Ερώτημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44

Thread: Ερώτημα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    Ερώτημα

    Η αρρωστημένη ζήλεια φέρνει κατάθλιψη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..kallia,

    γιατί αρρωστημένη ζήλεια? θα μπορούσες να είσαι λίγο πιο σαφής? όπως το έχω στο μυαλό μου, αν επιζητάς ασφάλεια και πέφτεις σε αδιαφορία, λογικό είναι να πέφτεις και σε κατάθλιψη.

    μήπως είναι έντονη ανάγκη για συναίσθημα και καταλήγει σε αντίδραση?

    την καλημέρα μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    πολύ απλά ζηλεύω τον φίλο μου πάρα πολύ όταν μιλάει με κάποια ή βλέπει κάποια.
    τώρα...αν ειναι ξεκάθαρο ότι το κάνει δεν μπορω να καταλάβω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Originally posted by Reina
    ..kallia,

    γιατί αρρωστημένη ζήλεια? θα μπορούσες να είσαι λίγο πιο σαφής? όπως το έχω στο μυαλό μου, αν επιζητάς ασφάλεια και πέφτεις σε αδιαφορία, λογικό είναι να πέφτεις και σε κατάθλιψη.

    μήπως είναι έντονη ανάγκη για συναίσθημα και καταλήγει σε αντίδραση?

    την καλημέρα μου



    Κι εγώ κάτι τέτοιο θα ʽλεγα.
    Ωστόσο σημασία δεν έχει τόσο τι λέμε εμείς, που ʽμαστε έξω απʼ το χορό, αλλά ο φίλος σου. Του ʽχεις μιλήσει; Είσαι σίγουρη ότι του ʽχεις δώσει να καταλάβει τι νιώθεις; Εκείνος έχει σημασία τι θα πει και τι θα κάνει. Για σένα.


  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    εμενα μου λέει ότι δεν ασχολειται και σκεφτεται μονο εμενα και το πως θα τα βγάλουμε πέρα με τα έξοδα μας.

    και στις πολλες φορες που του έκανα παρατήρησει μου είπε ότι εχω μεγάλο πρόβλημα
    και ότι ειναι όλα στο νού μου

    εγω του δείχνω κάθε μερα την αγαπη μου και του το λέω γλυκα
    αλλα κι αυτός το ίδιο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160


    Τα προβλήματα δεν εξαφανίζονται έτσι απλά, αγνοώντας τα. Το καλό είναι καλό, αλλά έρχεται κάποτε η ώρα να γίνει και καλύτερο. Μπορεί ο φίλος σου να μην αντιλαμβάνεται κανένα πρόβλημα, αλλά αυτό, πρέπει να ʽχει υπόψη του, ισχύει μόνο για τον ίδιο. Σε μια σχέση, δε φέρνουμε μόνο ευχάριστα, αλλά και τα δυσάρεστά μας μαζί. Αν κάτι σε απασχολεί εσένα, πρέπει να τον απασχολεί κι εκείνον.
    Αλλά πες του το. Μην περιμένεις να το αντιληφθεί εκείνος, για να σε καταλάβει. Τίποτε δεν είναι αυτονόητο. Κι άλλωστε γενικά το να περιμένεις πράγματα είναι άγονο ως στάση ζωής.


  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Μπορεί ο φίλος σου να μην αντιλαμβάνεται κανένα πρόβλημα, αλλά αυτό, πρέπει να ʽχει υπόψη του, ισχύει μόνο για τον ίδιο.

    Το πρόβλημα ότι με ενοχλεί?

    τι εννοας? να του πω ότι εχω αρρωστημένη ζήλεια ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by kallia13
    Η αρρωστημένη ζήλεια φέρνει κατάθλιψη?

    Ti σε ενδιαφέρει, το πρώτο ή το δεύτερο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Originally posted by kallia13
    Μπορεί ο φίλος σου να μην αντιλαμβάνεται κανένα πρόβλημα, αλλά αυτό, πρέπει να ʽχει υπόψη του, ισχύει μόνο για τον ίδιο.

    Το πρόβλημα ότι με ενοχλεί?

    τι εννοας? να του πω ότι εχω αρρωστημένη ζήλεια ?


    Τι νιώθεις να του πεις. Και τι θέλεις, από κείνον κι από σένα.
    Τα γνωρίζεις όμως;


  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    συμφωνώ επίσης στο \'τα γνωρίζεις\'.

    όταν ξέρεις από τι είσαι φτιαγμένος, ξέρεις ποιές ακριβώς είναι οι ανάγκες σου, πώς να τις κάνεις αιτήματα και σε ποιόν άνθρωπο θα τα απευθύνεις.

    Και όλα γίνονται τόσο λιγότερο περίπλοκα που συναισθήματα ζήλειας είναι εντελώς περιττά.


    μη μας καθυστερούν κιόλας. έχουμε κι έναν κόσμο να δημιουργήσουμε

  11. #11
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Κάλλια,
    εδώ και αρκετό καιρό, ανοίγεις στο φόρουμ αλεπάλληλα θέματα με τίτλο \"ζήλεια\".
    Επίσης, ανοίγεις αλεπάλληλα θέματα με τίτλο \"αναζήτηση ψυχολόγου\".

    Μοιαζει λοιπόν από τη μια μεριά να αναγνωρίζεις το πρόβλημα και από την άλλη να μην κάνεις κάτι γι αυτό.
    Είναι έτσι ή κάνω λάθος?

    Τώρα επανέρχεσαι με νέο θέμα \"ζήλεια και κατάθλιψη\". Για να καταλάβω, το θέμα που σε βασανίζει ειναι να παραμείνει η ζήλεια αλλά να μάθεις αν θα σε οδηγήσει σε κατάθλιψη? Κρατούμε δηλαδή ως δεδομένο ότι θέλουμε την αρρωστημένη ζήλεια και ψάχνουμε αν αυτή έχει κάποιου είδους επιπλοκές?

    Ειλικρινά, αν θέλω να είμαι έντιμος απέναντι σου, δεν πρέπει να σου απαντήσω αν η ζήλεια φέρνει κατάθλιψη. Αυτό που χρειάζεται να σου πω είναι ρίξε μια ματιά.... στον εαυτό σου, φρόντισε τις διάφορες πλευρές του που σε κάνουν δυσλειτουργική και μη κοιτάς πως να παραμείνεις δυσλειτουργική, αλλά χωρίς αυτό να έχει έξτρα επιπλοκές.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    να σας πω τον τρόπο που τα φτιάξαμε και να μου πειτε αν δεν ειναι λογο που δεν εχουμε εμπιστοσυνη............

    ημουν με αλλον και μετα απο 6 μήνες γνώρισα αυτόν και ενω ειχα δεσμο ολοκλήρωσα μαζί του και στο τέλος χώρισα με τον άλλο και εμεινα μαζί του μεχρι που χαρτωθήκαμε....

    και τώρα σχεδόν κάθε μέρα μου λέει ότι φοβάτε μην του κάνω τα ίδια (να τον απατησω και να τον χωρίσω) και έτσι δεν μου έχει εμπιστοσύνη και εγω απο την αλλη τον ζηλεύω :P

    εγω του λέω καθε μερα τι νιωθω και τι θέλω και αυτός το ίδιο
    απλα επειδη δεν υπαρχει αυτη η εμπιστοσυνη συνέχεια συζητάμε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by NikosD.
    Κάλλια,
    εδώ και αρκετό καιρό, ανοίγεις στο φόρουμ αλεπάλληλα θέματα με τίτλο \"ζήλεια\".
    Επίσης, ανοίγεις αλεπάλληλα θέματα με τίτλο \"αναζήτηση ψυχολόγου\".

    Μοιαζει λοιπόν από τη μια μεριά να αναγνωρίζεις το πρόβλημα και από την άλλη να μην κάνεις κάτι γι αυτό.
    Είναι έτσι ή κάνω λάθος?

    Τώρα επανέρχεσαι με νέο θέμα \"ζήλεια και κατάθλιψη\". Για να καταλάβω, το θέμα που σε βασανίζει ειναι να παραμείνει η ζήλεια αλλά να μάθεις αν θα σε οδηγήσει σε κατάθλιψη? Κρατούμε δηλαδή ως δεδομένο ότι θέλουμε την αρρωστημένη ζήλεια και ψάχνουμε αν αυτή έχει κάποιου είδους επιπλοκές?

    Ειλικρινά, αν θέλω να είμαι έντιμος απέναντι σου, δεν πρέπει να σου απαντήσω αν η ζήλεια φέρνει κατάθλιψη. Αυτό που χρειάζεται να σου πω είναι ρίξε μια ματιά.... στον εαυτό σου, φρόντισε τις διάφορες πλευρές του που σε κάνουν δυσλειτουργική και μη κοιτάς πως να παραμείνεις δυσλειτουργική, αλλά χωρίς αυτό να έχει έξτρα επιπλοκές.
    απλα ξέρω ότι η ζήλεια δεν γιατρέυεται και ξέρω ότι θα μου μείνει για μια ζωή και γιαυτό φοβάμαι για κατάθλιψη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Originally posted by NikosD.
    Κάλλια,
    εδώ και αρκετό καιρό, ανοίγεις στο φόρουμ αλεπάλληλα θέματα με τίτλο \"ζήλεια\".
    Επίσης, ανοίγεις αλεπάλληλα θέματα με τίτλο \"αναζήτηση ψυχολόγου\".

    Μοιαζει λοιπόν από τη μια μεριά να αναγνωρίζεις το πρόβλημα και από την άλλη να μην κάνεις κάτι γι αυτό.
    Είναι έτσι ή κάνω λάθος?

    Τώρα επανέρχεσαι με νέο θέμα \"ζήλεια και κατάθλιψη\". Για να καταλάβω, το θέμα που σε βασανίζει ειναι να παραμείνει η ζήλεια αλλά να μάθεις αν θα σε οδηγήσει σε κατάθλιψη? Κρατούμε δηλαδή ως δεδομένο ότι θέλουμε την αρρωστημένη ζήλεια και ψάχνουμε αν αυτή έχει κάποιου είδους επιπλοκές?

    Ειλικρινά, αν θέλω να είμαι έντιμος απέναντι σου, δεν πρέπει να σου απαντήσω αν η ζήλεια φέρνει κατάθλιψη. Αυτό που χρειάζεται να σου πω είναι ρίξε μια ματιά.... στον εαυτό σου, φρόντισε τις διάφορες πλευρές του που σε κάνουν δυσλειτουργική και μη κοιτάς πως να παραμείνεις δυσλειτουργική, αλλά χωρίς αυτό να έχει έξτρα επιπλοκές.


    Το σωστό σωστό. Τʼ αυγά σπασμένα τηγανίζονται.


  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..άσε που όταν έφτασε στα αυτιά μου: \'είναι και θέμα παιδείας\' , καταντράπηκα να ξαναζηλέψω:P

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •