Μοναχικός και Αντικοινωνικός ζητά ΒΟΉΘΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    9

    Unhappy Μοναχικός και Αντικοινωνικός ζητά ΒΟΉΘΕΙΑ

    Καλησπέρα σε όλους είπα να δημοσιεύσω το πρόβλημα μου μήπως και βρω κάποια βοήθεια διότι δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση. Θα ήθελα την βοήθεια ανθρώπων που πάσχουν από το ίδιο πρόβλημα. Όμως και την γνώμη ενός ειδικού για κάποια πιο προσωπικά θέματα. Ας αρχίσουμε όμως από τα βασικά Ονομάζομαι Βασίλης είμαι 24 ετών μοναχικός από την φύση μου και αντικοινωνικός. Και όταν λέω αντικοινωνικός εννοώ πως φρικάρω στην σκέψη και μονό να μιλήσω σ'εναν άγνωστο άνθρωπο. Αυτός είναι και ο λόγος που τον περισσότερο χρόνο τον περνάω σπίτι ολομόναχος. Έχω κάποιους φίλους όμως και αυτοί έχουν τις προσωπικές τους ζωές δεν μ'αρεσει να τους γίνομαι βάρος γι'αυτο και δεν παίρνω την πρωτοβουλία να τους πω να βγούμε κάπου. Μονό όταν δέχομαι κάποια πρόσκληση για κάπου απαντάω θετικά φυσικά για να βγω να ξεσκάσω όμως είναι λίγες οι φορές που γίνεται αυτό. Περιμένω την βοήθεια σας για να συνεχίσουμε το θέμα διότι δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση και θέλω να αλλάξει. Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αδερφια εχεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    9
    Όχι δεν έχω μοναχοπαίδι είμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mε τους γονεις σου ποια ειναι η σχεση σου? τα πατε καλα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    9
    Εντάξει τα τυπικά δεν είμαστε και πολύ δεμένοι διότι μεγάλωσα για κάποιο καιρό με την γιαγιά μου και μετά με τους θειους μου η μανά μου περιφερόταν από μια πόλη στην άλλη αναλόγως που θα έβρισκε δουλειά και ο πατέρας μου μας άφησε όταν ήμουν 3 όμως ένα γεια το λέμε όταν βλεπόμαστε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by bill_90 View Post
    ...φρικάρω στην σκέψη και μονό να μιλήσω σ'εναν άγνωστο άνθρωπο...
    Για κάνε το λίγο πιο λιανά αυτό. Γράψε ελεύθερα (χωρίς να σε νοιάζει τίποτα) τι είναι αυτό που σε φρικάρει. Τι φαντάζεσαι ότι θα συμβεί... γράψε ότι θέλεις. Γράψε κατεβατό χωρίς να διορθώσεις τίποτα. Ξεκίνα να γράφεις και πήγαινε όπου θέλεις, σε παλιές ιστορίες, γεγονότα, καταστάσεις, συναισθήματα κλπ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    9
    Σκέφτομαι κατ'αρχας τι θα του πω πως να του μιλήσω να μην φανώ μ@$%ας γενικά δεν μπορώ να κρατήσω μια συζήτηση διότι έχω συνεχεία το άγχος μην εκτεθώ και δώσω την εντύπωση που δεν θέλω στον άλλον

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Ναι προφανώς... αλλά προχώρα το... και αν φανείς μλκς μετά δε θα σε κάνει παρέα και θα σε κοροϊδέψει με τους άλλους και θα γελάνε μαζί σου πίσω από την πλάτη σου όπως εκείνη την φορά που ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Το πρώτο βήμα φίλε bill είναι να το βγάλεις από μέσα σου κι εσύ δεν τολμάς να το κάνεις ούτε εδώ που είσαι ουσιαστικά κρυμμένος πίσω από ένα ψευδώνυμο, άγνωστος μεταξύ αγνώστων... Κάνε αυτό το πρώτο βήμα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    9
    Δεν ξέρω καν τι να κάνω. Άπλα δεν το χω ακόμα και όταν βγαίνω με φίλους μου μόνο όταν η συζήτηση μπαίνει σε θέματα που γνωρίζω συμμετέχω στην συζήτηση αλλιώς κάθομαι στην άκρη και δεν μιλάω καν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Κλασσίκη περίπτωση κι εσύ. Όλα αυτά ξεκινούν από την οικογένεια. Δε μεγάλωσες σε φυσιολογικό οικογενειακό περιβάλλον και οι τεχνικές επικοινωνίας δεν αναπτύχθηκαν κατάλληλα. Οσο παράξενο κι αν ακούγεται, αυτο συμβαίνει πραγματικά. Όταν ένα παιδί δε μεγαλώνει σε οικογενειακό περιβάλλον νορμάλ όπου υπάρχει αγάπη, επικοινωνία, κατανόηση και γενικότερα νορμάλ συμπεριφορά στο τέλος βγαίνουν τέτοια κολλήματα. Δεν υπάρχει το κατάλληλο περιβάλλον ώστε το παιδί να νιώσει άνετα και να νιώθει ασφαλές να εκφράσει τα συναισθήματα του, τις ανάγκες του κλπ και έτσι αναπτύσει ελλιπείς τεχνίκες επικοινωνίας. Φρικάρεις να μιλήσεις σε άγνωστο λες. Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό. Είμαι σίγουρος ότι όταν βρίσκεσαι σε μία τέτοια κατάσταση περνάνε διάφορες σκέψεις από το μυαλό σου όπως: Τι να του πω τώρα, Και γιατί να έχει όρεξη να με ακούσει, Για ποιο λόγο να δείξει ενδιαφέρον αφού δεν τον ξέρω, ίσως αν ανοίχτω και τον ρωτήσω πράγματα - ακόμα και απολύτως φυσιολογικά - για τον εαυτό του αυτός μπορεί να το πάρει στραβά, και γενικότερα έχεις ένα αίσθημα ενοχηκότητας ας το πούμε όταν πας να μιλήσεις σε άγνωστο. Αισθάνεσαι ότι δεν έχει την όρεξη σου ίσως, ότι δε θα πεις τίποτα ενδιαφέρον και ότι θα έισαι βάρος.

    Αν αυτά που γράφω παραπάνω ισχύουν στη περίπτωση σου, τότε μη σκέφτεσαι πολύ. Αυτά όλα ειναι κολλήματα του μυαλού που δημιουργήθηκαν από τις εμπειρίες που βίωσες μεγαλώνοντας. ΜΕγαλώνοντας σε ένα περιβάλλον με ανασφάλεια, χώρις εμπιστοσύνη και φόβο για το μέλλον το άτομο δημιούργει ένα μηχανισμό προστασίας που αυτος του λέει να κλειστεί στον εαυτό και να κράτησει απόσταση από τους άλλους, γι' αυτό το λόγο μεγαλώνοντας γίνεται αντικοινωνικό. Όλα αυτά είναι κολλήματα που δεν είναι πότε άργα να τα αποβάλλεις και δε είναι και τόσο δύσκολο όσο φαίνεται. Γιατί στην ούσια αυτό που δευσκολεύσαι να κάνεις είναι το απόλυτα φυσιολογικό που κάνει ο κόσμος γύρω σου. Γνωρίζεις κάποιον και τον ρώτας "Πώς σε λένε", "Από που είσαι", "Με τι ασχολείσαι?" κλπ. Αυτά είναι σίγουρα δύσκολα για σένα να τα πεις, αλλά όταν πάρεις το ρίσκο να το κάνεις θα δεις ότι είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό και δε θα σε παρεξηγήσει κάνεις.

    Προσπάθησε να το κάνεις στη καθημερινή σου ζωή. Με αργά και σταθερά βήματα κάθε μέρα. Δε θα δεις τον εαυτό σου να αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά θα δεις σε μακροχρόνιο επίπεδο πόσο πιο άνετος θα αισθανθείς και πόσο πιο εύκολο είναι στη πραγματικότητα να κοινωνικοποιηθείς και να δημιουργήσεις σχέσεις.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    9
    Έχεις απολυτό δικαίο φίλε μου ακριβώς έτσι αισθάνομαι κάθε φορά που πάω να μιλήσω σε κάποιον θα προσπαθήσω να εφαρμόσω τις συμβουλές σου. Επίσης έχω την αίσθηση πως όλοι είναι εχθρικοί απέναντι μου η αδιάφοροι τελείως και αυτό με κάνει να κλείνομαι ακόμα πιο πολύ στο καβούκι μου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Αδέρφε κι εγώ 24 χρονών είμαι και ακριβώς με το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Όλα αυτά τα χρόνια έλεγα στον εαυτό μου ότι είμαι απλά ντροπαλός, εκλείνα τη πόρτα στο δωμάτιο μου και ένιωθα ασφάλεια. Μια πρόσφατη ιστορία με έκανε να κοιτάξω τα θέματα μου στα μάτια και να καταλάβω ότι δεν είμαι απλά ντροπαλός, αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα που με κάνει να συμπεριφέρομαι σαν καθυστερημένος ή σαν κανένα παιδάκι 12 χρόνων όταν βρίσκομαι με άγνωστο κόσμο. Και πάνω απ' όλα με κάνει να χάνω τη ζωή μου, να μη τη χαίρομαι, να μη μπορώ να συνάψω οτιδήποτε είδους σχέσεις και να μη μπορώ να ζήσω φυσιολογικά! Όταν αναγνώρισα τα προβλήματα μου έπεσα σε κατάθλιψη. Μετά από λίγους μήνες και απαραίτηση θεραπεία άρχισα να στέκομαι πάλι στα πόδια μου και να προσπαθώ πλέον να βελτιώσω τον εαυτό μου. Βήμα βήμα κάθε μέρα προσπαθώ να επικοινώνω φυσιολογικά και άνετα με όποιον πετυχαίνω στο δρόμο μου. Πίστεψε με δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται. Γιατί είναι απόλυτα φυσιολογικό!!!

    Να θυμάσαι πάντα ότι όταν δε ρισκάρεις μπορεί να νιώθεις ασφάλεια, αλλά δε βελτιώνεις τον εαυτό σου!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    9
    Έχεις δίκαιο σε αυτό σ'ευχαριστω για τις συμβουλές σου αν υπάρχουν και άλλες τεχνικές ώστε να βελτιώσω το πρόβλημα μου θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου τις έλεγες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Και γω ειμαι καπως ετσι, 22 χρονων, και εχω διαγνωστει με κοινωνικη φοβια, οχι οτι δεν το καταλαβα μονος μου αλλα πηρα και επισημη διαγνωση. Οταν εχεις κοινωνικη φοβια, τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα.
    Οταν πχ ειναι να βγω καπου εξω, νιωθω τρομοκρατημενος απο αυτα που ερχονται, το τι θα συζητησω με αυτον/ους που θα βγω, να μην φανω κοινωνικα αδεξιος, αν θα εχει πολυ κοσμο στο ταδε μερος, να μην κανω σαρδαμ απο το αγχος κ.ο.κ.
    Εσυ εχεις τετοια θεματα ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναχικός και Αντικοινωνικός ζητά ΒΟΉΘΕΙΑ
    By bill_90 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 12-07-2014, 03:04
  2. Ανθρωπος Μοναχικός
    By LetMeThinkOfIt in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 18-04-2012, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •