Νεος στο Forum,η δικια μου ιστορία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 143
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232

    Νεος στο Forum,η δικια μου ιστορία!

    Καλημέρα σας καλως σας βρήκα ονομάζομαι Γιώργος είμαι 27 χρονών.Διαβάζω καιρό το forum σας χωρίς ποτε να πάρω μερος.θα σας πω και εγω την δικιά μου γολγοθο-ιστορία,ζητώ συγνώμη αν σας κουράσω....λοιπον ανεκαθεν είμουν αγχοτικός αλλα χωρίς επιπτόσεις μια μερα Ιουλιος του 2013 μου ερχεται η ιδεα και googlaro να βρω κατι να μου ανεβασει την διαθεσή μου πεφτω πανω σε ενα σκευασμα βαλσαμοχορτο,το οποιο το περνω για κανενα μηνα και μου φερνει κατι μουδιασματα στα δυο δαχτυλα των χεριων μου και στο σβερκο δεν εδωσα σημασια τα συνεχισα 1 μηνα οπου ειδα σημαντική διαφορα στην διαθεση μου στις φοβιες στασ παντα,μια μερα ξεχναω να το παρω και ειμαι μιλαμε κομματια οταν λεμε κομματια κομματια λεω ρε γμτο γιατι τι γινεται 2-3 μερες ετσι με τρομερες φοβιες και βλακειες μετα λεω ωπ το χαπακι που σταματισα και βασικα δεν το περιμενα να παθω κατι τετοιο λογο του οτι ειναι φυτικο.Μετα απο αυτο ξεκιναει ο γολγοθας δεν πιστευω οτι αυτο δημιουργησε το προβλημα απλα αυτο μου το μεγαλωσε και μου το εφερε στην επιφανεια.Την επομενη περιοδο κλεισμενος στο σπιτι με εκτακτες συστολες να μην κοιμαμαι τα βραδια να ειμαι σαν χαμενος ολοι μερα να περνω αδειες απο την δουλεια και παει λεγοντας ετρεχα σε καρδιολογους πνευμονολογους οτι μπορειτε να φανταστειτε σιγα σιγα εβγενα και εξω αλλα με πιανανε διαφορα...τα ξαναβρισκω με την κοπελα μου και παμε μια μερα προπονηση εντονη γυρναμε σπιτι φαγητο μπανιο παω να σηκωθω με πιανει μια ζαλαδα ταση λιποθυμιας τσουπ η πρωτη κριση πανικου παλμοι 155 και να μην σταματαει η καρδια λεω θα μεινω εδω γιατι ενιωθα τον παλμο να αυξανεται ενοειτε εκτακτα αταραξ και σπιτι μετα απο αυτο πηγα κατα διαστηματα αλλες 2-3 φορες....Σ αυτο το διαστημα πηγα σε ψυχολογο με των οποιο εκανα καμια 16ρια συνεδρειες χωρις καμια απολυτως διαφορα καμια ομως...μετα απο αυτο εκλεισα με ενα ψυχιατρο τον οποιο περιμενα λιγο καιρο για να βρω ραντεβου γιατι ειναι πραγματικα πολυ καλος και απο τοτε εχω κανει αρκετες συνεδρειες και εχω δει μεγαλη διαφορα και συγκεκριμενα μου ειπε παμε σε φαρμακα και περναμε πανω απο το τουνελ ή σφιγκεις τα δοντια και περναμε απο το τουνελ και αποφασησα και με την δικια του παροτρινση να παμε απο το τουνελ....επιδιωκαμε να παθαινω κρισεις πανικου για να μπορεσω να καταλαβω την δομη τους και μαζι με την δομη τους καταλαβα οτι παθαινα και πολυ παλιοτερα σε μικρο βαθμο βεβαια.....σ αυτο το διαστημα μου εμφανιστηκαν και οι κρισεις ημικρανιας με αυρα φανταστειτε οτι ειχα κανει μια φορα οταν εδινα ecdl το 09' και φετος επαθα 4 φορες και οι μισες με οδηγησαν σε τρελες κρισεις πανικου σε σημειο δεν καταλαβαινα την γινοταν γυρω μου.καταφερα και το διαχειριζομαι και αυτο..οπως και τις κρισεις βγαινω εξω κανω τα γυμναστηρια μου και ολα μερικες φορες καλα μερικες φορες με πιανουν ζαλαδες τασης λιποθυμιας μια θολουρα στη σκεψη μια κουραση περιεργη,αυτα τα ψυχοσωματικα ειναι που με ταλαιπωρουν και μου χαλανε την ημερα και δεν μ αφηνουν και ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαροτερο γιατι ως γνωστο και μενα με ταλαιπωρουν ιδεες ΣΚΠ ογκου κτλπ κτλπ κτλπ αν και εκανα μαγνητικη και βρηκαν μια γλοίωση στο μετοπικο λοβο που δεν δικαιολογει τιποτα απο ολα αυτα και εκανα μετα απο 4-5 μηνες επαναληπτικη και δν ειχε καμια διαφορα η μαγνητικη,ο νευρολογος απο μιας αρχης μ ειπε δεν ειναι τιποτα αυτο το 70% που θα κανουν θα εχουν μια και περισσοτερες χωρις καποια αιτια απλα εγινε...εσυ μπορει να το εχεις απο μωρο απο δημοτικο οποτε μην αγχονεσαι το ιδιο μου ειπε και ο ακτινολογος που ειναι και φιλος και γελουσε που με ειδε τρομοκρατημενο....να μην σας κουρασω αλλο αυτο πλεον που με εχει σ αυτο το τρυπακι ειναι οτι συνηθως τα βραδια με πιανει αυτο μια ελαφρια ζαλαφα κατι μουδιασματα μια περιεργη αισθηση στο δεξι μου ποδι εκει στο γονατο οπως και στο δεξι μ χερι και τα ματια μου να κουραζονται ευκολα να πονανε να μην μπορω το φως τις ΤV τον αμαξιων κτλπ και αναρωτιεμαι ολα αυτα μπορει να ειναι ψυχοσωματικα ή κρυβετε κατι πισω απο ολα αυτα με βασει τις δικιες σας εμπειρίες προς θεου δεν ψαχνω διαγνωση απλα μου φαινονται πολυ εντονα και επιμονα για ψυχοσωματικα γτ τα παθαινω κ στιγμες που ειμαι χαλαρος δηλαδη 60 σφυγμους το πολυ...εχω κανει μαγνητικη εγκεφαλου,αυχενα γαστροσκοπιση,εξετασεις αιματος,holter και απειρα καρδιογραφηματα και υπερηχους.σας ευχαριστω πολυ μεσα απο την καρδια μου οσους μπηκαν κ οσους δεν μπηκαν στο κοπο να διαβασουν την ιστορια μου.....ηταν τοσο μεγαλη και πιστεψτε με δν ηταν και ολοι και λεπτομερεις....να ειστε ολοι καλα και σφιξτε τα δοντια και αθληθείται αυτο με βοήθησε και βγηκα απο το χοντρό λούκι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    νομιζω οτι στην περιπτωση σου (οπως και σε πολλων), ο αγχωμενος και καταιγιστικος σου λογος (μπορω να πω και αγχωτικος), εκφραζει απολυτα το αγχος και την πιεση στα οποια βρισκεσαι...
    φυσικα και οπως λες , κανεις δεν μπορει να σου κανει διαγνωση μεσω φορουμ, γενικα μιλωντας ομως, ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι τα συμπτωματα που περιγραφεις μπορουν να ειναι μονο ψυχοσωματικα και τιποτε διαφορετικο. το οτι εχεις απευθυνθει σε τοσους γιατρους κι εχεις κανει ολες αυτες τις εξετασεις ειναι σαφης ενδειξη οτι και σε σενα, ειναι ψυχοσωματικα...
    δεν θα σου πω την γνωστη αμηχανη φραση των ασχετων (κι εγω ασχετη ειμαι), "προσπαθησε να χαλαρωσεις".
    αυτο πρεπει να κανεις,μονο που δεν επιτυγχανεται ουτε με ευχες ουτε με διαταγες
    ειδικα οταν ενα προβλημα εχει χρονισει και παρα τις προσπαθειες δεν υποχωρει.
    η γνωμη μου ειναι να επικεντρωθεις σε ψυχοθεραπεια. αν εισαι ευχαριστημενος με τον ψυχιατρο σου, συνεχισε μαζι του, και ζητα ξανα την γνωμη του αν μετα απο χ διαστημα προσπαθειας θα επρεπε να υποβοηθηθεις για καποιο διαστημα απο καποιο φαρμακο, η οχι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι στην περιπτωση σου (οπως και σε πολλων), ο αγχωμενος και καταιγιστικος σου λογος (μπορω να πω και αγχωτικος), εκφραζει απολυτα το αγχος και την πιεση στα οποια βρισκεσαι...
    φυσικα και οπως λες , κανεις δεν μπορει να σου κανει διαγνωση μεσω φορουμ, γενικα μιλωντας ομως, ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι τα συμπτωματα που περιγραφεις μπορουν να ειναι μονο ψυχοσωματικα και τιποτε διαφορετικο. το οτι εχεις απευθυνθει σε τοσους γιατρους κι εχεις κανει ολες αυτες τις εξετασεις ειναι σαφης ενδειξη οτι και σε σενα, ειναι ψυχοσωματικα...
    δεν θα σου πω την γνωστη αμηχανη φραση των ασχετων (κι εγω ασχετη ειμαι), "προσπαθησε να χαλαρωσεις".
    αυτο πρεπει να κανεις,μονο που δεν επιτυγχανεται ουτε με ευχες ουτε με διαταγες
    ειδικα οταν ενα προβλημα εχει χρονισει και παρα τις προσπαθειες δεν υποχωρει.
    η γνωμη μου ειναι να επικεντρωθεις σε ψυχοθεραπεια. αν εισαι ευχαριστημενος με τον ψυχιατρο σου, συνεχισε μαζι του, και ζητα ξανα την γνωμη του αν μετα απο χ διαστημα προσπαθειας θα επρεπε να υποβοηθηθεις για καποιο διαστημα απο καποιο φαρμακο, η οχι...
    απλα ξερεις τι σε ξεγελαει αρκετες φορες ολο αυτο λες τι εχω και σε βαζει στο τρυπακι....κοιτα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και εχω ξεπερασει παρααα πολλααα αυτα ειναι καποια σαν ''υπολειματα'' ας πουμε που πρεπει να μην τους δινω σημασια μεχρι να φυγουν...αν επερνα φαρμακα θα ηταν στην αρχη που μιλαμε δεν κοιμομουν και η μια κριση ερχοταν μετα την αλλη...τωρα ζω και χαιρομαι και πραγματα που παλιοτερα δν υπηρχε τιποτα....το θεμα ειναι οτι σε βαζει σε ενα τρυπακι εκει που εισαι καλα και ζαλιζεσε ή σε πιανει καμια ατονια κανενα μουδιασμα και λες μα τωρα τι δουλεια εχει με το αγχος και εκει σε βαζει στο τρυπακι αν οντως που το ευχομαι να μην ειναι κατι παθολογικο που δν νομιζω γιατι ολα αυτα γινονται εντονα το βραδυ....να σε ρωτησω αν θες μου λες εσυ περιπου τι ψυχοσωματικα εχεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    Κι εγώ ( αν διάβασες το post που άνοιξα χθες ) έχω στο περίπου το ίδιο πρόβλημα. ένα σωρό ψυχοσωματικά που με χαλάνε αφάνταστα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    ναι μολις τα διαβασα εγω το καλο ειναι οτι εκτειθομαι σε ολο το θεμα αλλα δεν παβει να μου χαλαει την μερα μου....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    Το γεγονός οτι εκτίθεσαι και κάνεις πράγματα δε σε βοηθά καθόλου; εννοώ οτι δεν είσαι τόσο κλειστός στον εαυτό σου δεν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    το να εκτιθεσαι ειναι πολυ μεγαλο βημα οσο κ να σ χαλαει τη διαθεση...γιατι με το να πηγαινεισ κοντρα στισ φοβιεσ σου το αγχοσ αποδυναμωνεται κ φευγει..συνεχισε ετσι..!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ αυτό....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by marsad View Post
    μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ αυτό....
    κ εγω μια απο τα ιδια..μακαρι..εκτιθωμαι καποιεσ φορεσ αλλα οχι στουσ εντονουσ φοβουσ...στα ππιο χαλαρα πραγματα..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα αυτο το ειμαι αγχωτικος μου φαινετε σαν μια δικαιολογια για να λεει κ να μιλα οπως θελει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by marsad View Post
    Το γεγονός οτι εκτίθεσαι και κάνεις πράγματα δε σε βοηθά καθόλου; εννοώ οτι δεν είσαι τόσο κλειστός στον εαυτό σου δεν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα;
    με βοηθαει απο την αποψη οτι κοιτα σε παλευω δεν θα με κανεις εσυ οτι θες αλλα εγω....αλλα εκει ειναι που εμφανιζονται τα ψυχοσωματικα και σε βαζουν στο φαυλο κυκλο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    πιο παλιά δεν το πίστευα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο σε τέτοιες ηλικίες.. και τελικά, πιο πολύ σ' αυτές τις ηλικίες συμβαίνει... είναι απίστευτο....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    κ εγω μια απο τα ιδια..μακαρι..εκτιθωμαι καποιεσ φορεσ αλλα οχι στουσ εντονουσ φοβουσ...στα ππιο χαλαρα πραγματα..
    το παλευω φιλε μου αν και περασα πολλα σπιτι κλεισμενος μεσα μονος μου σιγα σιγα βρηκα την δυναμη και εκτειθωμαι στου φοβους μου γτ ηρθαν και οι κρισεις ημικρανιας με αυρα και με γονατισαν μια περιοδο...φαντασου εγω που εκανα γυμναστηριο και μασουσα σιδερα εμπενα στο γυμναστηριο σαν χεσμενος οτι με το που θα πιεστο θα παθω κατι....βασικα με το που πιεζομουν μου βγαινανε ψυχοσωματικα....αλλα ακομα και τωρα που εφτασα σε ενα επιπεδο να μασαω σιδερα στο γυμναστηριο με υπερπροσπαθεια εχθες ενιωσα ενα πονο στο στηθος και ασυνεσθητα ειπα ωπ τι ειναι αυτο ε στο επομενο σετ με επιασε φουλ ταση λιποθυμιας προσπαθουσα να παρω αερα και μπερδευοταν η αναπνοη με την εκπνοη και μετα λυπης μου το λεω εφυγα αλλα ημουν ηδη στα τελειωματα του....δεν ετρωγα γλυκα γτ θα παθαινα ημικρανια δεν εκανα το ενα δεν εκανα το αλλο...τωρα τα κανω αλλα παλι με την ανασφαλεια αλλα δν το αφηνω.οταν κατι παει να με πολεμησει κ βλεπω οτι ειμαι λιγο ευαλωτος λεω το ποιηματακι που μ ειπε ο γιατρος μου 'κριση ειναι θα περασει εμενα δεν θα με ξεγελασει' και οσο και ανοητο να φαινεται εκει σαν να πιανεις το εγω σου και να σου λεει ρε μλκα παλι κοτσο σε επιασε και κανεις σαν φοβισμενο γατακι....και εκει πεισμονω και το πολεμαω...ελπιζω καποια στιγμη να νιωσω την ανεμελεια μου ξανα γτ αυτο ειναι που με στεναχωρει περισσοτερο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by marsad View Post
    πιο παλιά δεν το πίστευα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο σε τέτοιες ηλικίες.. και τελικά, πιο πολύ σ' αυτές τις ηλικίες συμβαίνει... είναι απίστευτο....
    αν μου το ελεγε καποιος οτι θα το παθαινα θα γελουσα αλλα ελα ντε που δεν ξερεις τι σε περιμενει....οταν αρχισα και τα παθαινα μου ελεγε ο φιλος μου ο καρδιολογος που τον εκτιμω οσο τιποτα και τον αγαπω και ειναι αριστος επιστημονας ειναι αγχος ψυχοσωματικα ξεκολλα δν εχεις τιποτα....του ειχα τοσο πολυ εμπιστοσυνη και ακομα δν το πιστευα τοσο υπουλο ειναι το αγχος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by Giorgos27 View Post
    με βοηθαει απο την αποψη οτι κοιτα σε παλευω δεν θα με κανεις εσυ οτι θες αλλα εγω....αλλα εκει ειναι που εμφανιζονται τα ψυχοσωματικα και σε βαζουν στο φαυλο κυκλο...
    κ εγω το λεω αλλα στη πραξη δυσκολευομαι..δυστυχως...

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΝΕΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΣΤΑ 26...
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 28-07-2013, 21:33
  2. Ηρθε και η δικια μου στιγμη...
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 62
    Last Post: 03-02-2012, 00:25
  3. Η δικιά μου ιστορία κατάθλιψης....
    By CTC in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 23-06-2008, 15:24
  4. Δικιά μου, δικιά σου...
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 18-05-2008, 15:22
  5. Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ /ΑΠΟΡΙΑ
    By skeptic1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-12-2007, 20:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •