Μυρμήγκιασμα και φοβος για το χειρότερο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82

    Μυρμήγκιασμα και φοβος για το χειρότερο

    Καλησπέρα σας. Το όνομα μου είναι Αριάδνη και εκλεισα τα 20 πριν λίγες μέρες. Όσοι από εσάς έχετε διαβάσει τα προηγούμενα θέματα θα ξέρεται ότι πάσχω από υποχονδριαση.

    Για όσους δεν ξέρετε θα σας εξηγήσω λίγα πράγματα. Ο τελευταίος μου φοβος είναι ο όγκος εγκεφάλου και έπειτα από πολλές επισκέψεις σε γιατρούς, λόγο καποιων πονοκεφάλων, κατέληξαν στο συμπερασμα ότι δημιουργούνται από τον αυχένα και το άγχος. Χωρίς μαγνητική ή αξονική. Πήγα λοιπόν σε ψυχίατρο ο οποίος μου έγραψε φαρμακευτική αγωγή και έπειτα από 4 μήνες φαρμάκων και ψυχοθεραπείας είμαι λίγο καλύτερα. πολλά από τα συμπτώματα που είχα εξαφανήστικαν. Οι πονοκέφαλοι λιγόστεψαν.

    Όμως παρόλο που είμαι λιγότερο αγχωμένη, έχω ακόμα την αίσθηση ότι δεν είμαι καλά. ακόμα κι όταν δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Και το άλλο μου θέμα είναι ότι μερικές φορές μυρμηγκιάζουν οι φτέρνες μου, τις περισότερες φορές οι δεξιά και τρελένομαι. Έχω και κάτι σουβλιές στο κεφάλι που και που. μέσα στο μυαλό μου ακόμα πιστεύω ότι έχω όγκο. και το χειρότερο είναι ότι δεν αγχώνομαι καθόλου πλέον. το έχω πάρει απόφαση. Αν είχα κάτι τέτοιο δε θα το είχε υποπτευθεί η νευρολόγος; και δε θα είχε φανεί κάποιο πρίξιμο στο οπτικό μου νεύρο όταν πήγα σε οφθαλμίατρο;

    Ελπίζω κάποιος να μπορεί να μου πει κάτι για να με κάνει να αισθανθώ καλύτερα. Φιλιά, Άρια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου προτεινω να κανεις μια ερευνα εδωπερα στο φορουμ κ θα βρεις απειρες ιστοριες σαν την δικη σου να μελετησεις κ σε αρκετες εχω απαντησει κ εγω κιολας,Πιστευω στις περισσοτερες φορες που ενας ανθρωπος νιωθει ετσι ενω του λενε οι γιατροι οτι ειναι καλα ειναι ψυχολογικο κ οχι σωματικο το ολο προβλημα,Προσεξε πολυ ορισμενοι ανθρωποι καταληγουν να πηγαινουν μια ζωη στον γιατρο για αυτην την φοβια κ παθαινουν μανια,Ειναι μια φιλη της μητερας μου που απο μικρη τρεχει στους γιατρους τωρα ειναι 53 ετων κ συνεχιζει να τρεχει στους γιατρους αποτελεσμα την εχουν μαθει ολοι οι γιατροι κ της τρωνε λεφτα,Ευελπιστω οτι εισαι ηδη καλυτερα κ ειναι πρωσωρινο ολο αυτο,εαν επιμενει ο μονος γιατρος που χρειαζεσαι ειναι ο ψυχολογος εφοσον εισαι καλα,Καλο κουραγιο!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    ευχαριστώ για την απάντηση σου... παω ήδη σε ψυχοθεραπευτή κ ειμαι καλύτερα. απλα στο πίσω μέρος του μυαλού μου η ιδεα οτι κατι εχω ακομα υπαρχει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Άρια View Post
    ευχαριστώ για την απάντηση σου... παω ήδη σε ψυχοθεραπευτή κ ειμαι καλύτερα. απλα στο πίσω μέρος του μυαλού μου η ιδεα οτι κατι εχω ακομα υπαρχει...
    Τιποτα δεν θεραπευεται κατα παραγγελια κ εμενα μου εχουν μεινει καταλοιπα τη καταθλιψης κ μην σε στρεσαρει αυτο εισαι ηδη σε πολυ καλο δρομο κ θα τα καταφερεις!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Τιποτα δεν θεραπευεται κατα παραγγελια κ εμενα μου εχουν μεινει καταλοιπα τη καταθλιψης κ μην σε στρεσαρει αυτο εισαι ηδη σε πολυ καλο δρομο κ θα τα καταφερεις!
    πραγματκά μου δίνεις κουράγιο και φυσικά έχεις δίκιο... απλά θα ξέρεις φανταζομαι έχουμε και τις κακες και τις καλες μας μερες σε αυτα τα θέματα... σήμερα ηταν κακη για μενα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Άρια View Post
    πραγματκά μου δίνεις κουράγιο και φυσικά έχεις δίκιο... απλά θα ξέρεις φανταζομαι έχουμε και τις κακες και τις καλες μας μερες σε αυτα τα θέματα... σήμερα ηταν κακη για μενα
    Οντως καταθλιψη αγχος φοβιες κ λοιπα ψυχολογικα εχουν κ καλες κ κακες στιγμες ειδικα οταν περνας καταθλιψη βιωνεις εντονες διακυμανσεις κατα την διαρκεια της θεραπειας,Μην σε τρομαζει αυτο καποτε θα σταθεροποιηθει η κατασταση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Αγαπητη Αρια επειδη εχω τελειωσει νοσηλευτικη και εχω καποιες σχετικες ιατρικες γνωσεις, να σε διαβεβαιωσω πως δεν πασχεις απο ογκο στον εγκεφαλο.
    Τα συμπτωματα οπως συχνοι εμετοι, διπλωπια, ανυποφοροι πονοκεφαλοι που δεν υποχωρουν ευκολα με παυσιπονα, δυσκολια στο περπατημα ή στην ομιλια ή θολωση της ορασης θα σε εστελναν στα επειγοντα. Οσον αφορα τους πονοκεφαλους που ειχες, ειναι πιθανοτατα λογω αγχος. Θυμαμαι που δουλευω καμια φορα στο internet και εχω να παραδοσω project σε συγκεκριμενα χρονικα πλαισια, και αν μαζευτουν πολλα απο το αγχος εχω πονοκεφαλο και αδιαθεσια.

    Λογικο ειναι που ανησυχεις, εγω ομως που γρατζουνιστικα απο μεταλλο το οποιο ειναι κοντα στο εδαφος και δεν εχω κανει αντιτετανικο ? Να εχω και σπασμους στο σημειο του τραυματος χθες και σημερα, κατι το οποιο προιδεαζει για τοπικο τετανο, και ο τετανος ειναι κατι πολυ σοβαρο. Αλλα εφοσον δεν εχω πονοκεφαλο, πυρετο, αυχενικη δυσκαμψια ή δυσκαταποσια, προς το παρον παραμενω ψυχραιμος. Να μην εχεις και λεφτα να πας σε ενα φαρμακειο να κανεις ενα απλο ορο....τοσο χαλια.

    Οσο για τα συμπτωματα που εγραψα και ξερω οτι καποιοι θα τρομαξουν και θα με κραξουν, χαλαρωστε, εαν εχετε 2-3 απ αυτα δεν παει να πει κατι. Μπορει πχ να εχετε αστιγματισμο και να εχετε πονοκεφαλους και κουραση. Εαν σπουδαζατε ιατρικη και κανατε συμπτωματολογια θα ειχατε διαγνωστει με 200 παθησεις απο μονοι σας.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    μυσπ ευχαριστώ παρα πολυ για το κουραγιο που μου δινεις...

    stefamw οχι δε θα σε κραξουμε γιατι μιλας λογικα... εχεις δικιο απλα το εψαξα πολυ στο ιντερνετ κ διαβασα για περιπτωσεις που οι γιατροι δεν εκαναν διαγνωση για πολλα χρονια με αποτελεσμα να ειναι αργα... κ φρικαρα λιγο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Συμπτωματα+google= κακος συνδιασμος!!!
    11/12/2006

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    σε μενα το λες; έχω πιστεί οτι θα πεθάνω χαρη στο ιντερνετ :/

  11. #11
    Και μενα μυρμηγκιαζαν για διαστημα οι φτερνες μου και οντως περισσοτερο η δεξια(τυχαιο?)
    Μετα απο καμποσο καιρο εξαφανιστηκε..εχω καποιες μικρο συσπασεις στους μυς ομως ..στις πατουσες..μαλλον αγχος...
    Τι να πω.περαστικα μας..ολα μαλλον στο μυαλο ειναι,(οταν βεβαια εχει αποκλεισει τους παθολογικους παραγοντες...)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    κι εσυ το ιδιο ε; εχω επισκεφτει τοσους γιατρους... τι στο καλο; δε θα εβρισκαν κατι... ακομα κ σε νευρολογο πηγα... ο ψυχοθεραπευτης μου λεει οτι ειναι ολα αγχος...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Το αγχος ειναι πολυ διαβολικο. Εχει καταφερει να μου προκαλεσει διαταραχες ομιλιας, προβληματα επικοινωνιας και κατανοησης με τους συνανθρωπους μου, περιεργες και παραλογες σκεψεις για διαφορες καταστασεις και τους γυρω μου. Το αγχος μπορει να σε χαζεψει.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Αρωστοβια, ΓΑΔ, ψυχοσωματικα και φοβος για το χειροτερο (ΣΚΠ, καρκινος)
    By psycology in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 54
    Last Post: 09-10-2014, 15:46
  3. Απο το κακο στο χειρότερο..
    By swaggy97 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2013, 20:28
  4. ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 24-07-2011, 00:35
  5. Τι είναι χειρότερο;
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 26-06-2011, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •