Καθημερινη υπερφαγια...!!! HELP...........!!!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Καθημερινη υπερφαγια...!!! HELP...........!!!!!!!!!

    Καλημερα σε ολα τα μελη! Toν τελευταιο 1 χρονο βιωνω επεισοδια υπερφαγιας πραγμα που καθιστα αδυνατο το σκοπο που εχω βαλει...να χασω επιτελους τα ανεπιθυμητα κιλα (15 το συνολο). Τα επεισοδια αυτα μπορει να κρατουσαν στο παρελθον 2 με 3 μερες, συνηθως μετα επανερχομουν στην κανονικη διατροφη μου. Τον τελευταιο μηνα ομως τα πραγματα εχουν χειροτερεψει...τα επεισοδια υπερφαγιας μπορει να κρατησουν ακομα και 1 βδομαδα, ισως και παραπανω. Θελω συνεχεια να τρωω, νιωθω οτι τρωγωντας μου φτιαχνει η διαθεση η οτι ικανοποιω καποια αλλη μου αναγκη. Επισης βαριεμαι να βγαινω απο το σπιτι, εχω απομακρυνθει απο τα ενδιαφεροντα μου (μπορω να πω οτι εχω γινει και αντικοινωνικος με τους γυρω μου) θελω συνεχεια να ειμαι ξαπλα και δυστυχως κοιμαμαι πολλες ωρες τη μερα...με λιγα λογια η ζωη μου ειναι φαι και υπνος τον τελευταιο καιρο. Δεν ξερω αν φταιει η καταθλιψη που μου διεγνωσε ο ψυχιατρος μου προσφατα (μαζι με το προβλημα της διαταραχης πανικου και αγοραφοβιας που εχω χρονια) η μου εχει ανοιξει η ορεξη απο τα αντικαταθληπτικα...παιρνω seroxat 45mg τη μερα και 75mg anafranil το βραδυ μαζι με 100mg solian(αντιψυχωσικο). Προβλημα ορμονικο δεν εχω, πχ. θυροειδη η ζαχαρο...τα εχω ψαξει. Την ωρα που τρωω νιωθω ευχαριστηση αλλα μετα απο λιγη ωρα που θα κατσω νιωθω εντονες ενοχες για την ποσοτητα που εφαγα...δεν χρησιμοποιω χαπια για να αδυνατισω η κατι αλλο και εμετους δεν κανω, ποτε δεν μου εχει μπει η ιδεα να προκαλεσω εμετο...οποτε σκεφτομαι μετα οτι δεν πρεπει να εχω βουλιμια λογικα! Τα τελευταια 2 χρονια που αντιμετοπιζω αυτο το προβλημα, μια ειμαι 95 κιλα και μια 90 και πρεπει να παω 75, υψος εχω 1,78. Την τριτη αποφασισα να επισκεφτω εναν διατροφολογο που μου συνεστησαν...δεν εχω ξαναπαει ποτε στο παρελθον, οποτε ηθελα να χασω κιλα εβαζα τον κωλο μου κατω και τα εχανα...τωρα αδυνατω να καταλαβω πως το στομαχι μου με κανει οτι θελει και υπακουω σε αυτο, ειμαι πολυ στεναχωρημενος!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα φιλε μου καταρχας σου στελνω την δικη μου ιστορια με την καταθλιψη για να μελετησεις για να δεις περιπου τι πρεπει να κανεις,Ολα θα πανε καλα αρκει να κανεις κατι για την καταθλιψη για να θεραπευτεις κ πιστεψε με θελει χρονο κ προσπαθεια ομως ειναι εφικτο,Οταν νιωσεις καλυτερα κ προσεχεις περισσοτερο τον εαυτο σου θα λυθει το θεμα πιστευω θα τρως λιγοτερο,Πιστευω το παν ειναι να κανεις κατι για την καταθλιψη,τωρα για την υπερφαγια για να την μειωσεις ενας καλος τροπος ειναι να αποφευγεις τα φαστ φουντ κ τα γλυκα κ καλο θα ειναι να μην ψωνιζεις τετοια πραγματα σπιτι σου ετσι αναγκαστηκα δεν θα τρως απο αυτα,εαν θελεις τρωγε ποσοτητες απο πραγματα που δεν παχαινουν που θα σου πει ο διαιτολογος,Καλο κουραγιο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αν το προβλημα οφειλεται στα φαρμακα συζητησε το με τον γιατρο σου . Ισως μπορει να δοκιμασει καποιον αλλο συνδυασμο που δεν αυξανει την ορεξη.
    Αν δεν οφειλεται εκει προσπαθησε να καταγραφεις καθε επεισοδιο υπερφαγιας και να σημειωνεις διπλα τι εφαγες, τι ενιωθες εκεινη τη στιγμη και πως ενιωσες μετα.
    Επισης προσπαθησε να βαλεις ενα προγραμμα στο ποτε θα τρως τα γευματα σου Καλυτερο θα ηταν να αφηνεις παντα ισο χρονικο διαστημα αναμεσα στα γευματα
    πχ 4 ωρες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    ...μια ειμαι 95 κιλα και μια 90 και πρεπει να παω 75, υψος εχω 1,78...
    Συγνώμη με αυτό το ύψος τα 85 - 90 κιλά είναι μια χαρά βάρος! Στα 95 που είναι το μέγιστο που έχεις φτάσει είσαι απλά γεμάτος, δε θα σε πει κανένας χοντρό. Βέβαια αυτά τα λέω με βάση το δικό μου σωματότυπο (έχω το ίδιο ύψος με σένα) αλλά πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί να έχει ένα σώμα από το άλλο;

    Επειδή έχω κάνει προσπάθεια να χάσω βάρος, μόνος μου, και έχασα αρκετά κιλά θα σου δώσω 2-3 συμβουλές αν θέλεις. Στο βάρος που είσαι τα κιλά χάνονται δύσκολα. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βελτιώσεις την διατροφή σου και τίποτα άλλο. Ξεκίνα βάζοντας πράγματα στην διατροφή σου, όχι βγάζοντας στην αρχή. Μετρίασε όσο μπορείς τα κακά (ξέρεις ποια είναι) και αύξησε όσο μπορείς τα καλά (σαλάτες, φρούτα, προϊόντα ολικής κλπ). Μην έχεις πειρασμούς μέσα στο σπίτι σου. Ο μέσος άνθρωπος θα φάει ότι λιχουδιά έχει στο ντουλάπι του εκτός αν έχει τόσες πολλές που τις έχει πια μπουχτίσει. Αν πηγαίνεις supermarket εσύ να μην πηγαίνεις ποτέ με άδειο στομάχι γιατί θα σε δελεάσουν -και θα αγοράσεις- ένα σκασμό βλακείες τις οποίες μετά θα φας...

    Τύψεις που λες, έχουμε όλοι μόλις φάμε το παγωτό... δεν είναι ψυχασθένεια αυτό... μάλλον για υγεία το βλέπω χαχαχα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ελα Μηνα , ειχα παρει καποτε αντιψυχωσικο , κ τοκοψα στις 20 μερες γιατι μου ανοιγε την ορεξη ΤΡΟΜΕΡΑ , κ μετα εμαθα οτι ολα τα αντιψυχωσικα ανοιγουν την ορεξη , οποτε τακοψα . Μουχει φυγει το αγχος το συνοδευτικο της κτθλψης με το lyrica , καμμια παρενεργεια δεν μου κανει .
    Ο φιλος κ συναθλητης , Αγγελος .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οι διαιτολογοι διατροφολοι κλπ ειναι κομπογιανιτες. Η τελοσπαντως ανεπαρκεις. Το να πας κ να σου πει μην τρως γλυκα, μην τρως τηγανια, μην καπνιζεις κλπ τα ξερεις κ μονη σου. Τον τροπο να μη τα θες μπορει να στον πει? ειναι σαν τους γιατρους, σου λενε μην καπνιζεις. Χαιρω πολυ, δε μου λες κ πως να το κοψω? Αρα κοπελα μου τρως τα συναισθηματα σου. Δεν ειναι οτι δεν ξερεις τι πρεπει να τρως. Βλεπω κι εγω στο σμ βαζουν ολοι στα καροτσια μορταδελες, κοκα κολες, κεικ και δε συμμαζευεται!

Similar Threads

  1. υπερφαγια
    By bee100 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 23-11-2013, 21:12
  2. Υπερφαγία
    By whitecandle in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 85
    Last Post: 20-07-2012, 11:59
  3. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 15:21
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-2011, 20:11
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 18:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •