χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα χαχαχχαχαχαχαχχαχαχχαχαχα χαχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχχα χαχαχαχχαχαχχαχαχαχχαχαχα χαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχχα χαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχ χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    3
    @αλεξανδρος_77
    ευχαριστω για την απαντηση σου.
    Ποιος ειναι ομως ο τροπος να καταφερω να ανοιχτω και να μιλησω για εμενα σε ατομα τα οποια με ενδιαφερουν;απλα δεν μου βγαινει.
    η αληθεια ειναι οτι εχω βιωσει εντονα την αδιαφορια στο οικογενειακο περιβαλλον ηδη απο πολυ μικρη..απο τα πιο απλα πραγματα εως τα πιο σημαντικα για εμενα.
    Ποιος ειναι ομως ο τροπος να μην με επηρεαζει αυτο; Γιατι εαν αυτο ειναι η βαση ολων των υπολοιπων ,θεωρω πως πρεπει με καποιο τροπο να αποβαλλω αυτη τη σκεψη-οτι κανεις δεν νοιαζεται για εμενα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ζοριζεσε να μιλησεις σε ατομα που σε ενδιαφερουν? χμμμμμμμμμμ αν δε ξερουν τιποτα για σενα... πως θα τους πεις ξαφνικα τι σκεφτεσαι?

    δηλαδη για τι πραγμα θα τους μιλαγες πχ ενα παραδειγμα?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    3
    ναι,το θεμα δεν ειναι οτι δεν τους μιλαω γενικως,αλλα οτι δεν τους μιλαω για πραγματα που με απασχολουν,για τα προβληματα ,τις ανησυχιες μου..δεν εμπιστευομαι ευκολα
    και επισης δινω μια ασαφη εικονα σχετικα με τον χαρακτηρα μου και τις επιδιωξεις μου..
    για παραδειγμα μου ειναι δυσκολο να πω σε ενα ατομο οτι θελω να μεινει στη ζωη μου και ετσι δημιουργω μια αποσταση "ασφαλειας" ας πουμε.ακομα και με ατομα που θελω να ανοιχτω και να μιλησω.ισως φοβαμαι την κριτικη ,δεν ξερω.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δηλαδη περιμενεις καπιον να μαντεψει το δικο σου μυστικο οπως λεει κ ο ποιητης στο τραγουδι?? χμμμ
    φαινετε ασαφες αλλα εμενα μου φαινετε καπως σαφες επιδη εχω ισχυρο ενστικτο...

    μαλον δε ξερεις πιοι ειναι οι καταληλοι για να τους πιασεις τη κουβεντα ε?

Similar Threads

  1. Ερώτηση σχετικά με τάσεις φυγής
    By Αλέξανδρος Δ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-08-2013, 22:55
  2. έχω τάσεις φυγής από το σπίτι
    By manos95 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 04-07-2013, 00:02
  3. χωρισμός προδοσία κ τάσεις φυγής...
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-2012, 17:59
  4. τασεις φυγης
    By eleonwra in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 19
    Last Post: 08-03-2011, 18:27
  5. Τάσεις φυγής και ανησυχίες
    By astarti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-09-2007, 22:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •